Jump to content

Occultation Prediction Software - Occult 4


Bi2L

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και για το Occult4 έχουμε εχουμε γραψει και γράφουμε αρκετές φορες, δεν έχουμε δημιουργήσει ένα Θεμα μόνο για αυτο. (υπάρχει αλλο ένα για το Occult-3.6 αλλά... anyway)

 

απο εδω μπορούμε να κατεβάσουμε την τελευταία εκδοση, προς το παρόν είναι η v4.0.9.18

http://www.lunar-occultations.com/iota/occult4.htm

 

Το πρόγραμμα για όποιον δεν γνωρίζει είναι απλα το Τέλειο εργαλείο για την πρόβλεψη Επιπροσθήσεων, Αποκρύψεων κ.τ.λ.

 

Για αρχη ίσως δυσκολέψει κάποιους αλλα μετα θα καταλάβουν ότι δεν είναι κατι δύσκολο.

 

Το Πρόγραμμα έχει 8 κύριες Λειτουργίες οι οποίες είναι σχετικά άπλες, και πραγματικά αξίζει κάποιος να ασχοληθεί με αυτο :wink:

 

Για αρχή αφυ το εγκαταστήσετε θα πρέπει να κατεβάσετε να κατεβάσετε και να ενημερώσετε την βάση δεδομένων του προγραματος αλλά και να περάσετε τα προσωπικά σας στοιχεία ιδικά τις περιοχές που που παρατηρείτε συνήθως, αφού θα πρέπει να πάρουμε πρόγνωση για κάποιο συγκεκριμένο μήκος/πλάτος.

 

 

Αυτα προς το παρόν, πιστεύω ότι ο Βαγγέλης ή ο Τόλης μπορούν να συμπληρώσουν τίποτα παραπάνω αν χρειαστεί :wink:

Occult4.jpg.ae891cb33cc82a4513534476189d4a68.jpg

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και αφου φτιάξαμε ένα Θέμα μόνο για το Occult4... ας μου πει κάποιος αν μπορεί να κατεβάσει τα αρχεία του "Interferometric catalog" γιατι εμένα πάντα μου βγάζει σφάλμα.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη, όπως λες είναι το τέλειο εργαλείο. Συνδέεται με ανοικτές στην αστρονομική κοινότητα βάσεις δεδομένων όπως αστρομετρικοί κατάλογοι και πλανητικές εφημερίδες.

Ο άνθρωπος που το ανέπτυξε και συντηρεί, ο Αυστραλός Dave Herald, σημειώνει πως:

 

"Φιλοσοφία του προγράμματος είναι η ενθάρρυνση των παρατηρητών να διεξαγάγουν αστρονομικές παρατηρήσεις αποκρύψεων, χρήσιμων στην αστρονομική κοινότητα και με σκοπό την αύξηση της γνώσης μας για τον Κόσμο που μας περιβάλλει".

 

--------------------------

Αν μπορώ να βοηθήσω σε τυχόν απορίες σχετικά με τη χρήση του προγράμματος, ευχαρίστως.

--------------------------

 

ΥΣ: Το κατέβασμα του "Interferometric catalog" μου γίνεται φυσιολογικά, δεν έχει κολλήσει ποτέ.

Έχεις κάνει όλα τα άλλα συνιστώμενα updates?

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο "Interferometric catalog" κατεβαίνει κανονικά

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο "Search for occultations" καθορίζω τα επιθυμητά κριτήρια και το βάζω να ψάξει για αποκρύψεις. Όταν τελειώσει, μου βγάζει επιγραμματικά τις προβλέψεις που βρήκε.

 

Μετά πάω στον φάκελο που έχει σώσει το αρχείο .txt στο οποίο είναι γραμμένες σε μορφή κειμένου οι προβλέψεις αυτές. Το αρχείο όμως αυτό είναι πολύ δυσνόητο. Τι άλλες επιλογές έχω να δω τις προβλέψεις αυτές;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη το αρχείο .txt ΔΕΝ το ανοιγουμε με κειμενογράφο, αλλά με το OCCULT:

Asteroid Predictions --> Display Occultations --> Plot Events

και σου ανοίγει παράθυρο για File Open.

(πριν πατήσεις Plot Events, μπορείς να ρυθμίσεις παραμέτρους σε ένα ή περισσότερα από τα Selection Criteria - αν χρειάζεται)

 

Κλικ στο .txt αρχείο που θες και σου βγάζει χάρτη με μονοπάτι και infos (τους γνωστους χάρτες τύπου Preston και EAON)

Αν έχει παραπάνω από ενα events, προχωράς Next με F8 και Previous με Shift + F8.

 

Bαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο "Interferometric catalog" κατεβαίνει κανονικά
Το κατέβασμα του "Interferometric catalog" μου γίνεται φυσιολογικά, δεν έχει κολλήσει ποτέ.

Έχεις κάνει όλα τα άλλα συνιστώμενα updates?

Το προβλημα είναι ότι το έχω εγκατεστημένο 6 υπολογιστές και ΔΕΝ δουλεύει σε κανέναν :-k

και σε όλους πέρνω το ίδιο σφαλμα: "Photo"

 

 

Ναι Βαγγέλη, έχω κατεβάσει όλα updates. :(

error.jpg.2610f098342d10807adf004c22d15850.jpg

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μοιάζει σαν να υπάρχει πρόβλημα στο NET Framework . Αλλά και στα 6 ; Τέλος πάντων κάνε μια δοκιμή και αναβαθμίσου. http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?FamilyID=9cfb2d51-5ff4-4491-b0e5-b386f32c0992&displaylang=en

 

- Επίσης πριν την έναρξη του προγράμματος σταμάτησε τις ασπίδες και οποιοδήποτε scanner.

 

- Υπάρχει περίπτωση να έχουν κατέβει όλοι οι κατάλογοι και να σου βγάζει error γιατί τον έχει ήδη;

 

- Επανεγκατάσταση του προγράμματος αφού βεβαιωθείς ότι διαγράφηκε ο φάκελος με τα αρχεία δεδομένων.

 

- Τέλος αν δεν βγάλεις άκρη, μάλλον φταίει το νέο σου τηλεσκόπιο.

 

Εκτός θέματος... τι έχεις κάνει με 6 PC; Θέλεις να βάλεις δίκτυο σε όλη την Κέρκυρα;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντίνε σε ευχαριστώ, αλλά δεν κάναμε τίποτα οπότε θα δοκιμάσω το Uninstall, καθάρισμα και πάλι Install, αν και ηθελα να αποφύγω αυτή την διαδικασία γιατι θα πρεπει να γίνει Χ6 ](*,) συν ότι θα πρέπει να ξαναπεράσω τις ρυθμίσεις και να κάνω updates.

Anyway ας μην το κουράζω το θεμα, θα δω τι μπορω να κάνω.

 

 

 

Τώρα σχετικά με τις ρυθμίσεις γνωρίζει κανείς εαν στην καρτέλα με τα προσωπικά στοιχεία αλλάζουμε και κανένα αλλο πεδίο;;

π.χ. εγω εχω ορίσει τον UCAC3 στους προαιρετικούς χάρτες.

να αποθηκεύει σε PNG και όχι σε Jpeg.

αλλά μετά αρχίζω και τα χάνω λίγο... υπάρχει καμιά άλλη ρύθμιση η οποία μπορεί να βελτιστοποίηση την απόδοση, την ακρίβεια προγνώσεις ή την απεικόνιση του προγράμματος;;

Μέτα έχω προσθέσει στους χάρτες στο "Edit SITE files" όλα τα σημεία στα οποία πηγαίνω συνήθως για παρατήρηση ωστε να μπορω άνετα να πάρω προγνωση για κάποιο συγκεκριμένο σημείο χωρίς καθε φορα να πρέπει να το γράψω.

 

Και κάτι αλλο... το γεωγραφικό μήκος πλάτος σε d.ddd είναι σε δεκαδικές μοίρες ε;

 

 

 

 

 

 

 

ΥΣ

Κώστα το προσωπικό μου δίκτυο μου ξεπερνά τις 100 διευθύνσεις και τα όρια του κτιρίου αλλά δεν είναι όλες τους υπολογιστές, όσο για τους 6 υπολογιστές με το Occult είναι 2 στο σπίτι 4 στην δουλειά, τι να κάνουμε σε όποιο γραφείο/θέση και αν βρεθώ θέλω να εχω πρόσβαση "στον νυχτερινό ουρανό" :P

 

ΥΣ2

Δήμητρη (Alepohori, απο κάτω) σε ευχαριστώ

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη το ίδιο ακριβώς μήνυμα μου έβγαζε και μένα στα Vista. Το απεγκατέστησα και κατέβασα κατευθείαν την τελευταία έκδοση και όλα OK.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και κάτι αλλο...

 

Οι διαφορές μεταξύ AstorB και το MPCOrb ποιές είναι και ποιός ο λόγος να κάνουμε Convert απο AstorB σε MPCOrb και το αντιθετο;

Όταν κανουμε Convert ποιες είναι οι καλύτερες/Βέλτιστες τιμές που θα πρέπει να ορίσουμε;;

Συγνωμη με για τις ερωτησεις αλλά τόσο καιρό επιλέγω τον μεγιστο αριθμο δηλαδη 47877 ενω το μέγεθως το αφήνω στα 15km.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Επανέρχομαι στο Θέμα με το πρόβλημα του "Interferometric catalog"

έκανα unistall καθώς και διαγραφή όλου του φακελου Occult4 μέσα στα /Program Files/ αλλά το πρόβλημα παραμένει.

 

Μήπως για κάποιο λόγο έχω λάθος διεύθυνση στις ρυθμίσεις του Occult;;

στο Occult4/Maintenance/User Settings/Download Addresses/4th Interferο... εχω αυτο:

http://ad.usno.navy.mil/wds/int4/int4_all.txt.gz

 

Αλλά ούτε ο Browser δεν μου το κατεβάζει [-(

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως από εδώ μπορέσεις να το κατεβάσεις;

 

http://rapidshare.com/files/450255646/int4_all.txt.gz

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως από εδώ μπορέσεις να το κατεβάσεις;

 

http://rapidshare.com/files/450255646/int4_all.txt.gz

Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη :D μια χαρα κατeβαίνει απο Rapidshare :wink:

 

Ωραία, το αποσυμπιέζω ή όχι; και το βάζω που;

στο /Occult 4/DownLoaded Files/

ή /Occult 4/Resource Files/

 

 

Ευχαριστω :D

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το αποθηκεύεις στο /Occult 4/DownLoaded Files/ και το αποσυμπιέζεις στο /Occult 4/Resource Files/ .... ελπίζω να μην κρατάει κάποια εγγραφή στην registry.

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης