Jump to content

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΠΕΙΟΥ


ΣΤΕΛΙΟΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοι φιλοι.

Ειναι πια γεγονος ! Εριξα τα τσιμεντα !

Αυτη την φορα βλεπετε περιμενα μεχρι να σας το ανακοινωσω.Οι παλαιοτεροι φιλοι και γνωριμοι μεσα απο τον φιλοξενο χωρο του astrovox θα θυμουνται οτι τουλαχιστον δυο φορες στο παρελθον προσπαθησα να κανω το ονειρο μου πραγματικοτητα,αλλα δεν τα καταφερα.

Οπως επισης θα θυμουνται και οτι ξαφνικα χανομουν απο προσωπου γης...

Βλεπετε στην ζωη τα πραγματα δεν πανε παντα οπως τα υπολογιζουμε.Ετσι οι αποπειρες μου να δημιουργησω το δικο μου αστεροσκοπειο δυστηχως λογο κοινωνικων,οικονομικων,οικογενειακων παραγοντων δεν καρποφορουσαν.

Φετος με την τεραστια κριση που υπαρχει,και με την λαικη παροιμια "καθε περυσι και καλυτερα" στο μυαλο μου,καταλαβα οτι η τωρα ή ποτε.Ή φετος ή ποτε.

Κατεβασα λοιπον φιλοι μου "ρολα",πηρα στα χερια μου τσαπες,φτυαρια,κρουστικα,κομπρεσερ και οτι αλλα εργαλεια ειχα στην διαθεση μου, και αρχισα κυριολεκτικα σε πρωτη φαση να διαλυω κυριολεκτικα,ενα τμημα του σπιτιου μου που εμεινε πλεον αχρησιμοποιητο.

Και ετσι αρχισα.

Τωρα πια που επεσαν και τα τσιμεντα ειπα να το μοιραστω μαζι σας.

Οσον αφορα το τεχνικο μερος της υποθεσης δεν θα σας κουρασω.

Εξ αλλου τοσα χρονια εχουμε δει απο πολλους Ελληνες και ξενους ερασιτεχνες πολλες και διαφορετικες ιδεες.

Η ολη κατασκευη θα ειναι τυπου roll off. 2mX2m.Μικρο θα μου πει καποιος.

Αλλα...

Στο σημειο που θα στηθει το αστεροσκοπειο μου,στα 3μ αποσταση βρισκεται το παλιο "παιδικο" μου δωματιο.Ναι φιλοι μου,και αυτος ο χωρος αχρησιμοποιητος.Το παραθυρο του, κεντρο ακριβως στα 3μ απο το αστεροσκοπειο.Αυτοματα καταλαβα οτι δεν χρειαζομαι μια κατασκευη στην οποια να χωραω και εγω και το laptop μου και γραφειακι κλπ κλπ κλπ.Αλλα το κεντρο ελεγχου μπορει ανετα να ειναι στο εσωτερικο του σπιτιου μου, με ολα τα πλεονεκτηματα που προσφερει κατι τετοιο.

Ετσι θα κατασκευασω εναν χωρο 2Χ2 ο οποιος θα ειναι καθαρα και μονο για τα οργανα μου.

Υπολογιστες,εξτρα μονιτορ,ρυθμιστες εστιασης,μετεωρολογικος σταθμος,και ολα τα λοιπα θα ελεγχονται απο το γραφειο μου μεσα απο την ανεση που μας προσφερει το σπιτι μας.

Το συστημα θα αποτελειται απο δυο υποσυστηματα.

Ενα το οποιο θα ειναι προσανατολισμενο σε φωτογραφιση ευρεως πεδιου με σκοπο ευχαριστες και καλαισθητες εικονες του συμπαντος.

Και ενα δευτερο το οποιο θα ειναι καθαρα προσανατολισμενο σε εφαρμογες φωτομετριας,αστρομετριας, minor planets.

Δεν θα σας κουρασω αλλο με τα τεχνικα.

Οσο θα προχωραει το εργο μου θα σας αναρτω φωτογραφιες με την προοδο του.

Αυτα προς το παρον φιλοι μου.

Ελπιζω να μην σας κουρασα.

IMG_4039.thumb.jpg.c0fe0d76647f8fe4ca54858878669fe5.jpg

IMG_4054.thumb.jpg.7bbb72576016f73dd975039215b95ae7.jpg

IMG_4051.thumb.jpg.0b68c687eb7ea5c51bbb015f7c52efa8.jpg

IMG_4049.thumb.jpg.efdb552c3cd26c58a7f6d4ab15105d38.jpg

IMG_4048.thumb.jpg.d9b6dd88e0ea3ac497ad4f513afb9c1b.jpg

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Γειά στα χέρια σου και θερμά συγχαρητήρια! =D> =D> =D>

Με το καλό να ολοκληρωθεί και να αποκτήσεις το συντομότερο το δικό σου χώρο!

Και στα δικά μας οι ..."άστεγοι" :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή αρχή.....

Έτσι να σε ακούμε πάντα. Με διάθεση και χαρά να ολοκληρώσεις το έργο σου και φυσικά να το εκμεταλλευτείς στο έπακρο.

 

Καλή σου συνέχεια. =D> =D> =D>

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ή αρχή είναι το ήμισυ του παντός. =D>

 

Μεγάλη υπόθεση το παρατηρητήριο. Σε γλιτώνει από πολύ κόπο και χάσιμο χρόνου.

 

Πριν λίγο καιρό ολοκλήρωσα την κατασκευή του δικού μου (μένουν κάποιες αισθητικές λεπτομέρειες) και πλέον σε χρόνο πέντε λεπτών ο εξοπλισμός είναι έτοιμος για φωτογράφηση.

 

Ένα πράγμα που πρέπει να προσέξεις είναι η στιβαρότητα και ακαμψία που πρέπει να έχει ο πυλώνας, οι φλάντζες και οι βίδες. Όχι οικονομία, διάλεξε χοντρό μέταλλο και ενίσχυσε την κατασκευή.

 

Καλή συνέχεια

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ετοιμος και ο πυλωνας αγαπητοι φιλοι.

IMG_4058.thumb.jpg.8752fa4a5e3d7ed0bb9742c0fb07f2e9.jpg

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Στέλιο, αφού έκανες την αρχή όλα τα πάνε καλά !, Καλή συνέχεια και ολοκλήρωση το συντομότερο δυνατό. =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σημερα τοποθετηθηκε και ο μεταλλικος σκελετος του αστεροσκοπειου."Εγινε" και ενα πρωτο χερι βαψιμο με αντισκουριακο.

IMG_4062.thumb.jpg.485a2d2ce8f2739f66473ad708b7b8cd.jpg

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

H κατασκευη τελειωσε φιλοι μου.

Τοποθετηθηκε η roll off οροφη, οι τσιμεντοσανιδες,η πορτα καθως και τα πλαινα προστατευτικα.

Σειρα εχει το βαψιμο.Εδω μετα απο ερευνα που εκανα μαζι με μια βιοτεχνια χρωματων,καταληξαμε σε ενα υλικο το οποιο ηθελα να περιοριζει την θερμοτητα σε μεγαλο βαθμο.Δεν ηθελα τα μεσημερια το αστεροσκοπειο κυριολεκτικα να βραζει.Μετα απο την ερευνα που καναμε βρεθηκε ενα υλικο με τα παρακατω χαρακτηριστικα.

συντελεστης θερμικης αγωγιμοτητας λsp thermo=0,1317 W/(m.K)

ανακλαστικοτητα ορατης ηλιακης ακτινοβολιας SR=0,895 (400-750nm)

αποροφητικοτητα α=0,16

αρχικη ολοφασματικη ανακλαστικοτητα SR=0,84 (300-2500nm)

συντελεστης εκπομπης υπερυθρης ακτινοβολιας ε=0,89.

Ολα αυτα εχουν σαν αποτελεσμα το εσωτερικο να διατηρει σταθερη θερμοκρασια και να μην γινεται ουσιαστικα ενα μινι θερμοκηπιο.

Οποιος φιλος ενδιαφερεται ας στειλει ενα π.μ. για περισσοτερες πληροφοριες.

Να σημειωσω οτι προκειται για ψυχρο υλικο.

Περαν των τεχνικων προδιαγραφων...Λαμαρινα σκετη στον ηλιο,βαλαμε χερι επανω της και ακαριαια το απομακρυναμε λογο της θερμοκρασιας,σε τμημα της βαμενο με αυτο το υλικο το χερι παραμεινε για οση ωρα το επιθυμουσαμε.

Επισης φιλοι μου εγκατεστησα στο ενδιαμεσο των εργασιων του αστεροσκοπειου,και ασυρματο μετεωρολογικο σταθμο.

Πολλη δουλεια φιλοι μου,μεγαλη η κουραση αλλα χαλαλι...

Σας ανεβαζω μερικες φωτο απο την προοδο των εργασιων μου.

Να ειστε ολοι καλα.

IMG_4070.thumb.jpg.15854846c1f62412a72384ef40a8e5e5.jpg

IMG_4069.thumb.jpg.d00e72a7beb1df41540c755e9852da23.jpg

IMG_4067.thumb.jpg.a75af481d50460c743b6161b31fa8114.jpg

IMG_4065.thumb.jpg.b3e03df3b6f61fcd250c345622984857.jpg

IMG_4064.thumb.jpg.ab089dd2b248446b1803f8153ddbaea1.jpg

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι αυτο που λεμε "δεν θελει κοπο θελει τροπο"

Μπραβο Στελαρα απλη κατασκευη και γρηγορη =D> =D> =D>

Ευχομαι να λιωσεις εκει μεσα για να μας χαρισεις απο εδω και περα πολλες και ομορφες δουλειες.

Συγχαρητηρια και παλι φιλε :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σημερα εγινε και το πρωτο χερι με το υλικο που σας περιεγραψα τις προαλες.

Επισης ενα αρχικο αλφαδιασμα τις βασης πανω στην οποια θα τοποθετηθει η ΗEQ5 pro.

Σειρα εχει το απογευμα το δευτερο χερι.

 

Καλο μεσημερι φιλοι μου.

IMG_4073.thumb.jpg.0ca111c6fc36f736b91a028a25d83a74.jpg

IMG_4072.thumb.jpg.0825a7bfb1958871ca80ac6fd8f77464.jpg

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Στέλιο!! =D> =D>

Καλή συνέχεια στην κατασκευή!!

 

 

 

Η σκεπή μπορεί να αντέξει σε κανένα έντονο μπουρίνι;;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητε φιλε.

Η σκεπη ειναι παρα πολυ καλα στερεωμενη στον roll off σκελετο.Ειναι ουσιαστικα βιδωμενη σε πολλα σημεια,σε τρεις βασικους παραληλους αξονες.Στους δυο πλαινους οπου ειναι και τα ροδακια κινησης και σε ενα παραληλο τους στο μεσον ακριβως.Με βαση αυτα που εχω δει τοσο καιρο απο διαφορες αλλου ειδους κατασκευες (οχι αστεροσκοπεια) στο σπιτι μου και σε αλλα σπιτια, ειμαι σιγουρος οτι αντεχει.

 

Να σαι καλα.

:D

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοι φιλοι.

Σημερα τελειωσαν και τα "δευτερα" χερια απο πλευρας βαψιματος,καθως και καποιες αλλες μικρες λεπτομερειες.

Τοποθετηθηκε και η ΗEQ5 pro.

Eαν αποψε εχουμε καλο καιρο θα γινει η πολικη της ευθυγραμιση.

Μετα απο αυτο σειρα στην λιστα εργασιων εχει το control center, το οποιο απο μονο του θελει κι αυτο πααααραααα πολυ δουλεια.

 

Να σται καλα και καλο μεσημερι.

IMG_4077.thumb.jpg.be58734e366be5e55fe9d08420f601c5.jpg

IMG_4076.thumb.jpg.740eaec0a011e080fa94f28d229d660f.jpg

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοι φιλοι σας γραφω μεσα απο το αστεροσκοπειο.

Polaris HA=14:40 αυτη την στιγμη που σας γραφω.

Η βραδια ειναι υπεροχη,πεντακαθαρος ουρανος.

Η HEQ5 pro και προσοφθαλμιο 5mm ειναι ηδη εδω και μια ωρα και 15 λεπτα καρφωμενα ακλονητα πανω στον Κρονο.Κατι μου λεει οτι η πολικη ειναι σε καλο δρομο...

Η νυχτα θα ειναι μεγαλη,θα περιμενω να δω τις αντοχες τις.

Αλλη εμπειρια φιλοι μου !!! Μολις ειδα τα οργανα στημενα εστω και προχειρα μου εφυγαν ολα.

Χαλαλι και την κουραση,χαλαλι και ολα.

Αυριο θα σας γραψω περισσοτερα πρωτα συμπερασματα.

Να σται καλα

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η χθεσινη διαδικασια ευθυγραμισης και διαφορων αλλων ρυθμισεων στεφθηκαν με απολυτη επιτυχια.

Συντομα αντι για δοκιμες, προστεθηκε ενας hyperion στο συστημα και αρχισα να παρατηρω οτι ηταν ευκαιρο.

Ελπιζω συντομα οτι θα σας αναρτησω τις τελικες φωτογραφιες με το αστεροσκοπειο και το control center ολοκληρωμενα.

 

:D :D :D

 

Να σται καλα.

IMG_4079.thumb.jpg.676cf6a056e364e10e24547efdfa1f79.jpg

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοι φιλοι.

Οι εργασιες στο αστεροσκοπειο συνεχιζονται πυρετωδως.Ακομη βρισκομαι στην φαση οπου δουλευω εντος του αστεροσκοπειου.Το control room ακομη πρεπει να περιμενει.

Τοποθετηθηκε λοιπον και ο ταπητας στο εσωτερικο.Επισης μπηκαν τα οργανα επανω και ξεκινησα την διαδικασια ζυγισματος,δοκιμων της roll off οροφης,ευθυγραμισης με τον νυχτερινο ουρανο,home position,park position,pec κλπ κλπ.

Σας παραθετω μερικες φωτος απο τις εργασιες.

 

Να ειστε ολοι καλα.

:D :D :D

IMG_4080.thumb.jpg.32a8cc865313d9500c6b85a5c403dc76.jpg

IMG_4091.thumb.jpg.3d4f94660c0abc5450ceea77f51274fb.jpg

IMG_4086.thumb.jpg.5d80dbdbf25bf66a011b31cf27bd9b45.jpg

IMG_4085.thumb.jpg.ab0ba78bbde138fa0ce28a8f938c9c1a.jpg

IMG_4084.thumb.jpg.99d7725a56477764029c96e44dea246e.jpg

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας και παλι αγαπητοι φιλοι.

Οι εργασιες στο αστεροσκοπειο καλα κρατουν...

Συνεχιζω επι καθημερινης βασης να δουλευω λεπτομερειες του που με την πρωτη ματια δεν τις υπολογιζε κανεις.

Για παραδειγμα τις τελευταιες 2-3 ημερες χρησιμοποιω ενα υλικο παρομοιο με την σιλικονη το οποιο το τοποθετω σε ολα τα σημεια επαφης της τσιμεντοσανιδας με τον μεταλικο σκελετο.Ο λογος ειναι οτι ενω οι τσιμεντοσανιδες ειναι πολυ καλα βιδωμενες στον σκελετο παρολα αυτα, υπαρχουν καποια μικρα κενα.Κανενα προβλημα με την πρωτη ματια.Αλλα με την παροδο των ημερων διαπιστωσα οτι τα σημεια αυτα ηταν ιδανικες φωλιες για πασης φυσεως εντομα !!! Μαλιστα.Αραχνες κλπ κλπ βρηκαν πολυ ωραια σημεια για να κατασκηνωσουν.Ετσι λοιπον ξεκινησα να σφραγιζω ολες αυτα τα σημεια.

Στην πορεια των εργασιων κραταω σημειωσεις με σημεια κλειδια τα οποια ειναι ευκολο να μην υπολογισει κανεις στην κατασκευη αστεροσκοπειου τυπου roll off.Σκοπευω οταν με το καλο τελειωσω να τα δημοσιοποιησω ετσι ωστε οι φιλοι που στο μελλον θα θελησουν να χτισουν κατι παρομοιο να εχουν εναν μικρο οδηγο που θα τους γλυτωσει χρονο και κοπο ευχομαι.

Αυτα απο μενα παραθετω και παλι μερικες φωτο απο τις εργασιες.

Να ειστε ολοι καλα.

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi Stelios,

 

Having the observatory should allow you to get a lot more use out of your equipment.

Enjoy it.

 

Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Η ωρα του καθιερωμενου καλοκαιρινου service εφτασε για την HEQ5 pro.Oπως καθε καλοκαιρι ετσι και φετος.

Οι δουλειες στο αστεροσκοπειο συνεχιζονται.Αν και μπορω να παρω πρωτο φως εδω και καιρο, το αποφευγω.Εχω σκυλιασει δεν το συζητω...Απλα θελω να τα κανω ολα οπως τα εχω φανταστει,να τελειωσω και την παραμικρη λεπτομερεια και μετα να πατησω το expose.

 

 

Να σται καλα ολοι και ευχαριστω για τα καλα σας λογια.

 

:D :D :D

service.thumb.jpg.552dbdcc84479908a0edf44a85cf747f.jpg

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν εχω λόγια!!!!! Μπράβο!

 

Καθαρους ουρανους φιλε!

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αγαπητοι φιλοι.

Μετα απο πολλες δοκιμες επι δοκιμων (και παρα πολλες εργασιες που δεν υπολογιζα) εχω πλεον καταληξει σε διαφορα θεμματα.

Ετσι αρχισα (τολμω να το πω) να μπαινω σε ενα τελικο setup και καλιμπραρισμα του ολου εξοπλισμου.

Με αυτα κατα νου ξεκινησα απο τι αλλο ? Απο μια καλη πολικη φυσικα.

Να αναφερω οτι τοσο διαστημα ειχα κανει μια απλη πολικη (μεσα απο το polar finder της κεφαλης) και με αυτο εκανα τις διαφορες δοκιμες μου.

Ο ερχομος του RC ομως (παρεα με την εστιακη του) με εκαναν αμεσως να καταλαβω οτι πρεπει να προχωρησω σε μια πολυ καλυτερη πολικη.Δεν συγχωρει... Trail απο τα 11-12 sec.

Ξεκινησα λοιπον να δοκιμαζω πολλες και διαφορες μεθοδους πολικης ευθυγραμισης.Απο διολισθηση μεχρι και καποιες που αναφερονται ως υβριδικες.Στην πορεια αλλαξα και διαφορα προγραμματα.

Μεχρι στιγμης εχω "συμπαθησει" ενα προγραμμα με την ονομασια EQ ALIGN.Μετα απο εκτενεις δοκιμες μετρησα RMS DEC 0,76 σε ενα βαθος χρονου περιπου 8 λεπτων.Αρκετα καλο πιστευω.Αυτο μεταφραζεται σε unguided καρε 40sec με την 1370 εστιακη του RC.Eπισης αρκετα καλο.

Θα συνεχισω την προσπαθεια με εναν στοχο ενα χαμηλο rms σε ενα βαθος καπου 15-20 λεπτα,αν βεβαιως αυτο ειναι εφικτο.Καπου εκει θα σταματησω.

 

Να ειστε ολοι καλα.

 

:D :D :D

.jpg.5e7c7f614d158d11e1544df560990269.jpg

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Στέλιο,

θα με ενδιέφεραν τα αποτελέσματά σου από το EQALIGN. Εγώ έχω ένα RC8 κ μόλις χθες κατέβασα το προγραμμα κ νομ'ιζω οτι φαίνεται αρκετά καλό.

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης