Jump to content

Τηλεσκόπιο από Αμερική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν αγοράσω μέσω internet από την Αμερική τηλεσκόπιο της celestron θα μου έρθει πιο οικονομικά; Οι τιμές είναι πολύ χαμηλότερες από της Ευρώπης και θέλω να μάθω αν όντως εξοικονομείς χρήματα.Ρωτάω γιατί δεν γνωρίζω τι συμβαίνει με τα μεταφορικά και το τελωνείο και θα ήθελα να δω αν όντως με συμφέρει...Στην περίπτωση που υπάρχει γνωστός στην Αμερική συμφέρει να μου το στείλει αυτός; Ευχαριστώ, Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρχικά διάβασε αυτό το thread:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=5482

για μια εισαγωγή στο θέμα. Διάβασε μέχρι το τέλος για να δεις τα πιο επίκαιρα.

 

Σε γενικές γραμμές η αγορά αμερικανικής μάρκας τηλεσκοπίου από την Αμερική (Celestron, Meade κτλ) συμφέρει οικονομικά αλλά...

 

1. Απευθείας δε θα σου στείλουν καθώς δε στέλνουν προϊόντα Celestron/Meade εκτός Αμερικής

 

2. Αν το πάρεις μέσω γνωστού σου στην Αμερική και θελήσεις να είσαι καθόλα νόμιμος (δηλωμένη αξία), πολύ πιθανό να πληρώσεις δασμούς και φόρους στο τελωνείο που μπορεί να είναι αρκετά λεφτά (πχ 30-40% του κόστους - συχνά βέβαια και πάλι θα συμφέρει).

 

3. Αν θες να κάνεις "κολπάκια" με τη δηλωμένη αξία μπορείς να γλιτώσεις αρκετά λεφτά αλλά αυτό δεν είναι νόμιμο και δεν μπορώ να στο προτείνω. Κάνεις ό,τι θες με δική σου ευθύνη, φυσικά.

 

4. Σε κάθε περίπτωση να σου το στείλουν με USPS (αμερικανικά ταχυδρομεία) αν είναι δυνατό (θα δεις γιατί στο παραπάνω thread).

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαζι με τα μεταφορικα και το τελωνειο θα σου βγει σχεδον ιδια τιμη.Αντε, να σου βγει λιγο φθηνοτερα.Να λαβεις υποψην σου και πιθανη φθορα κατα την μεταφορα.Πολυ κακο για το τιποτα.Κατι αναλογο πηγα να κανω και εγω προσφατα, οταν πηγε για διακοπες ενας φιλος μου Αμερικη αλλα τελικα το ακυρωσα γιατι καταλαβα οτι δεν αξιζε τον κοπο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψάξε λίγο καλύτερα στο forum και θα βρεις απαντήσεις από αυτούς που το έχουν κάνει....

 

Και πίστεψέ με αξίζει να το κάνεις....

 

Επίσης, τα ΠΑΝΤΑ μπορούν να σταλούν ΠΑΝΤΟΥ... Δεν υπάρχουν περιορισμοί!

 

Φιλικά,

 

Βασίλης

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω αγοράσει αρκετά πράγματα από τις ΗΠΑ πλέον και σε κάθε περίπτωση ήμουν κερδισμένος. Επρόκειτο πάντοτε για σχετικά μικρά και ελαφρά δέματα με USPS.

Προσφάτως έδειξα ενδιαφέρον για ένα μεταχειρισμένο μικρό ED συνολικού βάρους 2kgr και ο πωλητής μου ζήτησε 100$ μεταφορικά, ποσό ασύμφορο για την αγορά. Για ένα ολοκληρωμένο τηλεσκόπιο, SCT με βάση ή Dob, βάρους 40kgr πόσο θα κοστίζει η μεταφορά; Και πόσο να υποτιμολογήσεις ένα τέτοιο γαιδούρι; Μπορεί κάποιος άσχετος να είναι ανύποπτος για την ιλιγγιώδη διαφορά τιμής ενός Achro από ένα Achro, αλλά μια κούτα στο μπόι του θα γεννά υποψίες, έτσι;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ενημέρωση.Έχω διαβάσει όλο το forum όσο αφορά τα NexStar και σε συνδυασμό με τα όσα έχω ακούσει έχω καταλήξει στην αγορά του.Είμαι στο χώρο δυο χρόνια,χωρίς τηλεσκόπιο,και μάλλον ήρθε η ώρα.Έχω διαβάσει το NIGHTWATCH,το THE BACKYARD ASTRONOMER'S GUIDE,έχω επιπεδόσφαιρο και τα κιάλια της CELESTRON SkyMaster 15Χ70 έχω επίσης πολύ υπομονή.Αυτό που θέλω να ρωτήσω τώρα είναι να αγοράσω το 4SE εφόσον τα χρήματα τα έχω ή να κάνω λίγο υπομονή ακόμα ώστε να ανέβω κλίμακα 6SE,8SE;Με το 4SE θα είμαι ικανοποιημένος...;Τι προτείνετε;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 6SE είναι 2.25 φορές και το 8SE 4 φορές φωτεινότερα. Ο εστιακός τους λόγος ευνοεί τα 6-8 στα DSOs επίσης και το 4 στους πλανήτες. Έχω το 4SE και 6SE. Ενώ έχουν παραπλήσια απόδοση στην σελήνη και τους πλανήτες, στα υπόλοιπα αντικείμενα το 6ρι ξεφεύγει καθώς έχει οριακή διάμετρο γιαυτά. Και στους πλανήτες το GOTO είναι άχρηστο έξοδο (όχι το autotracking όμως)

Λέω να περιμένεις ώσπου να μαζέψεις 1300 ευρώ και τότε αναλογίσου μεταξύ

α) Nexstar 6SE

β) Nexstar 8SE μεταχειρισμένο (υπάρχει ήδη στις αγγελίες, χώρια βάση- σωλήνας)

γ) Skywatcher Flextube 10''

Ρώτα και για άτοκες δόσεις.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω προσοπικα θα πηγαινα για το Dob 10" Flextube λογο μεγαλυτερης διαμετρου και μεγαλυτερης ευκολιας στο στησιμο και απλοτητας στην χρηση.
Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το 6SE τι θα βλέπω; Μένω Κόρινθο που η φωτορύπανση δεν είναι και τόσο μεγάλη και οι επιλογές για καλές περιοχές είναι πολλές σε αντίθεση με την Αθήνα...Με το 4SE δεν θα βλέπω πλανήτες;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το 6SE τι θα βλέπω; Μένω Κόρινθο που η φωτορύπανση δεν είναι και τόσο μεγάλη και οι επιλογές για καλές περιοχές είναι πολλές σε αντίθεση με την Αθήνα...Με το 4SE δεν θα βλέπω πλανήτες;

Με το 4se θα βλεπεις πλανητες ανετα αλλα οχι τοσο καλα αντεκειμενα βεθεος ουρανου(γαλαξιες, νεφελωματα, αστρικα σμηνη.) Με 6se θα τα βλεπεις ολα(πλανητες, γαλαξιες, νεφελωματα κλπ) αρκετα καλυτερα ενω με το 8se ακομα πιο καλα και με περισσοτερες λεπτομεριες.Διαλεγεις και παιρνεις.Εγω θα επερνα το 8se.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίταξα απο περιέργεια το nextstar 8se και έπαθα πλάκα με την τιμή του στην Αμερική!!Μιλάμε για 800 ευρώ, πάνω απο 1000 ευρώ φτηνότερα από το να το πάρεις από Ελλάδα!! ](*,)
Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίταξα απο περιέργεια το nextstar 8se και έπαθα πλάκα με την τιμή του στην Αμερική!!Μιλάμε για 800 ευρώ, πάνω απο 1000 ευρώ φτηνότερα από το να το πάρεις από Ελλάδα!! ](*,)

Αυτο ηθελα να παρω να και εγω απο την αμερικη οταν πηγε ενας φιλος μου εκει πριν 2 μηνες για διακοπες.Αλλα τα μεταφορικα κοστιζανε σχεδον οσο και το τηλεσκοπιο και αν βαλεις και το τελωνειο αστα να πανε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο ηθελα να παρω να και εγω απο την αμερικη οταν πηγε ενας φιλος μου εκει πριν 2 μηνες για διακοπες.Αλλα τα μεταφορικα κοστιζανε σχεδον οσο και το τηλεσκοπιο και αν βαλεις και το τελωνειο αστα να πανε.

Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να το πάρεις από Αμερική ο ίδος και να το πάρεις μαζί σου σαν αποσκευή και στο τελωνείο μετά αν τους πείς το είχα φέρει μαζί μου..

Απορίες είναι δεν δίνω οδηγίες :mrgreen:

Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο ηθελα να παρω να και εγω απο την αμερικη οταν πηγε ενας φιλος μου εκει πριν 2 μηνες για διακοπες.Αλλα τα μεταφορικα κοστιζανε σχεδον οσο και το τηλεσκοπιο και αν βαλεις και το τελωνειο αστα να πανε.

Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να το πάρεις από Αμερική ο ίδος και να το πάρεις μαζί σου σαν αποσκευή και στο τελωνείο μετά αν τους πείς το είχα φέρει μαζί μου..

Απορίες είναι δεν δίνω οδηγίες :mrgreen:

Να σου πω την αληθεια αυτα τα κολπα δεν τα ξερω και δεν το ρισκαρω.Παντως το βρισκω πολυ δυσκολο να τους κοροιδεψεις με ενα τοσο μεγαλο αντεικειμενο και μαλιστα καινουριο.Μαλον θα το καταλαβουν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το 6SE τι θα βλέπω; Μένω Κόρινθο που η φωτορύπανση δεν είναι και τόσο μεγάλη και οι επιλογές για καλές περιοχές είναι πολλές σε αντίθεση με την Αθήνα...Με το 4SE δεν θα βλέπω πλανήτες;

 

Όπως στα είπε ο trex είναι.

To Σάββατο είδα από τον Πειραιά όλα τα Messier Σκορπιού, Τοξότη, Οφιούχου, Αετού, Ηρακλή (εκτός από το Triffid). Στους γαλαξίες είναι δυσκολότερα λίγο (είδα πάντως τον Sobrero), εκεί το 8 υπερτερεί. Για αστέρια (διπλά, μεταβλητά, σε σμήνη) δεν έχεις πρόβλημα, βλέπεις άφθονα. Από το Αλεποχώρι όλα φαίνονται απίστευτα καλύτερα.

Με το 4 θα βλέπεις 1 μέγεθος λιγότερο και θα χρειαστεί μεγαλύτερης εστιακής φακός. Πάνω από τα 100x (12mm) τα πράγματα σκοτεινιάζουν, αλλά πλανήτες μπορείς και 200x, σελήνη και παραπάνω. Με το 6SE έχεις παρόμοια φωτεινότητα σε διπλάσια μεγέθυνση.

Όπως είπαμε όμως, τα ίδια χρήματα κάνει ένα 10ρι GOTO Νευτώνιο από την SW. Νομίζω είναι ευκαιρία (αν δουλεύει σωστά, όπως το Nexstar) καθώς σε 10-11-12'' "τερματίζει" μέσος φανατικός αστροπαρατηρητής στην χώρα μας. Στις ΗΠΑ φυσικά είναι αλλιώς, εκεί ξεκινούν κάποιοι από τις 12 και μετά θέλουν 18- 24- 36. Αλλά όπως έλεγε ο Κ. Χατζηχρήστος, "ας μην είμεθα και πλεονέκται, ας είμεθα και λίγο λογικοί" :)

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κkokkolis δηλαδή προτείνεις να κάνω λίγο υπομονή για το 6SE ή 8SE; Όπως είπα πιο πάνω έχω ακούσει τα καλύτερα για το NexStar και δεν σκέφτομαι κάποιο άλλο(Skywatcher Flextube 10')..Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κkokkolis δηλαδή προτείνεις να κάνω λίγο υπομονή για το 6SE ή 8SE; Όπως είπα πιο πάνω έχω ακούσει τα καλύτερα για το NexStar και δεν σκέφτομαι κάποιο άλλο(Skywatcher Flextube 10')..Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές...

 

Ξέρω, ξέρω, τα μισά από τα καλύτερα τα έχω πει εγώ :)

Ναι, προτείνω το 6SE ή το 8 SE. Αν δεν έχεις υπομονή δες αυτές τις αγγελίες:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=14511

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=14513

 

Εγώ θα αγόραζα την στήριξη και ένα μεταχειρισμένο σωλήνα των 100-150 ευρώ (ένα σωλήνα 4SE ή ένα αχρωματικό 102/500) για να ξεκινήσω να το χρησιμοποιώ αμέσως και να μάθω το GOTO και μετά θα αναζητούσα ένα C6 ή C8 να βάλω επάνω όταν θα μάζευα τα χρήματα. Ενώ η στήριξη του 4SE δεν τα σηκώνει αυτά τα μεγαλύτερα κατοδιοπτρικά.

 

Αν δεν το έχεις ήδη δει: http://www.cloudynights.com/ubbthreads/postlist.php/Cat/0/Board/nexstar

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κkokkolis δηλαδή προτείνεις να κάνω λίγο υπομονή για το 6SE ή 8SE; Όπως είπα πιο πάνω έχω ακούσει τα καλύτερα για το NexStar και δεν σκέφτομαι κάποιο άλλο(Skywatcher Flextube 10')..Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές...

Η δικια μου γνωμη ειναι, οτι εφοσον δεν κοιτας αλλη μαρκα τηλεσκοπιου τοτε θα επιλεξεις ενα απο τα 6SE και 8SE.Και φυσικα απο τα 2 καλυτερο ειναι το 8SE.Αν εχεις υπομονη μαζεψε χρηματα και παρτο.Αυτα τα λεω χωρις να εχω καμια εμπειρια απο τηλεσκοπια (τωρα ξεκιναω και εγω με κυαλια ομως) αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα για το 8SE και το εχω στα μελλοντικα μου σχεδια.Αλλα παρε και αλλες γνωμες απο εμπειρους.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτι τελευταίο,kkokkolis θα ήθελα την γνώμη σου.Ποιες διαφορές ανάμεσα στα δυο αυτά τηλεσκόπια; http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=2032 http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=859 και με το NexStar 8SE; Ποιο θα επέλεγες αν οι τιμές έχουν μικρή διαφορά ; Στο C8-CPC δεν διακρίνω διαφορές στα χαρακτηριστικά με το NexStar 8SE...Ευχαριστώ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουσιαστικά έχουν ανώτερες βάσεις, με το αντίστοιχο οικονομικό αντίτιμο.

Το C8 CPC διαθέτει αλταζιμουθιακή τύπου διχάλας με 2 βραχίονες, ενισχύσεις στα μοτέρ και τρίποδα υψηλής αντοχής. Επίσης έχει δυνατότητα μόνιμης διόρθωσης του περιοδικού σφάλματος και ενσωματωμένο GPS που βρίσκει την θέση σου στην γη και την ώρα αυτόματα. Είναι σταθερότερο και καλύτερο για αστροφωτογραφία αν προμηθευτείς και ισημερινή σφήνα (όχι όμως και ιδανικό), αλλά και σημαντικά βαρύτερο (28 kgr, σχεδόν διπλάσιο βάρος από το 8SE) και χωρίς δυνατότητα να αφαιρέσεις τον σωλήνα για να βάλεις άλλο τηλσκόπιο.

Το CGEM-800 διαθέτει μια καλή ισημερινή στήριξη και ουσιαστικά είναι το καλύτερο για αστροφωτογραφία. Η βάση μπορεί να χρησιμοποιείται και με άλλους σωλήνες, το βάρος όμως ανεβαίνει στα 40 kgr ελέω αντιβάρων.

Σχετικά με αυτά το 8SE έχει τον ίδιο σωλήνα σε μια ελαφριά οικονομική στήριξη. Είναι ένα grab n go μοντέλο, κατάλληλο για παρατήρηση.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Να βαλω κι εγω ενα ερωτημα,σαν αρχαριος που ειμαι.

Οπως εχω γραψει και σε αλλο ποστ,λογω πονου στο ποδι,θα παω σε κατι ελαφρυ,αλλα καλο,και γι αυτο,διαλεξα ενα 127mm ED triplet APO ,απο carbon fiber.

Πως συγκρινονται απο πλευρας αποδοσεως,τετοια τηλεσκοπια,μικροτερης διαμετρου,αλλα πολυ καλων οπτικων,με τα μεγαλα κατοπτρικα, 8άρια πχ;

Εχω δει πχ, κατι πανακριβα Ταχαχασι,(πραγματι τα εχασα οταν ειδα την τιμη),που δεν εχουν μεγαλες διαμετρους,αλλα ειναι πανακριβα.

Πως δικαιολογουν την τιμη;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η διαφορά φαίνεται κυρίως στην αστροφωτογραφία. Επειδή οι φωτογραφίες δημοσιεύονται, πολλοί αστροφωτογράφοι καταλαμβάνονται από τελειομανία. Εκεί μόνο τα άριστα οπτικά είναι ανεκτά και η μικρότερη διάμετρος δεν είναι πρόβλημα, αφ' ενός επειδή -συνδυαζόμενη με μικρό εστιακό λόγο- δίνει μεγαλύτερα πεδία, αφ' ετέρου επειδή η μικρή σχετικά διάμετρος αντισταθμίζεται από μεγάλους χρόνους έκθεσης ή άθροιση πολλών μικροτέρων που ενισχύουν το σήμα (παράλληλα υπάρχουν τεχνικές ελαχιστοποίησης του θορύβου). Το μάτι όμως δεν αθροίζει το φως όπως κάνει το φιλμ ή το CCD και μόνο η μεγάλη διάμετρος μπορεί να στείλει στην μονάδα του χρόνου επαρκή φωτόνια ώστε να γίνει εμφανές ένα αντικείμενο χαμηλής φωτεινότητος. Στην παρατήρηση DSO's ένα 8'' πάντοτε είναι ανώτερο από ένα 5'' ακόμη και όταν υπάρχει αντίστροφη σχέση ποιότητας οπτικών. Καλύτερα ένα SW 8'' από ένα Tak 5'' δηλαδή. Στους πλανήτες που είναι φωτεινοί όμως η διαφορά της επίδρασης της διαμέτρου ελαττώνεται και στην ημερήσια παρατήρηση ακόμη περισσότερο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σ'ευχαριστω πολυ,για μια ακομη φορα.

Ξερεις.υπηρξα καθηγητης επι 35 χρονια,και μαθαινα τους αλλους.Τωρα,σειρα μου να με μαθουν και μενα.

Τωρα βεβαια,με κανεις να ξανακοιταξω τις προτεραιοτητες μου.Μηπως πρεπει να δω ξανα και τα κατοπτρικα,που τα εχω αποκλεισει λογω διαστασεων-βαρους;Και απο ποιον τυπο να κοιταξω;Αυτον εδω μηπως; http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=search ,ναι για 10ιντσο προκειται...

Και τοτε,αν παω σε καποιο 8ιντσο,υπαρχει καποιο καλο,απο carbon fiber;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν και Νευτώνια (Orion Optics, Skywatcher) και Maksutov- Νευτώνια και Schmidt- Cassegrain, αλλά δεν έχω δει ποτέ με στήριξη Dobson. Ό,τι και να πάρεις, αν χρειαστεί ισημερινή βάση με αντίβαρα, πες αντίο στο πόδι σου. Ίσως καλύτερα ένα κανονικό SW 8'' (το πρωτεύον κάτοπτρο ζυγίζει περισσότερο ούτως ή άλλως και ακόμη περισσότερο η βάση από μοριοσανίδα). Τι λες για 11 kgr το τηλεσκόπιο & 15.6 kgr βάση; Τα κουβαλάς σε 2 δόσεις;

Το δικό μου έχει ροδάκια, δεν χρησιμεύουν όμως στο χωράφι, μόνο μέσα στο σπίτι.

Ένα 8'' SCT (με GOTO) ζυγίζει όλο 15kgr (και το δικό μου 6'' το ίδιο σχεδόν με το αντίβαρο) και κουβαλιέται σε 1 ή 2 μέρη.

Τι πτυχίο έχεις; Εδώ έχουμε αρκετούς Φυσικούς, έναν Βιολόγο, μία Φιλόλογο (η γυναίκα μου :) ), ίσως και άλλους που δεν γνωρίζω.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν και Νευτώνια (Orion Optics, Skywatcher) και Maksutov- Νευτώνια και Schmidt- Cassegrain, αλλά δεν έχω δει ποτέ με στήριξη Dobson. Ό,τι και να πάρεις, αν χρειαστεί ισημερινή βάση με αντίβαρα, πες αντίο στο πόδι σου. Ίσως καλύτερα ένα κανονικό SW 8'' (το πρωτεύον κάτοπτρο ζυγίζει περισσότερο ούτως ή άλλως και ακόμη περισσότερο η βάση από μοριοσανίδα). Τι λες για 11 kgr το τηλεσκόπιο & 15.6 kgr βάση; Τα κουβαλάς σε 2 δόσεις;

Το δικό μου έχει ροδάκια, δεν χρησιμεύουν όμως στο χωράφι, μόνο μέσα στο σπίτι.

Ένα 8'' SCT (με GOTO) ζυγίζει όλο 15kgr (και το δικό μου 6'' το ίδιο σχεδόν με το αντίβαρο) και κουβαλιέται σε 1 ή 2 μέρη.

Τι πτυχίο έχεις; Εδώ έχουμε αρκετούς Φυσικούς, έναν Βιολόγο, μία Φιλόλογο (η γυναίκα μου :) ), ίσως και άλλους που δεν γνωρίζω.

Μα,Φυσικος,τι αλλο;(καλα,πλακα κανω).

Περιμενω να δω το περι ου ο λογος,,γιατι αρχες Ιουλιου ερχονται παντου,και δεν ξερω τι θα παιζει με το βαρος του,λογω carbon.

Ιδωμεν.Ετσι κι αλλοιως,ο μεν Γερμανος,δεν το εχει ετοιμοπαραδοτο το Explore Scientific,ο δε Αγγλος,που το εχει στοκ,περιμενω να μου στειλει quοtation για μεταφορικα.

Χαλαρά.Ετσι κι αλλοιως,την πτωχευση,την αποφυγαμε προς το παρον.

Καλη νυχτα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης