Jump to content

Οδηγός:Η χρησιμότητα του τροχού φίλτρων στην αστροπαρατήρηση


KonstantinosM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

-Εάν δεν πρόκειται περί οφθαλμαπάτης μου φαίνεται ότι η αύξηση του μονοπατιού που δίνει ο τροχός, μεγαλώνει και την μεγέθυνση που μου δίνουν οι φακοί μου. Υπάρχει τρόπος να υπολογίσω τα νέα δεδομένα που μου δίνουν οι φακοί μου;

(αυτό το ρωτάω από καθαρή περιέργεια).

 

Υπάρχει και είναι και πολύ ωραίος! Αλλά επειδή δεν αφορά το θέμα εδώ, σου ετοιμάζω ένα πμ που θα σου εξηγώ πως γίνεται.

 

To Star Drift εννοείς Κωνσταντίνε; Ή την εστίαση σε κάγκελα γνωστού βήματος από γνωστή απόσταση; Αν γνωρίζεις και άλλο κομψότερο τρόπο πολλοί θα θέλαμε να τον διαβάσουμε!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αγαπητοί Κωνσταντίνοι, :cheesy:

 

να ρωτήσω, λέτε να εστιάζει που έχω όλο το σύστημα με ClickLock 2" ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στο Μ54 σπείρωμα και μετά βάζω και το ClickLock 1.25" από πάνω;

Δείτε τις φώτο και πείτε μου γιατί με έχετε ψήσει όσο δεν πάει με αυτόν τον τροχό...

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=13859&highlight=clicklock

 

Επίσης εγώ που έχω 2ιντσα φίλτρα (OIII και Ultrablock) θα πρέπει να πάρω κάποιον με 3-4 θέσεις για 2ιντσα, σωστά; Αν παίξει με τα 2ιντσα φίλτρα η ιστορία, τα υπόλοιπα 3 που έχω σε 1.25" (OIII, Ultrablock, H-Beta) εκτός του H-beta, αχρηστεύονται; Το λέω γιατί μιας και βάζοντας 1.25" φακό καλύπτεται από το 2ιντσο φίλτρο... :-k :roll:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο, στην επόμενη εξόρμησή μας θα το δοκιμάσουμε. Σου θυμίζω επίσης πως εσύ έχεις Flextube. Μια βράχυνση του σωλήνα 3-5cm κάνει τα πάντα να εστιάζουν. Και αυτό μπορούμε να το δοκιμάσουμε.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα ανυπομονώ να το δω εν δράσει...άντε πάλι σε έξοδα θα μπούμε... :roll: :mrgreen: 8)

 

Έτσι είναι, τα καλά αξεσουάρ δίνουν την..."ποιότητα ζωής" στο χόμπυ... =P~

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί Κωνσταντίνοι, :cheesy:

 

να ρωτήσω, λέτε να εστιάζει που έχω όλο το σύστημα με ClickLock 2" ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στο Μ54 σπείρωμα και μετά βάζω και το ClickLock 1.25" από πάνω;

Δείτε τις φώτο και πείτε μου γιατί με έχετε ψήσει όσο δεν πάει με αυτόν τον τροχό...

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=13859&highlight=clicklock

 

Τάσο αυτό με το Flextube και την δυνατότητα βράχυνσης είναι άλλο ένα πλεονέκτημα του. Το θέμα αντάπτορας δεν το γνωρίζω, γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει ClickLock.

 

Ήθελα όμως εδώ και 2 ημέρες να σε ρωτήσω το ίδιο γιατί θυμάμαι το θέμα με τις φωτογραφίες σας και είδα το βίντεο που δημοσίευσε ο Κώστας kookoo_gr σε άλλο θέμα

 

http://www.astronomyshed.co.uk/forum/viewtopic.php?f=19&t=3225&sid=ebcdb1d75178814939f642a37c60e287

 

Αλλάζει κάτι; Πιστεύεις ότι 1ος αντάπτορας εξυπηρετεί κάπου για το πρόβλημα που συζητάμε;

 

 

Επίσης εγώ που έχω 2ιντσα φίλτρα (OIII και Ultrablock) θα πρέπει να πάρω κάποιον με 3-4 θέσεις για 2ιντσα, σωστά; Αν παίξει με τα 2ιντσα φίλτρα η ιστορία, τα υπόλοιπα 3 που έχω σε 1.25" (OIII, Ultrablock, H-Beta) εκτός του H-beta, αχρηστεύονται; Το λέω γιατί μιας και βάζοντας 1.25" φακό καλύπτεται από το 2ιντσο φίλτρο... :-k :roll:

 

Θα σου έλεγα να μην πας για 3-4 θέσεις 2". Νομίζω ότι το χαμηλότερο κόστος που έχω βρει μέχρι στιγμής είναι $300. Πιστεύω ότι μετά την αγορά του νέου τηλ. θα μπω στην διαδικασία κατασκευής ενός 2", από αλουμίνιο 5-6 θέσεων. Αν δεν το βιάζεσαι το βλέπουμε τότε μαζί. Αν το βιάζεσαι το βλέπουμε από αρχές Σεπτέμβρη. Όσο για το τι θα τα κάνεις τα 1,25"... το Η-β πόσο το δίνεις;

 

 

@kkokkolis

 

Δεν νομίζω να ενδιαφέρονται πολλοί γιατί είναι συγκεκριμένο το πρόβλημα του φίλου μας. Και καλύτερα να μην κάνουμε trolling στον εαυτό μας. Ας το αφήσουμε σε όποιον έχει την χαρά αλλά όχι και την χάρη. :-$

 

Σου στέλνω πμ με την διαδικασία υπολογισμού.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ. Νομίζω πως αυτοί οι οδηγοί είναι χρήσιμοι για όλους. Από την άλλη μπορείς να αφαιρέσεις τα μαθηματικά από την όλη διαδικασία και να παρατηρήσεις με εικαστική μεθοδολογία: βάζεις απλώς τον φακό που πλαισιώνει όμορφα το αντικείμενο και το χαίρεσαι, αδιαφορώντας για το τι μεγέθυνη, κόρη εξόδου και πεδίο έχεις. Υπάρουν τόσοι τρόποι να χαρείς το χόμπυ!

Το Hβ αποδίδει καλύτερα σε 2'', εκτός αν χρησιμοποιήσεις έναν Plossl 32mm σε Νευτώνιο f/5-f/6.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Hβ αποδίδει καλύτερα σε 2'', εκτός αν χρησιμοποιήσεις έναν Plossl 32mm σε Νευτώνιο f/5-f/6.

 

Για ποιο λόγο και στις 2 περιπτώσεις αυτές;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από την μία, ορισμένα από τα αντικείμενα για τα οποία προορίζεται είναι εκτεταμένα και δεν χωρούν σε ένα UWA 13-14mm. Από την άλλη η Lumicon δίνει ως ιδανικό exit pupil την περιοχή 4-7mm. Στο Dob 8'' αυτό σημαίνει SWA 24mm ή Plossl 32mm στις 1.25''. Κατόπιν περνούμε στις 2'' αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε UWA. Ακόμη και ο 22'' Τ4 τοποθετείται οριακά εκτός φακέλου. Φακοί σαν τους Panoptic 35-41 και Nagler 31 είναι εντός.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία! Να σημειώσω λοιπόν ότι αποδίδει το ίδιο σε 1.25" ή 2". Αλλά αυτό που παίζει ρόλο περισσότερο στα Η-β, όπως είπες, είναι το μεγάλο exit pupil. Και όσο μεγαλύτερο τόσο και πιο άνετη η παρατήρηση.

Με ένα γρήγορο τηλεσκόπιο f/4,5 ας πούμε, [-o< ή και γρηγορότερο, έχουμε πλεονέκτημα και με τα δύο μεγέθη ιντσών λόγω του μεγαλύτερου exit pupil.

Και εδώ έρχεται αυτό που ξέχασες. Η χρήση του Η-β 1.25" στα κιάλια. Μεγάλο πεδίο και κόρη εξόδου. Ιδανικά!

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, με το δικό μου SW 8'' f/6 κανένας φακός 1.25'' που δοκίμασα δεν εστίασε. Δοκίμασα Hyperion 24 & 17, Hyperion Zoom, Radian 8, Nagler 12, ES82 6.7 & 4.7. Απογοητεύτηκα και σταμάτησα να δοκιμάζω, θα πρέπει να δω και τους ορθοσκοπικούς και Plossl μιαν άλλη νύκτα.

Πάντως, με χαμηλότερου προφίλ εστιαστή, όπως η μετατροπή που συζητούμε αλλού, πιστεύω θα εστιάζουν οι περισσότεροι.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:?: :?: :?:

 

Θα βρεθεί η άκρη δεν μπορεί ίδια τηλεσκόπια να έχουν αυτές τις διαφορές. Δηλαδή το setup είναι το ίδιο με αυτό που έχω στην 1η φωτογραφία του τηλεσκοπίου στην 1η σελίδα του θέματος (image 12053); Πάνω στο στρογγυλό πλαστικό με τα ασημένια βιδάκια, που δεν μπορούσες να ξεβιδώσεις με το χέρι, έχεις το κωνικό 1,25" και μετά τον τροχό των φίλτρων;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, το setup δεν ήταν ίδιο. Το δικό μου ήταν Κωνικό 2''- Antares Twist Lock- Κάννη 1.25''- Τροχός- Baader Click Lock 1.25''. Αρκετά διαφορετικό.

Θα δοκιμάσω και το δικό σου σύντομα. Μέσα σε 2:30' δοκίμασα τόσα πράγματα που ζαλίστηκα.

ΥΓ: Τελικά το ξεβιδωσα

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ καταλαβαίνω. Αν δεν δουλέψει αυτό, να υπενθυμίσω να δοκιμαστεί και αυτό

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=167356#167356

 

να αφαιρεθούν δηλαδή όσα γίνεται, για να κοντύνει. Περιμένω feedback όποτε κάνεις την δοκιμή.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντίνε, η είσοδος 1.25'' του τροχού που διαθέτεις είναι βραχύτερη του Baader Clicklock. Εγώ όμως διαθέτω μόνο τον Baader καθώς ο αστροφωτογράφος που μου τον πούλησε τον χρησιμοποιούσε έτσι, με τον Τ2 αντάπτορα. Γνωρίζεις που θα βρώ κάτι τέτοιο, όσο βραχύτερο γίνεται;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δύο λύσεις σκέφτομαι. Ή ένα email στην Orion για να στείλει κάτι έτοιμο αν έχει, ή φτιάχνεις ότι θέλεις σε μηχανουργείο. Το καλύτερο είναι να βρεις ένα αφού το ψάχνεις γενικότερα και για άλλα πράγματα. Κοίτα και πίσω από τον Παπαστράτο στα στενά. Υπάρχουν σχετικά μαγαζιά, γιατί μου έφτιαχναν εξαρτήματα ναυτιλιακά. Αν παρ' όλα αυτά δεν βρεις πες μου να το φτιάξουμε εδώ. Ο δικός μου είναι εξαιρετικός μηχανουργός, αν είναι ίδια η υποδοχή με τον BS Astro, είναι πολύ εύκολο.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως βρήκα λύση. Έχει παρόμοιο ύψος με τον αυθεντικό προσαρμογέα άρα θα δουλεύει θεωρητικά. Θα το δοκιμάσω και στην πράξη απόψε και τα λέμε (περιλαμβάνει τον Click Lock).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προχώρησα ένα βήμα προς την λύση καθώς εστίασαν ορισμένοι φακοί, αλλά όχι όλοι. Συγκεκριμένα ξεβίδωσα τον μητρικό προσαρμογέα 1.25'' του τηλεσκοπίου και βίδωσα το κάτω τμήμα με τον κωνικό δακτύλιο απ' ευθείας επάνω στον τροχό. Από την άλλη έμεινε το click lock. Αποτέλεσμα: Εστιάζουν οι Explore Scientific και οι Plossl- Erfle αλλά όχι οι Hyperions και ο Nagler 12. Αλλά αυτή την φορά οι Hyperions ήθελαν λίγο ακόμη για να εστιάσουν, πράγμα που σημαίνει πως πλησίασα το ιδανικό ύψος. Επειδή ήμουν με παρέα και ήθελα να κάνω και παρατήρηση δεν έκανα συστηματική εργασία. Αμέλησα να δω καν αν χρειάζομαι εσεστίαση ή εξεστίαση. Ακόμη και αν λυνόταν το πρόβλημα τραβώντας τους φακούς λίγο έξω. Τέλος πάντων, σε δουλειά να βρισκόμαστε, θα ξαναδοκιμάσω αύριο- μεθαύριο.

Βάζοντας απ' ευθείας τον προσαρμογέα στην κάτω επιφάνεια του τροχού, το Orion Ultrablock που διαθέτει υψηλότερη στεφάνη από τα άλλα φίλτρα ''έβρισκε'' πάνω στο σπείρωμα του προσαρμογέα και ο τροχός δεν λειτουργούσε. Το πρόβλημα λύθηκε εύκολα όταν παρέμβαλα ανάμεσα στον τροχό και τον προσαρμογέα έναν αποστάτη τον οποίο διαθέτει ο τροχός μου.

Θα πάω να μετρήσω το ύψος κάθε υλοποίησης, μήπως βοηθήσει.

 

Κωνσταντίνε, ποιούς φακούς έχεις δοκιμάσει συγκεκριμένα στο δικό σου σύστημα; Οι ES82 μοιάζουν με τους Nagler T6, άρα ίσως έχω φθάσει το επίπεδο της δικής σου λύσης. Έχεις δοκιμάσει Hyperions;

 

DSC03054.thumb.JPG.4028a5bc29d6fab8194d3d52746f48e0.JPG

Στον εστιαστή

 

DSC03057.thumb.JPG.a6fd5a84383327fc39c779acc6a8b81d.JPG

Το σύστημα: Κωνικός δακτύλιος-> αποστάτης-> τροχός-> Baader Clicklock

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι Hyperions. Μόνο Nagler, Siebert Starsplitter, UO H.D. Abbe, Baader zoom 8-24X και τους εργοστασιακούς του SW. Όλοι ταιριάζουν μια χαρά στο δικό μου setup.

Από την φωτογραφία δείχνει ότι είναι πρόβλημα μεγάλου ύψους του cklicklock μπροστά. Έχεις πέσει στην περίπτωση που μοιάζει να μη μπορείς να τα έχεις όλα. Αν φτιάξεις μια υποδοχή όπως του κατασκευαστή δεν θα έχεις πρόβλημα. Αλλά θα μου πεις, χάνεις τα πλεονεκτήματα του cklicklock. Νομίζω ότι αν δεν βρεις αντίστοιχη λύση του cklicklock με χαμηλότερο προφίλ (δεν βγάζει; ) το τελευταίο είναι ρίξεις μια ματιά σε χαμηλότερο εστιαστή.

 

1.Πόσο είναι το ύψος του cklicklock?

2.Γιατί δεν δοκιμάζεις χωρίς τον cklicklock κρατώντας τον φακό στο χέρι να μετρήσεις τις αποστάσεις που χρειάζεσαι; Για να μη παιδεύεσαι άλλο.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έκανα τις παρακάτω μερήσεις, υπολογίζοντας μόνο τα τμήματα που εξέχουν από τον εστιαστή:

 

Προσαρμογέας SW 2.00'': 36mm

Προσαρμογέας SW 1.25'': 36mm

(άρα τόσο θέλει η SW να είναι το μήκος για άνετη εστίαση)

Κωνική φούστα προσαρμογέα SW 1.25'': 17mm

Baader ClickLock 1.25''/T2: 31mm

Τροχός ATIK 1.25'': 20mm

Προσαρμογέας Antares Twistlock 2.00'' to 1.25'': 10mm

 

1η δοκιμή

Προσαρμογέας 2.00'' + Antares + Τροχός + Baader: 97mm

Πολύ μακράν του μητρικού 36mm!

2η δοκιμή

Κωνική φούστα προσαρμογέα + Τροχός + Baader: 68mm

Πλησιάσαμε!

Η φούστα με τον Τροχό είναι 37mm, δηλαδή ιδανικά.

Τώρα, αν αντί του Baader έβαζα έναν άλλο υποδοχέα φακών 1.25'', 10 ή 20mm θα λυνόταν το πρόβλημα.

2 τέτοιοι υποδοχείς που έχω (με βιδάκια) δεν προσαρμόζονται στον τροχό.

Η λύση του Κωνσταντίνου: προσαρμογέας 1.25'' + Τροχός είναι 56mm αλλά εκεί προστίθεται και ένας υποδοχέας που φαίνεται ελαφρώς βραχύτερος του Baader. Πρέπει να φθάνει τα 80mm, έτσι; Υποθέτω ούτε σε σένα θα εστιάζουν οι Hyperions Κωνταντίνε.

Απλώς ήθελα ένα ερευνητικό φακό 1.25. Ο Agena 20mm μόνο δουλεύει, αλλά υπολείπεται ποιοτικώς του Hyperion 24mm.

Εστιάζει άραγε ο Televue Panoptic 24mm στα 68mm; (Τάσο, δοκιμή)

Θα εστιάζει ο νέος Meade UWA 5000 20mm 1.25'';

Υπάρχει προσαρμογέας T2 to 1.25'' ύψους 20mm;

Ιδού αι απορίαι. :-k

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο δικό μου setup στις φωτογραφίες:

 

Προσαρμογέας SW 2": δεν τον χρησιμοποιώ καθόλου.

Κωνική φούστα για τον προσαρμογέα SW 1.25": προσθέτει ύψος μόνο 4mm ότι είναι δηλ πάνω από το βασικό δαχτυλίδι στήριξης προσαρμογέων (με τα 2 βιδάκια που είναι μόνιμα πάνω στον εστιαστή).

Αφαιρώντας το ένα υποδοχέα τροχού προς το εστιαστή και βάζοντας τον τροχό απ' ευθείας στην κωνική φούστα... αφαιρούνται τα 4mm γιατί βιδώνουν μέσα στον τροχό

Τροχός με υποδοχέα προσοφθάλμιου: 48mm.

 

Σύνολο 48 mm.

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=167356#167356

 

και

 

[fullalbumimg]13105[/fullalbumimg]

 

Έχουμε διαφορές.

 

Υποθέτω ούτε σε σένα θα εστιάζουν οι Hyperions Κωνταντίνε.

 

P.S. Ο zoom 8-24 θεωρείται Hyperion?

 

 

EDIT:

Ξαναβλέποντας τις μετρήσεις και τις φωτογραφίες πιο πάνω, έχεις πάνω από τον εστιαστή:

τροχός: 20 mm

Baader ClickLock 1.25': 31mm

 

Δηλαδή 51 σε σχέση με τα 48mm που έχω εγώ. Δεν είναι διαφορά αυτή για να μην εστιάζουν.

Το να χρειάζεται να βγουν πιο έξω οι Hyperions αντί για να μπουν πιο μέσα και να χαμηλώσουν, το έχουμε αποκλείσει σωστά;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Ενημέρωση:

Δοκίμασα τον τροχό σε αυτήν την διαμόρφωση

 

http://www.astrovox.gr/forum/download.php?id=29526

 

Εστιάζουν Hyperion Zoom, Hyperions 24, 17, 13, 10 & 8mm, Radian 8, ES82 6.7 & 4.7mm, BGO 19, 12.5, 9 & 6mm.

Δεν εστιάζουν ο Nagler T4 12mm και ο ES100 9mm σε διαμόρφωση 1.25''.

Τελείως διαφορετικά από το 8'', ίσως λόγω διαφορετικής εστιακής απόστασης.

Δεν χρειάστηκε να βραχύνω τους πόλους. Υποθέτω ο Τ4 12 θα εστιάζει έτσι καθώς ήθελε ελάχιστο infocus. 1-2mm κάνουν πράγματι την διαφορά.

Μπορώ να πω πως είμαι εντάξει με το 12ρι λοιπόν.

Έλα που θέλω όμως να χρησιμοποιώ και τους 2'', Hyperion 31, Naglers T4, ES100.

Πήρα έναν BS Astro 2'', με σπείρωμα Μ48 αυτός και τώρα φτου και από την αρχή να τον εξοπλίσω με προσαρμογείς και να τον εστιάσω.

Αν δεν τα καταφέρω, έχω τουλάχιστον τον 1.25'' με τους Hyperions.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης