Jump to content

LXD75 mount


Ιάκωβος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και πάλι μετά από αρκετό καιρό...Όπως γράφω και στο τίτλο έχω το lxd75 και παρατήρησα ότι στα σημεία μετάδοσης της κίνησης τα γραναζάκια που εχει βιδώνουν(κοντράρονται στην ουσία) πάνω στους άξονες τους με κάτι αλενάκια...Αυτά έχουν λασκάρει ως αποτέλεσμα τα γρανάζια να έχουν τζόγο ως προς τον άξονα περιστροφής τους...Απο ένα γρήγορο search στο google είδα πως είναι συχνό φαινόμενο σε αυτές τις βάσεις και κάποιοι προτείνουν να μπει loctite.Εσείς τι λέτε;Επίσης ο ra άξονας έχει ένα τζόγο...Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω για να φτιάξει;Έχω βρει πληροφορίες για επισκευές eq6 όχι όμως για την δικιά μου :( επίσης υπάρχει κάπου manual για να λύσω τη βάση :?: Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγγνώμη αν σας κούρασα με τις πολλές ερωτήσεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δες http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=156713#156713 και http://www.astronomyboy.com/cg5/ και http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=156875#156875. Ολες ειναι κλωνοι της GP/GPDX , CG5, LXD75 κλπ κλπ

 

Εγω εβαλα μπλε Loctite και ειμαι ευχαριστημενος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Βρήκα επίσης και αυτο το site.Έχει αρκετά πραγματάκια...Έκανε το τηλεσκόπιο του βίδες κυριολεκτικά =D> Αύριο θα πάω να πάρω ενα σετ αλεν γιατι αυτά που έχω δεν κάνουν και θα βάλω και γω loctite.Μάλλον ο τζόγος που έχω είναι επειδή έχουν ξεβιδώσει οι βιδες από τα γρανάζια...θα το φτιάξω και βλέπουμε
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος τι νούμερο άλεν είναι η βιδούλα πάνω στο γρανάζι;;;δε μπορώ να βγάλω άκρη με τπτ.. ](*,) λογικα είναι σε ιντσες...αλλα νούμερο :?:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Μετά από αρκετό καιρό και αφού νομίζοντας ότι είχα βρει το κατάλληλο αλεν επιχείρησα να λύσω τη βάση ψάχνοντας...αφού μελέτησα το που είναι το πρόβλημα έσφηξα προσεχτικά(γιατί είδα πως αν το σφήξω παραπάνω κόλαγε στην κίνηση) μια 17αρα χρυσή βίδα που έχει σε έναν άξονα μετάδοσης της κίνησης και όλα καλά.το πρόβλημά μου είναι πως δε μπορώ να βρώ τι νούμερο αλεν είναι η βίδα στο γρανάζι(θα ανεβάσω photo).είχα δώσει δείγμα τη βίδα σε μία μεγάλη εταιρεία με εργαλεία και δεν κατάφερε να μου βρει το σωστό νούμερο...μπορεί να βοηθήσει κάποιος;;;έχω απελπιστεί... ](*,) ](*,) ](*,)

DSC01745.thumb.jpg.9129aba07bc08c8325c745b37ebdba0e.jpg

DSC01743.thumb.jpg.e4a820cfc3dfb4e7ad3246c29baa0327.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τι εννοεις "σωστο νουμερο"???

Νουμερο κλειδιου αλλεν ή σπειρωμα???

Αν δεν μπορεις να εντοπισεις σωστο κλειδι (πραγμα δυσκολο) παρε ενα αμεσως μεγαλυτερο, και με ενα γυαλοχαρτο φερτο στο σωστο μεγεθος (ειδικα σε περιπτωση που η εσοχη ειναι ταλαιπωρημενη, ειναι ιδανικη λυση).

Αν τιθεται θεμα σπειρωματος, εδω τα πραγματα δυσκολευουν...

Αν δεν βρεις τετοια βιδα-ασφαλεια,(που δεν θα βρεις, ειδικα αν ειναι σε υποδ. ιντσων) βρες μια οποιαδηποτε βιδα σε αυτο το σπειρωμα (αλλεν/εξαγωνη/ισια κλπ), κοψε την στο σωστο μηκος, και κανε της μια ισια εσοχη ( για χειρισμο με ισιο κατσαβιδι).

(ολο και καποιος φιλος σου θα εχει κανα Dremel, κι αν δεν εχει, κατι θα κανουμε....).

Δεν ξερω πως ειναι η βιδιτσα αυτη, αλλα προτεινω να την κανεις κωνικη στην ακρη, και να διαμορφωσεις μια μικρη εσοχη στον αξονα, ωστε με λιγο σφιξιμο, να ασφαλιζει χωρις ολισθηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ειδα σε μεγενθυνση οτι ο αξονας εχει πατουρα (οποτε τα πραγματα ειναι απλα), και οτι η βιδα δεν χρειαζεται να μπει στο γραναζι τελειως.....οποτε μια βιδα με οποιαδηποτε υποδοχη (αλλεν, εξαγωνη, ισια) θα μπορει να κανει τη δουλεια, εφ οσον κοπει οτι περισσευει απο το μηκος....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε ASTROC ευχαριστώ για το link.και εγώ 1,5 άλεν έχω αλλά δεν κάνει θέλει λίγο μεγαλύτερο.το 2 είναι μεγάλο το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και με τις ίντσες.Φίλε KOSTAKIS σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.Ψάχνω να βρώ το άλεν για να βιδώσω καλά τη βίδα γιατί έχει λασκάρει αλλα δε μου κάνει κανένα:S Οπότε μάλλον θα πάρω το 2 και θα το ξύσω λιγάκι ώστε να μπεί.Πάντως μου φαίνεται πολύ περίεργο να μη μπορώ να βρω το σωστό νούμερο άλεν...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπερα

 

φιλε μου εαν εισαι αθηνα πηγαινε στον Ρεππα και ζητα ενα σετ κλειδια για αλλεν σε ιντζες ολα τα αμερικανικα βιδακια και λοιπα ειναι σε ιντζες θα σου χρειαστουν

Αντωνης Κουκουλας

Μελος EAE

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστός ο κύριος Αντώνης!

 

Σε περίπτωση που αναρωτιέται ο φίλος μας που είναι ο Ρέππας...

 

http://www.reppas.gr/el/top-contact.html

 

:wink: :P

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης