Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι θα ήταν. Θα έπρεπε όμως και το S57 να είναι βιδωτό και δεν είναι... :roll: κωνική φούστα έχει...μόνο το Μ56 είναι βιδωτό από τη μάνα του
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κώστα αυτό μου είχε προτείνει και ο ίδιος ο Johannes Baader, σε email που του είχα στείλει εκείνη την εποχή σχετικά με το θέμα του Clicklock.

Αφού τον ψιλοέπρηξα για να μου φτιάξει ένα custom made 2" Clicklock με Μ54 αρσενικό σπείρωμα, που θα ήταν το τέλειο, μου απάντησε ότι δεν γίνεται και το κόστος είναι υψηλό και ότι παίρνει ώρες να προγραμματιστεί η μηχανή για ένα μόνο αντικείμενο (τώρα μη σχολιάσω, φτιάξε 100 κομμάτια ρε μεγάλε και πούλα τα, τόσα SW υπάρχουν εκεί έξω, θα έφευγαν όλα!!! ](*,) [-( )

 

Στο τέλος, μου είπε αν μπορώ να ζητήσω σε τοπικό μηχανουργό, να μου φτιάξει ένα δαχτυλίδι Μ54 αρσενικό από τη μια και Μ56 αρσενικό από την άλλη, ώστε να πάρω το 2ιντσο και βιδωτό Μ56 να βιδώσει κατευθείαν πάνω.

 

Δες εκείνη την απάντησή του..

 

 

Dear Mr. Vratolis,

 

I understand you wish to have it perfect. But we can not do one single Clicklock Clamp. This is not possible. I am sorry.

The costs would be to high for us and for you. There are drawings to make. It takes some hours to program the machine for one single time and so on. Too much extra expenses.

Please, can't you ask any mechanical workshop in your city if they can do an adapter M54male to M56male for example. Then you can attach the M56 Clicklock clamp directly to your telescope.

 

Όπως κατάλαβες Κώστα, ναι, I wish to have it perfect και που είσαι θείε Baader;; Το κατάφερα, ότι και να λες εσύ... :mrgreen: 8) \:D/ \:D/

Να'σαι καλά ρε Χρήστο!!!

t_s73f1655_843.jpg

 

t_s73f1664_153.jpg

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την λύση του Μάνου την σκέφτεσαι καθόλου Κώστα;

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4018_TS-Adapter-auf-2--mit-Ringklemmung-fuer-Skywatcher-Newtons.html

 

Μαζί με ένα τέτοιο

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p162_Verlaengerungshuelse---2----35mm-Laenge.html

 

:-k

 

Θα σου έρθει και πιο φθηνά νομίζω...

 

Δεν σου κρύβω πως αν υπήρχε τότε (αυτό στο πρώτο link) που έψαχνα εγώ, θα το είχα βάλει χωρίς δεύτερη σκέψη. Τώρα φιλοτιμήθηκαν να βγάλουν κάτι για Μ54 σπείρωμα... #-o

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα έρθει σχεδόν όσο ο Clicklock και θα έχω και βίδες. Μπορεί να εστιάζει ο τροχός όμως (πρέπει να μετρήσω) οπότε θα έχω πάλι 2 προσαρμογείς (τώρα βάζω Antares Twistlock μέσα στον 2''), 2'' με 35mm επέκταση και τροχό στον μειωτή 1.25''. Ή παίρνω τροχό 2'' με Clicklock από πάνω (έχω ΟΙΙΙ & UHC-s, χωρά Ultrablock ή Υδρογόνο).

Ωραίο προβληματάκι, άστο να με βασανίζει τον νεφελώδη χειμώνα. Θα συλλέξω πληροφορίες και θα φτιάξω πίνακα με το ύψος κάθε συνδυασμού, με στόχο τα 4.8cm. Εκτός αν έρθει επιφοίτηση ή από μηχανής... μηχανουργός! :)

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως μια τέτοια επέκταση σωλήνα του εστιαστή την σκέφτομαι και εγώ...για όταν τυχαίνω κάποιους 2ιντσους φακούς που μπορεί να μην εστιάζουν...οι 1.25" είναι όλοι ΟΚ.

 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p162_Verlaengerungshuelse---2----35mm-Laenge.html

 

Προσθέτει 35mm μήκους που είναι αρκετά (ξεπερνάμε τα 4,8cm ύψος του εργοστασιακού 2" αντάπτορα και φτάνουμε στα 6,9cm (34mm το 2" Clicklock + 35mm - μια χαρά!) Με χαλάει όμως που για αυτές τις λιγοστές περιπτώσεις φακών θα πρέπει να δώσω 25 +19,5 μεταφορικά 44,5 ευρώ...άλλωστε μέχρι τώρα ΟΛΟΙ οι τωρινοί φακοί μου εστιάζουν με το τρέχον setup.. :roll:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τράβα τους λίγο προς τα έξω, ή πάρε ένα 2'' Fine tune ring από το Πλανητάριο με 10 ευρώ!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πάρε ένα 2'' Fine tune ring από το Πλανητάριο με 10 ευρώ!

 

Υπάρχει link για αυτό να το δω Κώστα;

 

Άκυρο, το βρήκα, οκ. :cheesy:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρήκα το θέμα που είχες ανοίξει εδώ

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=13316&highlight=ebx2120

 

Από ότι κατάλαβα όμως, το fine tuning ring της Baader, δίνει μήκος 14mm και 28mm αντίστοιχα. Της Televue λένε ότι δίνει μήκος 2 ίντσες, δηλαδή 5,08cm.

 

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=105-30-82-869-661

 

Οπότε διαλέγουμε όποιο μήκος θέλουμε και παίρνουμε, σωστά; Της Baader πρέπει να είναι και φθηνότερο αρκετά. Το 14mm Baader μου δίνει ακριβώς όσο χρειάζομαι για να φτάσω το ύψος του εργοστασιακού αντάπτορα! (Clicklock 34mm + Baader 14mm = 48mm! \:D/ ) Οπότε έρχεται κουτί...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο μυαλό μου είχα την τοποθέτηση του FTR σε κανέναν δύστροπο φακό για να εστιάσει.

Εσύ κατάλαβες να μπεί στον εστιαστή. Ακόμη καλύτερα, αλλά πώς να μπεί; Το σπείρωμά του είναι συμβατό με τον Clicklock; Χωρίζεται αυτός κάπου με σπείρωμα φίλτρων 2'';

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι Κώστα και εγώ για να μπει σε φακό λέω! :cheesy:

Να έχω δηλαδή κάτι τέτοιο διαθέσιμο για φακούς δύστροπους στις...πολιτιστικές ανταλλαγές! :mrgreen:

 

Ο εστιαστής όπως είναι τώρα με τα Clicklock δεν σηκώνει άλλες επεμβάσεις...τώρα έχω επικεντρωθεί στην βελτίωση της κίνησης του δευτερεύοντος κατά την ρύθμιση. Ένα θέμα που με απασχολεί πολύ τελευταία... :-k

Επιπρόσθετες ροδέλες, τυφλά παξιμάδια, βίδες, σπειρώματα και δεν συμμαζεύεται!! #-o

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 έτη αργότερα...
Κώστα, τα παρακάτω ισχύουν για όλα τα SW νευτώνεια με τον γνωστό 2ιντσο crayford εστιαστή.

Γιάννη, (ioannisb) να πως μπαίνουν 2 clicklocks back to back! :mrgreen:

 

Μας διαφώτισε λοιπόν στο θέμα του μηχανουργείου ο φίλος Χρήστος από τη Χαλκίδα (ΣΕΙΡΙΟΣ1978 - (να'ναι καλά!)) ο οποίος και έβαλε το 2" μοντέλο Baader Clicklock (μοντέλο S57) κατευθείαν πάνω στον εστιαστή και έτσι μεταμόρφωσε το 12" Flextube.

Χάρη στον Χρήστο, απόκτησα και εγώ λοιπόν ένα κατάλληλα διαμορφωμένο S57 2ιντσο clicklock και ξεφορτώθηκα μια για πάντα το original σύστημα. Το S57 να πούμε ότι έρχεται από την Baader με κωνική 2ιντση "φούστα" στην οποία πάνω πρέπει να δημιουργηθούν βόλτες με Μ54 σπείρωμα.

 

 

Καλημέρα,

 

Αγόρασα το clicklock της Baader, μοντέλο S57. Ο εστιαστής μου είναι 2'' Crayford αλλά σε δύο μηχανουργεία που πήγα, μου είπαν ότι δεν γίνετε διότι η βάση του κώνου στο clicklock είναι μικρότερη σε διάμετρο από αυτή του αντάπτορα που μπαίνει στον εστιαστή. Παρ' όλα αυτά μου πρότειναν στο ένα, να αφαιρέσω τελείως τον κώνο και να κάνω το σπείρωμα επάνω στο σώμα του clicklock (εκεί που έχει το λάστιχο). Μήπως κάποιος άλλος έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα?

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην κάνεις τίποτε. Υπάρχει προσαρμογέας της SW γιαυτό. Έχω από έναν σε κάθε τηλεσκόπιο και μεταφέρω το Clicklock πανεύκολα από το ένα στο άλλο. Υποδέχεται και το Coma Corrector.

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4147_.html

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή ο προσαρμογέας έχει σπείρωμα Μ54, βιδώνει στον εστιαστή και στη συνέχεια μπαίνει το clicklock στην άλλη άκρη. Βλέπω όμως ότι έχει βίδες για να σφίξει! Πάλι δεν θα υπάρχει θέμα κεντραρίσματος?

 

Κανονικά θα έπρεπε εφόσον ο εστιαστής είναι ίδιος, να μπορεί να γίνει η πατέντα. Με προβλημάτισε όμως το γεγονός ότι στη δική μου περίπτωση η διάμετρος του εστιαστή φαίνεται να είναι μικρότερη από την αντίστοιχη των SW. Συνεπώς μπορεί και ο προσαρμογέας να μην ταιριάζει.

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σπύρο, βγαίνει σε διάφορα μοντέλα. Εγώ είχα τροποποιήσει στο μηχανουργό αυτόν:

 

http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1805

 

που μάλλον είχε μεγαλύτερης διαμέτρου δακτύλιο από κάτω.

 

Γνωρίζω πως βάζεις τον click lock με σκοπό, μεταξύ άλλων, το καλύτερο δυνατό collimation. Όντως οι βίδες παρουσιάζουν εγγενώς θέμα κεντραρίσματος αλλά αν τις σφίξεις και μετά δεν τις πειράξεις θα είσαι εντάξει. Θα κάνεις collimation με τον click lock, θα βάλεις τους φακούς στον click lock και θα είναι όλα κεντραρισμένα εφόσον έχεις κάνει collimation από εκεί και δεν πειράζεις τις βίδες. Το πράγμα αλλάζει αν ξεσφίξεις τις βίδες, μετά χάθηκε το πλεονέκτημα του click lock όσον αφορά το κεντράρισμα.

 

Αν έχεις μόνο ένα τηλεσκόπιο, το να τον βιδώσεις πάνω δίνει πιο στιβαρό και ωραίο αποτέλεσμα.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα, μάλλον αυτό θα κάνω γιατί θέλω να έχω μία λύση χωρίς έξτρα προσθήκες. Αν μπορούσαμε να δοκιμάσουμε ότι όντως βιδώνει στο δικό μου θα μπορούσα να το αλλάξω με το μοντέλο που πρότεινες. Θα φέρω αύριο τα δικά μου να τους ρίξεις μια ματιά αν μπορείς!!
# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοείται. Και αν ο καιρός συνεχίσει έτσι, να πάμε και εξόρμηση το Σάββατο.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παντως προτιμησα να αλλαξω τον εργοστασιακο ανταπτορα με τις βιδες με αυτον της ts με τον δακτυλιο συσφιξης. Ανεβηκε μερικα χιλιοστα σε σχεση με τον μαμισιο και ετσι ο 25mm plossl για να εστιασει σε συνδιασμο με τον 2" ανταπτορα του τηλεσκοπιου και τον ανταπτορα απο 2" σε 1,25" της baader πρεπει να τερματισει τελειως μεσα ο εστιαστης... Αν ειχα βιδωσει με τορνο εναν clicklock δεν θα ειχα αυτο το θεμα, θα ηταν πιο κοντη η διαδρομη αλλα θα ξεχνουσα την φωτογραφιση ,εστω της σεληνης, αφου δεν θα εστιαζε η φωτογραφικη. Οταν αντικαταστησω και τον 2" της sw με clicklock της baader θα δω πως θα ειναι ο συνδιασμος αφου εχω την εντυπωση οτι ειναι πιο κοντος απο τον μαμισιο 2" και δεν θα εχω και θεμα με τον να τον βγαλω και να βαλω φωτογραφικη.

 

ΥΓ ο TS που αγορασα παντως δεν ειναι με μια βιδα οπως τον δειχνουν οι φωτο αλλα με δυο.. Τωρα δεν ξερω αν ειναι καλο η κακο αυτο...

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τον μητρικό 2" θυμάμαι πως είναι το μήκος συνολικά 35mm, ενώ με τον Clicklock 2" 47mm. Εγώ πήρα και μία επιμήκυνση 35mm για σιγουριά, αλλά δεν χρειάστηκε, καθώς όλοι οι φακοί μου εστιάζουν. Οι φακοί μπαίνουν και απευθείας στον προσαρμογέα της TS, οι 2" δηλαδή, οι 1.25" χρειάζονται προσαρμογέα. Για προσαρμογέα έχω τον Orion Twistlock, αλλά και ο 1.25" Clicklock της Baader, επειδή είναι Τ2, μπαίνει επάνω στον Orion προσφέροντας ενδιάμεσο ύψος.

Μπορώ να τα μετρήσω όλα αυτά όποτε θέλεις.

Αν έχεις Flextube πάντως μην ανησυχείς. Εστιάζουν τα πάντα, είτε με τους συνδυασμούς αυτούς, είτε με βράχυνση του σωλήνα ένα τω άμα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχουμε και λεμε. Ο ts ειναι 12mm ο εργοστασιακος 2" ειναι 47mm και ο ανταπτορας 2" σε 1,25" προσθετει αλλα 15mm. Συνολικα 74mm. Δηλαδη εχει μεγαλωσει κατα 17mm το μηκος σε σχεση με τα εργοστασιακα. Αν ο clicklock ειναι 35mm νομιζω θα ειμαι καλα. Αλλα λες οτι ειναι ιδιος με τον εγοστασικο σε μηκος :-k Φανταζομαι οτι τον μετρας χωρις το τμημα της ποδιας.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παραθετω εικονες με το εργοστασικο δακτυλιδι + ανταπτορα 1.25" , με την αλλαγη σε ts + 2" εργοστασιακο + μειωτη baader. Αν εχεις αυτον τον clicklock της φωτο θελω να μετρησεις αυτη την αποσταση. Λεει 47mm αλλα απο πανω μεχρι κατω ή το σημειο που δειχνω; Σε αυτη την αποσταση ειναι 47mm και ο μαμα ανταπτορας. Ωστε να δω αν μπορω να ερθω ξανα κοντα στην εργοστασιακη αποσταση.

 

1805_V7ZY9D9ZJZ.jpg.24d52771800d0da9742a29b1cdabffff.jpg

Αυτη η αποσταση;

 

100_3664.thumb.JPG.1b57265f21496c70321b6b19e05b1480.JPG

TS δακτυλιος με εργοστασιακο 2" ανταπτορα και baader ανταπτορα 2" σε 1.25" συνολικα 74mm

 

100_3663.thumb.JPG.de0ffd8cbaa2b461c264ea7a9b34a5f6.JPG

Εργοστασιακος 1.25" συνολικα 60mm με τον εργοστασιακο δακτυλιο.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτόν έχω και είναι 47mm το κόκκινο ευθύγραμμο τμήμα, αυτό που εξέχει δηλαδή. Μόλις το μέτρησα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρα ή αγοραζω αυτον τον clicklock και αλλαζω τον ανταπτορα με αυτον http://planitario.gr/baader-planetarium-antaptoras-pushfix-2-1-25-ba-2408151.html

 

Ή κραταω αυτον που εχω και βαζω αυτον τον clicklock http://planitario.gr/baader-planetarium-sfigkthras-prosofthalmiou-click-lock-m57-2-gia-synta-ba-2956257.html που ειναι πιο κοντος πιστευω

 

Y.Γ. Μαλλον ο τελευταιος εχει ποδια για μεγαλυτερη διαμετρο σωληνα ετσι δεν ειναι; Λεει M57 αλλα στα sw ειναι M54. Οποτε τζιφος... Θελει να δοκιμασω τον 25mm αν εστιαζει αν βγαλω τον 2" ανταπτορα και εφαρμοσω τον μετατροπεα κατευθειαν πανω στον εστιαστη οπως κανω τη φωτογραφικη. Δηλαδη ο εστιαστης να κανει διαδρομη 47mm προς τα εξω...

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μισό λεπτό ρε παιδιά...το έχουμε εξαντλήσει το θέμα εδώ και καιρό! #-o

 

Φίλε santono ποιος μηχανουργός είναι αυτός που σου λέει πως δεν γίνεται;; Το έχουμε ήδη φτιάξει τόσα άτομα εδώ μέσα!! ](*,) Δυστυχώς είναι μια δύσκολη ράτσα οι συγκεκριμένοι μάστορες, όταν ακούς δεν γίνεται θα κρατάς πισινή γιατί πιθανότατα...ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ!!

 

Διάβασε πιο πίσω να δεις πως το φτιάξαμε και εμείς οι υπόλοιποι. Πήραμε το S57 με την κωνική φούστα και κανονικότατα εφαρμόσαμε σπείρωμα Μ54 που ζητάει ο σωλήνας εστίασης του SW. Στο Orion USA δεν ξέρω αν είναι ίδιο το σπείρωμα, μπορείς να το μετρήσεις με ένα παχύμετρο πάντως.

 

Ξέρω τουλάχιστον 4 φίλους και ένας εγώ 5, που έχουμε προσαρμόσει σπείρωμα Μ54 σε Αθήνα και Χαλκίδα (γειά σου Χρήστο - Σείριος1978!!)

 

Ξαναψάξτο!!

 

Δημήτρη συνάδελφε κιθαριστή, θυμήσου τι θα σου πω: ΑΝ κρατήσεις το εργοστασιακό σύστημα με τις 2 βίδες και βάλεις πάνω το S57 2ιντσο clicklock...ΘΑ ΓΛΙΣΤΡΑΝΕ οι βίδες πάνω στην κωνική του "φούστα" κατά το σφίξε-ξέσφιξε του clicklock. Έτσι την έπαθα και εγώ και τράβαγα τα μαλλιά μου από τα νεύρα μου! Προσπάθησε να φτιάξεις το σπείρωμα Μ54 και δεν θα ξανασχοληθείς. Αποκτάς μόνιμη λύση και σταθερότητα βράχου.

Για το άλλο clicklock του Κώστα με το 47mm σωλήνα..δεν ξέρω, δεν το έχω δει καν από κοντά να δω τι παίζει. Μπορώ να μιλήσω για το S57 που έχω τόσα χρόνια και με έχει βγάλει παληκάρι! Δεν υπάρχει επιστροφή αν το βάλεις, έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το γράφω.

 

Για την προσαρμογή του σπειρώματος πάντως Μ54 σε S57 2ιντσο, επαναλαμβάνω: ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ!!! :mrgreen:

 

ΟΡΙΣΤΕ!

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=170796#170796

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης