Jump to content

celestron skymaster 15x70


darthtony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λένε και τραγουδάνε! Είναι φοβερά για την τιμή τους μην έχεις αμφιβολία. Τα δουλεύεις και χωρίς τρίποδα. Και στα κιάλια μετράει η διάμετρος και 70mm θα δείξουν περισσότερα πράγματα από ότι 42 ή 50 ή 63 ενός ακριβότερου ζευγαριού. Και αν σου πέσουν ποτέ από το χέρι δεν θα ](*,) ](*,) ](*,) :cry:

Νομίζω πως είναι ιδανικός συνδυασμός μεγέθους, φορητότητας, οικονομίας, ποιότητας, ευελιξίας, μια πραγματική χρυσή τομή και παγκόσμιο Best Seller. Από τα λίγα φθηνά πράγματα που προτείνουν οι συγραφείς του Nightwatch και του Backyard Astronomer's Guide. Αν εμπιστεύεσαι όσα λένε για τα Nagler και τα Astrophysics, εμπιστεύσου όσα λένε για τα Skymaster. Δεν ένοιωσα την ανάγκη για κάτι καλύτερο, ιδίως αφού τα σύγκρινα σε σκοτεινό ουρανό με κάτι πανάκριβα Canon Stabilized που ήθελα και είδα πως η διάμετρος των 15x70 υπερτερούσε με μεγάλη άνεση. Και στην επίγεια η 3D αίσθηση είναι το κάτι άλλο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον Κώστα. Λένε και παραλένε.

 

Σε σκοτεινό ουρανό κάνουν θαύματα, μπορείς να δείς πολλά αντικείμενα και με σχετική άνεση.

 

Κερδίζουν με άνεση τον τίτλο της Άριστης αγοράς.

 

Τάκης

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οκ παιδιά, με πείσατε η παραγγελία έφυγε :-P(τα λιγουρευόμουν καιρό)

μήπως όμως 15 μεγενθύνσεις είναι πολλές και μειώνουν πολύ το οπτικό πεδίο?(κατα βάση θα τα χρησιμοποιώ χωρίς τρίποδα)

κατι άλλο: αυτο το ηλιακό φίλτρο είναι καλο?(https://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=789)

θα το βάλω ή στα κυάλια(αν και δεν ξέφω αν θα φτάνει το εμβαδό) η στο τηλεσκόπιο (70mm)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

(κατα βάση θα τα χρησιμοποιώ χωρίς τρίποδα)

Χωρίς τρίποδα δεν μπορείς λόγο μεγάλης μεγέθυνσης κ βάρους.Μήπως να ακυρώσεις την παραγγελία?

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα Skymaster 15x70 μπορούν να χρησιμοποιούνται και χωρίς τρίποδα. Υπάρχουν διάφορες μέθοδοι για να το επιτύχεις. Πχ:

1. Με το αριστερό χέρι πιάνεις γερά, αγκαλιάζοντάς τον, τον δεξιό σωλήνα πάνω από την βάση του, από την κατάφυσή του προς το περίβλημα των πρισμάτων, έως το 1/2 του μήκους του περίπου. Η ράχη του χεριού κοιτάζει τον ουρανό και ο αριστερός σωλήνας αναπαύεται στην ράχη του καρπού. Το δεξί χέρι πιάνει το δεξί κιάλι από την συνήθη λαβή, με τον δείκτη εκτεταμένο ώστε να ρυθμίζει την εστίαση. Η αγαπημένη μου μέθοδος.

2. Κρατάς τα κιάλια κανονικά αλλά φροντίζεις να σταθεροποιήσεις τα χέρια σου με κάποιον τρόπο:

a. Ακουμπάς τους αγκώνες σε ένα τοιχίο

b. Ξαπλώνεις και αναπαύεις τους βραχίονες στο στήθος σου. Η μέθοδος είναι καλή και για ξαπλώστρες ή πολυθρονίτσες θαλάσσης

c. Αγκαλιάζεις ένα δέντρο ή στύλο

d. Κάμπτεις τους αντίχειρες αψιδωτά και τους σφηνώνεις στα ζυγωματικά

e. Επινοείς ανάλογα με το περιβάλλον ένα στήριγμα

f. Γονατίζεις και ακουμπάς τα κιάλια στο περβάζι του μπαλκονιού, ή τους αγκώνες σε ένα μικρό τραπέζι

3. Χρησιμοποιείς ένα μονόποδο. Αυτό μπορεί να είναι πχ

a. Ένα σκουπόξυλο ή άλλο ξύλο μορφής Τ όπου ακουμπάς τα κιάλια στην στενή πλευρά και την άκρη της μακράς πλευράς στο έδαφος. Οι παλάμες αγκαλιάζουν κιάλια και στενή πλευρά μαζί και σταθερά. Βολεύει όταν είσαι καθιστός

b. Ένα μονόποδο των 5 ευρώ (έχω ένα HAMA). Εδώ δεν χρειάζεται Manfrotto γιατί δεν υπάρχει κεφαλή και το βάρος μοιράζεται στα χέρια και το μονόποδο.

4. Για μικρά διαστήματα τα Skymaster κρατώνται και κανονικά. Ενώ στην αρχή κουραζόμουν εύκολα (έχω και μια περιαρθρίτιδα στον αριστερό ώμο από το Volleyball) τώρα πια τα κρατώ περισσότερη ώρα έτσι ( συνήθεια; γυμναστική; )

 

Φυσικά, όπως έκανα και εγώ, μπορείς πρώτα να πάρεις τα Skymaster και μετά έναν καλό τρίποδα.

 

Και ναι, όπως καταλάβατε, τα έχω χρησιμοποιήσει πάρα πολύ. Είναι υπέροχα κιάλια.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

έχω ήδη κάτι παλία 7Χ50-πρέπει να έχουν απευθυγραμιστεί- και ψάχνω για κάτι καλύτερο, οπότε πιστεύω οτι τα 70mm θα βοηθάνε πολύ. (και στην ίδια διάμετρο δεν βρίσκω μικρότερη μεγένθυνση)

τρίποδο ίσως να πάρω αργότερα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

έχω ήδη κάτι παλία 7Χ50-πρέπει να έχουν απευθυγραμιστεί- και ψάχνω για κάτι καλύτερο, οπότε πιστεύω οτι τα 70mm θα βοηθάνε πολύ.

τρίποδο ίσως να πάρω αργότερα.

 

Αν έχουν απευθυγραμιστεί μπορείς να δοκιμάσεις να τα ευθυγραμμίσεις. Οδηγίες εδώ:

 

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=416

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ορίστε, βρήκα μια φωτογραφία για την ειδική λαβή. Μπορείς να την κάνεις και ανάποδα, με το δεξί να σηκώνει το βάρος, όπως σε βολεύει. Επειδή μόνο το ένα χέρι στηρίζει τα κιάλια μπορείς να βρείς ευκολότερα ένα σημείο να ακουμπήσεις τον αγκώνα αυτόν.

Στα Skymaster βοηθά πολύ καθώς το κέντρο βάρους τους είναι αρκετά μπροστά και έτσι το κρατάς από το κέντρο βάρους, χωρίς ροπές στρέψης.

bothhands.jpg.c14701e226fca3553a043cdecea55553.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πραγματικό πεδίο είναι 4.4 μοίρες. Μικρότερο από των 7x50 ή 10x50, αλλά μεγαλύτερο των τηλεσκοπίων. Το φαινόμενο πεδίο τώρα μοιάζει να είναι κοντά στις 60-66 μοίρες, αλλά αυτό είναι μια υποκειμενική εκτίμηση. Πάντοτε με εκνευρίζει πως ακόμη και στα καλά κιάλια δεν δίδονται πληροφορίες για το εστιακό μήκος των σωλήνων (λόγω του ότι το φως κάμπτεται πολλές φορές δεν μπορείς να το εκτιμήσεις από το μήκος του κιαλιού) καθώς και τον τύπο, εστιακό μήκος και φαινόμενο πεδίο του προσοφθαλμίου. Συνήθως πρόκειται για Kellner (στα πολύ φθηνά κιάλια) ή Erfle 20-24mm και τα κιάλια είναι γύρω στο f/5. βέβαια όλα αυτά είναι πολύ φλου, αλλά με fl ~ 350mm και Erfle ~ 24mm βγαίνει μεγέθυνση ~ 15x. Οπότε κάπου εκεί είμαστε καθώς τα Erfle έχουν πεδίο > 60 μοιρών και 4.4x15=66 μοίρες. Τέλος πάντων, σημασία έχει πως έχεις την αίσθηση πως το πεδίο είναι μεγάλο. Στα άκρα του πεδίου τα αστεράκια χάνουν την σημειακότητά τους (έτσι είναι τα Erfle αλλά και τα f/5) αλλά έχει λιγότερη σημασία αυτό στα κιάλια καθώς κοιτάζεις σχεδόν συνέχεια στο κέντρο επειδή και οι δύο οφθαλμοί ευθυγραμμίζονται κατ' ανάγκη. Η περιφέρεια του πεδίου είναι απλώς εκεί για προσανατολισμό και για ανίχνευση της κίνησης. 4.4 μοίρες από την άλλη σημαίνει πως χωράνε πλήρως σχεδόν όλα τα ουράνια μορφώματα και με περιθώριο: Χωράει η Ανδρομέδα, οι Πλειάδες με ένα ωραίο μαύρο πλαίσιο γύρω, αλλά και η Σελήνη 8-9 φορές.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά οι περισσότεροι άνθρωποι στον κόσμο λένε πως 10Χ μεγέθυνση είναι το όριο για κιάλια στο χέρι.Υπάρχουν βέβαια κ οι λίγοι τυχεροί που μπορούν κ με μεγαλύτερα κιάλια όπως ο Κώστας.Αν είσαι ένας απ τους λίγους προχώρησε στην αγορά τους.Αν όχι ξανασκέψου το.Το καλύτερο θα ήταν να πας σ ένα μαγαζί να τα δεις από κοντά για να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα.Τώρα που βραδιάζει νωρίς μπορείς να τα τεστάρεις κ στην σελήνη απ την άλλη βδομάδα.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποια μέρα έτυχε να τα δοκιμάσω για επίγεια παρατήρηση και ήταν άψογα :cheesy: (πάνω σε τρίποδα)!

Η ανθρωπότητα είναι φτιαγμένη από αστρική ύλη και κυβερνάται από συμπαντικούς νόμους.

Harlow Shapley 1962

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι βαριούτσια τα κιάλια αυτά. Οπότε μην ελπίζετε σε τρίποδα των 30-70 ευρώ. Υπολογίστε τουλάχιστον 250 ευρώ που να φθάνει στα 2 μέτρα περίπου. Και πάλι πάνω από τις 45 μοίρες θα στραβολαιμιάζετε. Είναι καλός ο τρίποδας για επίγεια και χαμηλά αντικείμενα, πχ Πλειάδες και Ωρίων τώρα που ανατέλουν, ή το καλοκαίρι ο Τοξότης στον Νότο.

Άλλη μια λύση χωρίς τρίποδα: καθιστός, ακουμπάς κάτι σχετικά επίπεδο και ογκώδες στους μηρούς σου και πάνω σ' αυτό τους αγκώνες. Το έκανα στα σκαλοπάτια του εξοχικού που βλέπουν στον Νότο. Και στον Κιθαιρώνα ακουμπούσα τους αγκώνες στο αστροκάθισμα του Aldi που είναι σε καλό ύψος. Την μερική έκλειψη της Πρωτοχρονιάς την είδα από ένα ξενοδοχείο στο Ξυλόκαστρο ακουμπώντας πολλή ώρα τους σωλήνες στο γείσο του μπαλκονιού. Γενικά ό,τι βολεύει.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

λοιπόν ήρθαν τα κυάλια. οι εντυπώσεις μου:

-η σελήνη ήταν φανταστική, μου φαινόταν καλύτερα αποτι με το Bresser skylux 70/700.(μάλλον λόγω του μεγάλου οπτικού πεδίου.

την ανδρομεδα την διέκρινα άνετα, (στη βούλα μένω) αλλά είναι ψηλά αυτές τις μέρες, οπότε δυσκολεύεσαι λίγο.

Διέκρινα άνετα τα φεγγάρια του δία και τον ουρανο.

Για μικρά χρονικα διαστήματα μπορείς χωρίς τρίποδα, αλλα αν έχεις σίγουρα βοηθάει πολυ, καθώς είναι αρκετά βαριά.

Για επίγεια είναι πολύ καλα, και το τρέμουλο των χεριών δεν ενοχλεί τόσο οσο στην στρονομική.

 

Γεμικά είμαι πολύ ικανοποιημένος απο την αποδοσή τους.

:D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

λοιπόν ήρθαν τα κυάλια. οι εντυπώσεις μου:

-η σελήνη ήταν φανταστική, μου φαινόταν καλύτερα αποτι με το Bresser skylux 70/700.(μάλλον λόγω του μεγάλου οπτικού πεδίου.

την ανδρομεδα την διέκρινα άνετα, (στη βούλα μένω) αλλά είναι ψηλά αυτές τις μέρες, οπότε δυσκολεύεσαι λίγο.

Διέκρινα άνετα τα φεγγάρια του δία και τον ουρανο.

Για μικρά χρονικα διαστήματα μπορείς χωρίς τρίποδα, αλλα αν έχεις σίγουρα βοηθάει πολυ, καθώς είναι αρκετά βαριά.

Για επίγεια είναι πολύ καλα, και το τρέμουλο των χεριών δεν ενοχλεί τόσο οσο στην στρονομική.

 

Γεμικά είμαι πολύ ικανοποιημένος απο την αποδοσή τους.

:D

 

Καλορίζικα. Δοκίμασε τις μεθόδους που σου είπα. Χθες παρατηρούσα μια ώρα χωρίς τρίποδα. Με έπιασε άλγος στον αριστερό ώμο και απλώς τα κράτησα με το δεξί χέρι και μόνο με την διαγώνια λαβή που σου είπα μέχρι να ξεκουραστεί το αριστερό. Ούτως η άλλως στην αστρονομία αν εστιάσεις μια φορά δεν χρειάζεται να διοορθώσεις την εστίαση, οπότε αρκεί και το ένα χέρι. Θα γίνεσαι καλύτερος με την χρήση.

Για να δεις στο ζενίθ δοκίμασε κάποια ξαπλώστρα, ανάκλιντρο ή ακόμη και στρώμα θαλάσσης ή sleeping bag που θα ρίξεις κάτω. Αλλιώς μπορείς να δείς για 2-5 λεπτά με λόρδωση πριν διαμαρτυρηθεί η σπονδυλική στήλη, εκτός φυσικά αν είσαι ολυμπιονίκης της ρυθμικής ή ενόργανης γυμναστικής και προφανώς κανείς από εμάς δεν είναι.

Τα φεγγάρια του Δία ήταν τέλεια, και τα 4 από την ανατολική πλευρά. Άλλοι στόχοι που χάρηκα ήταν η Σελήνη καθώς έδυε και μέλωσε με ένα υπέροχο χρώμα, το Melotte 20 (τώρα έμαθα πως λέγεται), το διπλό σμήνος του Περσέα και οι Πλειάδες, το απόλυτο must see για κάθε κιάλι. Όταν άκουσα να σκάνε πυροτεχνήματα προς την κατεύθυνση του Αγίου Βασιλείου στο Πειραιά τα χάρηκα με το κιάλι και όταν τελείωσαν ξανά ουρανός. Αυτή είναι η ομορφιά των κιαλιών. Ουρανός- αεροπλάνο- ουρανός- καραβάκι- ουρανός, στο πι και φι.

Η καλύτερη εποχή για κιάλια ίσως είναι το καλοκαίρι με τον Τοξότη που είναι χαμηλά στον Νότο και φιλοξενεί γαλαξιακά όργια. Εκεί όπως είπαμε μπορείς να αξιοποιήσεις και τον τρίποδα, αλλά κουράζεσαι λιγότερο ακόμη και αν παρατηρείς με το χέρι.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πάντως η βάση για τρίποδα που έχουν μπορεί να προσαρμοστεί πολύ εύκολά στη στήριξη του Bresser., οπότε βρήκα και τρίποδα :P
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιά έκδοση έχεις; Την παλαιότερη ισημερινή ή την πρόσφατη υψαζιμουθιακή;

Αν είναι ισημερινή θα πρέπει να έχει αυχένα σαν εκείνους που είχαν οι Βροντόσαυροι και οι Διπλόδοκοι!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας καταθέσω και εγώ την γνώμη μου!!!!!!!

Έχω και εγώ αυτά τα κυάλια και όντως όπως είπατε είναι καταπληκτικά.

Πιστεύω ότι αφού πήρες τον τρίποδα θα σε βοηθήσει περισσότερο στην χρήση τους!!!!!

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τώρα δεν ξέρω αν αυτο λέγεται ισημερινή, αλλά η βάση έχει σαν μεντεσέ και σηκώνεται, και μπορείς να κάνεις μια υποτυπώδη παρακολούθηση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Δεδομένου πως οι περισσότεροι που τα προτείναμε εδώ δεν είμαστε ''κιαλάδες'' και ως εκ τούτου απαιτητικοί από τα κιάλια μας και προέκυψε έκτοτε μια εκπληκτική συστηματική δοκιμή από έναν μαιτρ (μην το κάνεις και αυτό μετρ Κωνσταντίνε, θα τσακωθούμε, φθάνουν τα κυά... συγνώμη, τα κιάλια), όποιος πέσει στο νήμα αυτό ας μην αμελήσει να μελετήσει αυτό: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=178156&sid=acf662caad26a20df60cd22455144e11#178156

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
παιδια μια απαντησουλα θελω απλη οχι κατι το ιδιαιτερο! θελω να παρω κυαλια και ειμαι μεταξυ ts 15x70 le(125 eyro apo thn aktis) και celestron skymaster 15x70(86 euro twra sto planhtario)! ποια απο τα 2 ειναι το καλυτερο? διαβασα επισησ για τα celestron απο ενα τοπικ και ειδα αρκετα αρνητικα αλαλ δεν βρηκα πουθενα συγκριση μεταξυ αυτων των 2...πειτε μου την γνωμη σασ?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουτε η Celestron, ουτε η TS, (και πολλες αλλες εταιριες) κατασκευαζουν αυτα τα κιαλια.

Καποιο Κινεζικο εργοστασιο τα βγαζει κατα χιλιαδες, και τυπωνει την μαρκα της εταιριας αναλογα με την παραγγελια.

Προσωπικα, παρα τη συνεχη ανανεωση/αναβαθμιση του εξοπλισμου μου, τα 15Χ70 μου παραμενουν αξιοπρεπως στο αστροσυρταρι μου.

Τα αρνητικα σχολια θα τα εξακριβωσεις και εσυ, (ιδιοις ομμασι κυριολεκτικα) απο τη στιγμη που θα αποφασισεις να ασχοληθεις συστηματικα με την παρατηρηση μεσω κιαλιων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης