Jump to content

Dark frame και Photoshop


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια!

 

Πώς μπορούμε να εισάγουμε ένα dark frame ως layer στο Photoshop πάνω από ένα καρέ για την εξάλειψη των hot pixels;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βαζεις οπως το λες ως layer χωρις ευθυγραμιση και στις επιλογες του blend το οριζεις ως Difference.

Εαν θες παιζεις κ το με το opacity.Αυτα λεει στο Astropix τουλαχιστον. Σιγουρα θα υπαρχουν κ αλλοι τροποι!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ.

 

Μήπως ξέρετε ποια είναι η διαφορά του Difference από το Subtract στο blending mode;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

In each channel, the Difference Blend mode subtracts the blend color from the base color and takes the absolute value of the difference to create the result color.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Blend_modes

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα παραθέσω μια τεχνική που χρησιμοποιώ εγώ για την εξάλειψη των καμένων Pixel στο Photoshop, αλλά είναι λίγο ιδιόμορφη...

 

~Λοιπόν, έχω τις δυο φωτογραφίες (την κανονική μου με τα καμένα της Pixel (original frame) και το dark frame με τα καμένα του Pixel επίσης).

~Τις βάζω στο Phtotoshop ως 2 layers και κάνω dublicate to original frame.

~Επιλέγω το dark frame το οποίο είναι και πρώτο στα frames (πάνω από τα άλλα), το κάνω από την επιλογή: image -> adjustments -> black & white ασπρόμαυρο.

~Παίζω λίγο με image -> adjustments -> levels και contrast για να μεγαλώσω ελάχιστα τις (άσπρες πλέον) περιοχές των καμένων Pixel.

~Πάω στο image -> adjustments -> invert για να αντιστρέψω τα χρώματα.

~Επιλέγω ολόκληρο το Layer με ctrl + A, και στη συνέχεια ctrl + C για αντιγραφή.

~Φέρνω μπροστά το original frame και του δημιουργώ μία μάσκα (με το εικονίδιο ή με την επιλογή layer -> layer mask -> From transparency).

~Τώρα δεξιά από το Layer έχει εμφανιστεί ένα καινούριο λευκό (στις μικρογραφίες δεξιά), κρατάω πατημένο το alt και κάνω click στο καινούριο λευκό layer που εμφανίστηκε, η οθόνη ασπρίζει.

~Τωρα κάνω επικόληση το inverted dark frame, με ctrl + V και βλέπω τις μαύρες τρυπούλες.

~Κάνω click στο original layer και δε βλέπω καμία διάφορα.. Αυτό γιατί πίσω από το original layer βρίσκετε το dublicated.

~Οπότε επιλέγω το dublicated layer και το μετακινώ μερικά ( 3 - 4 ) pixel δεξιά ή αριστερά, και ΒΟΥΑΛΑ, εξάλειψη των hot pixel.

** Επίσης, στη νεότερη έκδοση του photoshop (CS5) μπορεί κάποιος να κάνει επιλογή των κενών (τρύπες) που έχουν δημιουργηθεί στο original frame, κάνοντας : ctrl + click στο mask layer (το καινούριο λευκό layer Που έχει δημιουργηθεί δίπλα στο original) και μετά στην επιλογή select -> inverse για να δημιουργηθεί η επιλογή, και τέλος να πατήσει click στο original frame και να πάει στην επιλογή edit -> fill και στο παράθυρο που θα ανοίξει να επιλέξει την επιλογή Content-Αware (που δεν υπάρχει στις προηγούμενες εκδόσεις του photoshop)

Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης