Jump to content

Πως γίνεται να λαμβάνουμε ακτινοβολία από το big bang?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Και για να μαθεις, ο χρονος θεωρειται ως 4η διασταση αλλα διαφερει απο τις χωρικες (μια διαφορα ειναι οτι ο χρονος εχει μονο μια κατευθυνση).

 

 

Απο ποιόν θεωρείται?

Έχω μείνει λίγο πίσω μάλλον.Είμαι ακόμα στο σημείο που ο κόσμος νομίζει οτι ζούμε σε τρισδιάστατο κόσμο.

Ξυπνήστε όλοι..........ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΤΕΤΡΑΔΙΑΣΤΑΤΟ ΚΟΣΜΟ ](*,) [-o<

 

 

Υ.Γ:Όταν θα έχω χρόνο θα κάτσω να διαβάσω όλο το thread.Θα έχει πολύ πλάκα!!!!!!!! \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για να μαθεις, ο χρονος θεωρειται ως 4η διασταση αλλα διαφερει απο τις χωρικες (μια διαφορα ειναι οτι ο χρονος εχει μονο μια κατευθυνση).

 

 

Απο ποιόν θεωρείται?

Έχω μείνει λίγο πίσω μάλλον.Είμαι ακόμα στο σημείο που ο κόσμος νομίζει οτι ζούμε σε τρισδιάστατο κόσμο.

Ξυπνήστε όλοι..........ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΤΕΤΡΑΔΙΑΣΤΑΤΟ ΚΟΣΜΟ ](*,) [-o<

 

 

Υ.Γ:Όταν θα έχω χρόνο θα κάτσω να διαβάσω όλο το thread.Θα έχει πολύ πλάκα!!!!!!!! \:D/

 

Απο την επιστημονικη κοινοτητα...

 

Δεν καταλαβαινω το νοημα του ποστ σου, απο την μια λες οτι νομιζεις οτι ζουμε σε τρισδιαστατο κοσμο και απο την αλλη λες να ξυπνησουμε γιατι ζουμε σε τετραδιαστατο κοσμο :roll:

 

Στην θεωρια της σχετικοτητας ολα τα γεγονοτα εξελισσονται στον τετραδιαστατο χωρο. Αλλα ο χρονος δεν ειναι μια διασταση οπως οι αλλες τρεις χωρικες. Εμεις βλεπουμε μονο τρεις χωρικες διαστασεις και το χρονο τον αντιλαμβανομαστε εμμεσα απο τις κινησεις και μεταβολες που συμβαινουν γυρω μας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν κάνεις το πείραμα με τις τελείες που λες, γεμίζοντας την επιφάνεια με τελείες, δεν θα απομακρυνθούν όλες με τον ίδιο τρόπο μακριά η μια από την άλλη. Αυτές που είναι πιο κοντά στο κέντρο θα μετακινηθούν λιγότερο μεταξύ τους από αυτές της περιφέρειας, ...

Ποιό είναι δηλαδή το κέντρο της επιφάνειας του μπαλονιού.

Εσύ που ξέρεις τόσα πολλά,μπορείς να μας πείς άν έχει γωνίες ο κύκλος?

Και το άλλο κουφό:υπάρχουν τρείς περιπτώσεις για το άν το σύμπαν είναι πεπερασμένο ή άπειρο

 

 

Ρε παιδια τί είναι αυτά που γράφεται?Τα σκέφτεσται?Διάβασα την μισή σελίδα 4 και όλη την 5.

Πραγματικά πού τα διαβάζεται αυτά?Πάντως σας συγχαίρω για την ποσότητα των posts σας.

Είσαστε ακούραστοι πάνω στο πληκτρολόγιο.

 

Καλή συνέχεια επιστήμονες

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχην να ξεκαθαρισουμε οτι δεν γνωριζουμε αν ο κοσμος ειναι τετραδισαστοτος ή περισσοτερων διαστασεων. Ο κοσμος ειναι τετρασδιαστατος στη θεωρια της σχετικοτητας, μια θεωρια της βαρυτητας. Τοσες ειναι οι διαστασεις που χρειαζονται για την περιγραφη του κοσμου στον οποιο τα αντικειμενα αλληλεπιδρουν βαρυτικα. Ειναι μια ελλιπης και προσεγγιστικη θεωρια. Δεν ειναι μια θεωρια των παντων που να σου λεει οτι ο κοσμος ειναι τετραδιαστατος. Τετοιες θεωριες ειναι οι θεωριες χορδων για παραδειγμα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο ποιόν θεωρείται?

Έχω μείνει λίγο πίσω μάλλον.Είμαι ακόμα στο σημείο που ο κόσμος νομίζει οτι ζούμε σε τρισδιάστατο κόσμο.

Ξυπνήστε όλοι..........ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΤΕΤΡΑΔΙΑΣΤΑΤΟ ΚΟΣΜΟ ](*,)

 

Ας θεωρήσουμε ότι βρισκόμαστε καθισμένοι αναπαυτικά στην πολυθρόνα μας στις 8 το βράδυ. Η βροχή που πέφτει έξω και η ζέστη του σπιτιού μας, έχει φέρει χαλάρωση και δε μπορούμε να ξεκολλήσουμε από την πολυθρόνα. Μετά από μισή ώρα βρισκόμαστε ακριβώς στην ίδια θέση, δεν έχουμε κουνήσει ούτε τα βλέφαρά μας...

 

Θεωρητικά, λοιπόν, είμαστε τελείως ακίνητοι. Όμως, στη σύγχρονη Φυσική, ο χώρος και ο χρόνος είναι άρρηκτα συνδεδεμένα μεταξύ τους. Ορίζουν γεωμετρικά ένα διανυσματικό χώρο 4 διαστάσεων (αφινικό χώρο), όπου τα σημεία του (που στον τρισδιάστατο χώρο τα ορίζουμε ώς στίγμα), ορίζονται και ονομάζονται γεγονότα.

 

Ζώντας, λοιπόν, σε αυτό το 4-διάστατο χώρο, και αφού δεν μπορούμε να απομονώσουμε το χώρο από το χρόνο, θα λέγαμε ότι παρότι δεν κουνήσαμε βλέφαρο, έχουμε κινηθεί μέσα στο χωροχρόνο. Άρα η ακινησία μας, είναι θεωρητική! Έχουμε ξεκινήσει από το γεγονός με συντεταγμένες (καρέκλα, 08.00μμ) και έχουμε καταλήξει στο γεγονός (καρέκλα, 08.30μμ), ή αν θέλουμε να το ορίσουμε μαθηματικά, έχουμε μια χωροχρονική μεταφορά (x,t) -> (x+x0, t+t0)

 

Τελικά, ποιά είναι η άποψή σας; Ο κόσμος μας είναι 3-διάστατος;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακαλώ να συνεχιστεί η συζήτηση χωρίς ειρωνείες και προσωπικές επιθέσεις. Ορισμένες δημοσιεύσεις με άσχημους προσωπικούς χαρακτηρισμούς σβήστηκαν.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχην να ξεκαθαρισουμε οτι δεν γνωριζουμε αν ο κοσμος ειναι τετραδισαστοτος ή περισσοτερων διαστασεων. Ο κοσμος ειναι τετρασδιαστατος στη θεωρια της σχετικοτητας, μια θεωρια της βαρυτητας. Τοσες ειναι οι διαστασεις που χρειαζονται για την περιγραφη του κοσμου στον οποιο τα αντικειμενα αλληλεπιδρουν βαρυτικα. Ειναι μια ελλιπης και προσεγγιστικη θεωρια. Δεν ειναι μια θεωρια των παντων που να σου λεει οτι ο κοσμος ειναι τετραδιαστατος. Τετοιες θεωριες ειναι οι θεωριες χορδων για παραδειγμα.

 

Απο ποιόν θεωρείται?

Έχω μείνει λίγο πίσω μάλλον.Είμαι ακόμα στο σημείο που ο κόσμος νομίζει οτι ζούμε σε τρισδιάστατο κόσμο.

Ξυπνήστε όλοι..........ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΤΕΤΡΑΔΙΑΣΤΑΤΟ ΚΟΣΜΟ ](*,)

 

Ας θεωρήσουμε ότι βρισκόμαστε καθισμένοι αναπαυτικά στην πολυθρόνα μας στις 8 το βράδυ. Η βροχή που πέφτει έξω και η ζέστη του σπιτιού μας, έχει φέρει χαλάρωση και δε μπορούμε να ξεκολλήσουμε από την πολυθρόνα. Μετά από μισή ώρα βρισκόμαστε ακριβώς στην ίδια θέση, δεν έχουμε κουνήσει ούτε τα βλέφαρά μας...

 

Θεωρητικά, λοιπόν, είμαστε τελείως ακίνητοι. Όμως, στη σύγχρονη Φυσική, ο χώρος και ο χρόνος είναι άρρηκτα συνδεδεμένα μεταξύ τους. Ορίζουν γεωμετρικά ένα διανυσματικό χώρο 4 διαστάσεων (αφινικό χώρο), όπου τα σημεία του (που στον τρισδιάστατο χώρο τα ορίζουμε ώς στίγμα), ορίζονται και ονομάζονται γεγονότα.

 

Ζώντας, λοιπόν, σε αυτό το 4-διάστατο χώρο, και αφού δεν μπορούμε να απομονώσουμε το χώρο από το χρόνο, θα λέγαμε ότι παρότι δεν κουνήσαμε βλέφαρο, έχουμε κινηθεί μέσα στο χωροχρόνο. Άρα η ακινησία μας, είναι θεωρητική! Έχουμε ξεκινήσει από το γεγονός με συντεταγμένες (καρέκλα, 08.00μμ) και έχουμε καταλήξει στο γεγονός (καρέκλα, 08.30μμ), ή αν θέλουμε να το ορίσουμε μαθηματικά, έχουμε μια χωροχρονική μεταφορά (x,t) -> (x+x0, t+t0)

 

Τελικά, ποιά είναι η άποψή σας; Ο κόσμος μας είναι 3-διάστατος;

 

Ειλικρινα μπερδεύτηκα από την όλη συζήτηση και ειδικά στην εμπλοκή του αρχικού ερωτήματος σχετικά με την ακτινοβολία υποβάθρου με τις διαστάσεις του σύμπαντος. Το Σύμπαν είναι σαφώς 4 διαστάσεων (τουλάχιστον) μια και η θεωρία της σχετικότητος είναι αποδεδειγμένη πειραματικά. Αν αποδειχθεί και η θεωρία των χορδών (προσωπικά πιστεύω ότι είναι αρκετά δύσκολο) δεν σημαίνει ότι καταργείται τίποτα, απλά αποσαφηνίζεται. Για να γίνω πιο σαφής οι επιπλέον των 4 διαστάσεις είναι συμπαγοποιημένες. Δηλαδή όπως ένα φύλλο χαρτι θεωρείται 2 διαστάσεων (μήκος -πλάτος) ένω θεωρούμε αμελητέο το πάχος (υπάρχει όμως), έτσι οι επιπλέον των 4 διαστάσεων 6 ή 7( Μ-theory) διαστάσεις,είναι συμπαγοποιημένες. Δεν νομίζω ότι υπάρχει ουσιαστική διαφωνία σε όσα γράφτηκαν.

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατι ομως παντα κινουμαστε στο χωροχρονο? Μπορουμε να παραμενουμε ακινητοι στο χωρο ή ακομα και στο χρονο αλλα οχι και στα δυο.

 

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι η κινηση στο χωρο ειναι μια ψευδαισθηση που δημιουργει η ροη του χρονου :-note

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προφανώς, αν το πέρας του χρόνου είναι ψευδαίσθηση, τότε και η κίνηση (την οποία αντιλαμβανόμαστε ως ταχύτητα) είναι συνάρτηση της ίδιας ψευδαίσθησης.

 

Αλλά τότε πας σε περίεργα μονοπάτια, όπως το ολογραφικό σύμπαν, όπου η θέση σου τώρα (στον χώρο/χρόνο) δεν είναι αποτέλεσμα της μετακίνησης του αντικειμένου, αλλά της μετακίνησης της οπτικής γωνίας.

 

Και θα έλεγα κιόλας, ότι από τη στιγμή που η ολογραφία υφίσταται σαν τεχνική, τότε δεν μπορεί παρά να είναι μέσα στις δυνατότητες του σύμπαντος. Ακόμα κι αν το σύμπαν δεν είναι ολογραφικό στο σύνολό του, για να μπορεί ένα μέρος του να είναι ολόγραμμα, πρέπει να το υποστηρίζουν οι φυσικοί νόμοι του σύμπαντος.

 

Αλλά εδώ δυσκολευόμαστε (δυσκολεύομαι?) να κατανοήσουμε βασικές αρχές, και τις συνέπειές τους, που να πάμε σε δυσκολότερα θέματα (και ίσως, με τα σημερινά εργαλεία αδύνατο να αποδειχθούν) θέματα. Ίσως όμως οι δυσκολίες ξεπερνιούνται αν δεις το πρόβλημα από άλλη σκοπιά (χεχε)

Disclaimer: Είμαι Celestronάς τί να κάνω;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης