Jump to content

Εκπτώσεις στα προσοφθάλμια Explore Scientific


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μετατροπή γίνεται με την εκάστοτε ισοτιμία που έχει η τράπεζά σου και αλλάζει καθημερινά. Βάλε κάτι παραπάνω για να είσαι σίγουρη, μην τυχόν δε γίνει η παραγγελία γιατί δεν έφτανε για 1-2 ευρώ.

 

Αν σου χρεώσουν τελωνείο αυτό θα γίνει όταν έρθει το δέμα Ελλάδα και θα το πληρώσεις στην παραλαβή, δεν έχει σχέση με την χρέωση στην κάρτα σου.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 224
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

τωρα καταλαβα ακριβως πως λειτουργει το ολο συστημα... \:D/

 

βαζω τα αναλογα λεφτα στην καρτα και εφυγα για παραγγελια!!!

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφ' ενός ορισμένα καταστήματα έχουν ακόμη την τιμή προσφοράς (όχι για πολύ), αφ' ετέρου η ES ανακοίνωσε σε ένα video της ιστοσελίδας της πως θα προσφέρει σύντομα νέα αδιάβροχα SWA στην ζώνη των Panoptics, 40, 34, 28, 24, 20 και 16mm

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μολις τα παρελαβα \:D/ \:D/ \:D/

 

ειναι τα (6.7mm 82° - 1.25 , 11 mm 82° - 1.25 , 30mm 70° Eyepiece - 2")

 

ευχαριστω πολυ ολους οσους βοηθησαν σε αυτη την προσπσθεια να αποφασισω τι θα παρω και πως θα το παραγγειλω...

 

μολις εχω και τις πρωτες εντυπωσεις απο παρατηρηση θα ενημερωσω!

:D :D :D

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Titi, μέχρι να τα δοκιμάσεις βγάλε καμμιά φωτογραφία. Δεν υπάρχουν φωτό των ES70 στο διαδίκτυο, εκτός του 25. Εύχομαι να τα ευχαριστηθείς. Αν κολλήσεις το μάτι σου πάνω τους και δεις κανένα DEEP SKY είναι σαν να βρίσκεσαι εκεί.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι χαμηλές τιμές συνεχίζονται τώρα ως Global Astronomy Month sale :)

 

http://www.optcorp.com/ProductList.aspx?uid=1805

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μολις βγηκαν και οι φωτογραφιες απο τον ES 30mm 70 μοιρων. :D

 

 

μονο που δεν ξερω πως να τις ανεβασω... :oops:

 

καμια βοηθεια please? [-o<

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για dob 8'' τι προτεινετε....4,7mm ή 6,7mm?

 

 

@titi: Οταν γραφεις μια απαντηση σε ενα θεμα, στο κατω μερος της σελιδας εχει επιλογη για να ανεβασεις αρχεια. Απο εκει θα ανεβασεις τις φωτογραφιες.

Ένα τηλεσκόπιο....

 

....για να κοιτάς πλανήτες μακρινούς

κομήτες και αστέρια

και να ονειρεύεσαι κάτω από το φώς του φεγγαριού

κόσμους μαγικούς και αλλιώτικους!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για dob 8'' τι προτεινετε....4,7mm ή 6,7mm?

 

Το 6.7 θα χρησιμοποιηθεί συχνότερα. Και το 11 ακόμη συχνότερα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου ήρθε και εμένα το 14mm δίχως να το πιάσουν στο τελωνείο!!! \:D/

 

Με μία μικρή δοκιμή που έκανα φαίνεται υπέροχο,ελπίζω σύντομα να φύγω για σκοτεινούς ουρανούς να το δουλέψω όπως πρέπει! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οι φωτο που μου ζητησατε.

 

P1010177.thumb.jpg.042742214cc976b54065f095abf18ee3.jpg

ES 30mm , 70 μοιρες

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

next

P1010176.thumb.jpg.19c888ab3bfd764d0cb403ec9c704e99.jpg

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

next

P1010175.thumb.jpg.2ce66c6cc8776d07bd7a87c442484f45.jpg

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

last one

P1010174.thumb.jpg.d416e0a7372b166f1e129b2630afeff0.jpg

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε titi.

Δεν έχει επιβεβαιωθεί 100% αν όντως διαθέτει τα κλασσικά οπτικά των Meade QX, SW Panaview, Agena SWA και τόσων άλλων, αλλά εξωτερικά δεν έχει δικό του χαρακτήρα, μοιάζοντας με ένα τεράστιο Plossl. Τελευταία οι εταιρίες δεν βάζουν απλώς το λογότυπό τους πάνω στο κινέζικο εξάρτημα αλλά φτιάχνουν συχνά το δικό τους χαρακτηριστικό "ρουχαλάκι", όπως έκανε και η ES με τους 80, εγκαταλείποντας το σχήμα μανιταριού των Meade και μιμούμενη τους δικούς της ES 100. Νομίζω πως το ίδιο θα γίνει και με τα νέα αδιάβροχα 70ρια της εταιρίας, ώστε να εκφαίνεται ένας ισχυρός εταιρικός χαρακτήρας, κατά τα πρότυπα της William Optics.

Όλες αυτές οι εταιρίες δημιουργούν, επιτείνουν και συντηρούν μια σύγχυση σχετικά με την προέλευση των εξαρτημάτων αλλά και του τι κρύβουν τα γυάλινα σπλάχνα των προσοφθαλμίων τους, στα πλαίσια του Marketing.

Πάντως είναι ανακουφιστικό για μένα να υπάρχουν αυτά τα φθηνά Plossl και SWA που επιτρέπουν σε τόσους ανθρώπους να δουν τον ουρανό μη αποθαρρυμένοι από τα Pentax, Nikon, Zeiss, Televue κλπ των 300-1300 ευρώ.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Γράψτε παιδιά τις εντυπώσεις σας από τους ES που πήρατε. Εγώ απέκτησα έκτοτε τον 9mm 100 και είμαι ξετρελλαμένος. Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλο μικρότερο αν και ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες από την NEAF μιλούν για 2 ακόμη 100ρια, το ένα μάλιστα φέρεται ως 5.5mm.

Μου λείπει και ο 14ρης που έδωσα το Πάσχα (δεν χρειαζόμουν την εστιακή εκείνη) και σκέπτομαι μήπως πάρω τους ES82 6.7 και 4.7mm για να κλείσω την συλλογή προς τα κάτω, ή να περιμένω να δω τι θα προκύψει με τους ES100.

Λοιπόν, πως τους είδατε;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο δικος μου μετραει?? :cheesy: Εαν ναι τοτε ειμαι υπερευχαριστημενος με την αποδοση του!!! Ειδικα για τα λεφτα του! Πρoσωπικα δεν εχω δει διαφορες με τον Nagler 13mm.
Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eγω πηρα τον 35mm 70 μοιρων και τον 11mm 82 μοιρων.Ο 35αρης μου φαινεται φανταστικος μπορεις να βρεις ευκολα εναν στοχο λογο της μικρης μεγενθυνσης αλλα και του πεδιου.Ο 11αρης ειναι κι αυτος εκπληκτικος μεγαλο πεδιο και καλο deep sky προσοφθαλμιο.Ολα αυτα σε συγκριση με τα προηγουμενα προσοφθαλμια που ειχα ειναι πολυ καλυτερα. :mrgreen:

 

Υ.Γ. το τηλεσκοπιο που εχω ειναι dob 8''

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν εχω παρατηρησει ακομα πολλους στοχους γιατι ο καιρος ποτε δεν μου κανει το χατιρι.Το πρωι εχει ηλιο και το βραδυ μαζευει συννεφα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης