Jump to content

Μη αστρονομικός εξοπλισμός με αστρονομική χρήση


kkokkolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα ψηφιακό αλφάδι και 2 καλώς χαραγμένα μοιρογνωμόνια (αρχιτεκτονικά) μπορούν να μετατρέψουν οποιαδήποτε υψαζιμουθιακή βάση σε σύστημα Push To -αμάν πια αυτή η παρήχηση, προτείνετε κάποιον άλλο όρο, τι λέτε για Χειροκίνητο Προσωθητικό Σύστημα;-. Τις συντεταγμένες λαμβάνετε από τους Αστροκαταλόγους http://www.mediafire.com/file/daw21bkao7iduld/Astrovox%20Astrolists%20Ultima%2024.rar, τον χάρτη σας ή το πρόγραμμα του Laptop/Palm/PPC/iPOD/Android κλπ.

 

Φυσικά το 6SE μας δεν έχει ανάγκη από κάτι τέτοια.

1669517845_3590247-C6pushto.jpg.6e9bee54df854e2fdf282f0ee4f6f214.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τώρα τις Απόκριες, όσοι ντυθείτε Πειραταί, κρατήστε τον οφθαλμεπίδεσμο προκειμένου να διατηρείτε την προσαρμογή του κυρίαρχου οφθαλμού σε αστικές, ημιαστικές και περιαστικές συνθήκες.

Αν ντυθείτε Βοσκοπούλα, Power Ranger, Μάγειρας ή κάτι άλλο, μην χολοσκάτε. Τα πουλάει και ο Νομικός στον Πειραιά ως Orion http://www.telescopeshop.gr/show.asp?productId=443.

2102622523_pirateeyepatch.jpg.91bb0fd8707753707040fe8d03980a8a.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και αντί να γεμίζουμε τους τρίποδες με άμμο, σκάγια και άλλα πράγματα που ενδέχεται να σκορπιστούν στο σαλόνι με κίνδυνο να μας κόψει η γυναίκα μας για πάντα την αστρονομία ή ό,τι άλλο της κατέβει στο κεφάλι και δεν της είναι χρήσιμο, μπορούμε να φορέσουμε χαμηλά στα σκέλη βάρη τζόκιν ή γυμναστικής.

Κρίμα, πρόσφατα είδα στο Lidl και δεν τα πήρα.

Weights.jpg.c066f6f2fb5eca395b7ff75618772106.jpg

P43875_500.jpg.6af0e8f10e02b7cb1fa952d143d4b6df.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα Logitech - Logitech® Cordless Rumblepad™ 2 σε συνδυασμό με την εφαρμογή Nexremote θα οδηγήσει διασκεδαστικά το Nexstar σας. Ένα και ένα για την γενιά των Video Gamers.

image.thumb.jpg.23d060d940abad54e16800dd3ccfa041.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...

Μαγνήτες από φερρίτη οι οποίοι χρησιμοποιούνται στα ηχεία. Χρησιμεύουν τόσο ως αντίβαρα στα Dobsonians, όσο και για την συγκράτηση των χαρτών, με την ίδια έννοια που τα μαγνητάκια ψυχείου συγκρατούν τα σημειώματά μας.

Παιδιά, που θα βρω τέτοια; Δεν θέλω να χαλάσω τα ηχεία μου, ούτε να παραγγείλω απ' έξω όπως αυτά τα Κινέζικα της φωτογραφίας.

750467071_ringferrite.thumb.jpg.ace79f5a6fe998ccd0bc3e3da458a192.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαγνήτες από φερρίτη οι οποίοι χρησιμοποιούνται στα ηχεία. Χρησιμεύουν τόσο ως αντίβαρα στα Dobsonians, όσο και για την συγκράτηση των χαρτών, με την ίδια έννοια που τα μαγνητάκια ψυχείου συγκρατούν τα σημειώματά μας.

Παιδιά, που θα βρω τέτοια; Δεν θέλω να χαλάσω τα ηχεία μου, ούτε να παραγγείλω απ' έξω όπως αυτά τα Κινέζικα της φωτογραφίας.

 

στον ρεππα κοντα στο μετρο στο μοναστηρακι

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ένα λιτό τραπεζάκι των 15 ευρώ από το ΙΚΕΑ (στην Γαλλία κοστίζει 5 ευρώ!) θα φέρει το κοντοπίθαρο Dob στα μέτρα σας και θα σας λυτρώσει από αυχεναλγίες και οσφυοδυσκαμψίες.

 

Το είδα εν χρήσει από τον Χριστόφορο και ζήλεψα!

trapezi.jpg.e66ebaa4cf9239e00f1c09f227bc5b84.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άμα έχετε μικρό στρογγυλό φακό βάλτε μπροστά του καπάκι απο μπουκάλι coca cola και στερεωστε το με ταινία. Έτσι ο φακός βγάζει το ελάχιστο κόκκινο φως που επιθυμούμε και με μια απλή κίνηση γίνεται ξανά όπως ήταν!

 

Το έφτιαξα και δουλεύει άψογα! Δεν χρειάστηκε ταινία, ένας κινέζικος φακός LED ''ό,τι πάρεις ένα ευρωωωωώ" και ένα καπάκι που κουμπώνει- ξεκουμπώνει.

Picture0005.jpg.6f5381fc588c9a38d54432d717be5cdc.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα λιτό τραπεζάκι των 15 ευρώ από το ΙΚΕΑ

 

Τα τραπέζια με 4 πόδια δεν ενδείκνυνται! Αν το μέρος που το τοποθετείς έχει την παραμικρή ανωμαλία τότε θα παλαντζάρει. Από 3 σημεία διέρχεται ένα μόνο επίπεδο όχι από 4...

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντι για ενα φιλτρο σεληνης... μπορειτε να παρετε φακους απο γυαλια ηλιου (μαυρους φακους παντα) :) και κανουν καλη δουλεια..!! περισσοτερο contrast...!!! :cheesy: :cheesy:
Οτι σκεφτεστε και αισθανεστε σημερα διμιουργει το μελλον... :D :mrgreen: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντι για ενα φιλτρο σεληνης... μπορειτε να παρετε φακους απο γυαλια ηλιου (μαυρους φακους παντα) :) και κανουν καλη δουλεια..!! περισσοτερο contrast...!!! :cheesy: :cheesy:

Ακριβως :mrgreen:

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παράθεση:

Ένα λιτό τραπεζάκι των 15 ευρώ από το ΙΚΕΑ

 

 

Τα τραπέζια με 4 πόδια δεν ενδείκνυνται! Αν το μέρος που το τοποθετείς έχει την παραμικρή ανωμαλία τότε θα παλαντζάρει. Από 3 σημεία διέρχεται ένα μόνο επίπεδο όχι από 4...

_________________

 

Γιώργο το γνωρίζω για τα τρία ποδαράκια , αλλά αυτό είχα πρόχειρο αυτό χρησιμοποίησα .

Κυρίως το χρησιμοποιώ στην ταράτσα που είναι τελείως επίπεδη και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με παλατζάρισμα . Όμως και στο Κιθαιρώνα που το ανέβασα δύο (2) φορές σήκωσε το δεκάρι άνετα και σταθερά .

Μεγάλο μειονέκτημα είναι πως τα ποδαράκια δεν είναι πτυσσόμενα αλλά θέλουν κάθε φορά βίδωμα ξεβίδωμα για να χωρέσουν στο αυτοκίνητο .

 

edit: kkokkolis και εγώ 4.99 Ευρώ το πήρα όταν ήταν σε προσφορά

MASTERED by desire impulsive By a mighty inward urging

I am ready now for singing Ready to begin the chanting

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Στο CN διαβασα σε ενα θεμα κατι χρησιμο για οσους εχουν DOB.ο τυπος ρωτησε για ποιον λογο δεν βλεπει πολλα πραγματα μεσα απο το 10αρι του σε περιοχες με φωτορυπανση.Του απαντησαν πως αν ο εστιαστης ειναι πολυ κοντα στο ανοιγμα του σωληνα τοτε το φως απο πχ φωτα του δρομου,χτυπανε στο τοιχωμα απεναντι απο τον εστιαστη και ετσι περισσοτερο φως μπαινει στο φακο.

Συγκεκριμενα

Much of the contrast loss of a Newtonian used under bright conditions is the result of light falling on the inside of the tube wall opposite from the focuser tube.

 

A low power eyepeice esentially gets flooded with light coming from the tube wall.

 

Η λυση

Extending the tube with a dew shield is another alternative. Not as effective, but better than light falling directly on to the tube wall.

 

So, this is a SUPERB point. Great effort must be taken to keep this surfece not one not reflective, but completely free of light.

You will most certainly see dimmer DSO with a larger scope at a light polluted site.

 

As others have pointed out, light baffles are extremely important and even more so with lots of light pollution. When I started out in astronomy someone loaned me a 6" newt that worked very nicely even in light polluted skies. I noticed one night that the views were better when a buddy I was observing with was standing in between me and a street light unintentionally blocking it. We realized the the scope tube was very short and the secondary was close to top of the tube. I made a cardboard extension and painted it flat black inside and tried it the following night. Bingo, an immediate improvement and it cost me pennies.

Δηλαδη πηραν ενα κομματι χαρτονι,ειτε ετοιμο μαυρο χρωματος,ειτε το εβαψαν,το τυλιξαν προσεκτικα στην ακρη του σωληνα,δημιουργωντας μια προεξοχη που δεν αφηνει το πολυ φως να πεφτει στον εστιαστη.

Εξυπνο.

Το εχει δοκιμασει κανεις? :cheesy:

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το μικρό μου Heritage έφτιαξα ένα φωτοχιτώνιο με παρέκταμα 180 μοιρών

Είναι λίγο γυαλιστερό βέβαια, αλλά όταν πάρω FPI για τα μεγαλύτερα θα φροντίσω και γιαυτό.

Αρχικά είχα φτιάξει ένα 360 μοιρών, αλλά το έδωσα σε έναν φίλο και προτίμησα κάτι ευκολότερο στην χρήση.

Και για το 12ρι μου 120 μοιρών προτίμησα, ώστε να μπορώ να πιάνω το εμπρόσθιο τμήμα του σωλήνα.

Πράγματι, το δευτερεύον κάτοπτρο είναι και ανακλά ό,τι αδέσποτο φωτόνιο βρει. Η διαφορά του Heritage χωρίς και με το φωτοχιτώνιο είναι ανάλογη της διαφοράς μιας discoμπαλας από τον πάτο ενός πηγαδιού.

 

1505913594_3(1).jpg.c328a113f94f5b18d7f741eb970cd969.jpg

Γύρω- γύρω όλοι

 

DSC02784.thumb.JPG.9f257970c72261c129132f5d661995ba.JPG

Εκεί που χρειάζεται μόνο

DSC03228.thumb.JPG.7a59189fc1455d6a18cb79df80feed16.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα λιτό τραπεζάκι των 15 ευρώ από το ΙΚΕΑ (στην Γαλλία κοστίζει 5 ευρώ!)

θα φέρει το κοντοπίθαρο Dob στα μέτρα σας και θα σας λυτρώσει από αυχεναλγίες

και οσφυοδυσκαμψίες.

 

Εγώ του έχω κοντύνει τα πόδια περίπου 5 εκ. γιατί για να δώ κοντά στο ζενίθ έψανχα πέτρα

(είμαι 1,78 )

Θέλουν επίσης κόλλημα ή κάρφωμα τα πόδια για να γίνει πιό στιβαρό.

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ του έχω κοντύνει τα πόδια περίπου 5 εκ. γιατί για να δώ κοντά στο ζενίθ έψανχα πέτρα

(είμαι 1,78 )

Θέλουν επίσης κόλλημα ή κάρφωμα τα πόδια για να γίνει πιό στιβαρό.

 

Τι εστιακή έχει το Celestron; Αν έχεις 1500 δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα, αν έχεις 1200 θα πρέπει να σκύβεις. Εκτός αν έχουν υψηλή βάση. Δεν τα έχω δει πουθενά καθώς δεν κυκλοφορούν πλέον. Πρέπει να είδα κάποτε το 10'' του PapGeo αλλά δεν το δοκίμασα να πω την αλήθεια.

Και πως να κολλήσεις τα πόδια;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το μικρό μου Heritage έφτιαξα ένα φωτοχιτώνιο με παρέκταμα 180 μοιρών

Είναι λίγο γυαλιστερό βέβαια, αλλά όταν πάρω FPI για τα μεγαλύτερα θα φροντίσω και γιαυτό.

Αρχικά είχα φτιάξει ένα 360 μοιρών, αλλά το έδωσα σε έναν φίλο και προτίμησα κάτι ευκολότερο στην χρήση.

Και για το 12ρι μου 120 μοιρών προτίμησα, ώστε να μπορώ να πιάνω το εμπρόσθιο τμήμα του σωλήνα.

Πράγματι, το δευτερεύον κάτοπτρο είναι και ανακλά ό,τι αδέσποτο φωτόνιο βρει. Η διαφορά του Heritage χωρίς και με το φωτοχιτώνιο είναι ανάλογη της διαφοράς μιας discoμπαλας από τον πάτο ενός πηγαδιού.

Πςς.

Εγω απο την αλλη σκεφτομου κατι πολυ πιο απλο.Ενα κομματι χαρτονι που θα εφαρμοζει στο ανοιγμα.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα κάνει, απλώς το Kydex είναι ανθεκτικότερο. Από την άλλη, αν χαλάσει το χαρτόνι ξαναφτιάχνεις εύκολα. Δες και εδώ:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=12164&highlight=

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τι είναι αυτό το πραγματάκι;

01.46.003.jpg

Ένας ταπεινός ουροσυλλέκτης 120ml. Δεν υποπτευόμουν πως θα βρει αστρονομικές εφαρμογές, ώσπου επέτρεψα στην φαντασία μου να οργιάσει. Ιδού:

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καπάκι του καλύπτει ένα οποιοδήποτε φως ώστε να το μετατρέψει σε αστρονομικά μυσταγωγικό.

DSC03251.thumb.JPG.4f551dc3ef0ab4ad3006967d08ae7dc3.JPG

DSC03249.thumb.JPG.c614bae5751db82898d7137692d3418a.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να τοποθετηθεί ως καπάκι σε μια ποικιλία αστροεξαρτημάτων, άλλοτε ως έχει και άλλοτε προσσαρμόζοντας ελαφρώς την διάμετρό του με ξεχείλωμα ή στενεύοντάς την με αυτοκόλλητη ταινία.

DSC03258.thumb.JPG.a88885a47c54ffd1a05bdd0f70a1f3b6.JPG

DSC03255.thumb.JPG.54771da3bf837ae86d268a7a21ab77ae.JPG

DSC03254.thumb.JPG.f353e45808fe55d6c06123b1d4a969c6.JPG

DSC03253.thumb.JPG.fea164e37be2b0faf19bd09da3c5a47a.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το σφηνοειδές σχήμα του επιτρέπει να λειτουργεί και ως καπάκι σε οποιονδήποτε εστιαστή 2'', ενώ μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν βιδοσυλλέκτης ή για άλλα μικρά εξαρτήματα.

DSC03252.thumb.JPG.9fed22b48ad970a464df437709dc46a2.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης