Jump to content

Έντονο iridium flare την Παρασκευη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την Παρασκευη 22/10 στις 20:29:11 εχει ενα πολυ εντονο iridium (στην περιοχη της Αθηνας).

 

http://www.heavens-above.com/iridium.asp?Dur=1&lat=37.94369&lng=23.71875&loc=Unspecified&alt=65&tz=EET

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπενθυμιζω για τους φανατικους οτι σε μιαμιση ωρα στην Αθήνα έχει iridium που κατα θεσεις φτανει έως -8 μεγεθος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουσιαστικως βρειτε τον πολικο αστερα και πηγαίνετε περιπου μιαμιση γροθια προς τα δεξια και λιγο προς τα κατω και περιμενετε να παει 20:29:10.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

όντως πολύ ωραίο!! Πρώτη φορά για εμένα!! Αν είχε και λίγο λιγότερο αέρα θα έβγαινε και ωραία η foto!! Tο νόημα πάντως το πιάσατε \:D/

_MG_4100.thumb.JPG.25730e32617f2d2ed44497aeec622f93.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

όντως πολύ ωραίο!! Πρώτη φορά για εμένα!! Αν είχε και λίγο λιγότερο αέρα θα έβγαινε και ωραία η foto!! Tο νόημα πάντως το πιάσατε \:D/

 

Ιδιαίτερα όταν έφτασε στην μέγιστη φωτεινότητα, άνετα προκαλούσε το δέος σε κάποιον που δεν θα ήξερε τι έβλεπε εκείνη τη στιγμή. \:D/

Μην πω πως μερικοί θα έχουν ήδη σπεύσει να τηλεφωνήσουν στις αστυνομίες και τα στρατά για θέαση UFO ](*,)

Skywatcher 8" DOB Pyrex
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκεφτειτε χωρις τη φωτορυπανση πως θα φαινοταν. Κι εγω Παναγιωτη πανω που πηγαινα να στηριξω τη μηχανη, δεχτηκα τηλεφωνημα τη πιο ακαταλληλη στιγμη. Ετσι ουτε προλαβα να βγαλω δοκιμαστικες για να εστιασω σωστα, ουτε εβαλα σωστο χρονο (δεν ειχα ντεκλασερ) για να φανει ολη του η πορεια.

IMG_1869.thumb.jpg.d28b240cfd21afeed70254e9e7e29acc.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα ρε γαμώτο είχε αρκετό αέρα...κρίμα θα ήταν ωραίο να φαινότανε σαν μία γραμμή!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:oops: να σας κάνω μια ερώτηση;; τι ακριβώς συμβαίνει ;;έψαξα αλλά δεν μεδιαφώτησε πλήρως ..ζητώ τα φώτα σας :) .(συγγνώμη )
And every night someone.Moves all the clocks forward.And the sun seems to.Set always at the sunrise...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι όταν οι ηλιακές πλάκες ενός δορυφόρου(επικοινωνιακός) αντανακλούν το φως του ήλιου προς τη Γη.

Ότι κι αν υπάρχει εκεί έξω θα το ανακαλύψούμε εμείς οι ερασιτέχνες ατρονομοι.

http://photosbyraphail.webs.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ !!!

ζίο έχω δεί παρόμοια βίντεο,απλά είχα μπερδευτεί απο τι...γιατί κάνω iridium google search και μου βγάζει ένα μέταλο..οκ 8-[

And every night someone.Moves all the clocks forward.And the sun seems to.Set always at the sunrise...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ !!!

ζίο έχω δεί παρόμοια βίντεο,απλά είχα μπερδευτεί απο τι...γιατί κάνω iridium google search και μου βγάζει ένα μέταλο..οκ 8-[

 

Κάνε αναζήτηση για : iridium flare

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ !!!

ζίο έχω δεί παρόμοια βίντεο,απλά είχα μπερδευτεί απο τι...γιατί κάνω iridium google search και μου βγάζει ένα μέταλο..οκ 8-[

 

Κάνε αναζήτηση για : iridium flare

 

Το έκανα εχτές το βράδυ και μου έβγαλε βίντεο με το φαινόμενο ( :? ) και τα λοιπά ...

 

και πάλι σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

And every night someone.Moves all the clocks forward.And the sun seems to.Set always at the sunrise...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλά και έντονα τα iridium flares για αυτήν την εβδομάδα στον ουρανό της Αθήνας!!

 

http://www.heavens-above.com/iridium.asp?Dur=7&Session=kebgfefglfoojhbjmacnafhm

untitled.JPG.262dcefae34b3a5848bc1e34a70ec6a4.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθες κατά την παρατήρηση, ενώ σήκωνα το κεφάλι μου από το προσοφθάλμιο, είδα μια λάμψη να κατεβαίνει με μεγάλη ταχύτητα προς τον Νότο, έως ότου έσβησε ξαφνικά περίπου 30 μοίρες από τον ορίζοντα. Ήμουν εντελώς απροετοίμαστος ώστε να καταλάβω από που ήρθε. Δεν έμοιαζε καθόλου με διάττοντα, ήταν πολύ λαμπρότερο από την λαμπρότερη Αφροδίτη που έχω δει, σε λευκό χρώμα, και σημαντικά ταχύτερο από τον ISS. Πολύ εντυπωσιακό! Ούτε την ώρα σημείωσα δυστυχώς, χθες παρατηρούσα από τις 21:00 έως τις 02:00.

Αυτό είναι Iridium Flare;

 

Πλήρης σύγχυση! βλέπω πως το χθεσινό Iridium ήταν στις 20:36:08, την ώρα που έστηνα τον εξοπλισμό ευθυγράμμιζα το Nexstar και ρύθμιζα τον ερευνητή. Πιθανώς αυτό ήταν και γι αυτό ξέχασα την ώρα, επειδή ακολούθησαν 5 ώρες παρατήρησης που με απορρόφησαν (αυτός ο Ωρίωνας!).

 

31 Oct 20:36:08 -6 14° 171° (S ) 3.2 km (E) -6 Iridium 21

 

Μπορεί να μου πεί κάποιος, αυτό το RA 14° τι σημαίνει; Δεν τα σημειώνουν με συντεταγμένες εμφάνισης και εξαφάνιισης; Μου φάνηκε πως εξαφανίστηκε στις 30 περίπου, αν και ίσως χάθηκε στην υγρή ατμόσφαιρα πάνω από την θάλασσα. Το -6 και ο Νότος ταιριάζουν.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι 14 μοιρες ειναι το altitude απο τον οριζοντα το οποιο δεν ταιριαζει με τις 30 μοιρες που εκτιμησατε. Αυριο και μεθαυριο θα ειναι αναμεσα απο τον Κηφεα και την Κασσιοπη οποτε ειναι ευκαιρια να κανετε συγκρισεις. Εμενα απο τη Νεα Σμυρνη τα βγαζει και τα δυο με μεγεθος -8 (!), οπως και αυτο της 4ης Νοεμβριου που θα γινει δεξια απο τον Δια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είχα βάλει σωστά την τοποθεσία μου. Τώρα πήρα αυτό για τις προηγούμενες 48 ώρες:

 

Search Period Start: 23:26, Friday, 29 October, 2010

Search Period End: 23:26, Sunday, 31 October, 2010

Observer's Location: Unspecified ( 37.9384°N, 23.6551°E)

Local Time: East European Daylight Time (GMT + 3:00)

Date Local

Time Intensity

( Mag) Alt. Azimuth Distance to

flare centre Intensity at

flare centre

(Mag.) Satellite

31 Oct 06:16:33 -2 30° 154° (SSE) 23.2 km (W) -7 Iridium 43

31 Oct 18:42:39 -0 51° 23° (NNE) 32.7 km (W) -8 Iridium 81

 

Δηλαδή χθες δεν υπήρχε ISS.

Μάλλον ήταν διάττοντας, ο πιο εντυπωσιακός που έχω δει ποτέ μου. Ήταν πολύ γρήγορο για ISS απ' ότι είδα στα βίντεο.

Κρίμα που δεν σήκωσα το κεφάλι 3 δευτερόλεπτα νωρίτερα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μη ξεχασετε οι Αθηναιοι σημερα στις 19:18:15 να κοιταξετε λιγο κατω δεξια απο τον Δια. Προβλεπεται λαμπροτατο iridium!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βράδυ ήταν κύριε Κώστα (19:18). Αλλο αν φαινεται ετσι στη φωτογραφια, αφου η εκθεση ηταν 20 sec (επαιξε και λιγο photoshop).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης