Jump to content

ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να εθυγραμμισω τα οπτικα ενος Skywatcher 250mm ομως δε ξερω ποιες βιδες ειναι ποιες στη βαση του σωληνα, ξερετε, εχει 3 ζευγαρια, μια φαρδια και μια λεπτη... :?

 

Μπορει καποιος να με διαφωτισει εδω;

Οσο κι αν προσπαθουμε, ποτε δε θα μπορεσουμε να δουμε πιο μακρια το συμπαν....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι υψηλές είναι οι ασφάλειες. Τις χαλαρώνεις, ρυθμίζεις τις κοντές με την φαρδειά κεφαλή και όταν είσαι ικανοποιημένος ασφαλίζεις και πάλι τις υψηλές.

Συγνώμη Ντομπσονάδες αλλά περίμενα πολλή ώρα μήπως απαντήσετε. Το παιδί μπορεί να βιάζεται.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http//www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3261&start=0

 

Καλησπέρα !

 

Στο παραπάνω link γίνεται ανάλυση με λεπτομέρειες.

 

 

 

Προς αξιότιμο κ. Τετραφάρμακο για την αποκατάσταση της φήμης των Ντομπσονάδων !!!! \D/

 

Ως γνωστόν, οι Ντομπσονάδες έχουν συνηθίσει στις γρήγορες διαδικασίες τύπου "άψε-σβήσε". Παρκάρω αυτοκίνητο, ξεφορτώνω βάση-τηλεσκόπιο, στήνω, βλέπω !!!! Έτσι κι εγώ, με (κακό) σύμβουλο τη γρηγοράδα, πάτησα "π.μ." αντί "απάντηση". Ε, αφού το πάτησα.....το έστειλα κιόλας.

Αυτός είναι ο λόγος δια τον οποίον δεν φαίνεται απάντηση από το DobClub του Astrovox. Έτσι λοιπόν, με ένα μικρό λαθάκι δεν θέλω να στιγματίσω την κοινωνία των Dob και θεώρησα υποχρέωσή μου να βάλω τα πράγματα στη θέση τους !!!!

 

Σαφώς θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ στη συμβουλή RTFM, αφού ΑΥΤΟ είναι το πρώτο που πρέπει να κάνουμε. =D> =D>

 

Καλή συνέχεια σε όλους.

Antonio Pateras
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η φήμη των ντομπσονάδων αποκατεστάθη κατόπιν της διασαφηνιστικής υμετέρας παρεμβάσεως κύριε πατέρα. Χαίρομαι καθώς ντομπσονάς θέλω και γω να γίνω κάποτε, έστω τραβεστί.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλώς προς αποκατάσταση της τάξης και της αλήθειας, τα πολυδιαφημισμένα dob δεν αποτελούν σχέδιο οπτικών ενός τηλεσκοπίου, αλλά στήριξης! :mrgreen: =D>

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και ποιός το είπε διαφορετικά; :-k
Είδες πουθενά τη λέξη "νευτώνειο" σε ένα θέμα που πραγματεύεται την ευθυγράμμιση των οπτικών του;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλος πάντων ας μην το συνεχίσουμε, όλοι που γράψαμε εδώ γνωρίζουμε τι είναι Νευτώνιο και γνωρίζουμε πως και οι υπόλοιποι το γνωρίζουν. Και εγώ έχω ένα Dobsonian που δεν είναι Νευτώνιο, το αχτύπητο Ξεκούρδιστο Μανταρίνι, χαρείτε το:

DSC01141.thumb.JPG.ab702a2aada08419955ecd6bb9541a48.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
θενξ για τις πληροφ. παιδια!
Οσο κι αν προσπαθουμε, ποτε δε θα μπορεσουμε να δουμε πιο μακρια το συμπαν....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης