Jump to content

ETX-125 ή ΕΤΧ-125 Premier Edition;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συν τοις άλλοις το GOTO δεν είναι αναγκαίο να το χρησιμοποιείς, αν θέλει κάποιος να εξασκηθεί στην εύρεση αντικειμένων υπάρχει και χειροκίνητη δυνατότητα απ' ότι έχω διαβάσει

 

Σωστα αλλα αν ξεσφιξεις τα φρενα του για να το στρεψεις γρηγορα καπου αλλου δεν εχεις πλεον παρακολουθηση του ουρανου....(δεν ξερω αν σε polar mode συνεχιζεις να εχεις...)

 

Επίσης έχει κάνει φοβερές πωλήσεις...

 

Δεν ειναι το μοναδικο παραδειγμα κατωτερου προιοντος που τα καταφερε.

 

 

Πάντως είναι αξιοσημείωτο ότι ο μόνος που το βρίσκει καλή επιλογή είναι εκείνος που το έχει δηλαδή ο Ηλίας.

 

Μα αν το θεωρουσαμε και οι υπολοιποι θα το αποκτουσαμε κι εμεις.

Τεσπα μιας και το εχεις αποφασισει (για μενα δεν θα βλαπτε να το ξανασκεφτεις) με το καλο και καλες παρατηρησεις.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τεσπα μιας και το εχεις αποφασισει (για μενα δεν θα βλαπτε να το ξανασκεφτεις) με το καλο και καλες παρατηρησεις.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, πάλι με σύγχυσες (νυχτιάτικα!!!) :lol: :lol: :lol:

Εγώ πρότεινα το ETX με βάση τα όσα χαρακτηριστικά έθεσε ο Astron. Δεν ισχυρίζομαι ότι είναι τέλειο, αλλά άπλά ότι η αναλογία τιμής απόδοσης με βάση τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά είναι πολύ καλή σε σχέση με άλλα τηλεσκόπια της αγοράς. Εκεί αποδίδω και την εμπορική του επιτυχία.

Όσο για το σύστημα Go To δεν θεωρώ ότι είναι καθόλου κακό. Δεν είναι τυχαίο ότι πλέον και οι πιο εξελιγμένες στηρίξεις είναι ρομποτικές. Πρακτικά για μένα είναι απαραίτητο π.χ. στη φωτογράφηση πλανητών κατά τη διάρκεια της μέρας - συχνά αναγκαία-, κάτι το οποίο είναι πολύ δύσκολο ως αδύνατο χωρίς Go To.

Δεν υπάρχει λόγος να υποτιμάται το ΕΤΧ άκριτα, ειδικά όταν έχω δώσει απτά στοιχεία τουλάχιστο για την απόδοση των οπτικών του.

Επιπλέον θα επαναλάβω ότι το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο ήταν αυτό που με βοήθησε να προχωρήσω πολύ γρήγορα στην webcam αστροφωτογράφηση λόγω των ευκολιών που προσφέρει, αλλά και της πολύ οξείας οπτικής ποιότητάς του.

Ούτε φυσικά περιμένω Γιώργο να είναι στις δικές σου επιλογές (θα ήταν παράλογο), αν και απ' ότι ξέρω δεν άντεξες στον πειρασμό αγοράς ενός ΕΤΧ 70 από το Lidl! :D

Προσωπικά, δεν έχω και μεγάλη εμπιστοσύνη στις στηρίξεις της Skywatcher. Θα προτιμούσα κάτι πιο ποιοτικό (π.χ. Vixen). Αλλά βέβαια έτσι το κασέ ανεβαίνει...

Ούτως ή άλλως πάντως ένα πεντάϊντσο δε μπορεί να είναι η τέλεια επιλογή ενός ερασιτέχνη, εκτός αν γίνεται με κριτήρια φορητότητας και χαμηλού κόστους. (Τα apo φυσικά εξαιρούνται για ευνόητους λόγους)

Όσο για την χειροκίνητη εύρεση αντικειμένων, φυσικά με το ΕΤΧ μπορεί να γίνει με τα χειριστήρια, αφού κάνεις alingment. Κατόπιν το τηλεσκόπιο ακολουθεί κανονικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρακτικά για μένα είναι απαραίτητο π.χ. στη φωτογράφηση πλανητών κατά τη διάρκεια της μέρας - συχνά αναγκαία-, κάτι το οποίο είναι πολύ δύσκολο ως αδύνατο χωρίς Go To.

 

Αλήθεια Ηλία, εγώ έχω ένα Nexstar 4 με το οποίο δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο τρόπο εύρεσης πλανητών την ημέρα εκτός και αν το έχω αφήσει ανοικτό, από το προηγούμενο βράδυ, ευθυγραμμισμένο. Κάτι τέτοιο εννοείς ή έχει κάποια άλλη δυνατότητα το ETX;

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλια/Ανδρεα,

 

Εγω ειμαι κατοχος της βασης της Losmandy (G-11) και ειμαι εξισου χωρις GOTO. Αλλα με τη χρηση των setting circles - δειτε http://www.perseus.gr/EquipPage/eq-cg-14-08.jpg - ειναι πολυ ευκολο να βρω οτι αντικειμενο επιθυμω ειτε την ημερα ειτε το βραδυ.

 

Αν δεν εχετε κατι παρομοιο και η ικανοτητα υπαρχει για τη τρεχουσα βαση που εχετε, πιστευω η αποκτηση τους να αξιζει τον κοπο. Ρυθμιζουμε στον ηλιο (πχ) με την ορθη αναφορα και υψος και μετα παμε απευθειας στο αντικειμενο που μας ενδιαφερει γνωριζοντας εκ των προτερων τη δικη του ορθη αναφορα και υψος.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου astron.Mια σοβαρη παραμετρος που επιβαλει κατα τη γνωμη μου την αγορα ενος ΕΤΧ ,ειναι η συχνοτητα χρησης.Αν οι παρατηρησεις σου ειναι αυστηρα προγραμματισμενες και οργανωμενες,μπορεις να επιλεξεις και τα τηλεσκοπια που σου προτεινουν καλοπροαιρετα οι φιλοι της σελιδας.Αν ομως θελεις να ειναι σε ''επιφυλακη 10 λεπτων'' οποτε εχεις εμπνευση, τοτε δεν τιθεται θεμα.

Αυτα σαν συμπληρωμα του π.μ. που σου εστειλα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου astron.Mια σοβαρη παραμετρος που επιβαλει κατα τη γνωμη μου την αγορα ενος ΕΤΧ ,ειναι η συχνοτητα χρησης.Αν οι παρατηρησεις σου ειναι αυστηρα προγραμματισμενες και οργανωμενες,μπορεις να επιλεξεις και τα τηλεσκοπια που σου προτεινουν καλοπροαιρετα οι φιλοι της σελιδας.Αν ομως θελεις να ειναι σε ''επιφυλακη 10 λεπτων'' οποτε εχεις εμπνευση, τοτε δεν τιθεται θεμα.

Αυτα σαν συμπληρωμα του π.μ. που σου εστειλα.

Υ.Γ. Οσο γι'αυτο που αναφερεις οτι μονο ο Ηλιας Χασιωτης υποστηριζει το ΕΤΧ δεν σημαινει οτι ειναι και ο μοναδικος οπαδος του.Αποδειξη αυτου ειναι οτι παρα τις υψηλες πωλησεις,δεν υπαρχει το φαινομενο παραπονων απο δυσαρεστημενους αγοραστες (και κατοχους).

Φιλικα ΚΩΣΤΑΣ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aνδρέα το Nexstar (τουλάχιστον το 5i που έχω εγώ) διαθέτει τη λειτουργία hibernate η οποία κρατά την ευθυγράμμιση του τηλεσκοπίου ακόμα και όταν κλείσεις το goto αρκεί να μην μετακινηθεί το τηλεσκόπιο. Η μόνη παράμετρος η οποία ζητά, αν θυμάμαι καλά, είναι η ώρα.

 

Όσο για το ΕTX του Ηλία πράγματι κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει τα εξαιρετικά αποτελέσματα στην πλανητική φωτογράφιση που πέτυχε ο Ήλιας. Φυσικά όπως είπε και ο Ηλίας αυτά τα αποτελέσματα βγήκαν μετά από πολλή δουλειά άρα είναι λάθος να πιστεύουμε ότι κάθε ιδιοκτήτης ΕΤΧ θα βγάλει του ίδιου επιπέδου αποτελέσματα.

Εγώ πάντως πιστεύω ότι το τηλεσκόπιο αυτό είναι ιδανικό αν ο αγοραστής ενδιαφέρεται μόνο για πλανητική παρατήρηση, ενώ αν ενδιαφέρεται για ένα περισσότερο all-around portable τηλεσκόπιο έχω να προτείνω και το Nexstar5i με το οποίο έχω εμπειρία και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

 

Τέλος, ένα τηλεσκόπιο το οποίο βγήκε πρόσφατα είναι το 6ιντζο Schmidt Cassegrain της Celestron σε βάση ΑSGT, το οποίο παρέχει μία ίντζα περισσότερη αλλά και ισημερινή στήριξη σε αρκετά καλή τιμή. Αν και δεν το είδα ακόμα σε ελληνικό site, είμαι σίγουρος ότι πολύ σύντομα θα έρθει και στην Ελλάδα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ούτε φυσικά περιμένω Γιώργο να είναι στις δικές σου επιλογές (θα ήταν παράλογο), αν και απ' ότι ξέρω δεν άντεξες στον πειρασμό αγοράς ενός ΕΤΧ 70 από το Lidl!

 

Για 200 ευρω βρε Ηλια δεν πειραζει ενα παιχνιδακι.Θα το χα ηδη ξεφορτωθει αλλα το υποσχεθηκα στην ανηψια μου.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, επιτέλους ξεκόλλα!!! :lol: :lol: :lol:

Εφόσον το απεχθάνεσαι μετά βδελυγμίας, πως επέλεξες την αγορά του?

200 Ευρώ δεν είναι καθόλου λίγα χρήματα. Με το ίδιο κόστος θα μπορούσες να αγοράσεις έναν προσοφθάλμιο - διαμάντι. Εξάλλου στο Lidl υπάρχει δυνατότητα επιστροφής εντός μηνός με επιστροφή χρημάτων.

Εγώ δεν το αγόρασα γιατί δεν ήμουν σίγουρος αν είχε τα ίδια αξεσουάρ με τό της αντιπροσωπείας. Επιπλέον, μαζεύω λεφτά για μεγάλο τηλεσκόπιο και δεν κάνω σπατάλες.

Προσπαθώ όμως να μην έχω προκαταλήψεις, ούτε να ειρωνεύομαι τις επιλογές των άλλων.

Σέργιε, ( :D ευχαριστώ για τα Pecan. Είναι τρέλλα!!! :D ) τίποτα δε γίνεται χωρίς δουλειά.

Όμως, αν το μηχάνημα δεν άξιζε, δεν θα μπορούσε να δώσει τέτοια αποτελέσματα.

Έχω πολλές αμφιβολίες για την ποιότητα της SGT.

 

Θα ΞΑΝΑΕΠΑΝΑΛΑΒΩ :cry: :cry: :cry: (στου κουφού την πόρτα...) ότι με το ΕΤΧ απέκτησα γρήγορα την εμπειρία μου επειδή μπορώ εύκολα να φωτογραφίζω πολλές φορές τη μέρα. Είναι ζήτημα λίγων λεπτών.

Ανδρέα, κάνω εικονικό Alignment, δηλαδή δέχομαι ως σωστό τον εντοπισμό των 2 αστέρων που κάνει το τηλεσκόπιο και μετά, επιλέγω Αφροδίτη. Σχεδόν πάντα φαίνεται στο σκόπευτρο.

Όταν δεν υπάρχει Αφροδίτη κάνω διόρθωση με τον ήλιο (εννοείται με κλειστό καπάκι σωλήνα ή ηλιακό φίλτρο συν φίλτρο στο σκόπευτρο), όμως αυτό είναι εξαιρετικά επικίνδυνο.

Αντώνη, συμφωνώ, αλλά πρέπει η ισημερινή να είναι πολύ καλής ποιότητας. Μακάρι να είχα κι εγώ τη Losmandy!!!

 

ΥΓ1. Γιώργο, με βάζεις στον πειρασμό να αγοράσω ένα φτηνό Dob σε ένα ανηψάκι μου για να το κάνει τραμπάλα!!! :lol: :lol: :lol:

 

ΥΓ2. Μετά από αυτό που έγραψα, ο Γιώργος θα μου απαγορεύσει να κοιτώ μέσα από το Dob τηλεσκόπιό του στον Πάρνωνα.

Έλεος! Τα παίρνω όλα πίσω! :D :D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικα υπαρχουν οι Μιντ-φαν και οι αντι-Μιντ.

 

 

Οπως πχ ο Γιωργος και αλλοι που δεν θα επερναν ποτε Μιντ. (ουτε εγω).

 

 

 

Παντως το Nexstar 5i Special Edition. Θα ειναι μακραν πολυ ανωτερο τηλεσκοπιο απο το ετχ125 (εχει και την νεα πατεντα SkyAlign)

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αλλά δεν έχει καμία διαφορά στα οπτικά

 

Δεν το νομιζω καθολου αυτα. Χρονια το ξερουμε οτι ι Σελεστρον ειναι ανωτερη στην οπτικη απο την Μιντ

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Nexstar 5" είναι αρκετά πιο ακριβό από το ΕΤΧ.

Επιπλέον, έχει μόνο ένα βραχίονα και από αυτό και μόνο καταλαβαίνει κανείς ότι πάντως δεν έχει καλύτερη στήριξη από το ΕΤΧ.

Άλλωστε o Σέργιος που έχει Nexstar 5, έχει διαπιστώσει τα προβλήματα της στήριξης τα οποία είναι λίγο πολύ κοινά σε αυτή την κατηγορία τηλεσκοπίων.

Οι φήμες θέλουν τη Celestron να υστερεί κατά πολύ της Meade στο μηχανικό μέρος αλλά να υπερτερεί στα οπτικά.

Πέρα από τις φήμες όμως, η πράξη δείχνει ότι το ΕΤΧ125 έχει σαφώς καλύτερα οπτικά από το Nexstar 5. Αυτό φαίνεται από τις φωτογραφίες που έχουν τραβηχτεί και στις οποίες φαίνεται η σαφής υπεροχή του ΕΤΧ125.

(To ETX και ως Maksutov είναι πολύ δυνατό).

Επίσης υπάρχει και η σύγκριση στο Cloudy nights (του C5):

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=743

 

Τώρα αν θέλουμε να μιλάμε με αναπόδεικτα στοιχεία μπορεί ο καθένας να γράφει ότι θέλει. Ο ίδιος εκτίθεται.

 

(Προσωπικά δεν είμαι εναντίον της Celestron, αλλά δε μου αρέσει το κουλό Fork καθώς και οι πολύ τσιμπημένες τιμές των Nexstar).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία,

α) Το Nexstar 5i εγώ το αγόρασα από το Adorama μαζί με το τριπόδι και το go-to για 849 δολλάρια, ενώ το ΕΤΧ125ΑΤ μαζί με τριπόδι αυτή τη στιγμή είναι 1049 δολλάρια.

β) Το ΕΤΧ125 συμφωνώ ότι υπερέχει σε σχέση με το Νexstar για πλανητική παρατήρηση και ο λόγος είναι πολύ απλά ο τύπος του, αλλά και ο πολύ αργός εστιακός του λόγος. Παρ'ολα αυτά εσύ ο ίδιος μου έδωσες τα links με καταπληκτικές deep sky φωτογραφίες τραβηγμένες με το Nexstar ενώ με το ΕΤΧ125 δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο νομίζω.

γ) Τέλος πράγματι το Νexstar έχει προβλήματα σε σχέση με το tracking αλλά αυτό δεν οφείλεται στο ότι έχει μόνο ένα "χέρι" αλλά στο ότι όπως και το ΕΤΧ είναι ένα καλό σύνολο για αρχάριους (παρ'όλο που όπως και το δικό σου τηλεσκόπιο, αν πιεστεί στα όρια του βγάζει καταπληκτική δουλειά). Εγώ διαπίστωσα τα προβλήματα όταν ξεκίνησα την αστροφωτογράφιση και είδα ότι ήταν πολύ δύσκολο να πετύχω τέλειο tracking για 30". Εδώ πρέπει να σημειώσουμε όμως ότι το Nexstar μπορεί να αναβαθμιστεί σε GPS βελτιώνοντας το tracking. Ο λόγος που αγόρασα νέο τηλεσκόπιο δεν ήταν ότι το Nexstar δεν ήταν καλό, αλλά το ότι ήθελα να αλλάξω κατηγορία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σέργιε, (κι εσύ Βρούτε!!! :lol: :lol: :lol: )

 

η τιμή του Nexstar στην Ελλάδα πέρισυ ήταν 1742 Ευρώ, ενώ το ΕΤΧ δεν ξεπέρνούσε τα 1500. Επίσης, η List price στην Αμερική ήταν πάντα ανώτερη (1630 δολλάρια πλήρες και 1199 χωρίς τρίποδο, ενώ του ΕΤΧ 995) και ίσως αυτό εξηγεί και την εμπορική του αποτυχία σε σχέση με το ΕΤΧ.

Υπάρχουν ανάλογες φωτό deep sky από ΕΤΧ στο site του Weasner, αλλά όπως και στην περίπτωση του Nexstar, λίγοι έχουν κάνει καλή δουλειά.

Τι δηλαδή, επειδή δε στις έστειλα?? :lol: :lol:

http://www.weasner.com/etx/guests/2005/guests_deepsky.html

Και το σημαντικότερο: Οι εντυπωσιακές φωτό βαθύ ουρανού έχουν βγεί με το C5 στηριγμένο στην Great Polaris!!!

Εγώ δεν έχω ακόμα ασχοληθεί με βαθύ ουρανό λόγω φωτορύπανσης.

Θέλω πάντως να εξαντλήσω όλες τις δυνατότητες.

Να σημειώσω ότι και οι καλές φωτό βαθύ ουρανού με το Nexstar λήφθηκαν με focal reducer 3.3 ,ένα αξεσουάρ το οποίο έχει δυσανάλογη τιμή σε σχέση με αυτήν του τηλεσκoπίου.

Φυσικά ούτε εγώ λέω ότι το Nexstar είναι κακό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι τιμές που αναφέρεις αναφέρονται στο αποτυχημένο Nexstar 5 και όχι στο Nexstar 5i. Εγώ σου λέω το αγόρασα 849 δολλάρια όταν ήταν προσφορά σε όλα τα καταστήματα μαζί με τριπόδι και goto. Δυστηχώς τώρα δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τιμές γιατί έχει αποσυρθεί από τα καταστήματα λόγω της κυκλοφορίας του 6ιντζου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σέργιε, έκανα λάθος (έδωσα την τιμή του 8i).

Το 5i στοίχιζε 899+149=1048 δολλάρια.

(53 δολλάρια περισσότερα από το ΕΤΧ)

Καλά, η τιμή προσφοράς του ΕΤΧ125 τότε, δεν ήταν αρκετά χαμηλότερη από 995 δολλάρια?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορώ να καταλάβω τελικά, γιατί πάντα βγαίνουμε εκτός θέματος!!!

 

Μην ανησυχείς, τουλάχιστον βγαίνουν χρήσιμα συμπεράσματα για μας που δεν είχαμε ασχοληθεί πολύ με το αντικείμενο.

Στο μεταξύ (ξέρω θα σας τρελάνω λίγο τώρα) ....υπάρχει ένα ονειρεμένο ενδεχόμενο να βρεθούν τελικά λεφτά για κάτι ανώτερο που ακούει στο όνομα LX-90, αλλά ακόμα τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Θα δείξει!

Προς το παρόν ας προσγειωθώ και ας μείνω στο etx-125.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι κουραστικό να πρέπει να αποδείξεις τα αυτονόητα π.χ. ότι με ένα μπράτσο το Nexstar δεν προορίζεται για φωτογράφηση βαθύ ουρανού, αλλά και να συγκρίνεις παλιές με νέες τιμές - δε βγαίνει άκρη.

(Και σιγά μην ανταγωνιστούν τα 5" SCT και Mak στο βαθύ ουρανό! Δεν αμφισβητώ την υπεροχή του Nexstar λόγω εστιακού μήκους, όμως αυτά δεν είναι τηλεσκοπια για deep sky).

Όπως σου έχω πει, το LX90 8 "είναι πολύ καλύτερο στο βαθύ ουρανό, λόγω της πολύ μεγαλύτερης φωτοσυλλεκτικής ικανότητάς του.

Το LX90 ζυγίζει με τον τρίποδα 25 κιλά, όμως η συσκευασία του είναι ογκώδης. (Στημένο πάντως δεν είναι τεράστιο).

Σέργιε, δε μπορώ να βρώ φωτογραφίες deep sky που έχουν βγεί με Nexstar 5. Το ότι αυτές που βρήκα ήταν με άλλη στήριξη ήταν για εμένα απτή απόδειξη ότι το Nexstar 5 έχει πρόβλημα.

Όχι βέβαια ότι με το ETX είναι εύκολο, αλλά στο site του Weasner υπάρχουν φωτό με τη χρήση της στήριξης του ΕΤΧ και όχι άλλης.

Αλήθεια με το Nexstar 5i πως κάνεις πολική ευθυγράμιση? Έχει ράβδο ή wedge?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παραφερθηκα απο την συζητηση στο μυαλο μου ειχα το Nexstar 8i Special Edition... Οποτε Οντως εκτεθεικα. σορι

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Flashy, όλοι παραφερθήκαμε.

 

Σέργιε, δημοσιεύω το link που μου έστειλες:

http://www.frisk.org/astroimages/images.html

(deep sky με Nexstar 5i).

Τελικά καταλαβαίνω ότι δεν πρέπει να κρίνουμε τηλεσκόπια χωρίς να τα έχουμε δοκιμάσει στην πράξη.

Πάντως εγώ δεν έχω πρόβλημα ούτε με τη Meade, ούτε με τη Celestron.

Το C14 ήταν πάντα το όνειρό μου, αλλά δε βγαίνει πλέον σε στήριξη πηρούνι που ήθελα. Με φόβισαν ότι η CGE ίσως παρουσιάσει προβλήματα λόγω βάρους.

Πλέον όμως κοιτάω και τα Orion Optics Μak, όμως επειδή άμεσα χρειάζομαι μεγαλύτερο μηχάνημα ίσως καταλήξω σε Meade 12".

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης