Jump to content

Ξεμυτίζουν ένα- ένα: SW DOBSONIAN GOTO!


kkokkolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1966

 

1300 ευρώ. Το Nexstar 6SE απέκτησε ανταγωνισμό! Να δούμε και τα μεγαλύτερα πόσο θα κοστίζουν.

1966_1PAC4PYTTS.jpg.c9a1635d9ac8c355f7157c03bb7c9da2.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 133
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To 16"αρι θελω να δω ποσο θα εχει... το 14"αρι εχει 2200€ στο εξωτερικο. Παντως για καποιον που δεν θελει να φωτογραφισει και "απλα" να παρατηρησει γνωμη μου ειναι πως ειναι καλη η τιμη του για αυτα που προσφερει. Απο μια συζητηση που ειχα στο πλανηταριο θα διατεθουν μαλλον και σκετοι οι υπολογιστες χειρος, σε χαμηλο σχετικα κοστος για τα απλουστερα μοντελα χωρις goto αλλα με autotracking.
Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία η κίνηση της Skywatcher...κρίμα όμως που δεν σχεδιάζει να το δώσει ως δυνατότητα αναβάθμισης και σε εμάς...τους "σκέτους" κατόχους, παρά μόνο στους autotracking... :cry: [-( [-(

Θα έπρεπε να έχουν προβλέψει κάτι να μπαίνει και στα απλά dob! :frown:

 

Υπάρχουν και αλλού "πορτοκαλιές" όμως και είναι εδώ..

http://www.wildcard-innovations.com.au/

 

Σύστημα push-to Argo Navis

Ιδού πως εφαρμόζεται στα SW dobs σε ύψος και αζιμούθιο...σίγουρα όχι για πολύ αρχάριους στο "σπορ" αλλά φοβερή λύση. Κοστίζει αρκετά όμως γύρω στο 700άρικο... ](*,)'

 

http://www.wildcard-innovations.com.au/images/synta_alt.pdf

http://www.wildcard-innovations.com.au/images/synta_az.pdf

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο! Σε κόλλησε ο Γιώργος G-ωτίτιδα;

Εσύ με το χέρι. [-X =; :-$

Άσε να παίρνουμε GOTO εμείς οι αρχάριοι. O:) :wink:

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά ακριβό δεν είναι?Το 10" με autotracking κάνει 900 ευρώ.Κ ο Γιώργος θυμάμαι που στο 12" του μπορούσε απλά να προσθέσει ένα χειριστήριο της sky watcher κ να το κάνει go to.Γιώργο καλά θυμάμαι ή λέω βλακείες?Αξίζουν τα 400 παραπάνω ευρώ?
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά ακριβό δεν είναι?Το 10" με autotracking κάνει 900 ευρώ.Κ ο Γιώργος θυμάμαι που στο 12" του μπορούσε απλά να προσθέσει ένα χειριστήριο της sky watcher κ να το κάνει go to.Γιώργο καλά θυμάμαι ή λέω βλακείες?Αξίζουν τα 400 παραπάνω ευρώ?

 

Εξαρτάται πως το βλέπεις. Κάνει όσο το Nexstar 6SE και είναι 4'' μεγαλύτερο. Και το 12'' το ίδιο με το 8SE. Αντίστοιχα, έως και το 14'' η σύγκριση με τα διχαλωτά C9.25 και C11, αλλά και με το C14 είναι πειστική. Επιπλέον έχει διπλό κωδικοποιητή, δηλαδή γυρνάς από GOTO σε χειροκίνητη στο φτερό (αν δουλεύει όπως λένε).

Ενώ οι περισσότεροι GOTO τερματίζουν σε ένα C11 ή LX200 12'', τώρα μπορούν να ξεκινάνε από το SW12'' με λιγότερο από τα μισά χρήματα!

Με κάνει να χαίρομαι που διάλεξα το 6SE αντί για κάτι μεγαλύτερο. Επειδή θα συνέκρινα τι πήρα με τα χρήματα αυτά και τι θα μπορούσα να πάρω. Ενώ τώρα απλώς θα είναι ένα καλό δεύτερο, άλλου τύπου.

Σκοτεινό ουρανό να έχουμε και κάθε εξέλιξη καλή είναι.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά ακριβό δεν είναι?Το 10" με autotracking κάνει 900 ευρώ.Κ ο Γιώργος θυμάμαι που στο 12" του μπορούσε απλά να προσθέσει ένα χειριστήριο της sky watcher κ να το κάνει go to.Γιώργο καλά θυμάμαι ή λέω βλακείες?Αξίζουν τα 400 παραπάνω ευρώ?

 

Εξαρτάται πως το βλέπεις. Κάνει όσο το Nexstar 6SE και είναι 4'' μεγαλύτερο. Και το 12'' το ίδιο με το 8SE. Αντίστοιχα, έως και το 14'' η σύγκριση με τα διχαλωτά C9.25 και C11, αλλά και με το C14 είναι πειστική. Επιπλέον έχει διπλό κωδικοποιητή, δηλαδή γυρνάς από GOTO σε χειροκίνητη στο φτερό (αν δουλεύει όπως λένε).

Πιστεύω πως το βλέπω όπως πρέπει να το βλέπει κανείς.Το συγκρίνω με το αδελφάκι του κ όχι με άλλα τηλεσκόπια που έχουν ακριβότερα οπτικά λόγο σχεδίασης.Απλά αναρωτιέμαι αν μπορεί κάποιος να πάρει το απλό 400 ευρώ φθηνότερα κ να του βάλει το χειριστήριο που λέει ο Γιώργος με πολύ λιγότερα χρήματα.Αν ισχύει τότε στη sky watcher μας δουλεύουν κανονικά.Εκτός κ αν δεν γίνεται αυτό που λέω, ή αν το χειριστήριο που έλεγε ο Γιώργος είναι ακριβό οπότε μία γι άλλη.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η skywatcher ισχυρίζεται πως το χειριστήριο από μόνο του δεν αναβαθμίζει το απλό autotracking σε "goto" ωστόσο εγώ το δοκίμασα. Τα αποτελέσματα είναι ανάμικτα. Κάποιες φορές οι στόχοι εντοπίζονται με ακρίβεια στο πεδίο ενός plossl 25mm κάποιες φορές είναι μοίρες έξω... Ένα goto για να είναι αποδεκτό με τα δικά μου κριτήρια πρέπει να κάνει λάθος το πολύ 5-6' . Το "goto" το χρειαζόμαστε για να εντοπίζουμε ένα γαλαξία 13 μέγεθος όχι το M13. Διότι όποιος παίρνει 12" ή 16" και χρειάζεται "goto" για να το βρει πρέπει να του κατασχεθεί το τηλεσκόπιο και να του απαγορευθεί η ενασχόληση με την αστρονομική παρατήρηση εσαεί :mrgreen:

Επίσης στη θήκη που έχει στο πλάι δεν χωράει το μεγαλύτερο χειριστήριο του "goto" και πρέπει να το αφήνεις χύμα στη βάση ή να βρεις ένα τρόπο με velcro ή κάτι άλλο να το κρεμάς να μη χτυπάει από δω κι απο κεί. Επίσης έχει τζόγους στις κινήσεις του. Που είναι εκνευριστικοί... Δοκίμασα με τα παξιμάδια που έχει κάτω από τα καλύματα των μοτέρ αλλά δεν κατόρθωσα να τον μαζέψω. Αν κάποιος έχει είτε flextube είτε απλό dob με σωλήνα και θέλει αναβάθμιση σε "goto" (υποθέτωντας πως το "goto" είναι αναβάθμιση) τότε μπορεί να αποκτήσει την βάση. Η skywtcher την διαθέτει χωριστά.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

De gustibus non est disputandum !

Εγώ θα προτιμούσα να κατασχεθούν πρώτα οι εξοπλισμοί όσων αγοράζουν Home Cinema για να βλέπουν σαπουνόπερες και φθηνές πρωινατζούδες, High End Audio για να ακούν υλακίζοντα ρεμμάλια και τσιρίζουσες καρακαηδόνες καθώς και θηριώδη Jeep για να τα παρκάρουν έξω από το προπατζίδικο. Όταν γίνει αυτό, ελάτε να μου πάρετε το GOTO μου, αν σας βαστάει φυσικά! :mrgreen:

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

De gustibus non est disputandum !

Εγώ θα προτιμούσα να κατασχεθούν πρώτα οι εξοπλισμοί όσων αγοράζουν Home Cinema για να βλέπουν σαπουνόπερες και φθηνές πρωινατζούδες, High End Audio για να ακούν υλακίζοντα ρεμμάλια και τσιρίζουσες καρακαηδόνες καθώς και θηριώδη Jeep για να τα παρκάρουν έξω από το προπατζίδικο. Όταν γίνει αυτό, ελάτε να μου πάρετε το GOTO μου, αν σας βαστάει φυσικά! :mrgreen:

Κώστα ποιοί είναι οι λόγοι που δείχνεις μια ιδιαίτερη "συμπάθεια-προτίμηση" στο σύστημα GOTO :mrgreen: ?.

Απ'την δική μου πλευρά

1.Προμηθεύτηκα τηλεσκόπιο GOTO καλώς ή κακώς.

2.Το βρίσκω αρκετά εξυπηρετικό να μου βρίσκει μόνο του μακρυνούς Γαλαξίες.

3.Δεν έχω δει ποτέ διαδικασία "αστροαλμάτων" οπότε δεν έχω άποψη.

4.Καλό είναι να ακολουθείται ο στόχος αυτόματα αντί να καουνάς σιγά σιγά το σωλήνα.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

De gustibus non est disputandum !

Εγώ θα προτιμούσα να κατασχεθούν πρώτα οι εξοπλισμοί όσων αγοράζουν Home Cinema για να βλέπουν σαπουνόπερες και φθηνές πρωινατζούδες, High End Audio για να ακούν υλακίζοντα ρεμμάλια και τσιρίζουσες καρακαηδόνες καθώς και θηριώδη Jeep για να τα παρκάρουν έξω από το προπατζίδικο. Όταν γίνει αυτό, ελάτε να μου πάρετε το GOTO μου, αν σας βαστάει φυσικά! :mrgreen:

Κώστα ποιοί είναι οι λόγοι που δείχνεις μια ιδιαίτερη "συμπάθεια-προτίμηση" στο σύστημα GOTO :mrgreen: ?.

Απ'την δική μου πλευρά

1.Προμηθεύτηκα τηλεσκόπιο GOTO καλώς ή κακώς.

2.Το βρίσκω αρκετά εξυπηρετικό να μου βρίσκει μόνο του μακρυνούς Γαλαξίες.

3.Δεν έχω δει ποτέ διαδικασία "αστροαλμάτων" οπότε δεν έχω άποψη.

4.Καλό είναι να ακολουθείται ο στόχος αυτόματα αντί να καουνάς σιγά σιγά το σωλήνα.

 

Δεν δείχνω ιδιαίτερη προτίμηση. Περισσότερο θα έλεγα πως δεν είμαι εναντίον του. Έχω ένα τηλεσκόπιο GOTO και 3 χειροκίνητα, χώρια τα κυάλια. Αλλά επειδή αρκετοί εδώ το ψέγουν (μάλιστα όχι τόσο το ίδιο, όσο εκείνους που το επιλέγουν) αισθάνομαι την υποχρέωση να το (τους) υπερασπιστώ. Αλλά ας μιλήσω αυτήν την φορά για τον εαυτό μου.

Μένω στον Πειραιά. Εργάζομαι σε 2 δουλειές και κατά περιόδους αναλαμβάνω επιπλέον δουλειά για το σπίτι ή τρέχω σε εκπαιδεύσεις, συνέδρια και διάφορα. Τον περισσότερο χρόνο είμαι σε μία καρέκλα και ακούω τα προβλήματα του κόσμου ή γράφω, μεταφράζω, διαβάζω στον υπολογιστή. Ο χρόνος είναι λίγος λοιπόν.

Όταν στα πεταχτά, ανάμεσα σε 3-4 μετακινήσεις των παιδιών στο Σαββατόβραδο τύχει να μην έχει Σελήνη, ούτε βροχή, ούτε σύννεφα, ούτε σκόνη, ούτε αιθάλη, αποφασίσω να κάνω παρατήρηση πέραν των πλανητών και αστρικών σμηνών και προσπαθήσω να κάνω αστροάλματα με την αστροπενία του ουρανού εδώ μου έρχεται να κάνω άλματα από το μπαλκόνι. Θα δω πενταπλάσια έως δεκαπλάσια αντικείμενα με το 6SE από ότι με το minidob στον ίδιο χρόνο. Παρ' όλα αυτά το δοκιμάζω και αυτό για την εμπειρία και την πλάκα του.

Όταν πάω στο εξοχικό παίρνω το αίμα μου πίσω. Παρατηρώ τουλάχιστον μέρα παρά μέρα για 3-5 ώρες. Μιλάμε για έναν μήνα από τους 12. Φέτος πήρα μαζί μου το 4SE και το 6SE, το πρώτο χωρίς GOTO και μοίρασα τον χρόνο σχεδόν στην μέση. Διασκέδασα με το 4SE με το οποίο χάζευα τα σφαιρωτά και τα ανοικτά σμήνη του Τοξότη και του Ηρακλή, αλλά με το GOTO και πάλι έβλεπα 5πλάσια πράγματα στον ίδιο χρόνο.

Εξορμήσεις; Ας πούμε πως θα πάω 1-2 τον χρόνο. Ε, εκεί και αν θέλω το GOTO. Αλίμονο αν πάω μια φορά στον Κιθαιρώνα και μια στον Πάρνωνα (δεν έχω πάει ακόμη) και να πρέπει εκεί να εξασκηθώ, ώστε σε 2-3 χρόνια, σε μια άλλη ενιαύσια εξόρμηση, να μπορώ να βρίσκω γρήγορα το Stargate Cluster ή τον Μικρό Αλτήρα. Εκεί θα θέλω να ρουφήξω εικόνες που θα με συντροφεύουν όλον τον υπόλοιπο χρόνο που βρίσκομαι καθηλωμένος στην καρέκλα.

Ας πούμε πως δεν είμαι ερασιτέχνης αστρονόμος. Ας πούμε πως είμαι ανεπίδεκτος μαθήσεως. Ας πούμε πως είμαι ηλίθιος. Ας πούμε πως είμαι άχρηστος. Ας πούμε πως είμαι τεμπέλης, αχαΐρευτος, οκνηρός, αναλφάβητος, βλαμμένος, ινδιάνος. Ας πούμε ό,τι θέλετε, εσάς όμως τι σας νοιάζει (αφηρημένα ομιλώ, όχι σε σένα Βασίλη) τι είμαι εγώ και πως την βρίσκω; Γιατί να κάνετε σαν τις διαβόητες γριούλες των ενοριών που έχουν ξεχάσει τι είναι ηδονή, ή δεν την ένιωσαν ποτέ ή (χειρότερο) του δίνουν και καταλαβαίνει στο σπίτι τους, αλλά κουνούν επικριτικά και υποκριτικά το κεφάλι κάνοντας τς, τς τς όταν περνά μια νέα και όμορφη γυναίκα που δεν πάσχει από το σύμπλεγμα πως πρέπει να πνίξει τον κόρφο της;

Έχω ξαναπεί, σε άλλον ο παπάς αρέσει και σ' άλλον η παπαδιά. Γούστο και καπέλο του καθενός. Αλίμονο αν θα θελήσουμε να μπλέξουμε την ασύλληπτη πραγματικότητα του Κόσμου με την ηθική του συμφέροντος μιας ομάδας εμβίων όντων ενός πλανητάκου σε μια άκρη ενός γαλαξία χαμένου στο διάστημα. Δεν υπάρχουν πρέπει στην ερασιτεχνική αστρονομία παιδιά, κάντε το όπως σας αρέσει, ζήστε και αφήστε τους άλλους να ζήσουν.

Ουφ! Τα είπα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαζί στον αγώνα που χάραξε ο σύντροφος αγωνιστής.....Κωνσταντίνος Κοκκώλης :cheesy:

 

 

ΥΓ Μας τα χάλασε ο τόνος :cheesy:

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα πράγματα είναι απλά. Τα GOTO είναι για όσους ΔΕΝ περιλαμβάνουν τα αστροάλματα στην όλη διαδικασία αυτού που λέμε "observing session", "διαδικασία παρατήρησης". Για μένα π.χ., τα αστροάλματα προσθέτουν ικανοποίηση σε αυτό που κάνω, είναι αναπόσπαστο κομμάτι, δεν χωρίζονται, δεν διακρίνονται, δεν διαφέρουν από την θέαση ενός αντικείμενου. Και τα δύο είναι ζητούμενα για να πω στο τέλος, ότι, ναι, πέρασα καλά και απόψε ακόμα και αν έχω δει 2 αντικείμενα σε μια ολόκληρη νύχτα.

 

Εκεί είναι η διαφορά: Στο πώς αντιμετωπίζονται τα αστροάλματα από τον καθένα μας. Εκεί που διαφωνώ εγώ είναι το γεγονός ότι είναι τόση η επιρροή που ασκείται μέσω των goto, που δεν αφήνεται κανένα περιθώριο στους αρχάριους να πιάσουν έναν ρημαδοχάρτη και να πούν: "Για να δω ρε γαμώτο, τι περίεργο βιβλίο είναι αυτό, πώς χρησιμοποιείται, με ικανοποιεί, μου δίνει αυτό που ζητάω νυχτιάτικα πάνω στο βουνό;" Και μη που πείτε ότι έχω άδικο: Βλέπετε τι γίνεται: Goto σε βάση dobsonian. Αυτό τα λέει όλα. Άντε μετά εξήγησε σε παρουσίαση συλλόγου Ορθές Αναφορές και Αποκλίσεις. Κινέζικα θα μιλάς.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά ακριβό δεν είναι?Το 10" με autotracking κάνει 900 ευρώ.Κ ο Γιώργος θυμάμαι που στο 12" του μπορούσε απλά να προσθέσει ένα χειριστήριο της sky watcher κ να το κάνει go to.Γιώργο καλά θυμάμαι ή λέω βλακείες?Αξίζουν τα 400 παραπάνω ευρώ?
Να και το κορυφαίο 16''. Λογικά θα είναι γύρω στα 2600-2700 ευρώ.

Ας γίνει και λίγο αντίλογος...

 

Γατι κανείς να πάρει 16αρι Skywatcher Dob με autotracking στα 2.700 με λ/4... και να μην πάρει 16αρι Dob OrionOptics στα 3.000€ με λ/10 ;;;;

 

Παρομοίως γιατι κανείς να πάρει 10αρι dob στα 900€ με λ/4 στα 900€ και να μην πάρει ενα 10αρι λ/10 πάνω σε μια EQ5 goto με 1500€;;; Και έχεις και την Eq5 να την χρησιμοποιείς οπως θες και όχι μονο γιατο Νευτώνειο!!

Τωρα θα πεις 600€ ειναι μεγαλη διαφορα... το ίδιο όμως και το λ4 απο το λ10, όπως και το autotracking-Dob απο την Eq5, οπότε η διαφορα είναι μικρη!! και αν καποιος μπορει να δωσει αυτο το λίγο παραπάνω πιστευω οτι αξιζει.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα πράγματα είναι απλά. Τα GOTO είναι για όσους ΔΕΝ περιλαμβάνουν τα αστροάλματα στην όλη διαδικασία αυτού που λέμε "observing session", "διαδικασία παρατήρησης". Για μένα π.χ., τα αστροάλματα προσθέτουν ικανοποίηση σε αυτό που κάνω, είναι αναπόσπαστο κομμάτι, δεν χωρίζονται, δεν διακρίνονται, δεν διαφέρουν από την θέαση ενός αντικείμενου. Και τα δύο είναι ζητούμενα για να πω στο τέλος, ότι, ναι, πέρασα καλά και απόψε ακόμα και αν έχω δει 2 αντικείμενα σε μια ολόκληρη νύχτα.

Προσωπικά έτσι ακριβώς το βλέπω κ εγώ.Αλλά αν το δω αντικειμενικά κ kkokkolis έχει σε πολλά δίκιο.Οπως κ να το κάνουμε περι ορέξεως ....................

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλά ας μιλήσω αυτήν την φορά για τον εαυτό μου.

Μένω στον Πειραιά. Εργάζομαι σε 2 δουλειές και κατά περιόδους αναλαμβάνω επιπλέον δουλειά για το σπίτι ή τρέχω σε εκπαιδεύσεις, συνέδρια και διάφορα. Τον περισσότερο χρόνο είμαι σε μία καρέκλα και ακούω τα προβλήματα του κόσμου ή γράφω, μεταφράζω, διαβάζω στον υπολογιστή. Ο χρόνος είναι λίγος λοιπόν.

Όταν στα πεταχτά, ανάμεσα σε 3-4 μετακινήσεις των παιδιών στο Σαββατόβραδο τύχει να μην έχει Σελήνη, ούτε βροχή, ούτε σύννεφα, ούτε σκόνη, ούτε αιθάλη, αποφασίσω να κάνω παρατήρηση πέραν των πλανητών και αστρικών σμηνών και προσπαθήσω να κάνω αστροάλματα με την αστροπενία του ουρανού εδώ μου έρχεται να κάνω άλματα από το μπαλκόνι. Θα δω πενταπλάσια έως δεκαπλάσια αντικείμενα με το 6SE από ότι με το minidob στον ίδιο χρόνο. Παρ' όλα αυτά το δοκιμάζω και αυτό για την εμπειρία και την πλάκα του.

Όταν πάω στο εξοχικό παίρνω το αίμα μου πίσω. Παρατηρώ τουλάχιστον μέρα παρά μέρα για 3-5 ώρες. Μιλάμε για έναν μήνα από τους 12. Φέτος πήρα μαζί μου το 4SE και το 6SE, το πρώτο χωρίς GOTO και μοίρασα τον χρόνο σχεδόν στην μέση. Διασκέδασα με το 4SE με το οποίο χάζευα τα σφαιρωτά και τα ανοικτά σμήνη του Τοξότη και του Ηρακλή, αλλά με το GOTO και πάλι έβλεπα 5πλάσια πράγματα στον ίδιο χρόνο.

Εξορμήσεις; Ας πούμε πως θα πάω 1-2 τον χρόνο. Ε, εκεί και αν θέλω το GOTO. Αλίμονο αν πάω μια φορά στον Κιθαιρώνα και μια στον Πάρνωνα (δεν έχω πάει ακόμη) και να πρέπει εκεί να εξασκηθώ, ώστε σε 2-3 χρόνια, σε μια άλλη ενιαύσια εξόρμηση, να μπορώ να βρίσκω γρήγορα το Stargate Cluster ή τον Μικρό Αλτήρα. Εκεί θα θέλω να ρουφήξω εικόνες που θα με συντροφεύουν όλον τον υπόλοιπο χρόνο που βρίσκομαι καθηλωμένος στην καρέκλα.

Ας πούμε πως δεν είμαι ερασιτέχνης αστρονόμος. Ας πούμε πως είμαι ανεπίδεκτος μαθήσεως. Ας πούμε πως είμαι ηλίθιος. Ας πούμε πως είμαι άχρηστος. Ας πούμε πως είμαι τεμπέλης, αχαΐρευτος, οκνηρός, αναλφάβητος, βλαμμένος, ινδιάνος. Ας πούμε ό,τι θέλετε, εσάς όμως τι σας νοιάζει (αφηρημένα ομιλώ, όχι σε σένα Βασίλη) τι είμαι εγώ και πως την βρίσκω; Γιατί να κάνετε σαν τις διαβόητες γριούλες των ενοριών που έχουν ξεχάσει τι είναι ηδονή, ή δεν την ένιωσαν ποτέ ή (χειρότερο) του δίνουν και καταλαβαίνει στο σπίτι τους, αλλά κουνούν επικριτικά και υποκριτικά το κεφάλι κάνοντας τς, τς τς όταν περνά μια νέα και όμορφη γυναίκα που δεν πάσχει από το σύμπλεγμα πως πρέπει να πνίξει τον κόρφο της;

Έχω ξαναπεί, σε άλλον ο παπάς αρέσει και σ' άλλον η παπαδιά. Γούστο και καπέλο του καθενός. Αλίμονο αν θα θελήσουμε να μπλέξουμε την ασύλληπτη πραγματικότητα του Κόσμου με την ηθική του συμφέροντος μιας ομάδας εμβίων όντων ενός πλανητάκου σε μια άκρη ενός γαλαξία χαμένου στο διάστημα. Δεν υπάρχουν πρέπει στην ερασιτεχνική αστρονομία παιδιά, κάντε το όπως σας αρέσει, ζήστε και αφήστε τους άλλους να ζήσουν.

Ουφ! Τα είπα.

 

=D> =D> =D>

Σημασία έχει η αγάπη για την ερασιτεχνική αστρονομία!!!! Το goto δεν αποκλείει την χρήση χαρτών ή άλλων πληροφοριών που πρέπει να γνωρίζει κανείς. Στην ερασιτεχνική αστρονομία υπάρχει μια απλούστατη αρχη- αξίωμα θα έλεγα... Η ευχαρίστηση δεν πηγάζει από αυτό βλέπεις αλλά απο ότι γνωρίζεις για το αντικείμενο που βλέπεις! :D

Για να μην βγούμε και εκτός topic... ας περιμένουμε και την απάντηση άλλων εταιρειών. Το συνολικό του βάρος; ή μήπως η βάση είναι ελαφριά και δεν το δίνουν. Πρόσεξα ότι το βάρος του σωλήνα είναι 15Kg.

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας γίνει και λίγο αντίλογος...

 

Γiατί κανείς να πάρει 16αρι Skywatcher Dob με autotracking στα 2.700 με λ/4... και να μην πάρει 16αρι Dob OrionOptics στα 3.000€ με λ/10 ;;;;

 

Σε αυτήν σου την ερώτηση αποκλειστικά και μόνο Βασίλη, θα απαντούσα ότι οι λόγοι είναι πρακτικοί. O ενιαίος σωλήνας πρέπει να είναι ΤΕΡΑΤΩΔΗΣ συγκριτικά με του SW, σε δεσμεύει και στο τι αμάξι έχεις (φτάνει μέχρι το ντουλαπάκι του συνοδηγού και ΟΧΙ σε όλα τα τουτού..σε άλλα ΔΕΝ μπαίνει!), πιο πολύ από ότι το SW και επίσης, υπολόγισε και καμιά 300άρα έξτρα για τον Paracorr όπου δεν πας πουθενά χωρίς αυτόν στο f4!!! Θυμάσαι τον Ιούλιο φέτος στον Πάρνωνα τον Νίκο με το 14άρι Orion Optics τι θηρίο ήταν; Ήταν στημένος δίπλα σου αν θυμάμαι...ανάμεσά μας δηλαδή! Φαντάσου το 16"!!!

:shock: :shock:

 

Το θέμα των κατόπτρων λ4 ή λ10 προσωπικά με αφήνει παγερά αδιάφορο για τις περισσότερες περιπτώσεις στόχων. Θα το κυνηγούσα να το έχω μόνο με πολύ μεγάλη επένδυση όπως η ακόλουθη, που αποτελεί και ένα από τα όνειρά μου...

http://www.obsessiontelescopes.com/telescopes/22UC/index.php

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας γίνει και λίγο αντίλογος...

 

Γiατί κανείς να πάρει 16αρι Skywatcher Dob με autotracking στα 2.700 με λ/4... και να μην πάρει 16αρι Dob OrionOptics στα 3.000€ με λ/10 ;;;;

 

Σε αυτήν σου την ερώτηση αποκλειστικά και μόνο Βασίλη, θα απαντούσα ότι οι λόγοι είναι πρακτικοί. O ενιαίος σωλήνας πρέπει να είναι ΤΕΡΑΤΩΔΗΣ συγκριτικά με του SW, σε δεσμεύει και στο τι αμάξι έχεις (φτάνει μέχρι το ντουλαπάκι του συνοδηγού και ΟΧΙ σε όλα τα τουτού..σε άλλα ΔΕΝ μπαίνει!), πιο πολύ από ότι το SW και επίσης, υπολόγισε και καμιά 300άρα έξτρα για τον Paracorr όπου δεν πας πουθενά χωρίς αυτόν στο f4!!! Θυμάσαι τον Ιούλιο φέτος στον Πάρνωνα τον Νίκο με το 14άρι Orion Optics τι θηρίο ήταν; Ήταν στημένος δίπλα σου αν θυμάμαι...ανάμεσά μας δηλαδή! Φαντάσου το 16"!!!

:shock: :shock:

Τασο το θυμάμαι πολυ καλα το 14αρι του Νικου :P :P :mrgreen:

Λοιπον, παίρνοντας σαν μετρο σύγκρισης των εαυτο μου και συγκεκριμένα το 12.5αρι f/4.8 το οποιο χωράει ανετα μαζι με οοοοόλο τον εξοπλισμό μου και την κοπέλα μου και πολλες φορες μαζι και με ολο τον εξοπλισμό της Αστρ.Ετ.Κερκυρας μεσα σε ενα VW Polo!! Κι αν συγκρίνει κανεις τις διαστασεις απο το Τερατώδη κατα αλλα Dob16 είναι σχεδον ίδιο με το 12.5αρι που εχω, ιδικά στο μήκος ειναι ιδια, ενω στο πλατος ειναι 8cm-10cm πιο φαρδύ. Οπως καταλαβαίνεις για να χωράει μεσα στο Polo λογικα χωράει σε όλα τα αυτοκίνητα αυτου του μεγεθους ή μεγαλύτερα με αναδιπλωμένα πίσω καθίσματα.

Ασε που το OO16" ειναι πολυ πιο ελαφρύ απο το SW 16" Truss.

Νομίζω λύσαμε το θεμα του ογκου/χωρου... αρκεί βεβαια να μην εχεις Smart :lol:

 

 

Το θέμα ειναι τι ζητάει κανείς και τι θέλει, Δεν το λεω για να παρουμε όλοι 16'αρι ΟΟ... απλα τα γραφω γιατι καλο ειναι να ξερουμε τι υπαρχει στα ιδια λεφτα και τι μπορούμε να κανουμε.

 

 

Το θέμα των κατόπτρων λ4 ή λ10 προσωπικά με αφήνει παγερά αδιάφορο για τις περισσότερες περιπτώσεις στόχων. Θα το κυνηγούσα να το έχω μόνο με πολύ μεγάλη επένδυση όπως η ακόλουθη, που αποτελεί και ένα από τα όνειρά μου...

http://www.obsessiontelescopes.com/telescopes/22UC/index.php

Γιατι στις 22" ειναι καλο να εχεις λ10 ή λ/8 ενω στις 16" ή στις 10" όχι;;

Όταν είδα μεσα απο το 10"αρι του Δημητρη (Dimitriskor) επαθα πλάκα :shock: Το τηλεσκοπιο είναι απλα απιστευτο!! Γιατι λοιπον θα πρεπει να οδηγουμε τον κόσμο να παρει λ4 ενώ με τα ιδια λεφτα μπορει να πάρει λ10 και δεν λέω για τους νεους στον χωρο...

 

 

 

Sorry για το off-topic(αν και ειναι σχετικό) παντως σε μια συζήτηση καλο ειναι να υπάρχει και αντιλογος ωστε να μπορει ο αναγνώστης να βγαλει υγιή συμπεράσματα.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

Είμαι ένας από τους πολλούς που δεν έχουν την δυνατότητα να κάνουν αστροπαρατήρηση συνέχεια κυρίως λόγο δουλειάς. Κάνω το πολύ 15-20 παρατηρήσεις το χρόνο και το τηλεσκόπιο είναι στο εξοχικό ενώ εγώ μένω Αθήνα. Όπως ειναι φυσικό λοιπόν δεν έχω αναπτύξει τη δυνατότητα αστρολμάτων όπως κάποιος που πχ μένει επαρχία.

Θα μου άρεσε ένα goto το οποίο θα μου έδειχνε περισσότερους δύσκολους στόχους που εγω δεν μπορώ να βρω. Οι λίγες παρατηρήσεις μου σίγουρα θα γίνονταν ποιο αποδοτικές.

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

Είμαι ένας από τους πολλούς που δεν έχουν την δυνατότητα να κάνουν αστροπαρατήρηση συνέχεια κυρίως λόγο δουλειάς. Κάνω το πολύ 15-20 παρατηρήσεις το χρόνο και το τηλεσκόπιο είναι στο εξοχικό ενώ εγώ μένω Αθήνα. Όπως ειναι φυσικό λοιπόν δεν έχω αναπτύξει τη δυνατότητα αστρολμάτων όπως κάποιος που πχ μένει επαρχία.

Θα μου άρεσε ένα goto το οποίο θα μου έδειχνε περισσότερους δύσκολους στόχους που εγω δεν μπορώ να βρω. Οι λίγες παρατηρήσεις μου σίγουρα θα γίνονταν ποιο αποδοτικές.

 

+1

Είναι αλήθεια ότι οι άνθρωποι στην επαρχία, όντας πιο κοντά σε σκοτεινούς ουρανούς, αλλά και μακριά από τους τρελούς, υπερεντατικούς και παλαβούς ρυθμούς της Αθήνας...υπερέχουν σε κάποια πράγματα όπως αυτό που αναφέρει ο Σπύρος. Με αυτό το σκεπτικό, το goto ίσως όντως εξυπηρετεί κάποιον που δεν εξορμεί τόσο συχνά...άσχετα αν και εγώ στην Αθήνα (δυστυχώς) είμαι και οτιδήποτε είδα ποτέ, το ανακάλυψα χειροκίνητα. Η χαρά βέβαια της ανακάλυψης, με γέμισε πιο πολύ από την ποσότητα των αντικειμένων που θα είχα δει αν είχα το goto...αλλά όπως είπε και ο Κώστας..περί ορέξεως...σοκολατόπιτα! (σλούρπ! =P~ :mrgreen: )

 

Δεν σας κρύβω κύριε Κώστα μου :cheesy: πως αν το Argo Navis ήταν σε προσιτή τιμή (γύρω στα 200-250)..θα το τσίμπαγα χωρίς 2η σκέψη γιατί το έχω λειτουργήσει κάποιες φορές και μου άρεσε η νόηση PUSH-TO! \:D/ :mrgreen:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τότε φρόντισε Τάσο η Ιδεοληψία σου να έχει τον Αργοναύτη ενσωματωμένο όταν την αποκτήσεις. :cheesy:

Και εγώ ένα Teleport θα διάλεγα, με απ' όλα, σαν τα σουβλάκια (εεε, συγνώμη, σάντουιτς ήθελα να πω), του Βαρδάρη. Αλλά η ζωή είναι ένα παιχνίδι συμβιβασμών.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας γίνει και λίγο αντίλογος...

 

Γiατί κανείς να πάρει 16αρι Skywatcher Dob με autotracking στα 2.700 με λ/4... και να μην πάρει 16αρι Dob OrionOptics στα 3.000€ με λ/10 ;;;;

 

Σε αυτήν σου την ερώτηση αποκλειστικά και μόνο Βασίλη, θα απαντούσα ότι οι λόγοι είναι πρακτικοί. O ενιαίος σωλήνας πρέπει να είναι ΤΕΡΑΤΩΔΗΣ συγκριτικά με του SW, σε δεσμεύει και στο τι αμάξι έχεις (φτάνει μέχρι το ντουλαπάκι του συνοδηγού και ΟΧΙ σε όλα τα τουτού..σε άλλα ΔΕΝ μπαίνει!), πιο πολύ από ότι το SW και επίσης, υπολόγισε και καμιά 300άρα έξτρα για τον Paracorr όπου δεν πας πουθενά χωρίς αυτόν στο f4!!! Θυμάσαι τον Ιούλιο φέτος στον Πάρνωνα τον Νίκο με το 14άρι Orion Optics τι θηρίο ήταν; Ήταν στημένος δίπλα σου αν θυμάμαι...ανάμεσά μας δηλαδή! Φαντάσου το 16"!!!

:shock: :shock:

Τάσο το 16'' της Ο-Ο είναι ίδιο με το 14" της μόνο που είναι λίγο φαρδύτερο.Κ σίγουρα ελαφρύτερο απ το 16" της skywatcher.Με αυτό δεν λέω πως πρέπει κανείς να πάρει 16" κλειστού τύπου σωλήνα.Αλλά ούτε κ sky watcher γιατί κ αυτό είναι άβολο για 16".Θέλει ένα παραδοσιακό truss.

 

Το θέμα των κατόπτρων λ4 ή λ10 προσωπικά με αφήνει παγερά αδιάφορο για τις περισσότερες περιπτώσεις στόχων. Θα το κυνηγούσα να το έχω μόνο με πολύ μεγάλη επένδυση όπως η ακόλουθη, που αποτελεί και ένα από τα όνειρά μου...

http://www.obsessiontelescopes.com/telescopes/22UC/index.php

Κ εγώ πιστεύω πως τα λ δεν είναι πανάκια.Καλό είναι να υπάρχουν, αλλά ένας καθρέφτης λ/4 είναι αξιοπρεπής όπως λένε κ οι ειδικοί.Το θέμα με τα Κινέζικα είναι πως δεν έχουν στάνταρ λ/4.Είναι τι θα σου κάτσει.Κ μπορεί να σου κάτσει κάτοπτρο ακόμη κ με πρόβλημα.Το τελευταίο Κινέζικο που έπιασα στα χέρια μου είχε Turned edge κ γι αυτό φταίει ο κατασκευαστής.Οχι μόνο το έφτιαξε αλλά το έβγαλε στην αγορά χωρίς δισταγμό.Κ αυτό ήταν ένα 6" που είναι εύκολο να φτιαχτεί.Για σκέψου τι γίνεται σε μεγαλύτερες διαμέτρους που τα πράγματα είναι δυσκολότερα.

Με αυτά δεν θέλω να πω πως όλοι πρέπει να αγοράζουμε premium τηλεσκόπια.Αλλά όπως κ να το κάνουμε αν ανεβαίνουμε σε ίντσες πρέπει να σκεφτούμε πολλές παραμέτρους.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης