Jump to content

Differential flexure - CNC κατασκευές - Moonlite CRL 2.5''


sheliak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αυτό το θέμα θα παρουσιάσω τις τελευταίες αναβαθμίσεις που έκανα στα πλαίσια φωτογράφισης με το νευτώνιο Vixen R200SS.

 

 

 

 

Όλα ξεκίνησαν πρίν απο 4 περίπου μήνες όταν αποφάσισα να αγοράσω τον 2-ιντσο τροχό φίλτρων της Starlight-Xpress με σκοπό την φωτογράφιση με το R200SS. Με την προσθήκη του τροχού σε συνδιασμό με την κάμερα, τον διορθωτή κόμης της Televue και τους διάφορους αντάπτορες, το βάρος που έμπαινε πάνω στον εστιαστή έφτασε τα 1.8kg.

 

Και έτσι ξεκίνησαν τα προβλήματα. Η φωτογράφιση ηταν αδύνατη! Trail απο τα 60sec λήψης!

 

 

 

 

Ακολούθησαν πολλά βράδια δοκιμών πάνω στην οδήγηση, χώρις αποτέλεσμα. Αφού λοιπόν απέκλεισα την οδήγηση ως αίτιο, τον Ιούνιο στον Πάρνωνα ο Άγγελος μου πρότεινε ελέγξω το θέμα flexure. Έτσι λοιπόν ξεκίνησε νέος κύκλος δοκιμών, εστιάζοντας στίς διάφορες κάμψεις που θα μπορούσαν να ειχαν δημιουργηθεί στο σύστημα (έπεσε μπόλικο κουβάλημα του εξοπλισμού πάνω κάτω στην ταράτσα.. :roll: ). Το απότελεσμα ήταν να αποκλίσω κάθε πιθανό αίτιο για τα trails που παρατηρούσα στις φωτογραφίες (όπως κάμψεις του εστιαστή λογω βάρους, πολική ευθυγράμιμση, μηχανικό πρόβλημα του τηλεσκόπιου) και να καταλήξω στην κάμψη των mounting rings του σωλήνα του νευτώνειου σαν αίτιο (και αυτό είχε προβλεφθεί απο τον Αγγελο)!

 

Differential flexure λοιπόν ο εχθρός. Οι λύσεις δύο..κατά μέτωπο επίθεση ή μια έμμεση λύση. Η έμμεση λύση θα ήταν η δοκιμή ενός off axis guider. Η κατά μέτωπο επίθεση αλλαγή mounting rings..!

 

Επέλεξα την δεύτερη!

 

 

 

 

Για αρχή έψαξα τι παίζει στην αγορά σχετικά με τα καλά mounting rings νευτώνειων, βρίσκοντας τιμές περίπου στα 400-500 ευρώ. Το κόστος επομένως για μια τέτοια αναβάθμηση, μεγάλο. Ετσί λοιπόν είπα να μην κάνω συμβιβασμούς και να κατασκευάσω δικά μου δαχτυλίδια απο την αρχή, όπως ακριβώς τα ήθελα εγω, σε μηχανή CNC!

 

Η πρόσβαση σε μηχανουργεία, η σχεδίαση και η κατασκευή των κομματιών που ήθελα σχετικά εύκολη λόγω επαγγέλματος του πατέρα μου (μηχανολόγος και προγραμματιστής σε CNC μήχανες). Επομένως τα κατα παραγγελία μου σχέδια για τα δαχτυλίδια έγιναν και στάλθηκαν στην Χαλκίδα στο μηχανουργείου του κ. Αντώνη Λαγού τον οποίο και ευχαριστώ πολύ! Σύντομα είχα στα χέρια μου μια υπέροχη κατασκεύη!

 

Προσέξτε τις βίδες που φαίνονται στις φωτογραφίες.Χειροποίητες, μασίφ, φτιαγμένες στον τόρνο!!!!

 

(θα ακολουθήσουν φωτογραφίες)

 

 

 

 

Τα δαχτυλίδια λοιπόν ήρθαν, τα τοποθέτησα στο τηλεσκόπιο σε συνδιασμό με αλλαγή οδηγητικου (απο το διοπτρικο 70/500mm που είχα τοποθέτησα εναν ερευνήτη πανώ στο finder bracket που προυπηρχε στο τηλεσκοπιο). Το προβλήμα των trails όμως συνεχίστηκε λόγω νέας ''πηγής'' flexure..

 

Αυτή την φορά την ευθύνη την είχε ο ερευνητής-οδηγητικό και συγκεκριμένα το finder bracket που υπήρχε πάνω στον σωλήνα. Ο ερευνητής μαζί με την οδηγητική ccd παρουσιαζε differential flexure σε σχέση με τον σωλήνα του R200SS.

 

Επομένως μετά απο μερικές ακόμα δοκιμές πανω στον τροπο τοποθέτησης του ερευνητή-guider πανω στο φωτογραφικό τηλεσκόπιο λύνοντας οριστικά το πρόβλημα Flexure , πήρα και πάλι τον δρόμο του μηχανουργείου για ακόμα μια λύση χωρίς συμβιβασμους!! Τα νέα δεδομένα απαιτούσαν mounting rings για τον ερευνητή και μια πλάκα για τα δαχτυλίδια.

 

Με παρόμοιο τρόπο λοιπόν κατασκεύασα αυτο που ήθελα και σήμερα τα νέα κομμάτια ήρθαν στα χέρια μου!

 

Το τελικό στάδιο θα είναι η ανοδίωση των εξαρτημάτων μέσα στον μήνα.

 

 

 

 

Ευχαριστώ όλους όσους με βόηθησαν στο όλο θεμα!!

 

 

 

 

Ακολουθούν φωτογραφίες και κάποια χαρατκτηριστικά των εξαρτημάτων..

 

111.thumb.jpg.cceda1b1d908f304395faa8c8ee236c7.jpg

Το τελίκο σχέδιο. Συνολικά το βάρος πάει περιπου στα 4kg.

 

IMG_9377.thumb.JPG.e114b88b2ff7deba05fc66ebe3f5421b.JPG

Τα επιμέρους κομμάτια που απαρτίζουν τα 2 mounting rings.

 

Κάθε ενα απο τα 4 κομματια που αποτελούν τα 2 δαχτυλίδια, ζυγίζει 560gr.

 

Η κάθε μια βίδα απο τις 4 συνολικά ζυγίζει 180gr.

 

Έτσι κάθε δαχτυλίδι ζυγίζει περίπου 1.5kg.

 

IMG_9388.thumb.JPG.1ff026522dd5186abdd2a6b9298aa178.JPG

Παλιό και νέο mounting ring.

 

IMG_9357.thumb.JPG.0cc18f642220d459c0b0f38706a9790f.JPG

H διαφορα σε στην επιφάνεια στην οποία πατάνε τα νεα δαχτυλίδια σε σχέση με τα παλία.. Τα νέα δαχτυλίδια πατάνε σε επιφάνεια

 

IMG_9401.JPG.b03e14185696485fd86d038a1d43cc2f.JPG

Οι καινούργιες αφήξεις..

 

IMG_9440.JPG.1be437d11bb9140fced98406d8428559.JPG

Πλάκα τοποθέτησης δακτυλίων-αξεσουάρ.

 

Στην συγκεκριμένη πλάκα έγιναν κοιλότητες απο την μία πλευρά ώστε να μειωθεί το βάρος.

 

Το αποτέλεσμα, η πλακα να έχει δαιστασεις 325Χ120Χ14 και να ζυγίζει 790gr!

 

IMG_9432.JPG.2d832cf6d8af463ab2c2a5da508594a1.JPG

Πλάκα τοποθέτησης δακτυλίων

 

IMG_9417.JPG.6003626d1382be7d82d319ada3aee50a.JPG

Mounting rings ερευνητή. Μασίφ κατασκευή, χωρίς να σπάσει σε κομμάτια!

 

Ζυγίζουν 230gr και τα δύο!!

 

IMG_9310.JPG.b307a8b5fc194a93bb92f3ee337e9d17.JPG

Ερευνητής και πλάκα πάνω στα δαχτύλιδια.

 

IMG_9297.JPG.e22956ae80be29089f4814f0cb52c7da.JPG

Όλο το set-up. Flexure με τιποτα...!! :-)

cnc.thumb.png.bee18bb12c36b307160ee21496740336.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν συγχαρητήρια είναι πολύ ωραία κατασκευή !!

όμως 1.8 kg είναι άρκετό βάρος.

Ακόμη και με αυτή την αναβάθμιση μακάρι να μην γίνω μαντης κακών, αλά υπάρχουν και άλα υποψήφια για flexure ..!!

Τί εστιαστή έχεις ?

Γιώργος Νικολιδάκης

Μέλος ΕΑΕ.

We count the time scale and analyze the creation mechanisms, trying to catch in mind the invisible.

http://geonik.homeip.net

http://astronomia.org.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ!!!

 

Τα 1.8 kg που φορτωνω στον εστιαστη ειναι οντως πολλα... :roll:

 

Οσο για αλλα υποψηφια για flexure οντως ετσι ειναι.. Για αυτο και πρίν ξεκινήσω την κατασκευή δαχτυλιδιών, το προσεξα το θεμα αρκετά. Σχετικα με τον εστιαστη δεν εχει αλλαξει κατι. Εχω αυτον που εχει το τηλεσκοπιο και δουλευει καλα με τα 1.8κιλα που εχει πανω του. Δεν παρατηρω καμια καμψη στον σωληνα του εστιαστη. Για παραδειγμα το collimation δεν χανει καθολου οταν του φορτωνω τα 1.8 κιλα. Ισως ειναι λιγο πριν τα ορια του ομως και παλι εστω και οριακα κραταει σταθερα..!

 

Και ετσι ομως να μην ηταν..αν κρινω απο το ed80 που οταν του βαζω πανω τροχο και καμερα, αν και κρεμαει για τα καλα φτανει 50λεπτη εκθεση δεν θα ειχα τεραστιο προβλημα..

 

Για τον εστiαστη του vixen παρα το οτι εχω ακουσει διαφορα περι αλλαγης, προσωπικα, δεν θεωρω οτι κατι τετοιο ειναι αμεσα απαραιτητο! Αυτο που χρειαζεται σιγουρα ειναι ενα καλο μοτερ..!

 

Οπως και να εχει παντως, οπως ειπα, το συστημα με τα καινουργια mounting rings του νευτωνειου και τον νεο τροπο τοποθετησης του οδηγητικου, το εχω δοκιμασει και εχω δυντατοτητα εκθεσης μεχρι και 30-40 λεπτων!

 

 

ΥΓ 1 Επίσης κάμψεις δεν παρατηρουνται ουτε στον σωληνα του τηλεσκοπιου στο τελικο στησιμο.

 

ΥΓ 2 Να προσθεσω οτι τα 1.5kg του καθε δαχτυλιδιού αν και αρκετά δεν δημιουργουν προβλημα.. Θα μπορούσα να τα κανω πιο ελαφρια (θα μπορουσε να πεσουν ευκολα κατω απο το ενα κιλο) κανοντας τα πιο λεπτα ή αφαιρωντας υλικο με διαφορες αυλακωσεις ή και οπες..

 

Επειδή ομώς είδα οτι το συνολικο βαρος του εξοπλισμου μου, μου εδινε το περιθωριο να εχω τετοιο βαρος στα δαχτυλιδια τα αφησα ετσι. Συνολικα το set-up δεν ξεπερναει τα 14 κιλα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να κάνω μία ερώτηση που μπορεί να ενδιαφέρει πολλούς? Το κόστος για μία τέτοια κατασκευή πόσο περίπου πάει??

 

ΥΓ. Τρομερή κατασκευή!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Σταμάτη πολύ καλή δουλειά!

Το θέμα έπρεπε να έχει τίτλο "Το Τέλος της Χαρτοταινίας" :mrgreen:

 

 

:D Οι φωτογραφίες βγήκαν με την ανάποδη σειρά σε σχέση με την προεπισκόπιση... :roll: :|

 

Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα όταν ανεβάζεις πολλές φωτογραφίες.

Η προεπισκόπιση δείχνει τις φωτογραφίες με τη σειρά που τις ανεβάζεις,

εσύ μετά νομίζεις ότι πρέπει να ανεβάσεις τη πρώτη στη σειρά, τελευταία,

και μετά την "υποβολή" ...άστο καλύτερα ](*,)

Τη δεύτερη φορά ξέρεις!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Σταμάτη! =D> =D> =D>

Έχεις σκεφθεί το θέμα λίγο πιο επαγγελματικά; Ακριβώς έτσι ξεκίνησε και ο κος Davoli και έγινε ADM accessories :cheesy:

Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά από εδώ και στο εξής!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

 

1) Απο τι υλικό είναι κατασκευασμένα ;

2) Μπορείς να τροποποιήσεις τα σχέδια για να ταιριάζουν και άλλοι σωλήνες ;

3) Δέχεσαι παραγγελίες .

 

(Το 3 δεν είναι ερώτηση ) :)

MASTERED by desire impulsive By a mighty inward urging

I am ready now for singing Ready to begin the chanting

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Κατ'αρήν θέλω να ζητήσω συγνώμη για την καθυστερημένη όσο δεν πάει απάντηση.:oops: :oops: (ήταν που το flex και το μπάσκετ δεν με άφησαν ήσυχο..)

 

(Μόνο δύο μήνες και κάτι πέρασαν :roll: )

 

Σας ευχαριστώ!!

 

Τα δαχτυλίδια είναι φτιαγμένα απο αλουμίνιο.. Σχετικά με το κόστος η απάντηση δεν είναι εντελώς ξεκάθαρη μιάς και η όλη κατασκεύη ηταν πρότυπη.

 

Στούς δύο αυτούς μήνες τα δαχτυλίδια και ή πλάκα ανοδειώθηκαν ενώ οι βίδες επιστρώθηκαν με black oxide.

 

Δυστυχώς όμως οι δοκιμές έδειξαν και πάλι flexure. Έτσι λοιπον προχώρησα στο τελευταίο βήμα που έμενε. Αποφάσησα να αλλάξω εστιαστή.

 

Πρίν απο κανα 2 μήνο αγόρασα ένα νέο μοντέλο της moonlite. Τον CRL 2.5'' με ένα stepper motor. Πρόκειται για εστιαστή 2.5 ιντσών, με load capacity 12lb ή αλλιώς 5.5 κιλών και rotator. Η βάση του είναι αρκετά μεγαλύτερη από την βάση του παλιού εστιαστή, συνεπώς χρειάστηκε να ανοίξω νέες τρύπες στον σωλήνα του Vixen R200SS. Καθότι πρότυπη κατασκευή πάρα το ότι τον αγόρασα πριν 2 μήνες, μόλις προχθές κατάφερα να τον τοποθετήσω πάνω στο τηλεσκόπιο.

 

Η τοποθέτηση ''πέτυχε'' το αποτέλεσμα μετά από την χθεσινοβραδινή δοκιμή τέλειο.

 

 

Πέρα απο τα παραπάνω στους δυο αυτούς μήνες έκανα και κάποιες ακόμα αλλαγές όπως κατασκευή ενός plate με ανεμιστήρα σε CNC για την ψύξη του πρωτεύοντος, βαφή των αντίβαρων και του οδηγητικού, αλλαγη όλων των βιδών πανω στο Vixen R200SS με άλλες πιο ''εύχρηστες'' καθώς επίσης και νέα πιο ακριβής τοποθέτηση του center spot στο πρωτεύον του τηλεσκοπίου.

 

Έτσι λοιπόν μετά από πολύ καιρό η αναβάθμιση τελείωσε ο σκοπός επιτεύχθηκε. Το flexure εξαφανίστηκε εγγυημένα....!!

 

DSC01904.thumb.JPG.6b48422191207b3be5dc4baec6a24ac0.JPG

Plate για ψύξη πρωτεύοντος

 

DSC01905.thumb.JPG.2463ffb061fea38f8bcc3d105a657497.JPG

Mounting rings για R200SS

 

DSC01907.thumb.JPG.67bd9c4742fca83f63801066f9c9448e.JPG

Anodized δαχτυλίδια οδηγητικού, πλάκα και R200SS mounting rings

 

DSC01883.thumb.JPG.74e706bf2844f4253f6b39ca017a0a15.JPG

Moonlite CRL2.5''

 

DSC01896.thumb.JPG.058b78f978afb0bac483edf88f9a3e53.JPG

Ολο το set-up

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι πράγματι εντυπωσιακό. Εύχομαι να αποδίδει όπως θέλεις.

Τα δομικά μέρη τολμώ να πω πως είναι sexy. Καμμιά σχέση με κινέζικα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
  • 1 έτος αργότερα...
χοντρότατο flexure λόγω βάρους του εξοπλισμού ασχέτα με το τι πάχος θα έχουν τα δαχτυλίδια.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης