Jump to content

Μη αστρονομικός εξοπλισμός με αστρονομική χρήση


kkokkolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εάν είστε λάτρεις του Tintin προτιμήστε να το δείτε σε 3D.

Κατά την έξοδό σας ''αμελήστε'' να επιστρέψετε τα ειδικά ''γυαλιά'' RealD 3D.

RealD.jpg

Στο εργαστήριο οπτικών σας, μπορείτε να αφαιρέσετε τα πολωτικά φίλτρα ώστε να φτάξετε το δικό σας φίλτρο μεταβλητής διαπερατότητας!

Κάθε φίλτρο διαθέτει 2 πλευρές και η συστοίχιση μας δίδει 4 συνδυασμούς

Ο 1 εξ αυτών αποδίδει διαβάθμιση μεταξύ του Μωβ και του μαύρου (υπό γωνία 90 μοιρών μπλέ αντί μωβ)

Οι 2 διαβάθμιση μεταξύ του γαλάζιου και του κίτρινου, χωρίς να σκοτεινιάζει η εικόνα.

Ο 4ος συνδυασμός δημιουργεί ένα φίλτρο μεταβλητής φωτεινότητας σε γκρί απόχρωση. Δεν μπορώ να μετρήσω με ακρίβεια αλλά δίδει την εντύπωση πως κυμαίνεται μεταξύ 25% και 95%!

Δοκιμάστηκε εχθές στο φεγγάρι και απόψε σε ημερήσια παρατήρηση, κρατώντας το μεταξύ κόρης εξόδου και κόρης εισόδου. Είναι απολύτως λειτουργικό αλλά υπάρχει και η δυνατότητα προσαρμογής σε δακτύλιο φίλτρων 1.25''.

Δοκιμάστε το! Δουλεύει! 8)

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Κάπνισμα και αστροπαρατήρηση δύσκολα συμβιβάζονται. Στάχτες και ταμπάκο στην επιφάνεια των φακών, καπνός στα μάτια, γόπες στο έδαφος και κίνδυνος φωτιάς στο δάσος, δεσμευμένα χέρια, στρίψιμο στο απόλυτο σκοτάδι, ενόχληση των φίλων μας που απεχθάνονται το ενεργητικό και παθητικό κάπνισμα. Ναι είμαι ένοχος σε βαθμό κακουργήματος, αλλά όχι πλέον.

Το ιδανικό εξάρτημα για τον ερασιτέχνη αστροπαρατηρητή και επαγγελματία καπνιστή ονομάζεται ηλεκτρονικό τσιγάρο και διορθώνει μαγικά ΟΛΑ τα παραπάνω προβλήματα και ακόμη περισσότερα. Ήταν εντελώς διαφορετική η τελευταία παρατήρηση με το Nobacco Hybrid (υπάρχουν πολλές εταιρίες και μοντέλα) στην θήκη στυλό του αστρογιλέκου και όλην την προσοχή μου προσηλωμένη στην απόλαυση του ουρανού.

Η αμέσως καλύτερη λύση μετά την απεξάρτηση. Δοκιμάστε το!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτό με τα γυαλιά 3D με ενδιαφέρει γιατί έχω και εγώ 2 . Μπορείς να μου στείλεις αναλυτικές πληροφορίες για την κατασκευή τους?
GeorgeXiro
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προς το παρόν δεν έφτιαξα τίποτε. Έβγαλα τα φίλτρα από τον σκελετό, τα ζευγάρωσα και τα κράτησα ανάμεσα στο μάτι και τον προσοφθάλμιο. Αλλάζοντας την μεταξύ τους γωνία (ενώ εφάπτονται περιστρέφω το ένα σε σχέση με το άλλο) αλλάζει η διαπερατότητα.

Το βρίσκω πρακτικό και θα κρατήσω ένα ζευγάρι έτσι (ήδη βρίσκονται στην θήκη μου).

Με ένα άλλο ζευγάρι σκέπτομαι το εξής: Να πάρω τον δακτύλιο από ένα φίλτρο 1.25 που περισσεύει (σελήνης ή πλανητικό που είναι φθηνά), να κόψω το ένα πολωτικό φίλτρο κυκλικά στο ακριβές μέγεθος και να τοποθετήσω στον δακτύλιο. Το δεύτερο να το κόψω επίσης αφήνοντας μια προσεκβολή 1-2cm, σαν ''αυτί''. Αυτή θα χρησιμοποιείται ως μοχλός ώστε να περιστρέφω το ένα σε σχέση με το άλλο. Αφού βρω την επιθυμητή απορροφητικότητα θα το βιδώνω στον φακό ή τον διαγώνιο για να δω την σελήνη, ιδίως το απόγευμα, όταν βρίσκεται σε 120 και πλέον μοίρες από τον ήλιο, σε περιοχή με πολωμένο φως.

Η τωρινή μέθοδος πλεονεκτεί πάντως καθώς, πέραν του οτι είναι άκοπη, μπορείς να μεταβάλλεις εν θερμώ τη διαπερατότητα, ενώ είναι χρήσιμη και με φακούς 2'' (η διάμετρος των φίλτρων από τα 3D είναι <5cm). Μπορείς επίσης να πειραματιστείς με την διάταξη που δίνει την μεταβολή κίτρινου- γαλάζιου (θα το κάνω, είμαι περίεργος). Με φακούς μεγάλου eye relief (Naglers T4, Hyperions, Radian, BGOs 18 & 12.5mm από τους δικούς μου) είναι απολύτως πρακτική η μέθοδος Α, με άλλους φακούς πλεονεκτεί η μέθοδος Β.

Το δοκίμασε κανείς άλλος;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και εγώ τα έκανα. έκοψα 6 κύκλους. τούς 2 τους έβαλα στο φίλτρο σελήνης και απο 50% διαπεραστικότητα έγινε 30%. Μου έμειναν έτσι άλλα 4 με διαπεραστικότητα 90%-95%, 70%-80%, 15%-20% και 0,5%-1%. :-k το μόνο πρόβλημα είναι οτι δέν έχω πουθενά να τα βάλω.
GeorgeXiro
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.Θέλω να φτιάξω έναν δακτύλιο,ο οποίος πχ όταν κεντράρω ένα αστρο με τον φακό,να έχω και αυτόν τον δακτύλιο στον χάρτη.Ουσιαστικά κάτι σαν τον Telrad.

Επειδή μάλλον δεν έγινα κατανοητός θέλω κάτι σαν αυτο:

sdfffzxcxcvxc.jpg

O κόκκινος δακτύλιος ανταποκρίνεται στο πεδίο που έχω στον προσοφθάλμιο φακό.Οταν θα κινούμαι προς τα πάνω παραδειγμα,τότε θα κινώ και τον δακτύλιο αντιστοιχα.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης,τι ακριβως πρεπει να υπολογισω??Πως θα μεταφέρω το "πεδιο" του φακού?

Ευχαριστώ,και συγγνώμη εαν είμαι offtopic.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κάτι σαν μάσκα/σκόπευτρο για τον κόκκινο φακό σου όταν διαβάζεις τους χάρτες εννοείς; τότε δεν είναι δύσκολο απλά θα σκεπάσεις τον φακό σου με ένα μαύρο χαρτόνι και με ένα πολύ λετπό κοπίδι, κατα προτίμηση ένα νυστέρι που πουλάνε στα φαρμακεία θα κάνεις τον κύκλο στην μάσκα. θα σχεδιάσεις τον κύκλο σου με ένα διαβήτη στην μάσκα και μην ξεχάσεις να αφήσεις μερικά κενά στον κύκλο γιατί όταν θα κοπεί θα κάνεις μια τρύπα κυριολεκτικά στην μάσκα σου (δες για παράδειγμα τα 0 και Ο στις πινακίδες)

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ αντιλήφθηκα πως ο φίλος μας ζητά κύκλους Telrad σε διαφάνεια.

1. Θα δεις την κλίμακα του χάρτη, πόσα mm αντιστοιχούν σε 1 μοίρα.

2. Θα υπολογίσεις το πεδίο του φακού σου στο τηλεσκόπιό σου. Plossl 25mm 52 μοιρών σε Νευτώνιο 200/1200 αποδίδει 1.08 μοίρες. Αν μετρήσεις το field stop θα σου δώσω ακριβέστερη μέτρηση.

3. Μετά θα κάνεις απλή μέθοδο των τριών. Στην περίπτωσή σου τα πράγματα είναι απλά: χρειάζεσαι κύκλο 1 μοίρας, δηλαδή διαμέτρου σε mm όση προκύπτει από κλίμακος.

4. Φτιάχνεις τον κύκλο με διαβήτη σε μία διαφάνεια, ή καλύτερα τον τυπώνεις, προσέχοντας στις επιλογές εκτύπωσης του προγράμματος γραφικών (πχ IrfanView) να δηλώσεις mm και όχι pixels. Σε μεγέθυνση 100% και επίπεδη οθόνη το WYSIWYG σου επιτρέπει να μετρήσεις με ένα χάρακα πριν τυπώσεις.

Για κάθε φακό και τον ερευνητή σου θα φτιάξεις διαφορετικό κύκλο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ αντιλήφθηκα πως ο φίλος μας ζητά κύκλους Telrad σε διαφάνεια.

1. Θα δεις την κλίμακα του χάρτη, πόσα mm αντιστοιχούν σε 1 μοίρα.

2. Θα υπολογίσεις το πεδίο του φακού σου στο τηλεσκόπιό σου. Plossl 25mm 52 μοιρών σε Νευτώνιο 200/1200 αποδίδει 1.08 μοίρες. Αν μετρήσεις το field stop θα σου δώσω ακριβέστερη μέτρηση.

3. Μετά θα κάνεις απλή μέθοδο των τριών. Στην περίπτωσή σου τα πράγματα είναι απλά: χρειάζεσαι κύκλο 1 μοίρας, δηλαδή διαμέτρου σε mm όση προκύπτει από κλίμακος.

4. Φτιάχνεις τον κύκλο με διαβήτη σε μία διαφάνεια, ή καλύτερα τον τυπώνεις, προσέχοντας στις επιλογές εκτύπωσης του προγράμματος γραφικών (πχ IrfanView) να δηλώσεις mm και όχι pixels. Σε μεγέθυνση 100% και επίπεδη οθόνη το WYSIWYG σου επιτρέπει να μετρήσεις με ένα χάρακα πριν τυπώσεις.

Για κάθε φακό και τον ερευνητή σου θα φτιάξεις διαφορετικό κύκλο.

Ακριβώς.Θέλω να φτιάξω έναν κύκλο ο οποίος θα ανταποκρίνεται στο πεδίο του προσ.φακού.

Ο μόνος χάρτης που έχω ειναι ο pocket.Απο ότι κατάλαβα,στην 1η σελίδα υπάρχει σαν χάρακας,με λεζάντα "Angular distance on the charts",και ξεκινάει απο 0-15 μοίρες.η 1 μοίρα αντιστοιχεί σε 0.5 cm,δηλαδή σε 50mm.

Οπότε πρέπει να φτιάξω έναν κύκλο διαμέτρου(εάν κατάλαβα καλα) 54mm.

Αυτος ο κυκλος αντιστοιχεί στο πεδιο του φακου στον συγκεκριμενο χαρτη?

 

 

(Πώς προέκυψε το 1.08?)

 

Ευχαριστω για την βοήθεια.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβώς.Θέλω να φτιάξω έναν κύκλο ο οποίος θα ανταποκρίνεται στο πεδίο του προσ.φακού.

Ο μόνος χάρτης που έχω ειναι ο pocket.Απο ότι κατάλαβα,στην 1η σελίδα υπάρχει σαν χάρακας,με λεζάντα "Angular distance on the charts",και ξεκινάει απο 0-15 μοίρες.η 1 μοίρα αντιστοιχεί σε 0.5 cm,δηλαδή σε 50mm.

Οπότε πρέπει να φτιάξω έναν κύκλο διαμέτρου(εάν κατάλαβα καλα) 54mm.

Αυτος ο κυκλος αντιστοιχεί στο πεδιο του φακου στον συγκεκριμενο χαρτη?

 

 

(Πώς προέκυψε το 1.08?)

 

Ευχαριστω για την βοήθεια.

 

Είναι απλό: διαιρείς την εστιακή του τηλεσκοπίου με αυτήν του φακού και προκύπτει η μεγέθυνση. κατόπιν διαιρείς το φαινομενικό πεδίο (52 μοίρες) με την μεγέθυνση και προκύπτει το πραγματικό πεδίο.

Υπάρχει και ακριβέστερη μέθοδος. Διαιρείς την παύση πεδίου (24.1mm στον Sirious Plossl 25mm) με την εστιακή του τηλεσκοπίου. Έτσι λαμβάνεις απ' ευθείας το αποτέλεσμα σε Radians. Για να το μετατρέψεις σε μοίρες πολλαπλασιάζεις με 57.4. Η μέθοδος αυτή δίνει 1.15 μοίρες, δηλαδή 1 μοίρα και 9 λεπτά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβώς.Θέλω να φτιάξω έναν κύκλο ο οποίος θα ανταποκρίνεται στο πεδίο του προσ.φακού.

Ο μόνος χάρτης που έχω ειναι ο pocket.Απο ότι κατάλαβα,στην 1η σελίδα υπάρχει σαν χάρακας,με λεζάντα "Angular distance on the charts",και ξεκινάει απο 0-15 μοίρες.η 1 μοίρα αντιστοιχεί σε 0.5 cm,δηλαδή σε 50mm.

Οπότε πρέπει να φτιάξω έναν κύκλο διαμέτρου(εάν κατάλαβα καλα) 54mm.

Αυτος ο κυκλος αντιστοιχεί στο πεδιο του φακου στον συγκεκριμενο χαρτη?

 

 

(Πώς προέκυψε το 1.08?)

 

Ευχαριστω για την βοήθεια.

 

Είναι απλό: διαιρείς την εστιακή του τηλεσκοπίου με αυτήν του φακού και προκύπτει η μεγέθυνση. κατόπιν διαιρείς το φαινομενικό πεδίο (52 μοίρες) με την μεγέθυνση και προκύπτει το πραγματικό πεδίο.

Υπάρχει και ακριβέστερη μέθοδος. Διαιρείς την παύση πεδίου (24.1mm στον Sirious Plossl 25mm) με την εστιακή του τηλεσκοπίου. Έτσι λαμβάνεις απ' ευθείας το αποτέλεσμα σε Radians. Για να το μετατρέψεις σε μοίρες πολλαπλασιάζεις με 57.4. Η μέθοδος αυτή δίνει 1.15 μοίρες, δηλαδή 1 μοίρα και 9 λεπτά.

 

Ο,τι αποτέλεσμα πάρω,μετά το μετατρέπω σε mm σύμφωνα με το "Angular distance on the charts" ?(στον συγκεκριμενο χαρτη)

Παράδειγμα βρίσκω 1.4μοίρες.

Πάω στο χάρτη,με χάρακα και βρίσκω οτι οι 1.4 μοίρες αντιστοιχούν σε τοσα mm.Έπειτα φτιαχνω κύκλο διαμέτρου οσο βρήκα?

 

*Εdit:Η παύση πεδίου ποιός τύπος την δίνει,γιατί δεν τον βρήκα στο διαδίκτυο.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβώς.

Αλλά επειδή 0,08 και 0,15 μικρή σημασία έχουν, αν φτιάξεις κύκλους 1 και 0.5 μοιρών, καθώς και μία για τον ερευνητή σου, είσαι καλυμμένος.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

*Εdit:Η παύση πεδίου ποιός τύπος την δίνει,γιατί δεν τον βρήκα στο διαδίκτυο.

 

Αυτό δεν το είχα δει.

Δεν προκύπτει από κάποιον τύπο. Την δίνει ο κατασκευαστής, είτε τη μετράς μόνος σου με έναν χάρακα, όταν είναι τοποθετημένη εξωτερικά, όπως συνήθως συμβαίνει και ειδικά με τους Plossl. Πρόκειται για έναν δακτύλιο που εμποδίζει το φως να περνά από τα άκρα του φακού (προκειμένου να περιοριστούν τα οπτικά σφάλματα που εκεί οργιάζουν). Όπως είναι φυσικό το field stop οριοθετεί το πραγματικό πεδίο (το True Field of View) και σχετίζεται άμεσα με αυτό.

 

DSC_5670.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβώς.Θέλω να φτιάξω έναν κύκλο ο οποίος θα ανταποκρίνεται στο πεδίο του προσ.φακού.

Ο μόνος χάρτης που έχω ειναι ο pocket.

 

Αυτό το .xls το έχω κατεβάσει από εδώ, δεν θυμάμαι ποιος καλός άνθρωπος το έφτιαξε, αλλά μπορείς να τυπώσεις διαφάνειες με κύκλους για όσα προσοφθάλμια σε ενδιαφέρουν και για αρκετούς χάρτες.

 

 

 

EDIT: Τσέκαρα το .xls που έδωσα και επειδή όλα τα πλαίσια είναι κενά, θέλει δουλειά.

Ξαναδίνω το αρχείο με συμπληρωμένα τα μπλε πεδία όπως τα έχω φτιάξει για εμένα. Αλλάζοντάς τα, παίρνουμε τα νούμερα που θέλουμε.

Κατόπιν, στην επόμενη σελίδα του αρχείου μπορούμε να σχεδιάσουμε τους κύκλους μας.

My eyepieces fov in maps.xls

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Σετ βαράκια από τα Lidl, € 11,99, Από Δευτέρα 9/1/12

 

gr_68834_01_b.jpg

 

Τα έχω από πέρυσι και λειτουργούν ως εξής. Τυλίξτε από ένα βάρος των 0.5kgr σε κάθε πόδι ενός τρίποδα και τοποθετήστε το 4ο στον φακοβαστό. Εναλλακτικά κρεμάστε το βάρος του 1kgr χαμηλά από το κέντρο του τρίποδα. Χρήσιμο ιδίως για τις υπερελαφρές στηρίξεις AZ και EQ 1, 2 & 3, τους φωτογραφικούς τρίποδες ή την στήριξη του Bresser.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην σας διαφύγει το μουσικό αναλόγιο για τους χάρτες, όταν προσφερθεί και πάλι. Δοκιμασμένο και εγκεκριμένο.

 

GR_67295_01_b.jpg

GR_67295_01_b.jpg.ad22a0f7a53ae0b1749454887266623b.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια καρέκλα σιδερώματος...

 

Ironing_Chair.jpg

 

...ή ένα κάθισμα κυμβαλοκρούστη, όπου τα βρείτε. Σπουδαία υπόθεση.

 

545.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και φυσικά ο φοβερός ενεργειακός σταθμός της Ningbo Ruihua Electronics Plastics Co., Ltd που έφερνε το Aldi. Μόλις τον βρείτε χτυπήστε τον για το ρομποτικό σας.

 

 

Jump-Starter-NFQ2020A-.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και φυσικά δεν υπάρχει δραστηριότητα στην οποία να μην είναι χρήσιμος ένας Ελβετικός σουγιάς. Αν και χρησιμοποιώ τα αγαπημένα μου Victorinox Swiss Champ και Executive (25 ετών, ποιότητα απίστευτη) πιστεύω πως στην αστρονομία ταιριάζει περισσότερο ο Victorinox Cybertool Lite, φθάνει να βάψετε κόκκινο το LEDάκι

SwissChamp-Tool-Usage_F-web.thumb.jpg.6acef0c6ebab85bd1c2875321fd3c7d7.jpg

image.thumb.jpg.ed296b4b5e45446a807be785b9e8c43a.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Kneeboard είναι ένα tablet το οποίο δένει στο πόδι με ένα βέλκρο και το χρησιμοποιούν οι πιλότοι για να βάζουν χάρτες και χαρτιά γενικά και να κρατάνε σημειώσεις. Στο χόμπι μας μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως έξης: μπορούμε να έχουμε τον χάρτη και να τον χρησιμοποιούμε άμεσα χωρίς να χρειάζεται να σηκωθούμενα πάμε στο τραπέζι να ζούμε να αντικείμενα, μπορούμε και να κρατάμε σημειώσεις μιας και έχουν και θήκη για στυλο/μολύβι και να βοηθήσει ακόμα και αυτούς που κάνουν σκίτσα.

DP010.jpg.6aa93985d2c3ff500eccfc675199483a.jpg

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αν τα μανό και οι συσκευασίες από Πασχαλινά αυγά δεν σας ικανοποιούν, υπάρχει τρόπος να δώσετε επαγγελματική λύση στο πρόβλημα της προσαρμογής διαφόρων πηγών φωτισμού (φώτα παρατηρητηρίου, φακοί, οθόνη υπολογιστή, οθόνη κινητού, φώτα σαλονιού και αποθηκευτικού χώρου αυτοκινήτου).

Επαγγελματικά φίλτρα διαφόρων τύπων που βρήκα σήμερα σε ειδικό κατάστημα φωτιστικών εφέ. Προτείνω να το επισκεφθείτε ώστε να δοκιμάσετε τον φακό σας στο ειδικό χρωματολόγιο. Εγώ πάντως προτίμησα το Lee Colour Fire. 5 ευρώ το τετραγωνικό.

Το χρωματολόγιο διαθέτει καμπύλη απορρόφησης για κάθε φίλτρο. Υπάρχουν επίσης θερμοάντοχα φίλτρα για να καλύψετε λάμπες πυρακτώσεως και προβολείς. Τα φίλτρα είναι κατάλληλα και για φωτογράφους ή πλανητική παρατήρηση.

 

http://www.vassiliou-sa.gr/main/products?filters%5Btype_id%5D=7

 

Π. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΑΕΕ | Lighting for Effect

 

3ης Σεπτεμβρίου, 86 | 104 34 Αθήνα | Ελλάδα

Τηλ.: +30 210 82 22 344

Φαξ: +30 210 82 22 744

Email: info@vassiliou-sa.gr

 

 

lee_filters_swatch_book.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης