Jump to content

Οι ουρανοί (δεν) είναι δικοί μας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι ουρανοί (δεν) είναι δικοί μας...

Δεν κομίζω γλαύκας εις Αθήνας φυσικά, αλλά η (τεχνητή, μέσω Stellarium) εικόνα είναι συνταρακτική. Να τι σημαίνει η παρατήρηση ανάμεσα σε αυθάδη, ξαμολημένα, αλανιάρικα φωτόνια.

Το μπαλκόνι μου στον Πειραιά βαθμολογείται με 8 περίπου. Ο κηπάκος μου στο Αλεποχώρι ανάμεσα στο 2 και το 3 και ο Κιθαιρώνας ανάμεσα στο 2 και το 1. Είναι τεράστια η αντίληψη της διαφοράς όταν υπάρχει εποπτικό μέσο να την καταδείξει.

stellarium-night-sky.thumb.jpg.bcc6b6505b3986b6f6956497db779b78.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το αριθ. 1 δεν υφίσταται πουθενά στην Ελλάδα δυστυχώς γιατί ο περισσοτερος κόσμος θεωρεί το 9 ως πολιτισμό. Σε μερικά χρόνια η παρατήρηση βαθέως ουρανού από οπουδήποτε στην Ελλάδα θα αποτελεί ανάμνηση. Ακόμα και τις βουνοκορφές έχουν αρχίσει να καταστρέφουν με τις "οικολογικές" ανεμογεννήτριες (αυτές χαλάνε και το seeing καθώς παράγουν μίζες). Καϋμένη ελληνική φύση σε σφαγιάζουν κάτι "οικολόγοι" (το δεύτερο "ο" ανορθόγραφο καθότι μας διαβάζουν και παιδιά :mrgreen:) παρέα με κάτι "βλαχοδήμαρχους"

Κώστα είσαι σίγουρος για τις εκτιμήσεις σου; Στο Αλεποχώρι δεν έχω πάει αλλά ο Κιθαιρώνας με το ζόρι είναι 5...

Δες το παλιό θέμα:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=5605&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

Και ο χάρτης φωτορύπανσης στην Πελοπόννησο:

 

http://www.astrovox.gr/forum/download.php?id=2956

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι βέβαια. Υποκειμενική εκτίμηση είναι, από κάποιον άπειρο που δεν έχει δει ιδιαιτέρως σκοτεινότερους ουρανούς, ούτε ξέρει την κλίμακα. Σε σύγκριση με τον Πειραιά μου φαίνονται πως είναι προς τα εκεί. Εσείς που έχετε ζήσει παλαιότερους και σκοτεινότερους ουρανούς (και εγώ έχω ζήσει αλλά δεν γνώριζα τα άστρα για να τους θυμάμαι καλά) το βλέπετε πιο αυστηρά. Το χειρότερο που μπορώ να πω είναι 3 για τον Κιθαιρώνα. Το μόνο καλύτερο που έχω δει προσφάτως είναι στην Καππαδοκία, μακριά από το Nevsehir (Νεάπολη) και το 9 το είδα στην Νέα Υόρκη και το Κάιρο.

Όπως και να έχει, μετά τον Πειραιά, το Αλεποχώρι μου φαίνεται σαν ένας παράδεισος, έχει τόσα να δω ακόμη και με γυμνό μάτι. Γι αυτό ίσως είμαι επιεικής.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ στο χωριό, μία σχετικά ξάστερη νύχτα χωρίς σύννεφα και μέτριο seeing, είμαστε κάπου στο 4. Όταν είχαμε πάει για παρατήρηση στο Ξηρολίβαδο όμως, ο ουρανός ήταν κοντά στο 1. Η Γαλαξιακή Ζώνη φαινόταν καθαρά και είχαμε ορατότητα μέχρι 6 mag σύμφωνα με τη φωτογραφία. Δεν υπήρχε λάμπα σε απόσταση 1 km και δεν υπήρχε και καμία άλλη πηγή φωτορύπανσης από σπίτια ή αυτοκίνητα.

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γαλαξίας & Mag 6 φαίνονται στον Κιθαιρώνα. Αυτό είναι το 1 της κλίμακος;

Και στο Αλεποχώρι φαίνεται ο Γαλαξίας, όχι τόσο το καλοκαίρι, τον υπόλοιπο χρόνο που έχει ελάχιστο κόσμο. Την τελευταία φορά που πήγα, μετά από μια καταρρακτώδη βροχή, ήταν μούρλια. Δυστυχώς μόνο τα Skymaster είχα μαζί.

Τέλος πάντων, όπως πάει, κάποτε θα ξενιτευόμαστε γι' αυτό το 5, ίσως και το 6.

Καλά που υπάρχουν οι αστροφωτογράφοι και τα τροχιακά τηλεσκόπια.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμμμ ίσως και να έχω δεί ουρανό (1) στην Ελλαφόνησο Λακωνίας πρίν 3-4 χρόνια ,πάντος 2 ήταν σίγουρα δεν ακούω κουβέντα :mrgreen:
Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...και τα τροχιακά τηλεσκόπια.

 

Θεωρητικά (και πρακτικά) τα επίγεια τηλεσκόπια υπερτερούν στο υπέρυθρο και στο ορατό όμως. Τα διαστημικά είναι πιο αποδοτικά στα υπόλοιπα μήκη κύματος.

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πρόσφατα έκανα παρατηρηση σε ουρανο 1 σε υψομετρο 1100 μετρα σε χωριό πανω στην πινδο.Βαθυπεδο Ιωαννινων.Το μονο αρνητικο οτι το χωριο και απο το ονομα του βρισκεται εντος κοιλαδας.Ανεβηκα στην κορυφη πανω απο το χωριο (1300μ ).Τέλειος ουρανος ,καθόλου φωτορυπανση.

 

Μάλιστα ως αθηναίος (που βλεπουμε χαλια ουρανο) μπερδευτικα στο να βρω στοχους (με αστροάλματα)γιατι το οπτικο μου πεδιο γεμιζε με χιλιαδες αστερια.

:cheesy: VS :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 1 σημαίνει ο Γαλαξίας να ρίχνει σκιά, το Μ33 να είναι εύκολα ορατό με γυμνό μάτι και το ζωδιακό φως και η ζωδιακή ζώνη εύκολα αντικείμενα. Το οριακό μέγεθος με γυμνό μάτι από 7.6-8. Που στην Ελλάδα τα είδατε αυτά να πάω και εγώ εκεί;

 

Class 1: Excellent dark-sky site. The zodiacal light, gegenschein, and zodiacal band (S&T: October 2000, page 116) are all visible — the zodiacal light to a striking degree, and the zodiacal band spanning the entire sky. Even with direct vision, the galaxy M33 is an obvious naked-eye object. The Scorpius and Sagittarius region of the Milky Way casts obvious diffuse shadows on the ground. To the unaided eye the limiting magnitude is 7.6 to 8.0 (with effort); the presence of Jupiter or Venus in the sky seems to degrade dark adaptation. Airglow (a very faint, naturally occurring glow most evident within about 15° of the horizon) is readily apparent. With a 32-centimeter (12½-inch) scope, stars to magnitude 17.5 can be detected with effort, while a 50-cm (20-inch) instrument used with moderate magnification will reach 19th magnitude. If you are observing on a grass-covered field bordered by trees, your telescope, companions, and vehicle are almost totally invisible. This is an observer's Nirvana!

 

Από το http://www.skyandtelescope.com/resources/darksky/3304011.html

 

Τέτοιος ουρανός δεν υπάρχει στην Ελλάδα και πιθανότατα και πουθενά στην Ευρώπη... Στην κεντρική Αυστραλία ίσως... Εδώ σε όλα τα βουνά φαίνονται θόλοι φωτορύπανσης... και ακόμα και να κρύβονται πίσω από ορεινούς όγκους η φωταύγεια διαχέεται σε όλον τον ουρανό και ρίχνει την ποιότητά του.

Στην Εύβοια στο γήπεδο που παρατηρώ ο ουρανός είναι 4 (Μ33 δύσκολο με περιφερειακή όραση σε καλές νύχτες).

Μην είστε επιεικείς οι ουρανοί της Ελλάδας είναι κακοί πλέον!

Ο Πάρνωνας είναι με το ζόρι 2... πιθανότατα πιο κοντά στο 3 θα έλεγα...

Η Καλαμάτα από τη δεκαετία του 80 έχει από το 5 πέσει στο 6 και 7. Θα έλεγα σε γενικές γραμμές πως σε όλη την Ελλάδα συμβαίνει αυτό κατά μέσο όρο. Τα τελευταία 20-25 χρόνια μια μονάδα (ή και περισσότερο) της κλίμακας Bortle κάτω σε όλα τα μέρη λίγο πολύ...

 

 

Θεωρητικά (και πρακτικά) τα επίγεια τηλεσκόπια υπερτερούν στο υπέρυθρο και στο ορατό όμως.

 

Σε τίποτα δεν υπερτερούν... Ειδικά στο υπέρυθρο μάλιστα.

 

Καλά που υπάρχουν οι αστροφωτογράφοι και τα τροχιακά τηλεσκόπια.

 

 

Αυτό δεν είναι παρατήρηση, παρατήρηση είναι ό,τι βλέπεις στο πεδίο του προσοφθαλμίου. Μερικούς αστροφωτογράφους δεν τους θεωρώ πρώτον ερασιτέχνες και δεύτερον καν αστρονόμους... Αλλά αυτό είναι θέμα άλλης κουβέντας (I open the can of worms as usual :mrgreen: )

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Γαλαξίας να ρίχνει σκιά; Mag 8 με γυμνό μάτι; Αυτό είναι Νο1; Εγκαταλείπω την συζήτηση και μεταπηδώ σε εκείνην που πραγματεύεται πως θα είναι ο ουρανός στον Άρη, από το Mons Olympus κατά προτίμηση!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω μείνει έκπληκτος διότι στην πόλη(Γέφυρα) της Μονεμβασιάς είμαστε στο 4,5 και στο Κάστρο σε σκοτεινά σημεία γύρω στο 3.Το καλοκαίρι βέβαια κυμαίνετε γύρω στο 5-6 μέσα στην πόλη γιατί κάτι τους πιάνει και φωτίζουν τα πάντα ,ξενοδοχεία ,εστιατόρια,clubs ακόμη και τον τον βράχο(Διακριτικά μεν αλλά νομίζω οτι κάνει την ζημιά του δε...) ,και το πιο εξοργιστικό στην φωταγώγηση του βράχου είναι οτι το κάνει ιδιώτης!!!! :evil: :evil:

Στο μπαλκόνι μου φαίνεται μετα βίας , ολόκληρος ο αστερισμός Ωρίωνα φαίνεται το χαρακτηριστικό τραπέζιο και η ζώνη του..Διότι έχουν βάλει μία λάμπα σε έναν παράδρομο που οδηγεί σε ένα σπίτι ομογενών...Μάλιστα φέτος πήρα το θάρρος να ρωτήσω τον ιδιοκτήτη το καλοκαίρι ποιος ο λόγος ύπαρξης αυτή της λάμπα και μου απάντησε:<<στην Αμερική είναι όλα φωτεινά!>>.Μου ήρθαν πολλές ανταπαντήσεις για το ''Αμέρικα"...Απο οτι μπορείτε να καταλάβετε φωτίζεται ένα σπίτι το οποίο κατοικείται

ένα μήνα και κάτι ,το χρόνο....

έτσι έχουν τα πράγματα σε μία επαρχιακή κωμόπολη ...

And every night someone.Moves all the clocks forward.And the sun seems to.Set always at the sunrise...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ ο ουρανός είναι γύρω στο 3.Οι λάμπες της ΔΕΗ δυστυχώς αυξάνουν την φωτορύπανση (εκτός αν συμβεί black out [-o< ) και τα φώτα του Κιλκίς (σε χωριό μένω κοντά στο Κιλκίς) επηρεάζουν εξίσου τον ουρανό.Λίγες φορές έχω δει ουρανό 2 ή 1.

Η ανθρωπότητα είναι φτιαγμένη από αστρική ύλη και κυβερνάται από συμπαντικούς νόμους.

Harlow Shapley 1962

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ και εγώ το πέρνω πίσω τα περί 1 στην Ελαφονησο, βέβαια εγώ απάντησα με την κλίμακα που ανέβασε ο κύριος Κώστας στο πρώτο ποστ.

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι ενοείτε (ο γαλαξίας ρίχνει σκιά)?? :shock:

Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ και εγώ το πέρνω πίσω τα περί 1 στην Ελαφονησο, βέβαια εγώ απάντησα με την κλίμακα που ανέβασε ο κύριος Κώστας στο πρώτο ποστ.

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι ενοείτε (ο γαλαξίας ρίχνει σκιά)?? :shock:

Είναι τόσο δυνατο το Φως απο τον Γαλαξία όπου βλεπεις την σκια σου στο εδαφος!! :D Φυσικά εδω μπορει να μπερδευτουν μερικοι γιατι το ιδιο μπορει να κάνει και η φωτορυπανση.

 

Σκεφτείτε πως εβλεπαν τον ουρανό οι Αρχαίοι...

είμαι σίγουρος ότι το ίδιο το φως του Γαλαξία θα έκανε "φωτορυπανση" :shock:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 1 σημαίνει ο Γαλαξίας να ρίχνει σκιά, το Μ33 να είναι εύκολα ορατό με γυμνό μάτι και το ζωδιακό φως και η ζωδιακή ζώνη εύκολα αντικείμενα. Το οριακό μέγεθος με γυμνό μάτι από 7.6-8. Που στην Ελλάδα τα είδατε αυτά να πάω και εγώ εκεί;

 

Γιώργο υπάρχει μέρος, έτυχε να βρεθώ το 2009 τον Ιούλιο εκεί και μου έπεσαν τα σαγόνια!!! :shock:

 

Βέβαια δεν θεωρείται το ιδανικό από άποψη υψομέτρου γιατί είναι νησί...αλλά στο σημείο που θα σου πω..η παντελής έλλειψη φωτορύπανσης και η άνεση του να βλέπεις το Μ33 με γυμνό μάτι όπως λες θα σε κάνει να μείνεις άναυδος! :shock:

 

Είναι το νησί της Αστυπάλαιας! ΟΧΙ όμως στην χώρα...φεύγοντας από την άλλη άκρη του νησιού (που έχει σχήμα πεταλούδας στο Αιγαίο!), την ανατολική, από τον μικρό οικισμό της Μαλτεζάνας και περνώντας μέσα από την ολοσκότεινη ενδοχώρα του νησιού προς τα δυτικά...ΔΕΝ μπορούσα να το πιστέψω! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ από φώτα και ο Γαλαξίας ΑΝΑΒΕΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ... Ποιός Πάρνωνας;;...του έριχνε στα αυτιά στην μαυρίλα!! Εύχομαι να πας μια μέρα και θα με θυμηθείς...

 

Η Αστυπάλαια παιδιά είναι στη μέση του πουθενά...ψάξτε την λίγο στο google earth και θα καταλάβετε τι εννοώ...Να μην έχω το 12" στο σημείο εκείνο...Σκίζω τα ρούχα μου ότι ΕΚΕΙΝΟΣ ο ουρανός σε ΕΚΕΙΝΟ το σημείο στην κατασκότεινη μέση της Αστυπάλαιας είναι 1 με την βούλα! =P~

 

Δεν αναφερθήκατε πολύ στον παράγοντα υψόμετρο, εντύπωση μου έκανε.. :-k Είναι από τους πιο σημαντικούς!!!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ φοβάμαι πως ο Γιώργος, έχει δίκιο -όχι για τους οικολόγους και τους αστροφωτογράφους- αλλά για τα σκοτεινά μέρη. :cheesy:

Δεν είναι ακόμα τα πράγματα τόσο απογοητευτικά, ειδικά στα ελληνικά νησιά. Όντως η Αστυπάλαια, το Καστελλόριζο, η Κάρπαθος, η Κάσος και άλλα νησιά, έχουν σκοτεινούς ουρανούς, αλλά αν συγκρίνω από περιοχές της Ν.Α Ασίας που έχω επισκεφθεί, υπάρχουν και σκοτεινότεροι.

 

Στην Ελλάδα, το σκοτεινότερο μέρος που έχω βρεθεί, είναι η Γαύδος. Δεν υπάρχει πιο ωραίο θέαμα από το να βλέπεις την πορτοκαλιά εκείνη γραμμή μέσα στη θάλασσα που αφήνει η αντανάκλαση του Δία... Αλλά ακόμα και στη Γαύδο, όταν ανέβαινα στο φάρο, που έχεις θέα 360 μοίρες, είχα την αίσθηση πως έβλεπα χαμηλά στον ορίζοντα την φωτορύπανση από τα Χανιά και το Ρέθυμνο. Μπορεί να ήταν και η ιδέα μου, δεν παίρνω όρκο.

 

Στην Ν.Α Ασία, πρώτο μέρος και με διαφορά σε σκοτεινό ουρανό, ήταν στα υψίπεδα του Θιβέτ, σε αχανή λιβάδια με ελάχιστους νομάδες αλλά τσουχτερότατο κρύο.

Ακολουθούν χωριά στο Λάος, στη Βιρμανία, στη Σουμάτρα και στην Κελέβη. Δυστυχώς σε αυτά τα μέρη η υγρασία αλλά και οι συχνές βροχές ακόμα και στη dry season, είναι σχεδόν απαγορευτικές για παρατήρηση, μιας και μετά από λίγα λεπτά στάζουν τα πάντα -χάρτες, φακοί, κιάλια, εσύ ο ίδιος...-.

 

Τις ελπίδες μου για σκοτεινούς ουρανούς και ευνοϊκότερες κλιματολογικές συνθήκες, τις εναποθέτω στη σχετικά κοντινή Δυτική ή και ΝΔ Αφρική, που ευελπιστώ να ταξιδέψω με την πρώτη ευκαιρία.

Κάποτε είχαμε ανοίξει ένα θέμα, για να μαζευτούμε άτομα από το φόρουμ και να πάμε στη Ναμίμπια. Μήπως, λέω μήπως να το ξαναφρεσκάραμε; [-o< :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελευταία είμαι και εγώ αρκετά εκνευρισμένος γιατί η φωτορύπανση άρχισε πάλι να με πλησιάζει και να μου χαλάει την παρατήρηση.

 

Διαβάστε στο θέμα "Το τέλος της ερασιτεχνικής αστρονομίας" http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=146478#146478 την καταχώρησή μου. Χρειάζομαι συμβουλές από γνώστες του προβλήματος.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Στο Νεστόριο έχει πάει κανείς;Δεν ξέρω αν φταίει ότι είμαι μόνιμη κάτοικος Θεσσαλονίκης αλλά το καλοκαίρι του 2009 που πήγα στην ελεύθερη κατασκήνωση εκεί ,ο ουρανός μου φάνηκε πολύ σκοτεινός,στην πραγματικότητα δεν φανταζόμουν ότι θα μπορούσα να δω τόσα πολλά αστέρια,δεν είχα δει ποτέ στη ζωή μου γαλαξία και για κάποια λεπτά νόμιζα ότι ήταν σύννεφα ( :oops: :oops: :oops: είπαμε παιδί της πόλης),μετά άρχισα να στροφάρω και να παρατηρώ λίγο καλύτερα τι κοιτάω,και μετά είδα τριγύρω και πυγολαμπίδες :D

 

Η δεύτερη επαφή με τον γαλαξία ήταν μετά από μερικές ημέρες στο Ποσείδι ,όπου θυμάμαι ότι παρά τα φώτα του μπιτς μπαρ,σηκώνοντας το κεφάλι μου στον ουρανό έβλεπα άνετα την λωρίδα του γαλαξία μας.Όμως ακόμα κι όταν προχωρούσα στην παραλία μακριά απ τα φώτα ,σε καμία περίπτωση δεν έβλεπα τον ουρανό όπως στο Νεστόριο.Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό,εκτός απ τα φώτα, έχει να κάνει και με τις κλιματικές συνθήκες (εκεί πάνω μέσα Ιουλίου φορούσα λεπτή μπλούζα από μέσα και μάλλινο ζιβάγκο από πάνω και κρύωνα και έβλεπα την ανάσα μου στον αέρα)γιατί έχω την αίσθηση ότι κάπου εχει αναφερθεί πως κι αυτές επηρεάζουν.Αν έχει πάει κάποιος ας πει την γνώμη του αν θέλει :)

 

Νόμιζα ότι δε θα μπορούσα να δω κάτι πιο σκοτεινό απ αυτό,αλλά τώρα μ αυτό που διάβασα για φως γαλαξία που προκαλεί σκιές μάλλον είμαι βαθιά (μη)νυχτωμένη! :oops:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι ακόμα τα πράγματα τόσο απογοητευτικά, ειδικά στα ελληνικά νησιά. Όντως η Αστυπάλαια, το Καστελλόριζο, η Κάρπαθος, η Κάσος και άλλα νησιά, έχουν σκοτεινούς ουρανούς, αλλά αν συγκρίνω από περιοχές της Ν.Α Ασίας που έχω επισκεφθεί, υπάρχουν και σκοτεινότεροι.

 

Εκτός Ελλάδος θεωρώ πως εξαιρετικά σκοτεινούς ουρανούς είχα συναντήσει στο Σινά κατά τη νυχτερινή ανάβαση, εκεί ο συνδυασμός ερήμου, υψομέτρου και απουσίας πόλεων σε απόσταση εκατοντάδων χιλιομέτρων δίνει ένα φοβερό ουρανό, που μαζί με το τοπίο επιβάλλεται με την μεγαλοπρέπειά του. Το τοπίο φυσικά το βλέπεις τη μέρα μετά την ανατολή. Στο άλλο άκρο βρίσκεται για μένα η Νέα Υόρκη -προχθές βρέθηκα εκεί και σε καθαρό ουρανό από το κέντρο της πόλης έβλεπες μόνο το Δία...

 

Από ότι έχω ακούσει από φίλους που παρατηρούν (επαγγελματικά) οι ουρανοί της Χιλής και της Αριζόνα όπου έχουν κατασκευαστεί μεγάλα τηλεσκόπια είναι εκπληκτικοί. Συγκεκριμένα στο Flagstaff της Αριζόνα, που βρίσκονται πολλά σημαντικά τηλεσκόπια υπάρχει νόμος από τη δεκατεία του '50 που προστατεύει τον ουρανό από τη φωτορρύπανση. Μάλλον εκεί βρίσκονται οι άσοι της κλίμακας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επισης να καταθεσω και εγω με την σειρα μου ,οτι πολυ σκοτεινους ουρανους μπορειται να βρειτε σε ενα απο τα δεκαδες νησακια που δεν κατοικουνται στο αιγαιο...μπορει να μην προσφερουν μεγαλο υψομετρο και να υπαρχει θαλλασα κοντα ,αλλα ο σκοτεινος ουρανος σε αποζημειωνει και κυριως δεν υπαρχει ιχνος φωτορυπανσης για αρκετα χιλιομετα.αν εχετε σκαφος και τριγυρνατε το αιγαιο το καλοκαιρι ή αν απλώς βρεθειτε σε καποιο σκαφος μαι νυχτα σε αυτα τα ερημονησια ειναι πραγματικα μαγευτικη..

 

βεβαια αν βρεθειτε κοντα σε καμια μυκονο θα σας χαλαει το 1/3 του ουρανου ,αλλα γιατι να βρεθειτε τοσο κοντα? :cheesy:

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επισης να καταθεσω και εγω με την σειρα μου ,οτι πολυ σκοτεινους ουρανους μπορειται να βρειτε σε ενα απο τα δεκαδες νησακια που δεν κατοικουνται στο αιγαιο...μπορει να μην προσφερουν μεγαλο υψομετρο και να υπαρχει θαλλασα κοντα ,αλλα ο σκοτεινος ουρανος σε αποζημειωνει και κυριως δεν υπαρχει ιχνος φωτορυπανσης για αρκετα χιλιομετα. αν εχετε σκαφος και τριγυρνατε το αιγαιο το καλοκαιρι ή αν απλώς βρεθειτε σε καποιο σκαφος μαι νυχτα σε αυτα τα ερημονησια ειναι πραγματικα μαγευτικη..

 

βεβαια αν βρεθειτε κοντα σε καμια μυκονο θα σας χαλαει το 1/3 του ουρανου ,αλλα γιατι να βρεθειτε τοσο κοντα? :cheesy:

 

 

 

 

 

ε δεν είναι και το πιο συνηθισμένο πράγμα, να γυρνάμε το Αιγαίο με σκάφος... ακόμα και φίλων μας..

Γνώμη μου είναι ότι ψηλά τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα. Αφήστε την επιφάνεια της θάλασσας και ανεβείτε στα βουνά!!!

 

 

υ.γ. δεν λέω ότι νησιά όπως το Καστελόριζο, δεν έχουν σκοτεινούς ουρανούς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ε δεν είναι και το πιο συνηθισμένο πράγμα, να γυρνάμε το Αιγαίο με σκάφος... ακόμα και φίλων μας..

Γνώμη μου είναι ότι ψηλά τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα. Αφήστε την επιφάνεια της θάλασσας και ανεβείτε στα βουνά!!!

 

 

υ.γ. δεν λέω ότι νησιά όπως το Καστελόριζο, δεν έχουν σκοτεινούς ουρανούς

 

 

τηλεμαχε,αν εχεις βρεθει σε νησι θα εχεις δει ποσο ομορφα ειναι να παρατηρηρεις κατω απο σκοτεινο ουρανο και διπλα στο αιγαιο.

βεβαια περι ορεξεως κολοκυθοπιτα... :)

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην Πάρο, στο Λωλαντώνη που πηγαίνω στο εξοχικό τις γιορτές, με όσα φώτα υπάρχουν - αυτά τα λίγα αλλά στις περιοχές που υπάρχουν ειναι ενοχλητικά (ανατολικά τρώω φως από Δρυό, βόρεια από Άσπρο Χωριό και νότια από κάτι λίγα σπαστικά γειτονικά προβόλια, 4-5 όλα κι όλα, περισσότερο νοτιοανατολικά) - ο ουρανός στο ζενίθ είναι στο δύο και στον ορίζοντα θα έλεγα 4 στη χειρότερη. Η γαλαξιακή γραμμή φαινεται πάρα πολύ καθαρά, και το Σεπτέμβρη ο Μ31 στο άνετο με γυμνό μάτι. Όταν δε, κατευθυνόμουν 200 μέτρα από το σπίτι, σε ένα δρομάκι λίγο πιο πέρα, πηγαίναμε για πλάκα στο 1.5 θα έλεγα. Να μου επιτέψετε να είμαι πιο ακριβής, λέγοντας 1.3, το οποίο είναι πραγματικά εξαιρετικό. Επίσης, όταν είμαι σχεδόν στο τέρμα του οικοπέδου προς τα νότια, μου φαίνεται ότι πάμε στο 1,5. Αλλά το κακό στο χωματοδρομάκι αυτό που προανέφερα, είναι ότι είναι λίγο κατηφορικό και δεν είναι εύκολο να στήσεις τα σύνεργα εκεί.
Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης