Jump to content

Αγορά προσοφθάλμιων απο ebay?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι μιας και είμαι πολύ καινούργιος στο χώρο.

Βρήκα στο ebay την παρακάτω συλλογή απο προσοφθάλμιους η οποία είναι αηδαστικά φθηνή θα έλεγα.

Τόσο που αναρωτιέμαι αν είναι εντελώς άχρηστοι οι συγκεκριμένοι φακοί...

 

http://cgi.ebay.com/5-Good-Quality-Plossl-Telescope-1-25-eyepiece-5pcs-/280579482316?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4153d722cc

 

Έχω ένα 8'' Dob sky-watcher και εκτός από τον 28mm που είχε αγόρασα και ένα 9mm και έναν 12mm και θα ήθελα και άλλα μεγέθη αλλά προς το άμεσο παρόν η τιμή είναι θέμα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!!!

:D

“Isn''''t it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?”
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τόσο που αναρωτιέμαι αν είναι εντελώς άχρηστοι οι συγκεκριμένοι φακοί...

 

Απάντησες μόνο σου φίλε μου....μακριά!!!! Δεν έχει ΚΑΜΙΑ διαφορά από το να πετάξεις αυτή τη στιγμή τα χρήματά σου από το μπαλκόνι... ](*,) :mrgreen:

 

Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως δεν υπάρχουν γενικά φθηνοί φακοί και αξιοπρεπείς (σε καμία περίπτωση όμως αυτοί που λες εδώ!! #-o [-( )για κάποιον που ξεκινάει...αν θες να σου πω για τον εαυτό μου όμως...πήγα αργά, σταθερά σε κομμάτια premium και δεν έχασα! :-note

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή εγώ αγόρασα στην αρχή ένα set Plossl θα σου πω πως η τιμή είναι πάρα πολύ καλή, ΑΛΛΑ:

 

Ο 40mm σου δίνει exit pupil σχεδόν 7mm και πολύ φωτεινό ουρανό. Επίσης πολύ μεγάλο eye relief, ειδικά με barlow, ώστε θα κάνεις εύκολα Black Out. Επίσης το πεδίο AFOV θα είναι σαν ορθοσκοπικού (40 μοίρες και αν) καθώς το μέγιστο πεδίο στην διάμετρο 1.25 ενός Plossl 50 μοιρών το δίνει ο 32mm. Άρα δέν έχει νόημα.

Οι 6.5mm και 4mm είναι άχρηστοι λόγω πολύ μικρού eye relief (γύρω στα 4 και 2.5mm!!!). Θα βλέπεις μόνο ένα μέρος του πεδίου, το κεντρικό 50%. Καλύτερα ορθοσκοπικοί σε αυτά τα μεγέθη.

Ο 25mm είναι καλός αλλά όχι καλύτερος από τον 28mm που ήδη έχεις. Και ο 12.5mm είναι το ίδιο σχεδόν με τον 28 που έχεις αν τον βάλεις σε Barlow ή με τον 12mm σου.

Αυτό ήταν. Εξ αποκλεισμού μας έμεινε ο... κανένας!

 

\:D/

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι 6.5 και 4mm plossl δεν είναι άχρηστοι μια χαρά παρατηρώ με τέτοιους. Το πρόβλημα που έχει πάντως ένας φτηνός plossl 4mm που έχω είναι πως έχει εσωτερικές ανακλάσεις. Οι (ψευδο)plossl που κυκλοφορούν ευρέως αν δεν έχουν καλές αντιανακλαστικές επιστρώσεις έχουν προβλήματα με ανακλάσεις.

Στο ebay και γενικώς σε σελίδες αγγελιών μπορείς να βρεις καλούς televue ή meade swa-uwa παλιότερης γενιάς που είναι και Made in Japan σε λογικές τιμές. Οι παλιότεροι meade UWA δεν διαφέρουν από τους nagler της εποχής τους και είναι το ίδιο και με κείνους ογκώδεις. Δοκίμασα τον 8.8 meade UWA με τον αντίστοιχο σύγχρονο και η μόνη διαφορά που είδα είναι το μεγαλύτερο βάρος του δικού μου παλιού UWA.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως, το άχρηστοι είναι υπερβολικό. Το θέμα είναι πως το μικρό eye relief ειδικά του 4mm τον κάνει να είναι ο λιγότερο άνετος φακός που έχω δοκιμάσει. Το ίδιο σε κάπως μικρότερο βαθμό ισχύει για τον 6mm. Οι ορθοσκοπικοί έχουν περίπου διπλάσιο eye relief στα μήκη αυτά. Τα δικά μου μάτια τα δυσκολεύει ακόμη και ο 9mm.

Τον δικό μου 4mm τον μετέτρεψα σε προσοφθάλμιο ευθυγράμμισης Νευτωνίου: τόσο μικρή διάμετρο φακού έχει. Και όταν πήρα BGO's 9 & 6mm οι 9 & 6 Plossl πήγαν εξορία στην Σιβηρία.

Όμως οι Plossl 32-15mm είναι υπέροχοι φακοί. Ελαφρύτατοι, άνετοι, με καλό πεδίο. Καλοί και για DSO's και για πλανήτες. Αν κρατούσαν σταθερό eye relief μειωμένης της εστιακής απόστασης θα χρησιμοποιούσα ακόμη όλην την σειρά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ για τα σχόλια σας. Μάλλον θα κάνω υπομονή προς το παρόν και ίσως να πάρω ένα καλό Barlow στο άμεσο μέλλον για αρχή!!! :D
“Isn''''t it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?”
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να συνεχίσω με τις ερωτήσεις μου?

Ο Barlow 2x της Televue είναι πολύ καλύτερος από τον Barlow 2x Ultima της Celestron?

 

Ευχαριστώ πολύ για την όποια συμβουλή!

“Isn''''t it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?”
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικώς θεωρούνται ισότιμοι. Δεν έχω κανέναν από τους δύο, αλλά τον Orion Shorty Plus 2x που μοιάζει με τον Celestron Ultima και τον Televue Powermate 2.5x που θεωρείται κάπως καλύτερος του TV Barlow 2x. Δεν βλέπω (εγώ) διαφορά πέραν της μεγέθυνσης.

Στην θεωρία τώρα, ο TV έχει ένα στοιχείο λιγότερο, μπορεί να πλεονεκτεί στην διάθλαση του φωτός αλλά δεν γνωρίζω πόσο ορατό είναι αυτό. Ο Celestron ωστόσο είναι βραχύτερος, κάτι κρίσιμο αν του βάλεις έναν βαρύ φακό, καθώς μειώνονται οι ροπές στρέψης στον εστιαστή. Στο δικό μου Νευτωνιάκι προτιμώ τον κοντό Barlow. Ο Celestron είναι πιο όμορφος επίσης, καίτι κοντοπίθαρος.

Στις περισσότερες συγκρίσεις από το internet βγαίνει ισοπαλία. Και το κόστος είναι συγκρίσιμο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικώς θεωρούνται ισότιμοι.

Δεν έχω δει κανέναν απ τους δύο αλλά είσαι σίγουρος γι αυτό?Απ όσο ξέρω ο TV θεωρείτε καλύτερος με διαφορά.Σε ρωτάω γιατί ξέρω πως διαβάζεις πολύ τα review.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι κοντοί μπορεί να βινιετάρουν με κάποιους προσοφθάλμιους. Επίσης οι φακοί τους έχουν μεγαλύτερη καμπυλότητα και ως εκ τούτου περισσότερες πιθανότητες να παρουσιάζουν οπτικές εκτροπές και να μην έχουν την ίδια ακρίβεια λείανσης. Συνεπώς ο televue σαν μακρύς είναι προτιμότερος χωρίς να σημαίνει αυτό πως και ο Celestron δεν είναι άριστος.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τίποτε δεν είμαι σίγουρος. Απ' ευθείας αντιπαράθεση δεν έχω βρει, αλλά η γενική εντύπωση στο Cloudy Nights είναι αυτή. Φυσικά όποιος επενδύει σε TV θα πάρει και τον barlow της TV, αν και συχνότερα τον Powermate.

Ο Dickinson αναφέρει πως Celestron Ultima και Orion Shorty Plus είναι βάσει δικών τους δοκιμών οπτικά ισότιμοι των μακρυών 2x (δεν λέει την λέξη TV αλλά ποιός άλλος είναι μέσο σύγκρισης; ) και αναρωτιέται γιατί φτιάχνονται μακρύτεροι barlow. Στο Backyard Astronomer's Guide η αναφορά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι κοντοί Κώστα βινιετάρουν με κάποιους προσοφθαλμιους όπως ο κατά τα άλλα άριστος University Optics Klee 2.8x που έχω στην κατοχή μου.

Οι powermate έχουν ένα πλεονέκτημα (όχι την ποιότητα ειδώλων) αλλά το ότι δεν αυξάνουν το eye relief. Αν πάω να χρησιμοποιήσω τον 32mm erfle με τον Klee το ήδη μεγάλο eye relief γίνεται περίπου 10 εκατοστά και έχω και τρομερό βινιετάρισμα (προσπαθώ με το μάτι να κεντράρω έναν κύκλο που "πλέει"). Με 25mm και κάτω ο Klee δουλεύει μια χαρά! Είναι άριστος barlow δεν βρίσκεται πια και δεν τον αλλάζω με τίποτα. Γενικώς προτιμώ το σετ 25mm, 12.5mm και 3x barlow.

Μόνο με τους δύο Koenig και τον Klee δεν χρειάζομαι κάτι άλλο για το 90% των παρατηρήσεών μου αλλά έλα που είμαι eyepiece junkie όπως πολλοί εδω μέσα :cheesy:

Άλλοι άριστοι προσοφθάλμιοι είναι οι Celestron Ultima (την παλιά σειρά εννοώ) και οι Baader Eudiascopic και φυσικά οι Brandon. Απεχθάνομαι την ερώτηση τι πεδίο έχει ο προσοφθαλμιος τάδε;

Δεν είναι δείγμα ποιότητας το μεγάλο πεδίο ούτε το κύριο χαρακτηριστικό ενός προσοφθάλμιου!

Η οξύτητα, το κοντράστ και η έλλειψη γεωμετρικών παραμορφώσεαν είναι! Αυτά κάνουν τη διαφορά!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι powermate έχουν ένα πλεονέκτημα (όχι την ποιότητα ειδώλων) αλλά το ότι δεν αυξάνουν το eye relief. Αν πάω να χρησιμοποιήσω τον 32mm erfle με τον Klee το ήδη μεγάλο eye relief γίνεται περίπου 10 εκατοστά και έχω και τρομερό βινιετάρισμα (προσπαθώ με το μάτι να κεντράρω έναν κύκλο που "πλέει"). Με 25mm και κάτω ο Klee δουλεύει μια χαρά!

 

Αυτό το έχω δει και εγώ με τον 32mm Plossl. Μπορείς να το χαρακτηρίσεις τρομερά εκνευριστικό, κάνεις συσκότιση με το τίποτε. Όμως σε μερικές περιπτώσεις με προσοφθαλμίους που έχουν χαμηλό eye relief ίσως η χρήση barlow να είναι πλεονέκτημα. Πx o 16ρης Nagler με απλό Barlow ίσως είναι ανετότερος ενός 8mm, το ίδιο τουλάχιστον έχω δει με τους Plossl και τον BGO 9mm με Barlow 1.5x έναντι του 6mm. Φυσικά τον τελευταίο δεν τον χρησιμοποιώ έτσι αφού ο λόγος που τον αγοράζουμε είναι τα λίγα του οπτικά στοιχεία, το δοκίμασα όμως από περιέργεια. Ο 32mm Plossl ή και ο Erfle όμως έχουν ήδη πολύ μεγάλο eye relief και ο barlow τους βγάζει εκτός της περιοχής πρακτικότητας.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά κατέληξα στον Barlow Celestron Ultima Χ2 και τον περιμένω απο ημέρα σε ημέρα.

Ελπίζω να τον ευχαριστηθώ :D

“Isn''''t it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?”
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης