Jump to content

Αστειες εμπειριες ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

:D Ας ευθημησουμε λιγο και να μοιραστουμε καποια αστεια εμπειρια μας απο τον χωρο της αστρονομιας τον καιρο που ασχολουμαστε!Κατι θα μας εχει τυχει πανω κατω....

Ας αρχησω εγω...

Εψαχνα απεγνωσμενα να βρω το Μ13(σμηνος Ηρακλη)!Το ποιο ομορφο σμηνος του βορρειου ημισφαιριου και ακομη δεν το ειχα εντοποισει λογο εποχης!Ηταν χαμηλα και επρεπε να μεινω μεχρι τα ξημερωματα για να ερθει στην σωστη θεση!Στηνω το τηλεσκοπιο και βαζω ξηπνητηρι στης 5΄00.

Ψαχνω απεγνωσμενα σε ολλο το τραπεζιο και δεν μπορω να το βρω με τπτ!Απογοητευτικα μεχρι τα νυχια!Την απομενη ξαναπροσπαθω και παλη τπτ!Τοσο ασχετος ειμαι?...μονολογουσα συνεχως...κατι κανω λαθως,ολοι το βρεισκουν εκτος απο εμενα,μα που στον κορακα ειναι???Ειπα τη λεξη κλειδι...κανε πλακα...ανοιγω τον χαρτη και τη να δω,πραγματη το εψαχνα στον αστερισμο του κορακα! :mrgreen:

Πως κολαει το μυαλο...αφου το τραπεζιο μοιαζει τοσο πολυ με του Ηρακλη!Την επομενη το βρηκα και η χαρα μου ακομα μεγαλυτερη... :cheesy:

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίο θέμα!

Η πιο κραυγαλέα κοτσάνα που έκανα, ήταν η πρώτη μου απόπειρα να δω επιτέλους τον Πολικό αστέρα το καλοκαίρι του '06, καθώς δεν είχα ιδέα πού έπεφτε, ούτε αυτός, ούτε η Μικρή Άρκτος.

 

Είχα λοιπόν πάει Κάλυμνο για δουλειά, μη έχοντας πάρει τηλεσκόπιο ακόμα, παρά μόνο κιάλια 8X42. Τα είχα πάρει λοιπόν και μαζί μου στο νησί. Μετά το τραπέζι που μου έκαναν οι πάντα φιλόξενοι φίλοι και συνάδελφοι το βράδυ, ήρθε η ώρα να το διαλύσουμε και τραβήξαμε για τα σπίτια μας. Εγώ όμως πήρα τα κιάλια από το δωμάτιο και γύρισα πίσω στο λιμάνι, μέσα στην ερημιά άρχισα να ψάχνω τον πολικό αστέρα, διότι ήμουν παντελώς άσχετος με αστρονομία. Το μόνο που ήξερα ήταν ότι βρισκόταν την Μικρή Άρκτο. Και άρχισα να ψάχνω με τα κιάλια για περίπου 2 ώρες την Μικρή Άρκτο. Φυσικά δε κατάφερα να βρω ή να δω ούτε τον Πολικό, ούτε την Άρκτο....... :P

 

Πάρα πολλές φορές μπέρδευα τα σχήματα των αστερισμών, ψάχνοντας μάταια γαλαξίες με αστροάλματα, μια άλλη φορά είχα κάνει πολική ευθυγράμμιση με πολικό τον.... Βέγα και πριν ένα μήνα, από τον Λυκαβηττό, ανάμεσα στη φωτορύπανση, τα σύννεφα και το σεληνόφως, έκανα το ίδιο, αλλά με πολικό τον.... Αρκτούρο...

 

 

 

 

:P

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Καπετανάκη! Δώσε μου κι άλλο... υλικό! :P

Αλήθεια, είχες χάρτη της Καλύμνου ή η θεά Τύχη σε βοήθησε να βρεις χωρίς χάρτη το λιμάνι; :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι ότι είχα ψιλοχαθεί όταν έφυγα από το λιμάνι και δυσκολεύτηκα να βρω το σπίτι. Δε θυμόμουν..

 

Χτύπα το τώρα.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρα πολλές φορές μπέρδευα τα σχήματα των αστερισμών, ψάχνοντας μάταια γαλαξίες με αστροάλματα, μια άλλη φορά είχα κάνει πολική ευθυγράμμιση με πολικό τον.... Βέγα και πριν ένα μήνα, από τον Λυκαβηττό, ανάμεσα στη φωτορύπανση, τα σύννεφα και το σεληνόφως, έκανα το ίδιο, αλλά με πολικό τον.... Αρκτούρο...

Κι έλεγα ότι ήμουν ο μόνος στον οποίο όλα αυτά έχουν συμβεί .... :oops: :D

Κατερίνα νομίζω ότι αναλυτικούς χάρτες των Ελληνικών νησιών έχει ο ...τέταρτος τόμος της Uranometria :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία, θύμησέ μου την επόμενη φορά που θα βρεθούμε - και εύχομαι να είναι σύντομα :mrgreen: - να σου διηγηθώ ιστορίες για έναν απίθανο τύπο, που όχι απλώς χρειάζεται χάρτη σε τόπο που έχει έναν και μοναδικό δρόμο, αλλά και που στο τέλος παίρνει τη λάθος κατεύθυνση! :P
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια να προσεχουμε με σχολιασμους να μην παρεξηγηθει καποιος,σκοπος ειναι να αποσπασουμε ενα ευχαριστο χαμογελο ανεξαρτητο απο τις περιστασεις της καθημερινοτητας :cheesy: Ευχαριστω...

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρα πολλές φορές μπέρδευα τα σχήματα των αστερισμών, ψάχνοντας μάταια γαλαξίες με αστροάλματα, μια άλλη φορά είχα κάνει πολική ευθυγράμμιση με πολικό τον.... Βέγα και πριν ένα μήνα, από τον Λυκαβηττό, ανάμεσα στη φωτορύπανση, τα σύννεφα και το σεληνόφως, έκανα το ίδιο, αλλά με πολικό τον.... Αρκτούρο...

Κι έλεγα ότι ήμουν ο μόνος στον οποίο όλα αυτά έχουν συμβεί .... :oops: :D

Κατερίνα νομίζω ότι αναλυτικούς χάρτες των Ελληνικών νησιών έχει ο ...τέταρτος τόμος της Uranometria :mrgreen:

Ε... ποτέ!! :lol:

 

 

Εγω αυτό που είχα κάνει ήταν να μπερδέψω ένα αεροπλάνο που ερχόταν απο πολυ μακριά με τους προβολης προς τα πάνω μου με τον Αρκτουρο :lol: αλλά φυσικά μετα απο λίγο φάνηκε ότι ήταν αεροπλάνο. Το αστείο είναι ότι εξηγούσα στην κοπέλα μου ότι αυτο το Αστέρι είναι ο Αρκτούρος... ακόμα με πειράζει για αυτο :roll:

 

Αλλο ένα κουλό ήταν όταν έψαχνα ΟΛΟ το North America Nebula μέσα απο το Νευτώνειο :lol:

 

Και τα Κλασσικά λάθη... να πηγαίνεις για φωτογραφιση και να ξεχνάς την φωτογραφική μηχανή ή τις μπαταρίες της... ή να πηγαίνεις για παρατήρηση και να ξεχνάς το βαλιτσάκι με τους προσοφθάλμιους ](*,) ή να ξεχνάς τους χάρτες .... φυσικά πλέον πάσχω απο το σύνδρομο "Νομίζω 'οτι δεν τα έχω πάρει όλα μαζι μου" και ψάχνω να δω αν τα έχω ξεχάσει τίποτα...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ στην αρχή έψαχνα τα φωτογραφικά στον κύκνο με το dob και αναρωτιόμουν γιατί δεν φαίνονταν αφού στον χάρτη ήταν τόσο εκτεταμένα!

 

Επίσης γκάφα φίλου ερασιτέχνη:

βλέπαμε ένα πολύ φωτεινό αντικείμενο στην ανατολή κατά την δύση του ηλίου (απογευματάκι) και επέμενε ότι ήταν η αφροδίτη!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εψαχνα απεγνωσμενα να βρω το Μ13(σμηνος Ηρακλη)!Το ποιο ομορφο σμηνος του βορρειου ημισφαιριου και ακομη δεν το ειχα εντοποισει λογο εποχης!Ηταν χαμηλα και επρεπε να μεινω μεχρι τα ξημερωματα για να ερθει στην σωστη θεση!Στηνω το τηλεσκοπιο και βαζω ξηπνητηρι στης 5΄00.

Ψαχνω απεγνωσμενα σε ολλο το τραπεζιο και δεν μπορω να το βρω με τπτ!Απογοητευτικα μεχρι τα νυχια!Την απομενη ξαναπροσπαθω και παλη τπτ!Τοσο ασχετος ειμαι?...μονολογουσα συνεχως...κατι κανω λαθως,ολοι το βρεισκουν εκτος απο εμενα,μα που στον κορακα ειναι???Ειπα τη λεξη κλειδι...κανε πλακα...ανοιγω τον χαρτη και τη να δω,πραγματη το εψαχνα στον αστερισμο του κορακα! :mrgreen:

Πως κολαει το μυαλο...αφου το τραπεζιο μοιαζει τοσο πολυ με του Ηρακλη!Την επομενη το βρηκα και η χαρα μου ακομα μεγαλυτερη... :cheesy:

 

Ακριβώς το ίδιο έπαθα κι εγώ αλλά με τον αστερισμό του Κρατήρα! :D :D

Καλά να πάθω όμως γιατί πήγα να το παίξω έξυπνος στη παρέα όντας ελαφρώς πιωμένος!

Κι όλο έλεγα από μέσα μου: " Βρε πολύ χαμηλά εχει πέσει ο Ηρακλης" ](*,) :-$ :D

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια να προσεχουμε με σχολιασμους να μην παρεξηγηθει καποιος,σκοπος ειναι να αποσπασουμε ενα ευχαριστο χαμογελο ανεξαρτητο απο τις περιστασεις της καθημερινοτητας :cheesy: Ευχαριστω...
έννοια σου Κώστα......

 

Άλλη μια εμπειρία που έχω: Κιθαιρώνας. Ξάστερη καλοκαιρινή νυχτιά.. Τα τηλεσκόπια της παρέας στραμμένα στον ουρανό να χαρίζουν ευχάριστες στιγμές στους χρήστες τους.... Σε όλους;; Μμμμ.. Όχι. Μια χρήστρια τηλεσκοπίου είχε μεριμνήσει να το αφήσει να κρυώσει.. ΉΞΕΡΕ ότι έπρεπε να κρυώσει καλά το dob 8", προκειμένου να αποδώσει τα μέγιστα.. Γι' αυτό λοιπόν η έμπειρη αυτή χρήστρια, το είχε αφήσει ΠΟΛΛΕΣ ώρες να κρυώσει... Πάρα πολλές ώρες. Δεν ήθελε να έχει την παραμικρή αμφιβολία ότι ΙΣΩΣ να μην έχει κρυώσει καλά. Αποτέλεσμα;; Είχε ξημερώσει και το τηλεσκόπιο ακόμα κρύωνε................... Η χρήστρια;;;; Κοιμόταν... Δε χρειαζόταν να κρυώνει και εκείνη μαζί του. Τουναντίον: Έπρεπε να είναι ζεστή για παρατηρήσεις...ονειρικές...

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

περαν απο ξεχασμενα καλωδια και προσοφθαλμια οι πιο κραυγαλεες πατατες που εχω κανει ειναι οι εξης δυο.

 

1) εχω φορτωσει ολο τον εξοπλισμο πανω στην βαση και στο τελος βλεπω οτι εχω ξεχασει να βαλω τα αντιβαρα. η βαση ευτυχως δεν εχει παθει τιποτα αφου ειναι κλειστη.

 

2) χτυπιεμαι για μιση ωρα να βρω τον πολικο αστερα απο την πολικη διοπτρα και ριχνω καντηλια γιατι δεν βλεπω το παραμικρο αστερι. τελικα κατα λαθος πεφτει το ματι μου στην εξοδο της πολικης διποτρας και βλεπω οτι δεν εχω βγαλει το καπακι. απο τοτε ειναι το πρωτο πραγμα που βγαζω απο την βαση μου

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η χρήστρια;;;; Κοιμόταν... Δε χρειαζόταν να κρυώνει και εκείνη μαζί του. Τουναντίον: Έπρεπε να είναι ζεστή για παρατηρήσεις...ονειρικές...

 

Τι θυμηθηκες τωρα βρε Δημητρη :-note Ξεχνας ομως οτι ηταν το πρωτο ταξιδη με την τζιπ-ουρα (Χωρις τον δασκαλο) \:D/

 

Εκεινο το βραδυ σκυλοβριζα τον εαυτον μου ψαχνοντας να βρω τον πολικο με την ταπα του ερευνητη στην θεση του ](*,)

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλές γκάφες γίνονται με αθώα πράγματα που μέσα στο σκοτάδι φαντάζουν εξωπραγματικά.

Μια βραδυά χάζευα τον ουρανό με γυμνά μάτια από το μπαλκόνι, ώσπου βλέπω ένα υπόλευκο αντικείμενο να τρέχει στον ουρανό με μεγάλη ταχύτητα μισοφωτισμένο από το φέγγος της πόλης.Σκοτωτός μέσα να φέρω τα κυάλια,σαρώνω τον ουρανό και τελικά το εντοπίζω.

Ένα μπαλόνι με ήλιον που είχε ξεφύγει από κάποιο παιδάκι και μέσα στο σκοτάδι έδειχνε σαν ..δεν ξέρω και γω τι :twisted:

Φιλικά Νίκος

Μέλος Αστρονομικής Ένωσης Σπάρτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Δεν είναι πρώτη φορά που βλέπω νευτώνιο να κοιτάζει ανάποδα άσε τη φωταψία στο χώρο παρατήρησης. Άσχετη και κακόγουστη διαφήμιση.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης