Jump to content

Οδηγός:Η χρησιμότητα του τροχού φίλτρων στην αστροπαρατήρηση


KonstantinosM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς dp297

 

Επειδή είδα την αγγελία σου, έχε υπ' όψιν πως τα OIII της Baader και της Lumicon (αλλά και των άλλων) είναι ισότιμα, αλλά τα UHC τους διαφέρουν.

 

Το UHV-s της Baader είναι περισσότερο Broadband (παρόμοιο με το Deepsky της Lumicon)

 

baader_uhc.png

 

Το Lumicon είναι Narrowband (όπως το Orion Ultrablock)

 

lumicon_uhc_1.png

 

Για σύγκριση δες το Line OIII

 

baader-narrowband-oiii-nebula-filter-chart.jpg

 

Και το Lumicon OIII

 

lumicon_oiii_2.png

 

Κατάλαβες γιατί λέγονται Line τώρα, έ;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πολύ καλός οδηγός Μπράβο!! =D> =D>

 

Βασίλη σε ευχαριστώ! Θα είναι πραγματική ευχαρίστηση όταν το δοκιμάσεις, να μας δώσεις ένα feedback για το αν η χρήση του ήταν απολαυστική και η ευκολία αλλαγής φίλτρων σου ανέβασε την ποιότητα στην παρατήρηση .

 

 

Χτες το απόγευμα το έλαβα, το βράδυ γεμάτος ενθουσιασμό βγήκα να το δοκιμάσω ώσπου συνειδητοποίησα ότι κανένα από τα προσοφθάλμια μου δεν μπορεί να εστιάσει. ](*,)

Υπάρχει κάποιος τρόπος να λυθεί το πρόβλημα; Κρίμα είναι να βγει άχρηστος ο τροχός :(

 

(Το τηλεσκόπιο είναι το SW 8" Dob)

 

Η τοποθέτηση του τροχού των φίλτρων είναι πολύ ΑΠΛΗ!

 

Πιστεύω φίλε μου ότι ίσως μπερδεύτηκες με τους αντάπτορες. Στο συμπέρασμα καταλήγω γιατί χρησιμοποιώ το ίδιο τηλεσκόπιο για την παρουσίαση όπως βλέπεις, με παρόμοιου προφίλ (πάχος στο πλάι) τροχό.

 

 

 

[fullalbumimg]13103[/fullalbumimg]

.

Κοίταξε πάλι της φωτογραφίες. Είναι έτσι και οι αντάπτορές σου; Υποψιάζομαι ότι λείπει κάποιος ή κάτι δεν έχει τοποθετηθεί σωστά.

 

[fullalbumimg]13104[/fullalbumimg]

.

Αν είναι σωστά και δεν εστιάζεις, δοκίμασε να αφαιρέσεις αυτούς τους 2 που σημειώνω με κόκκινα βέλη.

 

[fullalbumimg]13105[/fullalbumimg]

 

.

Ώστε να μικρύνει το ύψος.

 

Παίξε λίγο, θα βγάλεις άκρη. Αν βγάλεις τελικά, θα έχεις γλυτώσει από την αγορά νέου εστιαστή χαμηλού προφίλ, νέου τηλεσκοπίου, νέου αυτοκινήτου για να το φορτώνεις. :D

 

( Μην φρικάρεις. Ο φίλος μας ο Κώστας θέλει να μας βάλει να αγοράσουμε flextube για να είμαστε πολλοί). :D :D :D

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παίξε λίγο, θα βγάλεις άκρη. Αν βγάλεις τελικά, θα έχεις γλυτώσει από την αγορά νέου εστιαστή χαμηλού προφίλ, νέου τηλεσκοπίου, νέου αυτοκινήτου για να το φορτώνεις. :D

 

( Μην φρικάρεις. Ο φίλος μας ο Κώστας θέλει να μας βάλει να αγοράσουμε flextube για να είμαστε πολλοί). :D :D :D

 

Σου διέφυγε η επιλογή:

 

5. Πουλάς τον τροχό
O:)

 

Αλήθεια, μπορούν να αφαιρεθούν ο προσαρμογέας του τροχού 1.25'' και ο προσαρμογέας του τηλεσκοπίου 1.25''; Ενδιαφέρομαι και εγώ καθώς στο SW8'' δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη (από 1η Αυγούστου θα ξέρω).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Αλήθεια, μπορούν να αφαιρεθούν ο προσαρμογέας του τροχού 1.25'' και ο προσαρμογέας του τηλεσκοπίου 1.25''; Ενδιαφέρομαι και εγώ καθώς στο SW8'' δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη (από 1η Αυγούστου θα ξέρω).

 

Ναι, σωστά. Έτσι όπως το έχω σημειώσει μοιάζει να βγαίνει και ο 1.25" μαζί. Καλά που το παρατήρησες γιατί θα μπερδευόταν περισσότερο.

 

[fullalbumimg]13106[/fullalbumimg]

 

Διόρθωση φεύγουν τα 2 κόκκινα, μένει το πράσινο ο προσαρμογέας 1.25".

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή επιτυχία. Περιμένουμε.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γνωρίζει κανείς πως μπορούμε να προσαρμόσουμε τον τροχό μαζί με τον Paracorr ;;

δύσκολο έ... λογικά θα πρέπει να πει πρώτα ο τροχός και μετά απο πάνω ο Paracorr αλλά μεγαλώνει η απόσταση απο το φίλτρο στον φακό και δεν ξέρω κατα πόσο αυτό επηρεάζει την απόδοση του φίλτρου [-(

Βέβαια για να γίνει αυτό θα πρέπει να γίνει αλλαγή στον εστιαστή

 

Βασίλη, δεν βλέπω τον λόγο να αλλάζει η απόδοση του φίλτρου, όταν μεγαλώσει η απόσταση καθ' ότι το φίλτρο δεν λειτουργεί σαν φακός για να εστιάσει διαφορετικά το φως. Τι λες;

 

Κάποιος από τους αστροφωτογράφους μας δεν χρησιμοποιεί τέτοιο setup να μας πει λίγα περισσότερα;

 

 

 

ΥΣ

Εννοείτε ότι μιλάω για 2" τροχό και 2" Click-Lock.

 

Αυτό που πρέπει να προσεχθεί με τον τροχό των 2" είναι ότι παίρνει 1 φίλτρο λιγότερο. Το έχω ψάξει για τροχούς 2" με περισσότερες θέσεις και δεν έχω βρει κάτι οικονομικό.

 

Αν κάποιος βρει ας μας ενημερώσει. Με ενδιαφέρει και εμένα.

 

Υπάρχουν βέβαια και οι ιδιοκατασκευές για όσους πιάνουν τα χέρια τους. Δεν φαίνεται δύσκολη υπόθεση και πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο γιατί το κέρδος θα είναι αρκετό σε σχέση τους 2" που υπάρχουν στην αγορά.

 

Εδώ υπάρχει μία τέτοια:

 

http://www.fornax.pwp.blueyonder.co.uk/equipment.html

 

filter_wheel_parts.jpg

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι 2'' έχουν 4 θέσεις. Νομίζω πως είναι αρκετές. Θα έβαζα:

1. Κενό

2. Orion Ultrablock ή Lumicon UHC

3. Lumicon ή Baader OIII

4. Lumicon H Beta

 

Τώρα και μια θέση για Baader UHC-s ή Lumicon Deepsky δεν θα ήταν άσχημη αλλά το πολύ πολύ να το βάλεις στην θέση 1 αν το χρειάζεσαι, επειδή γενικά μπορείς να παρατηρείς με αυτό διάφορα αντικείμενα καθώς δεν κόβει πολύ φως. Αν θες να δεις γαλαξίες το βγάζεις.

 

Εγώ έχω την εξής διαρρύθμιση:

1. Κενό

2. Baader Neodymium (Moon & Skyglow)

3. Baader UHC-s

4. Orion Ultrablock

5. Baader OIII

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γνωρίζει κανείς πως μπορούμε να προσαρμόσουμε τον τροχό μαζί με τον Paracorr ;;

δύσκολο έ... λογικά θα πρέπει να πει πρώτα ο τροχός και μετά απο πάνω ο Paracorr αλλά μεγαλώνει η απόσταση απο το φίλτρο στον φακό και δεν ξέρω κατα πόσο αυτό επηρεάζει την απόδοση του φίλτρου [-(

Βέβαια για να γίνει αυτό θα πρέπει να γίνει αλλαγή στον εστιαστή

 

Βασίλη, δεν βλέπω τον λόγο να αλλάζει η απόδοση του φίλτρου, όταν μεγαλώσει η απόσταση καθ' ότι το φίλτρο δεν λειτουργεί σαν φακός για να εστιάσει διαφορετικά το φως. Τι λες;

 

Κάποιος από τους αστροφωτογράφους μας δεν χρησιμοποιεί τέτοιο setup να μας πει λίγα περισσότερα;

Κι εγω έτσι το σκέφτομαι, απλά χρειάζομαι μια επιβεβαίωση. Βέβαια μιλάμε για πολύ Mastrovox για να μπει πάνω το Paracorr...

 

 

 

 

ΥΣ

Εννοείτε ότι μιλάω για 2" τροχό και 2" Click-Lock.

 

Αυτό που πρέπει να προσεχθεί με τον τροχό των 2" είναι ότι παίρνει 1 φίλτρο λιγότερο. Το έχω ψάξει για τροχούς 2" με περισσότερες θέσεις και δεν έχω βρει κάτι οικονομικό.

 

Αν κάποιος βρει ας μας ενημερώσει. Με ενδιαφέρει και εμένα.

 

Υπάρχουν βέβαια και οι ιδιοκατασκευές για όσους πιάνουν τα χέρια τους. Δεν φαίνεται δύσκολη υπόθεση και πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο γιατί το κέρδος θα είναι αρκετό σε σχέση τους 2" που υπάρχουν στην αγορά.

 

Εδώ υπάρχει μία τέτοια:

 

http://www.fornax.pwp.blueyonder.co.uk/equipment.html

 

Κωνσταντίνε αυτό έψαχνα και είδα ότι ένας 2" τροχός με περισσότερες απο 4 θέσεις είναι πολύ ακριβότερος από τον αντίστοιχο 1.15" και όπως το βλέπω μάλλον πάω για 1.25" Χ7 θέσεων (δεν θα έλεγα όχι και σε περισσότερες θέσεις)

 

1. Κενό

2. Οiii

3. Hβ

4. Uhc

5. Deepsky

6. Moon & Skyglow

7. Black or ND

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπα κι εγώ μόλις τώρα την είδα τη δημοσίευση. Πολύ ωραία παρουσίαση Κώστα. Σε ευχαριστούμε. Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να είχα ένα τέτοιο μαραφέτι να μη βιδώνω και ξεβιδώνω κάθε τόσο. Αλλά δεν ξέρω αν είναι πρακτικό όταν πχ θέλουμε να κάνουμε αλλαγές από 1,25" σε 2" προσοφθάλμια. Το ιδανικό θα ήταν να υπήρχε ένας "unisex" τροχός που να δέχεται 1,25" και 2" φίλτρα αλλά και προσοφθάλμια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O 2'' είναι Unisex εφόσον διαθέτει προσαρμογέα 2'' προς 1.25''

 

Βασίλη, είναι λίγο γελοίο και τα Νευτώνια θα έχουν θέμα εστίασης και ζυγίσματος, αλλά 2 τροχοί 2'' 4 θέσεων Back to Back με 1 θέση κενή ο καθένας μας δίνουν 6 φίλτρα (και 16 συνδυασμούς!!!).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπαρχει κασετινα που δεχεται συρταρακια με φιλτρα των 1,25" και 2",αβολο βεβαια αλλα γλιτωνειs το βιδωμα-ξεβιδωμα.Επισηs μια καλη ιδεα ειναι στον τροχο των 2" φτιαχνουμε ενα, δυο δακτυλιδια-αποστατεs για φιλτρα 1,25" σε CNC."Πανευκολο". :-note
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά αφαίρεσα το nosepiece από τον τροχό και τώρα μπορώ να εστιάσω μια χαρά!

Δεν μπορώ να εστιάσω όμως όταν βάλω τον barlow στον τροχό, μπαίνει μόνο ως την μέση κι έτσι ότι κέρδισα με την αφαίρεση του nosepiece το χάνω όταν θέλω να χρησιμοποιήσω τον barlow.

Πάντως με παραξενεύει το γεγονός Κωνσταντίνε πως ενώ χρησιμοποιούμε ίδιου τύπου τροχό και το ίδιο τηλεσκόπιο στην δική μου περίπτωση υπάρχει αυτό το θέμα με την εστίαση. Έχει να κάνει με τα προσοφθάλμια που έχω και το μήκος που έχει το βαρελάκι τους; Κάνω κάτι λάθος; Παραθέτω και δύο φωτό, μία με barlow και μία χωρίς.

IMG_0713.thumb.JPG.4395a3e76e1f4b70957fbcb8b4bd2266.JPG

IMG_0714.thumb.JPG.d129ef974fc724ff4d880c12e2e864d3.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία! Χαίρομαι που δούλεψε τελικά.

 

Εφ' όσον είναι ίδια η εστιακή απόσταση και ο εστιαστής, τότε μένουν μόνο οι φακοί. Μου κάνει εντύπωση όμως ότι δεν μπορείς να εστιάσεις με κανέναν. Δοκίμασε άλλη μια φορά με το δικό μου στήσιμο και τον/τους φακούς που έρχονται με το τηλεσκόπιο χωρίς barlow. Υπάρχει διαφορά;

 

Με τους barlow όπως αναφέρω και στο άρθρο είναι γνωστό το θέμα εστίασης. Αν θέλεις οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσεις τον barlow, βίδωσέ τον πριν τον τροχό. Υποθέτω όμως ότι θα έχεις αύξηση σε 3Χ από τα 2Χ που έχεις τώρα.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν παρατηρείς αδιόρατα νεφελώματα καλό είναι να μην παρεμβάλεις Barlow ούτως ή άλλως. Τι εστιακής είναι οι φακοί σου και το τηλεσκόπιό σου;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@ KonstantinosM

Το μαμίσιο προσοφθάλμιο είναι ένα LET 28mm 2" και είναι εκτός παιχνιδιού. Όλα τα δικά μου έχουν πρόβλημα εστίασης με το αρχικό στήσιμο. Βλέπω εσύ χρησιμοποιείς έναν Nagler χωρίς πρόβλημα. Εάν μερικοί φακοί εστιάζουν με το ορίτζιναλ στήσιμο και άλλοι με το "χαμηλωμένο", τότε καλό είναι να έχουμε φακούς που θα δουλεύουν μόνο με το ένα απ τα δύο για να αποφεύγουμε βιδώματα-ξεβιδώματα που είναι και το μεγάλο ατού του τροχού.

 

@kkokkolis

Τον τροχό θα ήθελα να τον έχω μονίμως πάνω στον εστιαστή. Αυτή είναι μια ακόμα ευκολία πού μας δίνει, οτί μπορείς να πας από ένα σμήνος σε ένα πλανητικό, να παίξεις με τα φίλτρα και καπάκι να πας σε ένα άλλο σμήνος. Έτσι ο barlow κάποιες στιγμές θα χρησιμοποιείται και κάποιες όχι.

Το σκόπιο είναι το SW 8" Dob 200/1200 (σαν το δικό σου)

Φακοί: ES 14mm / 11mm, Vixen NLV 9mm, UO HD 5mm

Τον barlow τον χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά στους 14 και 11mm

Απόψε θα δοκιμάσω να βάλω τον barlow πριν τον τροχό να δω πώς θα είναι το αποτέλεσμα.

Επίσης σκέφτομαι να ξεβιδώσω την άκρη της κάννης του barlow που έχει τα οπτικά και να το βιδώσω σε έναν ES να δω κι εκεί τι θα μου δώσει..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, το 200/1200 f/6 έχω και εγώ. Ο Κωνσταντίνος νόμιζα πως έχει/ είχε το 200/1000 f/5 ή κάνω λάθος;

Πάντως Django, οι φακοί 14 και 11 δίνουν το ιδανικό exit pupil για νεφελώματα και δεν χρειάζεται Barlow. Αλλιώς σε βλέπω να παίρνεις και τους 6.7- 4.7 στο μέλλον για τα μικρούλικα πλανητικά. :|

Πες μου τώρα, ο τροχός σου, χωρίς το ακροφύσιο, βιδώνει απ' ευθείας πάνω στον εστιαστή; Τις δοκιμές εστίασης τις έκανες ημέρα σε κάποιο επίγειο αντικείμενο, ή νύκτα στον ουρανό (εστίαση στο άπειρο);

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφαίρεσα και τα δύο βαρελάκια των 1.25" και ο τροχός βιδώνεται στο σπείρωμα του μετατροπέα 1.25" που απομένει όπως ακριβώς έδειχνε και η τελευταία φωτογραφία του Κωνσταντίνου. Οι παρατηρήσεις έγιναν βράδυ. Και απόψε τις δοκιμές βράδυ θα τις κάνω. Ίδωμεν. Πάντως πέρα από το θέμα barlow χαίρομαι που τώρα εστιάζω απροβλημάτιστα και δεν θα χρειαστεί να πάρω καινούριο τηλεσκόπιο/αυτοκίνητο κτλ. :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 200/1200 f/6 έχω και εγώ. Δεν ξέρω τι γίνεται ακριβώς και που είναι η διαφορά αν όχι στους φακούς. Επίσης εκτός από Nagler παίζει μια χαρά και με τον Baader zoom και κάποιους άλλους.

Εσύ Κώστα που έχεις μεγαλύτερη γκάμα, έχεις τσεκάρει αν υπάρχει θέμα εστίασης και με ποιους φακούς; Αν υπάρχει ενδιαφέρον, θα μπορούσε να γίνει ίσως μια λίστα για νευτώνεια - φακοί - τροχός που είναι οκ. Στα cat νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα λόγω μεγάλης κίνησης του εστιαστή.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 200/1200 f/6 έχω και εγώ. Δεν ξέρω τι γίνεται ακριβώς και που είναι η διαφορά αν όχι στους φακούς. Επίσης εκτός από Nagler παίζει μια χαρά και με τον Baader zoom και κάποιους άλλους.

Εσύ Κώστα που έχεις μεγαλύτερη γκάμα, έχεις τσεκάρει αν υπάρχει θέμα εστίασης και με ποιους φακούς; Αν υπάρχει ενδιαφέρον, θα μπορούσε να γίνει ίσως μια λίστα για νευτώνεια - φακοί - τροχός που είναι οκ. Στα cat νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα λόγω μεγάλης κίνησης του εστιαστή.

 

Στα C6 και C4 μου ο τροχός εστιάζει με κάθε πιθανό συνδυασμό φακών και Barlow.

Στο ST80 διοπτρικό δεν εστίαζε, αλλά δεν δοκίμασα όλους τους συνδυασμούς, απλώς μια φορά με 2-3 φακούς από περιέργεια.

Στο 130 Flextube δεν εστιάζει κανείς φακός, εκτός αν βραχύνω τους πόλους περίπου 4-5cm. Τότε εστιάζουν όλοι κανονικότατα. Βέβαια ο ελικοειδής εστιαστής δυσχεραίνει την χρήση του τροχού, καθώς όταν εστιάζεις περιστρέφεται και αυτός και σου θερίζει την μύτη. Υποθέτω πως και στα μεγάλα Flextube συμβαίνει το ίδιο (εννοώ την εστίαση με βράχυνση των πόλων), δεν το έχω δοκιμάσει αλλά στέκει απολύτως λογικά.

Κάθε φακός πάντως έχει τις ιδιοτροπίες του. Ο ES100 9mm δεν εστίαζε στο 12'' Flextube του Τάσου (με τροποποιημένο εστιαστή Baader Clicklock), εκτός αν τον βγάζαμε λίγο προς τα έξω. Ο συγκεκριμμένος φακός δηλαδή ίσως ευνοηθεί από το αυξημένο μήκος του οπτικού μονοπατιού που προκαλεί ο τροχός.

Σε μερικές περιπτώσεις η προσθήκη ενός Barlow Element μπορεί να οδηγεί σε εστίαση. Αυτό δενπροσθέτει μήκος αφού βιδώνει σαν φίλτρο, απλώς μεταθέτει το εστιακό πεδίο. Έτσι εστιάζουν πχ ο Hyperion Zoom, ο Nagler 12T4 και ο ES100 9 στα f/5 μου, τοποθετώντας το ακροφύσιο του Hyperion 17 μπροστά τους, με παράγοντα μεγέθυνσης 1.5x (χωρίς τροχό).

Το SW 8'' το έχω από το Πάσχα στο εξοχικό. Τρεις φορές πήρα μαζί τους φακούς με σκοπό να παρατηρήσω αλλά δεν με ευνόησαν οι συνθήκες (τι να πρωτοκάνεις σε ένα Σαββατοκύριακο; ). Όμως, 1-25 Αυγούστου θα είμαι εκεί και οπωσδήποτε θα το δοκιμάσω, ίσως και στον Κιθαιρώνα. Θα σημειώσω εδώ τα ευρήματα τότε. Η δική μου διαμόρφωση ίσως είναι διαφορετική, καθώς σκοπεύω να καταργήσω τον προσαρμογέα 1.25'' και να βάζω τον Antares Twist Lock πάνω στον 2''. Για να δούμε... Stay tuned.

 

ΥΓ: Αυτά που λέμε πάντως με κάνουν να πιστεύω πως είναι καλή ιδέα να έχεις μια σειρά φακών που να είναι ομοεστιακοί, από μόνοι τους είτε με την χρήση δακτυλίων.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη, είναι λίγο γελοίο και τα Νευτώνια θα έχουν θέμα εστίασης και ζυγίσματος, αλλά 2 τροχοί 2'' 4 θέσεων Back to Back με 1 θέση κενή ο καθένας μας δίνουν 6 φίλτρα (και 16 συνδυασμούς!!!).
Κώστα 2Χ 2" είναι λίγο ακραίο αλλά με έβαλες σε σκέψεις αφού ήδη διαθέτω αρκετά φίλτρα 1.25" και μερικά 2" μπορώ να πάρω έναν 1,25" κι έναν 2" ....

 

...Αλλά ας μην το μπερδεύουμε το πράγμα γιατί με τους διπλούς τροχούς θα πρέπει να κάνω αλλαγές στην εστίαση συν ότι ανεβάζει το κόστος και η περιπλοκότητα στο τηλεσκόπιο.

Μάλλον θα χτυπήσω έναν 7θέσιο 1,25" αρκεί το κόστος να μην ξεπερνά κατά πολύ αυτό του 5θέσιου.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Update:

-Τελικά το περίπου 3Χ που μου δίνει ο barlow αν τον βάλω πριν τον τροχό παραείναι πολύ για τα γούστα μου με τις εστιακές που έχουν οι φακοί μου.

-Δοκίμασα να βιδώσω το barlow element του Televue στους φακούς μου σαν φίλτρο αλλά δεν βιδώνει. Αυτό θα με βόλευε πολύ. Αναρωτιέμαι αν συμβαίνει το ίδιο και με το αντίστοιχο τμήμα ενός Celestron Ultima. Εδώ θα ήθελα κάποιον που το έχει προσπαθήσει να μου πει αν βιδώνει ή όχι.

-Εάν δεν πρόκειται περί οφθαλμαπάτης μου φαίνεται ότι η αύξηση του μονοπατιού που δίνει ο τροχός, μεγαλώνει και την μεγέθυνση που μου δίνουν οι φακοί μου. Υπάρχει τρόπος να υπολογίσω τα νέα δεδομένα που μου δίνουν οι φακοί μου;

(αυτό το ρωτάω από καθαρή περιέργεια).

 

Όσον αφορά την χρήση του τροχού τώρα, πραγματικά είναι απόλαυση, δεν φοβάσαι να παίξεις με τα φίλτρα, όλα είναι δίπλα σου, νιώθεις ότι τα λεφτά τους θα τα βγάλουν, θα τα λιώσεις. Ειδικά για τσαπατσούληδες σαν κι εμένα είναι ότι πρέπει καθώς δεν χρειάζεται να σκέφτομαι το βίδωνε-ξεβίδωνε, βρες το κουτάκι του, πρόσεξε μην λερωθεί, κοκ.

 

Και πάλι μπράβο Κωνσταντίνε για το άρθρο σου. =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Django πράγματι μεγαλώνει η εστιακή απόσταση και μάλιστα στο Νευτώνιο η αύξηση πρέπει να είναι ίση με την διαδρομή που προσθέτεις. Αν προσθέτει ο τροχός 5 εκατοστά πηγαίνεις στα 1250 και αν 10 στα 1300. Στα SCT και MCT με την προσθήκη διαγωνίου 2'' και τροχού η αύξηση είναι σημαντική. Νομίζω το C6 γίνεται f/12 από f/10 με εστιακή 1800 έναντι 1500mm.

Ο Celestron Ultima δεν ξεβιδώνει. Το γνωρίζω καθώς έχω τον ίδιο από την Orion (Shorty Plus). 2 Barlow είναι βεβαιο πως ξεβιδώνουν. Ο 2'' ED (GSO, Skywatcher, Agena) και ο generic 1.25'' που κυκλοφορεί από κάθε εταιρία σχεδόν (τον είχα ως Celestron). Και στους 2 το Barlow element είναι μαύρο και φαίνεται σαν δακτύλιος στο άκρο της κάννης.

Λέω να μην αγχώνεσαι, είμαι βέβαιος πως θα αποκτήσεις και τους ES82 6.7 & 4.7 στο μέλλον. Καλύτερα έτσι από το να χρησιμοποιείς τον φθηνό barlow αυτόν ενόσω διαθέτεις έναν Televue.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρήκα μισή λύση που αξίζει να δοκιμαστεί.

 

Ο τροχός προσθέτει 2,1 εκατοστά. Από ότι έχω καταλάβει μέχρι τώρα ούτε λόγος να τον τοποθετήσεις πάνω στον 1.25" από 2" αντάπτορα του SW σου γιατί δεν εστιάζει.

Το λογικό βέβαια είναι να είσαι ήδη οριακά στην εστίαση με τους φακούς που αναφέρεις, χωρίς τον τροχό. Αληθεύει αυτό;

Το παραπάνω προκύπτει από το ότι, αφαιρείς τον 1.25" αντάπτορα για να κατέβεις πιο χαμηλά και να μπορείς να εστιάσεις. Παρόλο το ότι αφαιρείς τον αντάπτορα όμως, αν μετρήσεις θα δεις ότι τώρα με τον τροχό στην θέση του, είσαι 2,1 εκατοστά ψηλότερα από την συνηθισμένη θέση ύψους που στέκεται ο 1,25".

 

Άρα ιδανικά θα ήθελες να χαμηλώσεις 2,1 - 2,3 εκατοστά για να μην έχεις πρόβλημα στην εστίαση.

 

Η λύση λοιπόν, η οποία θα κοστίσει περίπου 10-20 ευρώ είναι η εξής: (Δες στην 1η σελίδα του θέματος την 3η φωτογραφία τον τροχό της Orion).

Από τον τροχό αφαιρείς εντελώς τον δικό του 1,25" σωλήνα (μπροστά) που υποδέχεται τον προσοφθάλμιο σου. Αντιστρέφεις τον τροχό και τον βιδώνεις στον εστιαστή όπως πρώτα στην 2" υποδοχή. Μόνο που τώρα τα γράμματα του τροχού, θα κοιτάνε προς τα κάτω. Θα έχεις αφαιρέσει βέβαια και πάλι από τον εστιαστή τον 1,25" αντάπτορα σε 2" για να χαμηλώσεις.

Στον δικό μου τροχό κερδίζω με αυτόν τον τρόπο 1,1 εκατοστά. Αυτή η διαφορά βρίσκεται στο εσωτερικό του τροχού. Από την μία μεριά δηλαδή τα φίλτρα είναι βαθύτερα 1,1 εκατοστά περισσότερο. Μήπως σου είναι αρκετό για να εστιάσεις;

 

Τεστ:

Δοκίμασε τα παραπάνω, απλά αφαιρώντας από τον τροχό τον 1,25" σωλήνα που υποδέχεται τον προσοφθάλμιο σου. Αντέστρεψε τον τροχό και βίδωσέ τον. Τοποθέτησε τον προσοφθάλμιο πάνω στον τροχό κρατώντας τον με το χέρι. (Στο σημείο αυτό δεν υπάρχει υποδοχή για προσοφθάλμιο πια). Δοκίμασε, αν και σε ποιο ύψος εστιάζει.

 

 

Αν εστιάσεις:

Σε ένα μηχανουργείο ζητάς ένα αντίστοιχο σωλήνα από αλουμίνιο κοντύτερο κατά 1,1 εκατοστά. Αν σου αρέσει φτιάξε και 2 μακρύτερα βιδάκια σαν αυτά που έχω στην φωτογραφία στο συνημμένο στην 1η σελίδα.

Έτσι θα λυθεί το πρόβλημα και δεν θα χρειαστείς κοντύτερο εστιαστή.

 

 

-Εάν δεν πρόκειται περί οφθαλμαπάτης μου φαίνεται ότι η αύξηση του μονοπατιού που δίνει ο τροχός, μεγαλώνει και την μεγέθυνση που μου δίνουν οι φακοί μου. Υπάρχει τρόπος να υπολογίσω τα νέα δεδομένα που μου δίνουν οι φακοί μου;

(αυτό το ρωτάω από καθαρή περιέργεια).

 

Υπάρχει και είναι και πολύ ωραίος! Αλλά επειδή δεν αφορά το θέμα εδώ, σου ετοιμάζω ένα πμ που θα σου εξηγώ πως γίνεται.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης