Jump to content

ETX-125 ή ΕΤΧ-125 Premier Edition;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hλια αν θελεις Μaksutov προτεινω ενα questar 12" για να κανεις την δουλεια σου!! :wink: :wink: Θυμασαι τι λεγαμε στον Παρνωνα??

 

Μονο προβλημα..δεν ξερω αν κατασκευαζονται πια..φημες λενε οτι υπαρχουν μονο 16 στον κοσμο..κ η τιμη του θα ειναι "λιγο αλμυρη"!!Χεχε :twisted:

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ νομίζω να πας για το Orion κυρίως λόγω της σαφώς ανώτερης στήριξης και όπως και ο ίδιος μου είπες λόγω του μικρότερου του βάρους.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σέργιε, πρόκειται για ανεπανάληπτο τηλεσκόπιο, αλλά πως μπορώ να περιμένω ώς 9 μήνες???

Δε μπορώ αυτό το χειμώνα να μην έχω μεγαλύτερο τηλεσκόπιο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνο, πέρα από την εξωφρενική τιμή του και ανεξάρτητα από την υψηλή του απόδοση, δεν μπορώ να αντέξω τη φρικαλέα εμφάνιση του Questar (ειδικά του 5").

Δεν έχω δει πιο grotesqe τηλεσκόπιο!!! :lol: :lol: :lol:

Καλύτερα που υπάρχουν τόσα λίγα, γιατί περιορίζεται η ασχήμια σε αυτόν τον κόσμο!!!

 

http://www.escience.ca/telescopes/RENDER/5/1024/3058/11554.html

 

http://www.telescopebluebook.com/other/questar.htm

 

Τι λες για το 7"? Λέει, βάζει κάτω SCT 14"!!! :lol: :lol: :lol:

 

677000696_questarstd1.jpg.a88f22bb6c41dee83554ca701eee88ee.jpg

Questar 5"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλια ξερω οτι τα λες αυτα για να με προκαλεσεις!!Αλλα δεν θα ενδωσω.. 8) Σου λεω μονο οτι αμα δεις μεσα απο ενα questar θα χασεις την μπαλα (ειδικα σε Ηλιακο συστημα κ εντυπωσιακα Messier),κ εγω μιλαω μονο για τις 3.5",κριμα που δεν επετρεψε ο προεδρος μας να το φερουμε στον Παρνωνα..Μιλαμε για καταπληκτικα οπτικα,αποδοση ειδωλου κ κοντραστ!!Παντως αν μου χαριζαν το 7" κ ενα Οrion 10" Θα επαιρνα το πρωτο..

 

Μιληστε κ σεις Skywalker,Ηeal k giorgosgr που το εχετε χρησιμοποιησει!!

 

Υ.Γ.Ακου εκει ασχημο!!!????:shock: :evil: Δεν εχεις μαθει να μην κρινεις τιποτα με βαση την εξωτερικη εμφανιση?Ο εσωτερικος κοσμος μετραει!! :D :D

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Orion σε σχέση με το LX200 θα σου προσφέρει:

- 2 ιντζες περισσότερες

- Καλύτερα οπτικά

- Πολύ καλύτερη βάση

- Βάση η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με άλλους σωλήνες

Τι τα λέω όμως αυτά; Είμαι σίγουρος ότι τα ξέρεις αλλά, όπως και οποιοσδήποτε στη θέση σου, έχεις τρελαθεί γιατί βαρέθηκες να περιμένεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνο, πέρα από την εξωφρενική τιμή του και ανεξάρτητα από την υψηλή του απόδοση, δεν μπορώ να αντέξω τη φρικαλέα εμφάνιση του Questar (ειδικά του 5").

Δεν έχω δει πιο grotesqe τηλεσκόπιο!!!

(Του 3.5" εννοεις προφανως....δεν υπαρχει Questar 5")

 

Ηλια ΔΙΑΦΩΝΩ!!! ΔEN υπαρχει ομορφοτερο τηλεσκοπιο!!!!!

Προσωπικα μ αρεσει σχεδον εξ ισου να βλεπω το Questar με το να βλεπω μεσα απο αυτο!

Και απο ποιοτητα οπτικη και μηχανικη απλα κορυφαιο!!!!

Το ETX-90 μπροστα του ειναι οτι ειναι ενας σκαραβαιος μπροστα σε μια Porsche το μονο κοινο πισω μηχανη εεεεε σχεδιαση Maksutov ηθελα να πω χεχε

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, έλεος πια με τα ΕΤΧ!!! Complex σου έχει γίνει!! :lol: :lol:

Το ΕΤΧ90 αγαπητέ μου τα βγάζει τα λεφτά του... :

 

http://www.samage.net/~geheniau/astronomy2.html

 

Εδώ, τα 'βαλε με το Hubble!!! (εντάξει, είναι too much!!!):

http://www.samage.net/%7Egeheniau/marshubble_etx.html

 

Μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

Όσο για το γούστο είναι προσωπικό θέμα και μπορούμε να εκφράζουμε ελεύθερα απόψεις - δε χρειάζεται τεκμηρίωση!

 

(sorry για το 5")

 

Παναγιώτη, θα σε "περιποιηθώ" αργότερα :D :D :D !!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν... , Παναγιώτη φυσικά και δεν σχολίασα την εμφάνιση του Questar για να σε προκαλέσω. Ήταν αυθόρμητο!!!(Απλώς όταν μου το περιέγραψες στον Πάρνωνα θυμήθηκα ότι η εκτρωματική ασχήμια του μου είχε κάνει εντύπωση εδώ και χρόνια από διαφημήσεις στο Astronomy now, χωρίς να ξέρω περί τίνος πρόκειται).

Δεν θα είχα καμιά αντίρρηση να παρατηρήσω (και ιδιαίτερα να φωτογραφίσω) με το Questar. Δεν είμαι προκατειλημμένος!

Όμως, η εξωτερική εμφάνιση για μένα πρέπει να είναι τουλάχιστο ανεκτή!!!

(Εγώ το Questar θα το κάλυπτα με σεντόνι για να μην το βλέπω και θα το ξεσκέπαζα μόνο μόλις σκοτείνιαζε καλά!!! :lol: :lol: :lol: Χα Χα)

 

Και για να σοβαρευτώ, όσο καλά κι αν είναι τα οπτικά ενός τηλεκοπίου δεν παύουν να υπακούουν στους νόμους της οπτικής!

Έτσι, ακόμη και το 7" δε μπορεί να έχει τις δυνατότητες ενός 14" στην πλανητική π.χ. παρατήρηση. Αυτό το έχω διαπιστώσει βλέποντας φωτογραφίες από 7" Mak , 8.4" Takahashi Mewlon κ.λ.π.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θα είχα καμιά αντίρρηση να παρατηρήσω (και ιδιαίτερα να φωτογραφίσω) με το Questar. Δεν είμαι προκατειλημμένος!

 

Οκ..οταν μεγαλωσω κ βγαλω πολλα λεφτα θα σου παρω ενα δωρο!! Τοτε να δουμε τι θα λες!! :lol:

 

 

όσο καλά κι αν είναι τα οπτικά ενός τηλεκοπίου δεν παύουν να υπακούουν στους νόμους της οπτικής!

Έτσι, ακόμη και το 7" δε μπορεί να έχει τις δυνατότητες ενός 14" στην πλανητική π.χ. παρατήρηση. Αυτό το έχω διαπιστώσει βλέποντας φωτογραφίες από 7" Mak , 8.4" Takahashi Mewlon κ.λ.π.

 

Σαφως..εγω παντως δεν το συγκρινα με 14"..

 

Υ.Γ.Μην ξεφυγουμε εντελως απο το θεμα.Η ενοτητα ανοιξε για τα etx!!Τα λεμε Ηλια..

 

Υ.Γ.2. Ακου εκει ασχημο..:o :shock:

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, μόλις τώρα διάβασα το thread, φοβερή ψυχαγωγία!!!

 

Ηλία, ακόμα γελάω με τη φοβερή ατάκα σου-απάντηση στο Γιώργο γιά τις ανηψιούλες και το Dobsonian-τραμπάλα! :lol: :lol: :lol: Όμως, ο Γιώργος κι ο Παναγιώτης έχουν δίκιο, το Questar της φωτογραφίας είναι κομψοτέχνημα! Άκου άσχημο! Μήπως είναι και το M57 άσχημο; (άσχετο...)

 

Να είστε όλοι καλά, σας έχω πεθυμίσει και ελπίζω να σας δώ στο συνέδριο!

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε, γεια χαρά! Μας έλλειψες.

Τι να κάνω με τους φανατικούς Ντομπσονάδες μας? Είμαι βέβαιος ότι είναι ικανοί ακόμη και να νανουρίζουν τα μωρά τους επάνω σε αυτά για να τους δημιουργήσουν εθισμό από τη νηπιακή ηλικία!!!:D :D :D

 

Στο γούστο Στέφανε δεν υπάρχει δίκιο, αλλά προσωπική άποψη :!:

Το μόνο που αναγνωρίζω στο Questar είναι ο τέλειος συνδιασμός χρωμάτων - ιώδες με ασημί ταιριάζει τέλεια. Όμως, ως προς το σχεδιασμό το βρίσκω κίτς.

Επίσης δε μ' αρέσουν καθόλου τα σχέδια πάνω στο σωλήνα.

Τώρα που το καλοκοιτάω, μοιάζει και με το ΕΤΧ! Ίδιο χρώμα σωλήνα και άχαρη "τενεκοειδής" - "κατσαρολοειδής" βάση.

Μόλις βρήκα μια πολύ πιο κολακευτική φωτό στην ιστοσελίδα της Questar:

http://www.questar-corp.com/questar.htm

3a.jpg.d874d26fdb415e65e2fbfc003478dcfd.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι να κάνω με τους φανατικούς Ντομπσονάδες μας? Είμαι βέβαιος ότι είναι ικανοί ακόμη και να νανουρίζουν τα μωρά τους επάνω σε αυτά για να τους δημιουργήσουν εθισμό από τη νηπιακή ηλικία!!

 

Δεν ειναι καθολου κακη ιδεα!!!! :D 8)

 

Στεφανε,αστον να λεει οτι θελει για το questar..!! :wink: :twisted:

 

Tα λεμε στο συνεδριο!!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλια,

μπορεις να παρεις το Questar Duplex που δεν εχει τα σχεδια..ακομα προτιμω την "κατσαρολα" απο την πλαστικουρα μεσα εξω του ETX......

Και ναι ΔΕΝ θεωρω εξωφρενικη την τιμη των 4000$ για το Questar...την οπτικη και μηχανικη τελειοτητα την πληρωνεις....

Μερικοι παιρνουν Rolex και μερικοι ρολογια με 10 € και τα δυο ιδια ωρα δειχνουν....ειναι θεμα γουστου και προτεραιοτητων.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, (αμάν με το αντι- ΕΤΧ σύμπλεγμα - το έχεις και στο σπίτι :lol: :lol: :lol: ) ότι πληρώνεις παίρνεις!

Φυσικά κι εγώ δεν έχω καμία αντίρρηση για το μέταλλο, όμως δεν είναι δυνατό στην τιμή του το ETX να είναι με μασίφ στήριξη - Paramount! :lol: :lol: :lol:Χα Χα

Όσο για τα Rolex, δε νομίζω ότι όσοι τα αγοράζουν το κάνουν για να βλέπουν την ακριβή ώρα!!!

Σε τέτοια επίπεδα τιμής πλέον είναι θέμα prestige!

Θα ήθελα πολύ να δω τις δυνατότητες του Questar 7", όμως αυτό μάλλον θα μείνει όνειρο...Πάντως τα περί φορητού αστεροσκοπείου μου φαίνονται υπερβολικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλέ μου φίλε,

 

Σουστέλνω απο Αμερική απο το Χιούστον του Τέξας.

 

Σου προτείνω να αγοράσεις το προγραμμα Redshift 5

Είναι ένα απο τα καλύτερα προγράμματα Αστρονομίας που υπάρχει.

Φυσικά οπως όλα τα προγράμματα θέλουν ψάξιμο, έτσι και αυτό.

 

Κι'εγω ξεκίνησα με ενα Conus πριν απο 8 χρόνια περίπου.

 

Για να φοτωγραφήσεις τον Γαλαξία μας, δεν χρειάζεσαι να τοποθετήσεις την καμερα πανω στον προσθαλμιέο φακό, αλλα αντιθετα χρειάζεται να τοποθετήσεις την κάμερα πάνο στο τηλεσκόπειο.

Αφού καληπραρεις το τηλεσκόπειο και δείς ότι ακολουθάει το αντικείμενο που είναι κεντραρισμένο στο σκόπεφτρο με τον νηματόσταυρο, τότε δοκήμασε να τραβήξεις την πρώτη σου φωτογραφία.

 

Clear Skies

 

Steve

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, (αμάν με το αντι- ΕΤΧ σύμπλεγμα - το έχεις και στο σπίτι :lol: :lol: :lol: ) ότι πληρώνεις παίρνεις!

Φυσικά κι εγώ δεν έχω καμία αντίρρηση για το μέταλλο, όμως δεν είναι δυνατό στην τιμή του το ETX να είναι με μασίφ στήριξη - Paramount! :lol: :lol: :lol:Χα Χα

Όσο για τα Rolex, δε νομίζω ότι όσοι τα αγοράζουν το κάνουν για να βλέπουν την ακριβή ώρα!!!

Σε τέτοια επίπεδα τιμής πλέον είναι θέμα prestige!

Θα ήθελα πολύ να δω τις δυνατότητες του Questar 7", όμως αυτό μάλλον θα μείνει όνειρο...Πάντως τα περί φορητού αστεροσκοπείου μου φαίνονται υπερβολικά.

 

Γενικά θα ήθελα να πω !!! ότι τα εργαλεία δεν κάνουν τον μάστορα αλλά ο μάστορας τα εργαλεία!!! Εγώ βλέπω τις φωτογραφίες του Ηλία και μένω άφωνος. Οπότε ότι και να πούμε για τα ETX είναι περιττό, αλλά για να καταφέρνει κάποιος να κάνει τέτοιου βαθμού φωτογράφηση θα πρέπει και το εργαλείο του να τραβάει, αλλιώς δεν γίνεται, και επειδή έμενα μου αρέσει να κρίνω πάντα εκ του αποτελέσματος το μόνο που έχω να πω είναι ένα μπράβο στον συνάδελφο και μακάρι και εγώ που έχω το LXD-75 8" SC να του μοιάσω!!!

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, τι είναι αυτά που γράφεις??? Θα με κατασπαράξουν :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Χα Χα :lol: :lol: :lol:

Το εφιαλτικό 18" ΕΤΧ (του Στέφανου) με απειλεί!!!:twisted:

Πάντως ετοίμασα φωτό 20x30εκ. για το συνέδριο και παρά το γεγονός ότι φλερτάρω πολύ με το μαύρο, νομίζω ότι είναι καλές.

Τα λέμε στο συνέδριο!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν και καθυστερημένα, επιτρέψετε μου να προτείνω και γω ένα μικρό SCT σε ισημερινή στήριξη για σχετικά φθηνή λύση για αστροφωτογραφία, όπως το Celestron C6-SGT. Είναι γρήγορο, έχει αρκετά καλή και πολύ στιβαρή στήριξη και μπορείς να βάλεις άπειρα αξεσουάρ. Μειονέκτημα σε σχέση με τα integrated alt-az τηλεσκόπια όπως το ETX είναι ο μεγαλύτερος χρόνος για το στήσιμο και την ευθυγράμιση. Αλλά νομίζω ότι η άνεση του να παίρνεις εκθέσεις μεγάλου χρόνου που έχεις μετά, δεν πληρώνεται.

 

Επιπλέον η εμπειρία μου από την ισημερινή στήριξη της Celestron και το NexStar, όσον αφορά την ευκολία ευθυγράμισης είναι πολύ καλή. Ευθυγραμίζεις Quick, μόνο με ώρα, ημερομηνία και τοποθεσία, ευθυγραμίζεις πολικά κοιτώντας μέσα από τη στήριξη (ή αν έχεις πολική διόπτρα ακόμα πιο εύκολα) και στη συνέχεια με κάθε άστρο που βρίσκεις κάνεις Realign. Μετά από 2-3 άστρα έχεις την τέλεια ευθυγράμιση! Κάθε λίγο κάνεις και ένα νέο realign και το διατηρείς πάντα τέλειο. Επίσης το precise GoTo είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ χρήσιμο. Δεν μπορείς να δεις το δύσκολο νεφέλωμα; Κάνε precise goto σε ένα λαμπρό κοντινό άστρο, κεντράρισέ το και βρίσκει το αχνό αντικείμενο τέλεια!

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Γράφω εδώ επειδή από μένα ξεκίνησε όλο αυτό το θέμα περί ETX-125 κλπ

 

Μετά από πολλές συμβουλές από τους φίλους του Astrovox και μετά από άπειρες ώρες ψαξίματος στο internet απέκτησα επιτέλους το νέο μου τηλεσκόπιο.

Όμως τελικά δεν αγόρασα το etx-125 αλλά το ...LX90 (8'') !

Αυτή η αλλαγή σχεδίων οφείλεται σε μια πάρα πολύ σημαντική και γενναιόδωρη οικονομική ενίσχυση που είχα απ' τους δικούς μου, με αποτέλεσμα όχι μόνο να αγοράσω 8ιντσο αντί για 5ιντσο τηλεσκόπιο αλλά να καταφέρω να αγοράσω και την Canon EOS 350D !

 

Όπως καταλάβατε μπήκα στα βαθιά. Και ήδη εδώ και λίγες μέρες που έχω το τηλεσκόπιο ασχολούμαι ασταμάτητα μαζί του.

 

Ας περάσω όμως στις απορίες τώρα....

Μαζί με τους υπόλοιπους προσοφθάλμιους που αγόρασα, πήρα κι έναν 40 mm απ' τη σειρά 4000 της meade. Το πρόβλημα όπως ίσως ήδη να καταλάβατε είναι το vignetting που παρουσιάζεται όταν πάω να δω από κοντά... Δηλαδή για να καταφέρω να δω ολόκληρο το πεδίο πρέπει να απέχω τουλάχιστον 2 εκατοστά απ' τον προσοφθάλμιο, πράγμα που καθιστά την παρακολούθηση πολύ δύσκολη.

Υπάρχει τρόπος να λυθεί αυτό το πρόβλημα;

Μήπως ένας 32 mm θα ήταν καλύτερη επιλογή;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια για την τελικά πολύ καλή σου επιλογή και καλές παρατηρήσεις.

Περιμένουμε φωτογραφίες με την 350D. Για το προσοφθάλμιο η λύση θα ήταν ένα μεγαλύτερο σε μήκος eye-relief (το λαστιχένιο τμήμα που ακουμπάει το μάτι).

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης