Jump to content

Εκπτώσεις στα προσοφθάλμια Explore Scientific


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν κάποιος σκεφτόταν να αγοράσει κάποιο προσοφθάλμιο της Explore Scientific τώρα είναι καλή περίοδος καθώς γίνονται καλές εκπτώσεις. Δείτε εδώ:

 

http://www.optcorp.com/ProductList.aspx?uid=1807

http://explorescientific.com/

 

$39.95 έως $69.95 η σειρά των 70 μοιρών

Από $99.95 η σειρά των 82 μοιρών

Από $249.95 η σειρά των ethos-like στις 100 μοίρες

 

Εγώ λέω να δοκιμάσω κανένα γιατί πολύ θόρυβος έχει γίνει στην Αμερική για αυτά αλλά δεν τα έχω δει καθόλου από κοντά.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 224
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

$39.95 έως $69.95 η σειρά των 70 μοιρών

Από $99.95 η σειρά των 82 μοιρών

Από $249.95 η σειρά των ethos-like στις 100 μοίρες

 

Εγώ λέω να δοκιμάσω κανένα γιατί πολύ θόρυβος έχει γίνει στην Αμερική για αυτά αλλά δεν τα έχω δει καθόλου από κοντά.

 

Η σειρά ES70 είναι ίδια με τα Agena SWA, Meade QX και Skywatcher 2'' του πλανηταρίου. Όσο μεγαλύτερο το εστιακό μήκος, τόσο το καλύτερο. Έχω τους 20, 15 & 10mm από Agena. Αποφύγετε τον 10mm. O 20mm είναι εξαιρετικός για την τιμή του. Τον 25mm δίνει πλέον η ES με τα αποχρωματικά της.

Η σειρά ES82 έχει νέα αδιάβροχη σχεδίαση, κατά τα πρότυπα των ES100. Έχω τον παλαιότερο ES14, με σχήμα μανιταριού. Είναι εξαιρετικός deep sky φακός για την τιμή του, a la Nagler.

Για την σειρά ES100 θα ξέρετε πως θεωρείται τουλάχιστον ισότιμη των Ethos, ο 14 βρέθηκε ανώτερος μάλιστα σε τυφλή δοκιμή.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε θέλω να βάζω φωτιές για αγορές αλλά δεν ακούγεται κακή πρόταση και για binoviewer:

 

2 x προσοφθάλμια των 82 μοιρών σε 11 ή 14 mm με κάτι λιγότερο από $200...

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι φακοί των ES82 μοιάζουν με των T5-T6, όχι με των T4. Δεν βλέπεις όλο το πεδίο με την μία, όπως έχω περιγράψει και παλαιότερα. Δεν γνωρίζω τι σημαίνει αυτό για ένα διοφθάλμιο. Το νέο τους σχήμα όμως βολεύει.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε θέλω να βάζω φωτιές για αγορές αλλά δεν ακούγεται κακή πρόταση και για binoviewer:

 

2 x προσοφθάλμια των 82 μοιρών σε 11 ή 14 mm με κάτι λιγότερο από $200...

 

Άστα Ανδρέα... Έχουμε ήδη μπει σε φωτιές... :mrgreen: :lol: :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα καμιά γνώμη για τον 2ιντσο ES 35mm με 70 μοίρες φαινόμενο πεδίο; Τον δίνουν υπερβολικά τσάμπα... :shock:

 

έναν πυροσβεστήρα κάποιος παιδιά! :mrgreen: =P~

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα καμιά γνώμη για τον 2ιντσο ES 35mm με 70 μοίρες φαινόμενο πεδίο; Τον δίνουν υπερβολικά τσάμπα... :shock:

 

έναν πυροσβεστήρα κάποιος παιδιά! :mrgreen: =P~

 

και για τον 2ιντσο 25αρι τι λες;

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απο ποιοτητα εικονας ο ES 20mm 70 μοιρων εινα καλος οπως λες για να τον παρω;

 

Δεν είμαι από τους μανιακούς της ποιότητας. Εμένα μου φαίνεται εξαιρετικός.

Θετικά: Είναι πανάλαφρος. Μεγάλος προσοφθάλμιος φακός. Καλό Eye Relief.

Αρνητικά: Είναι Erfle χωρίς Barlow. Αυτό σημαίνει πως η σκόνη στην αντικειμενική επιφάνεια βρίσκεται στο "πεδίο" εστίασης. Σε εστιακό λόγο

Τον χρησιμοποιώ αντί για τον Hyperion 21mm, με Barlow και Powermate σαν 10 και 8mm, καθώς και στο Stellarvue F50 (f/4) και με έπεισε να πουλήσω τα Plossl 32 και 25mm αφού μου δίνει σχεδόν ίδιο TFOV με μεγαλύτερη μεγέθυνση και AFOV.

 

Κώστα καμιά γνώμη για τον 2ιντσο ES 35mm με 70 μοίρες φαινόμενο πεδίο; Τον δίνουν υπερβολικά τσάμπα... :shock:

 

έναν πυροσβεστήρα κάποιος παιδιά! :mrgreen: =P~

 

Δεν τον έχω δει τον 30mm αλλά στο Cloudy Nights τον θεωρούν μια σοβαρή εναλλακτική του Terminagler, όπως και τον Meade 5000 άλλωστε. Είναι παραπλήσιος σε κορμοστασιά όμως.

 

Εμένα ο ES82 14 μου φαίνεται καλύτερος από τον Nagler 7 T1 που έχω (σύγκριση με Barlow). Αλλά δεν έχω πείρα σε Nagler τέτοιου τύπου, καθώς αποφάσισα να πάω σε Τ4. Δυστυχώς όμως οι Τ4 μας... τελείωσαν, οπότε ψάχνομαι και πάλι γiα ES, όχι όμως άμεσα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο δεν πρόσεξα πως λες για τον 35mm. Δεν έχω βρει καμμία αναφορά ακόμη πέρα από αυτήν την συζήτηση. Λένε πως είναι παραλλαγή του Skywatcher 38mm SWA που πουλάει το Πλανητάριο, με ανάλογη απόδοση. Ρωτήστε τον Zio που έχει έναν 38 ή 32mm. Είναι κατώτεροι (και φθηνότεροι) των Hyperions, ειδικά των Aspherics.

 

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/4277676/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1/vc/1

 

Κώστα, το ίδιο ισχύει και για τον 25mm (SW 26mm SWA). Επειδή τους δίνει δώρο με τα τηλεσκόπιά της, υπάρχουν κάποιες φωτογραφίες.

 

Είναι φθηνές λύσεις οι 70. Οι 82 αντιθέτως είναι σοβαρές εναλλακτικές των Nagler όπως είπαμε, και οι 100 τουλάχιστον ισάξιοι με τους Ethos. Αν ζητάτε ποιότητα σκεφτείτε τις περισσότερες μοίρες.

4279007-No.4.jpg.1536fa8be1bd81e516492ed647bacdf0.jpg

4279003-No.1.jpg.9657519c0146a3e69399f2227268c53e.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν 3 εβδομάδες περίπου παρέλαβα τον 30άρη στις 82 μοίρες, πριν γίνουν οι εκπτώσεις, με προπαραγγελία στα 320$. Τον δοκίμασα στα κλεφτά σε μία μίνι παρατήρηση που προλάβαμε να κάνουμε και φαίνεται πολύ καλός στο 16ιντσο f/4.5. Πολύ flat πεδίο με μικρή παραμόρφωση στα άκρα. Λογικά είναι κλώνος του Terminagler σε ποιότητα και σίγουρα σε διαστάσεις και βάρος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ενδιαφερον!

 

αλλα ρε παιδια μηπως ειναι πολλα τα μεταφορικα ή κανω κατι λαθος?

 

για eyepiece που κοστιζει 69$ θα δωσουμε αλλα 43$ για μεταφορικα?(τα λιγοτερα που μου εμφανιζει στις επιλογες γιατι φτανει μεχρι 93$) :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορούν να στα στείλουν με απλό ταχυδρομείο με λιγότερα από $15. Ζήτα τα το στα σχόλια ως USPS First Class Mail International αφού έχεις επιλέξει less expensive shipping options.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως γνωρίζει κάποιος, τι τιμές είχαν προηγουμένως οι 100αρηδες;

Έχω λίγο μπερδευτεί. Είναι 100 η έκπτωση; Δηλαδή αν κοστίζει 250 ήταν 350;

Είχα την εντύπωση ότι κόστιζαν ακόμη περισσότερο.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά αγόρασε κανείς τίποτα;

 

Εγώ πήρα δύο 82άρηδες, έναν για μένα και έναν για δώρο :cheesy:

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικα Ανδρέα και καλές παρατηρήσεις! Στο ενδιάμεσο παρήγγειλα και έχω ήδη παραλάβει τον 20άρη ES100... :mrgreen:

Δυστυχώς ο καιρός δεν έχει βοηθήσει για να τον δοκιμάσω στο C11, αλλά σαν πρώτη αίσθηση δεν με εντυπωσίασε, εκτός ίσως από τον όγκο του: είναι μεγαλύτερος και βαρύτερος από έναν 31 nagler... Η ποιότητα κατασκευής του υστερεί σε σχέση με τους ethos αλλά είναι αρκετά καλή. Μετά από ένα πρόχειρο ημερήσιο τεστ πρόσεξα ότι λόγω σχεδίασης χάνει μερικά ωφέλιμα χιλιοστά από το eye relief που δηλώνεται στα χαρτια.

Για να είμαι ειλικρινής σε σχέση με αυτά που έχω διαβάσει περίμενα κάτι ελαφρώς καλύτερο, αλλά επιφυλάσσομαι για το πως θα αποδώσει - αυτή είναι και η ουσία - σε πραγματικές συνθήκες: τη νύχτα και σε dso.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά αγόρασε κανείς τίποτα;

 

Εγώ πήρα δύο 82άρηδες, έναν για μένα και έναν για δώρο :cheesy:

 

Ποιούς πήρες;

Για την απόδοση δεν ρωτώ γιατί έχω έναν και ξέρω. Το νέο τους σχήμα είναι βολικό;

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος, τι τιμές είχαν προηγουμένως οι 100αρηδες;

Έχω λίγο μπερδευτεί. Είναι 100 η έκπτωση; Δηλαδή αν κοστίζει 250 ήταν 350;

Είχα την εντύπωση ότι κόστιζαν ακόμη περισσότερο.

 

Πριν ένα ακριβώς έτος υπήρχε η ίδια προσφορά και αγόρασα έναν 14 ES 80 με αντίτιμο 99$.

Μετά ανέβηκε στα 149$, τόσο αυτός όσο και οι μικρότεροι.

Για κάποιον λόγο ο 11mm κόστιζε και τότε 149$.

Οι ES100 είχαν μείωση αλλά μόνο στα Powerpairs, δηλαδή αν αγόραζες 2 μαζί, εάν δεν με απατά η μνήμη μου.

Γενικά η μείωση είναι περίπου 50$ ανά τεμάχιο. Γράφει -100$ αλλά σχεδόν πάντοτε γράφει για κάποια μείωση από την τιμή καταλόγου (όπως και στο Πλανητάριο), αν θυμάμαι ήταν -50$ πριν.

Ο 14 και ο 9 πάντως είναι σε τιμές Nagler, ακόμη αρκετά ελκυστικοί. Να μας πει και ο Ηλίας πως βρήκε τον 20 του και βλέπουμε.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πήρα τον 4.7 για μένα και τον 6.7 για δώρο. Είχα ένα κενό σε ultra wide angle σε υψηλές μεγεθύνσεις που το κάλυψα οικονομικά :)

 

Δεν τους έχω παραλάβει ακόμα, επιλέγω πάντα το First Class Mail που κάνει 2 εβδομάδες περίπου.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι 4.7 και 6.7 θεωρούνταν οι καλύτεροι της προηγούμενης σειράς (μανιτάρια). Εύχομαι να βγουν καλοί.

 

Έτσι, για να σας πειράξω λίγο και επειδή μου άρεσε το... φόντο:

 

4326538-IMG_0648.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

μετα απο πολλη σκεψη και αρκετη βοηθεια απο εναν καλο φιλο απο εδω μεσα αποφασισα να παραγγειλω τον 6,7 mm στις 82 μοίρες και τον 4,7 mm στις 82 μοίρες επίσης.

 

εχω και ενα ακομη προβλημα ομως... δεν τα παω καθολου καλα στις παραγγελιες μεσω internet. :cry:

 

για την ακριβεια δεν το εχω ξανακανει.

 

μπορει καποιος να με κατατοπισει για την διαδικασια?

επισης τι τροποι πληρωμης υπαρχουν? επειδη δεν εχω πιστωτικη, αλλα μονο μια prepaid card που ειχα βγαλει καποια στιγμη.

με τα μεταφορικα τι γινεται? η πιο φτηνη λυση ποια ειναι?

 

ευχαριστω πολυ προκαταβολικα...

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω και εγώ κάποιες ερωτησούλες

 

Καταρχάς κάπου αναφέρθηκε στην προηγούμενη σελίδα ότι υπάρχει Shipping Option στα 15$.Εγώ κάνοντας estimate shipping rates το φθηνότερο που βλέπω είναι 40$.

 

Δεύτερον τα προϊόντα έρχονται από Αμερική σωστά?Είχατε ποτέ πρόβλημα με το τελωνείο?Ρωτάω γιατί τα Χριστούγεννα μου κράτησαν ένα πακέτο αξίας 50 ευρώ στο τελωνείο και μου ζητούσαν 120 για να μου το δώσουν...

 

Τρίτον και σημαντικότερον...Ποιό προτίνεται(με 82 μοίρες πεδίο γιατί μετά ξεφεύγουν οι τιμές)?Θέλω το πρώτο προσοφθάλμιο που θα πάρω(για το 8" Dob μου) να είναι λιγάκι ευρείας χρήσης.Κοιτάω λοιπόν σε μεγέθη από 10mm εώς 20mm.Είδα ότι είπατε ότι τα 6.7 και 4.7 είναι πολύ αξιόπιστα αλλά νομίζω ότι οι μεγενθύσεις που μου δίνουν είναι λιγάκι υπερβολικές για να τις έχω αρκετή ώρα πάνω στο τηλεσκόπιό μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχάς κάπου αναφέρθηκε στην προηγούμενη σελίδα ότι υπάρχει Shipping Option στα 15$.Εγώ κάνοντας estimate shipping rates το φθηνότερο που βλέπω είναι 40$.

 

Δεύτερον τα προϊόντα έρχονται από Αμερική σωστά?Είχατε ποτέ πρόβλημα με το τελωνείο?Ρωτάω γιατί τα Χριστούγεννα μου κράτησαν ένα πακέτο αξίας 50 ευρώ στο τελωνείο και μου ζητούσαν 120 για να μου το δώσουν....

 

Όπως γράφω και στην προηγούμενη σελίδα...

 

Ζήτα τα το στα σχόλια ως USPS First Class Mail International αφού έχεις επιλέξει less expensive shipping options.

 

Θα σου κοστίσει περίπου $15, εγώ έτσι πήρα τα δικά μου. Τελωνείο δεν πλήρωσα και κατά πάσα πιθανότητα δε θα πληρώσεις κι εσύ. Αυτός είναι ένας νόμιμος τρόπος να μην πληρώσεις φόρο καθώς το πακετάκι έρχεται με όλα του τα χαρτιά σωστά απλά... δεν του δίνουν προσοχή στο τελωνείο οπότε είναι δικό τους θέμα.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης