Jump to content

Βοήθεια για αγορά DSLR!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους σας!!!Τον τελευταίο καιρό ενδιαφέρομαι αρκετά για να αγοράσω μια DSRL camera.Την κάμερα αυτή τη θέλω κυρίως για επίγεια φωτογράφηση.Βέβαια, θα είναι ακόμα καλύτερα αν βρω κάποια,η οποία να είναι κατάλληλη και για αστροφωτογράφηση.Λόγω των γιορτών του Πάσχα είδα κάποιες ''προσφορές'' σε κάποια μεγάλα καταστήματα.Το θέμα είναι όμως πως είμαι τελείως άσχετη.Δηλαδή βλέπω τα χαρακτηριστικά των μηχανών και καταλαβαίνω ελάχιστα από αυτά.

1.Μήπως υπάρχει κάποιο site να εξηγεί τι είναι το κάθε χαρακτηριστικό,ώστε να κατανοήσω το κάθε ένα από αυτά και να συγκρίνω τα διάφορα μοντέλα που κυκλοφορούν?

2.Τι σημαίνει το D στην ονοματολογία των μηχανών?Λιγότερα D = καλύτερη κάμερα?

3.Τι γνώμη έχετε για την Canon 500D DC 18-55 mm??

4.Εσείς τι θα προτείνατε για αγορά με budget 550 euros maximum?

 

Βοηθείστε μεεε [-o< :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1.Μήπως υπάρχει κάποιο site να εξηγεί τι είναι το κάθε χαρακτηριστικό,ώστε να κατανοήσω το κάθε ένα από αυτά και να συγκρίνω τα διάφορα μοντέλα που κυκλοφορούν?

http://www.dpreview.com/learn/?/Glossary/Camera_System/

 

2.Τι σημαίνει το D στην ονοματολογία των μηχανών?Λιγότερα D = καλύτερη κάμερα?
Digital
3.Τι γνώμη έχετε για την Canon 500D DC 18-55 mm??
Μια χαρά είναι. 500D + φακό 18-55, εννοείς.
4.Εσείς τι θα προτείνατε για αγορά με budget 550 euros maximum?
Νομίζω ότι μια μεταχειρισμένη 450D ικανοποιεί την προσφορά σου.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Δημήτρη για τις πληροφορίες σου.Να σαι καλά! Αν θέλεις,μπορείς να μου πεις εσύ ποια κάμερα χρησιμοποιείς ?Οι φωτογραφίες που έχω δεί ότι τράβηξες είναι υπέροχες =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Thanks! :wink:

Δεν έχει σημασία η μηχανή, όσο το είδος και η ποιότητα του φακού για τα θέματα που σε ενδιαφέρουν. Θα ακούσεις πολλές φορές ότι τα σώματα έρχονται και παρέρχονται, οι φακοί μένουν. Δεν είναι τυχαίο.

 

Οι DSLR για να αξιοποιηθούν πλήρως και όχι να χρησιμοποιούνται απλά και μόνο στο AUTO, χρειάζεται λίγο διάβασμα. Όχι σπουδαία πράγματα. Μια καλή μελέτη του βιβλίου οδηγιών μόνο. Μετά, η αγάπη για τη φωτογραφία και οι συνεχείς πειραματισμοί θα σε βοηθήσουν κυρίως να αποφασίσεις τι σου αρέσει να φωτογραφίζεις και ποιος φακός σου ταιριάζει περισσότερο.

 

Ρίχνε ματιές στο www.dpgr.gr μήπως πετύχεις κάποια 450D ή άλλο ανάλογο σύστημα σε καλή τιμή για το ξεκίνημα. Αν θες καινούργιο, θα σου πρότεινα μια κατηγορία παρακάτω, δηλ. 1100D με 18-55 IS. Είναι και μέσα στον προυπολογισμό σου.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mια αξιολογητή αγορά είναι και το Nikon D3100

http://www.dpreview.com/products/compare/side-by-side?products=canon_eos1100d&products=nikon_d3100

ίσως καλύτερη επιλογή στα 500 ευρο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ χρησιμοποιώ την Ε-420 Olympus και είμαι πολύ ευχαριστημένος

Πάρε και μερικές φωτογραφίες:

07032011_11.thumb.jpg.016309f1da96b21a65979c117cf55df6.jpg

P3052084.thumb.jpg.4c813f89d5e616088da975c241801a10.jpg

55229_1437011897218_1590625853_30901538_3638692_o.thumb.jpg.fd138b3c1bf30b1e5b2bc62e815569c8.jpg

Ότι κι αν υπάρχει εκεί έξω θα το ανακαλύψούμε εμείς οι ερασιτέχνες ατρονομοι.

http://photosbyraphail.webs.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου επειδή κ Εγω πέρασα απο αυτο το στάδιο ψαξιματος, εάν θες θες να ασχοληθείς με αστροφωτογραφια δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να πάρεις για αρχή καινούργια dslr. Με τίποτα. Ψάξε για canon στο dpgr.gr, χρυσή ευκαιρία, uk buy&sell, κυρίως για canon 350d, 450d η 40d. Κ θα είσαι κομπλε! Όλες αυτές θα σε κρατήσουν για χρόνια κ είναι απόλυτα αρκετές για αστροφωτο.

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eυχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις σας!Να τονίσω πως δεν θέλω να αγοράσω χρησιμοποιημένη κάμερα και την χρειάζομαι κυρίως για επίγεια(τοπία,κλπ) χρήση.Κοντά στα 550 ευρώ που μπορώ να διαθέσω είναι και η Nikon D5000!Έχει κάποιος την συγκεκριμένη κάμερα να μου πει αν τον έχει ικανοποιήσει?

Παράκληση:όταν μου προτείνετε ένα μοντέλο να μου λέτε και τον λόγο που το προτείνατε αν μπορείτε (αν δλδ υπερτερεί σε κάτι,κλπ)

 

Ευχαριστώ :D :D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οι δυο κορυφαιες μαρκες σε dslr ειναι canon-nikon. εχουν τον καλυτερο αισθητηρα

αν στα χρηματα που διαθετεις μπορεις να παρεις καποιο αξιολογο μοντελο απο τις δυο, θα μεινεις απολυτα ικανοποιημενη :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά θα σου πρότεινα Canon εάν θελεις να ασχοληθεις και με αστροφωτογραφία.

Ο λόγος είναι απλος, εχεις σιγουρη θποστηριξη απ'ολα τα προγραμματα αστροφωτογραφιας και ενα τεραστιο κοινό απ΄οπου μπορεις να βρεις "support" σε σχεση με ο,τι σε απασχολεί.

Ειναι κριμα και περιεργο που αλλες μάρκες δεν εχουν την ιδια υποστηριξη κυριως απο οικους software αστροφωτογραφιας αλλα αφου ειναι ετσι τα πραγματα εγω θα πηγαινα εκ του ασφαλους.

 

Για την 500D έχω μένο θετικά σχόλια απ' όλες τις πλευρές.Την χρησιμοποιώ εδώ και 1 χρόνο και είμαι υπέρευχαριστημένος.

Εχω θετικά σχόλια και για το σέρβις.Έιχα ένα πρόβλημα με τον αισθητήρα απο το εργοστάσιο το οποίο ανακαλυψα τυχαια 20 μερες πριν ληξει η εγγυση.(Καμερα αγορασμενη απο Αθηνα και την χρησιμοποιω Ιταλια οπου και διαμενω για σπουδες.)

Eφτασαν 2 τηλεφωνα, ενα στην αντιπροσωπεια στο Μοσχατο και ενα στη Ρωμη για να κανονιστεί ο τροπος που θα λυνόταν το προβλημα και σε 2 εβδομαες ειχα την μηχανη πισω με καινουριο CMOS ολα τα εξοδα καλημενα απο την Canon μαζι με μεταφορικά.(Eπισκευστικε στη Ρωμη).

 

Ευχομαι να σου φανουν χρησιμες οι πληροφοριες.Την 500D τη χρησιμοποιω κυριωs για αστροφωτογραφια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρόνια Πολλά σε όλους και στους σημερινούς εορτάζοντες (συμπεριλαμβανομένου και εμένα).

Είχα μπει στην ιστοσελίδα του πλαισίου και είδα το εξής: http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Digital-Camera/DSLR-Digital-Cameras/Nikon-D5000-Double-Kit-DSLR-12-9-MP.htm

Εσείς τι λέτε?Συμφέρει μια τέτοια αγορά,σκεπτόμενοι οτι η κάμερα αυτή βγήκε στην αγορά πριν 2-3 χρόνια?

Επίσης με τα ίδια λεφτά αλλά χωρίς τα δώρα (τρίποδας και τσάντα μεταφοράς Νikon) και χωρίς τον τηλεφακό βρήκα την ολοκαίνουργια Nikon D5100 ,τι να κάνω???

Δέιτε μια σύγκριση εδώ Νikon: D3100,D5000,D5100 (προς το τέλος της σελίδας): http://www.dpreview.com/previews/nikond5100/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητή Τζίνα,

 

από τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω ότι είσαι νέα στο χώρο της φωτογραφίας. Αυτό που έχει είναι το ανάλογο του λεγόμενου aperture-fever. Δηλαδή, το να δώσεις 700 ευρώ σε μία καινούργια μηχανή ενώ μπορείς να βρεις μηχανές με χαρακτηριστικά που θα σου πάρουν χρόνια να τα εκμεταλευτείς σε μισή τιμή (θα επαναλάβω ότι σε συμφέρει μεταχειρισμένη, και δεν καταλαβαίνω γιατί θες καινούργια). Δεν είναι απαραίτητο να πάρεις τα καινούργια μοντέλα και να δώσεις ένα κάρο λεφτά. Χρειάζεσαι λίγο χρόνο γιατί τώρα έχεις ενθουσιαστεί κ να ψάξεις εξαντλητικά μέχρι να ξέρεις τα πάντα. κ τότε θα κάνεις ένα διάλειμμα κ μετά από μία εβδομάδα θα ξαναψάξεις πάλι. Σιγά σιγά μεχρι να συνηδητοποιήσεις τι σου προσφέρει η κάθε μηχανή με τα λεφτά που δίνεις.

Πραγματικά δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά εφόσον είσαι αρχάρια στο χώρο.

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε dp297 έχεις δίκιο για τις συμβουλές σου,(όντως είμαι αρχάρια), όμως προτιμώ μια καινούρια κάμερα γτ οι καινούριες που μόλις βγαίνουν στην αγορά έχουν χαρακτηριστικά που δύσκολα τα βρίσκεις στις λιγο παλιότερες και (ίσως) μεταχειρισμένες.Άσε που δεν έχω γνώσεις ώστε να καταλάβω αν η κάμερα έιναι άρτια μηχανικά.Καλύτερα να δώσω παραπάνω χρήματα για κάτι καινοτόμο και ολοκαίνουργιο.Οι κάμερες που πόσταρα παραπάνω έχουν και την περιστρεφόμενη οθόνη που θεωρώ ότι θα με βολέψει αρκετά.Μεταξύ των 2 αυτών ''πακέτων'' ποια θεωρείς πως αξίζει τα 700 ευρώ?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητη Τζινα!

 

Διαβασα με προσοχη τους προβληματισμους σου σχετικα με την επιλογη φωτογραφικης μηχανης! Σε καταλαβαινω απολυτα οσο αφορα την επιλογη! Στα ιδια περιπου ημουν κι εγω πριν απο μερικους μηνες καθως ημουν κατοχος ηδη 2 μηχανων με φιλμ κ επρεπε να βαλω κ μια ψηφιακη στο παιχνιδι να μην μεινουν παραπονεμενες!! Εγω δεν μπορω να σου πω παρε Nikon ή Canon....αυτο πολλες φορες ειναι κ πως θα κατσει κ στο ματι του καθενος η μηχανη! Η Canon εδω κ πολλα χρονια ειναι μπροστα στο κομματι της αστροφωτογραφιας...ενω η Nikon πλεον εχει πλησιασει αρκετα με πολυ ελαχιστες διαφορες. Και τι θελω να πω οτι ειναι μπροστα....δεν εμφανιζει εντονο κοκκο στις αστροφωτογραφησεις κατι που ειναι σημαντικο σε οσους θελουν να ασχοληθουν με αυτο το ειδος της φωτογραφησης. Το ερωτημα μου ειναι γιατι την χρειαζεσαι την φωτογραφικη? Τι θελεις να φωτογραφισεις περισσοτερο? Θεωρω καταρχην οτι ο ογκος δεν ειναι θεμα για σενα μιας κ ψαχνεις για Slr. Σε φωτογραφησεις....εντος Γης!! δεν θα βρεις διαφορες μεταξυ Nikon - Canon. Η Canon ειναι πιο ακριβες σε κοστος σε σχεση με αυτα που προσφερουν εν συγκριση με τις Nikon. Εγω προσωπικα ξεκινησα με μια old time classic Canon AE1 και μετα απο πολλα χρονια πηρα την Nikon F80 οπου εβγαλα απειρες φωτογραφιες και δεν χρειαστηκε ποτε σερβις η μηχανη..... Η τελευταια μου αγορα ηταν κι αυτη Nikon καθως ειχα κ 2-3 φακους που επρεπε να αξιοποιησω κ στην νεα μου αγορα! Επελεξα την D3100 και εχω μεινει ΑΠΟΛΥΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ. Ειναι μια μηχανη που εχει παρα πολλες λειτουργιες και πολυ ευκολο μενου για οσους δυσκολευονται επειδη ξεκινουν τωρα στο χωρο της φωτογραφιας. Υπαρχει βεβαια κ η δυνατοτητα να αλλαξεις το μενου σε πιο....επαγγελματικο επιπεδο! Εχω δοκιμασει την μηχανη σε πολλες διαφορετικες ληψεις,μερα,πορτραιτα,τοπια,νυχτα,φωτογραφιες με χρηση φιλτρων κ ολα ηταν πολυ καλα. Γενικα ειναι μια μηχανη που δεν θα σε αφησει σε καμμια στιγμη ξεκρεμαστη....το λεω με καθε σιγουρια. Εγω την προτεινα κ σε φιλο μου που ηθελε μηχανη να βγαζει καμμια φωτο κ εχει μεινει πολυ ικανοποιημενος. Εχει ολα τα βασικα που χρειαζεσαι για αρχη....στη συνεχεια παλι δεν νομιζω να χρειαστεις κατι περισσοτερο....καλυτερα αν θελεις την γνωμη μου να επενδυσεις να παρεις κανενα ΚΑΛΟ φακο οπου εκει ειναι η ουσια....κ οχι τοσο στο σωμα που δεν θα αλλαξει κ κατι αν εχεις 2Mp παραπανω....ή πιο γρηγορο μοτερ.... Η D5000 ηταν παλια στις επιλογες μου....αλλα μπρος στην 5100 δεν θα εκανα την επιλογη και τοσο.... τωρα για μεταχειρησμενη δεν ειμαι αρμοδιος να σου απαντησω καθως σε τετοιου ειδους αγορες δεν παιρνω μεταχειρισμενα...αλλα ειναι προσωπικη μου επιλογη αυτη. Η σπαστη οθονη να ξερεις μπορει να εχει καποιες φορες θετικη χρηση σε ορισμενες φωτογραφησεις (κυριως βιντεο) αλλα υπαρχει παντα η πιθανοτητα να σου σπασει κατα λαθος απο ατυχημα ειτε αν σου πεσει η μηχανη ειτε απο λαθος χειρισμο....(εχει συμβει και το εχω δει live!!!!) Αυτα για την ωρα Τζινα.....!!! Σκεψου για την 3100.....με κοστος κατι ψιλα πανω απο τα 500 ειμαι σιγουρος οτι θα ερωτευτεις την νεα σου μηχανη....μονο κ μονο επειδη την εχω λιωσει κ ξερω....αν παλι θελεις να δωσεις 200€ παραπανω εχεις κ μια καλυτερη επιλογη στην Canon,απλα δεν θα σε εξυπηρετησει σε κατι επι του παροντος....δωστα τα 200 για ενα φακο!! Ειναι πολυ καλυτερα!!!

Skywatcher 200mm Black Diamond

F1000mm

f/5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης