Jump to content

celestron skymaster 15x70


darthtony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αυτό το επίπεδο τιμών (όπως θα δεις αν ψάξεις στα θέματα με τα κυάλια) δεν υπάρχουν διαφορές. Θα σου πρότεινα λοιπόν να πάρεις τα πιο φτηνά, τα οποία σύμφωνα με τις γνώμες πολλών που τα έχουν στη χρήση του ουράνιου σκαναρίσματος είναι καλά. Μέχρι εκεί όμως......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια ευχαριστω για τισ απαντησεισ σασ! ειπατε οτι τα κατασκευαζει κινεζικο εργοστασιο και κτλ..αυτο δεν εχει σημασια αν η τεχνογνωσια ειναι τησ σελεστρον η τησ ts! τεσπα το θεμασ μασ δεν ειναι οι πολιτικεσ των εταιριων αυτη τη στιγμη..εγω απλα ρωτησα τι να διαλεξω αναμεσα απο αυτα τα 2 κιαλια συμφωνα με τισ εμπειριεσ σασ! σε γενικεσ γραμμεσ απο τα χαρακτηριστικα που ειδα ειναι περιπου τα ιδια μονη διαφορα οτι τα ts εχουνε πληρησ πολυεπιστρωμενεσ επιφανειεσ ενω τα σελεστρον οχι πληρησ!

 

να σημειωσω οτι τα θελω για να παρω ομορφεσ εικονεσ απο τον ουρανο και να δω κατι παραπανω απο αυτα που περνουμε με το ματι...θα μου πεισ οτι 15χ δεν ειναι και κατι τρελο αλλα σε συνδιασμο με την φορητοτητα και την θεαση μετα 2 ματια θα μου αρεσει αρκετα πιστευω! εξαλλου αργοτερα σκεφτομαι να παρω και ενα μικρο τηλεσκοπιο οπωσ το skywatcher 80/400 που δουλευει πολυ καλα μεχρι τα 80χ και δινει επισησ πανεμορφεσ πανοραμικεσ εικονεσ ειτε επιγειεσ ειτε για ουρανο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Πηρα και εγω λοιπον τα πρωτα μου κιαλια(celestron 15x70).

Για τα δικα μου ματια ειναι παρα πολυ καλα.

Δυο μερες που τα εχω χαζευω αεροπλανα, ελικοπτερα αρκετα ξεκουραστα.

Την πρωτη νυχτα που τα πηρα πατρατηρησα σχετικα ανετα την Σεληνη τον Δια με τα φεγγαρια του τις Πλειαδες και το νεφελωμα του Ωριωνα.

Ζησε το σημερα γιατι ... ειναι το αυριο που περιμενες χθες.-
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια για πια κυαλια μιλατε που ειναι τοσο καλα γιατι ψαχνομαι και γω

 

 

 

Σταυρο δεν ξερω αν ειναι καλα ... εγω τα αγορασα πριν 2 ημερες.

Ακομα τα μαθαινω...

 

Μιλαμε για τα Celestron Skymaster 15x70.

Ζησε το σημερα γιατι ... ειναι το αυριο που περιμενες χθες.-
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...

πολυ καλα λογια ακουω απο ολους σας για τα συγκεκριμενα κυαλια, πιστευετε οτι θα δωσουν καλυτερες εικονες αποτι ενα μικρο διοπτρικο σαυτη την τιμη???μιλαω κυριως για αστροπαρατηρηση...

Και κατι ακομη αν και δεν ξερω , ισως υπαρχει απαντηση σε αλλη ενοτητα...μετα απο ππια μεγενθυση βλεπουμε πχ δορυφορους Δια, Κρονο με δακτυλιους και ισως καποιο Γαλαξια???πχ Ανδρομεδα???

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα! Με τα συγκεκριμένα κυάλια θα δεις μεγάλα πεδία, τα οποία σχεδόν θα έχεις και με πολύ μικρή μεγέθυνση και στο διοπτρικό, και οπωσδήποτε θα έχεις την τρισδιάστατη αίσθηση που δε σου δίνει το τελευταίο. Αλλά πέρα από αυτά μην περιμένεις να δεις δακτύλιο στον Κρόνο, ή δίσκους γενικά στους πλανήτες, με εξαίρεση την Αφροδίτη. Και τον Δία θα τον βλέπεις σα λαμπρό αστέρι με τέσσερα αστεράκια. Χρειάζεσαι τουλάχιστον 40Χ για να τα δεις όλα αυτά, οπότε τα κυάλια θα σε απογοητεύσουν. Εκτός κι αν θέλεις να χαζεύεις γενικά πλούσια αστρικά πεδία, οπότε τα κυάλια αυτά είναι ιδανικά!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης