Jump to content

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΠΕΙΟΥ


ΣΤΕΛΙΟΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αγαπητε φιλε dp297.

Πριν ξεκινησεις και χασεις πολυτιμο χρονο.

Το προγραμμα δουλευει μονο εαν εχει γινει σωστο config.Σε μπερδευει γιατι μοιαζει να δουλευει ετσι απλα.Το config του lon/lat,της καμερας και pixel size,η εστιακη κλπ ειναι αυτα που το ξεκλειδωνουν.

Επισης να θυμασαι οτι αναφερει ενα πληκτρο start που δεν υπαρχει, εννοει την μια φορα το "init camera angle calculation" και την επομενη (το ιδιο παλι) με το ονομα "init measures".

Κατι τελευταιο.

Αστο να δουλεψει στην μοναδα του χρονου πανω απο 5 λεπτο και ΜΟΝΟ αστρα που αυτο οριζει σε μια συγκεκριμενη περιοχη.Μην μπεις στον πειρασμο που μπηκα να δοκιμασεις με καλα αστρα διπλα στην περιοχη του.Aν εχεις στον αξονα 6/18 ακομη μεγαλυτερη η ακριβεια του.Σε περιπτωση μη καλου αλφαδιασματος η azimuth επηρεαζει την elevation ρυθμιση.Μην σε στεναχωρει.Με συνεχεις μετρησεις διορθωσεις μια στο ενα μια στο αλλο διορθωνονται.4 πρεπει οπωσδηποτε.ΑΖ-ΕL-AZ-EL.Απο εκει και μετα καλο πειραματισμο.

 

 

Φιλε gregohks την παλευω εδω και 5 χρονια απο αυτο το σημειο.Αν κατι δεν βολευει περιμενω απλα για μια περιοδο που ειναι ψηλοτετα.Το προβλημα ηταν και ειναι ο νοτος μου.Ακομη και επανω στην ταρατσα που τα εστεινα M20 το οριο μου.

 

Να σται καλα φιλοι μου.

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Στέλιο,

έχεις δοκιμάσεις να κάνεις οδήγηση (χωρίς να έχεις χρησιμοποιήσει το EQALIGN κ να κάνεις drift align) κ να βρεις το μέγιστο χρόνο χωρίς trailing?

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αγαπητοι φιλοι.

Εχω αρκετο καιρο να ανανεωσω το θεμα με καινουργια νεα απο την κατασκευη του αστεροσκοπειου μου.

Ο λογος ειναι οτι παιδευομαι (?) με παιδευουν (?) τι να πω ? Δεν ξερω.

Το ζητημα ειναι οτι ολο αυτο το διαστημα συνεβησαν τα εξης.

Πριν τον ερχομο του GSO 6'' RC, ειχα σκεφτει πως θελω να ειναι το setup μου.

Η HEQ5 PRO πανω της η πλακα της vixen που εχω αρκετα χρονια,πανω στην πλακα το gso και παραληλα το ts 65 quadraplet.Οπως ειχα τοσα χρονια παραληλα το gso 200/800 f4 και το ed80.

Το ts 65 απο οτι αναφερεται εχει τα δαχτυλιδια του.Το gso οχι.Τι ποιο απλο λοιπον και λογικο απο το να παραγγειλω τα δαχτυλιδια του.Τα παρηγγειλα περιμενα καμια μιαμιση βδομαδα αν θυμαμαι καλα και οταν τα δοκιμασα...ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΑΝ !!!

Τι να πω ? Επικοινωνω με Γερμανια και με ενημερωνουν οτι προφανως δεν ταιριαζουν και οχι μονο.Δυστηχως δεν υπαρχουν δαχτυλιδια γι αυτο το μοντελο...

Ψυχρολουσια λοιπον,τζαμπα οι μερες τις αναμονης και παμε για αλλαγη setup...

Mιας και δεν εχω ομως ακομη στην κατοχη μου το ts 65 λεω "ε δεν πειραζει ας ασχοληθω λιγο με το rc και στην πορεια θα το μελετησω".

Και αυτο και εκανα.

Μετα απο τις πρωτες δοκιμες διαπιστωσα αμμεσα οτι σιγουρα εχει δυνατοτητες αλλα επισης σιγουρα θελει και ΕΥΘΥΓΡΑΜΙΣΗ.Ενταξει (ξαναλεω) αφου αναφερει ρητα και κατηγορηματικα στο site των Γερμανων οτι η ευθυγραμιση του γινεται ΜΟΝΟ απο το δευτερευων,διοτι το πρωτευων ειναι σε σταθερη θεση,ποσο δυσκολο μπορει να ναι ? Εδω ευθγραμιζα το f4 νευτωνειο.Παραθετω

 

Fixed primary mirror cell

Collimation of the secondary mirror

The primary mirror is fixed in its precisely machined mirror cell. Collimation of the telescope is done through the secondary mirror.

Ξεκαθαρα πραγματα νομιζω...

 

Αρχιζω λοιπον τις πρωτες δοκιμες...και με εκπληξη μου διαπιστωνω μεσα σε δευτερολεπτα (μολις το καλο ειδα το πραμα) οτι το πρωτευων δεν ειναι φιξ,αλλα συμμετεχει στην διαδικασια της ευθυγραμισεως ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ !!! Μου εφυγαν τα μαλια.Οχι για την ευθυγραμιση αλλα για την διαφημιση του προιοντος, η οποια κατα την αποψη μου ειναι ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΟΤΑΤΗ !!!

 

Collimation of the secondary mirror

The primary mirror is fixed in its precisely machined mirror cell. Collimation of the telescope is done through the secondary mirror.

 

Το προσπερασα κι αυτο και λεω βουρ,ας το ορμηξουμε το πραγμα.Αλλα σαν σωστοι καταναλωτες και φιλοι της αστρονομιας ας μην κανουμε του κεφαλιου μας ας ρωτησω πρωτα

Επικοινωνω με Γερμανια και ρωταω γιατι και πως.

Παραθετω την απαντηση τους.

"Unfortunately we do not have any collimation instructions in English or Greek language"

 

Ανταλαξαμε τοσα mail στην Αγγλικη.Δεν μπορουσαν να μου γραψουν δυο λογια ???

 

Το προσπερναω κι αυτο.Και αρχιζω το ψαξιμο.

Καταληγω σε μερικα λογικα (ομοκεντρικα) συμπερασματα.

Και ξεκιναω τις προσπαθειες.

Βρε καλο μου,βρε χρυσο μου.Τιποτα.Ερχεται φευγει ξαναρχεται...Κατι δεν παει καλα...

 

Μιλαω και με τον Αγγελο,διαβαζω και κατι χαροκαμενους Αγγλους στο cloudy και αλλου που τους εχει φυγει η μαγκια να καταλαβουν τι τρεχει.Και το συμπερασμα βγηκε.Απλο. Το τηλεσκοπιο ευθυγραμιζεται αλλα μολις παμε προς τον εστιαστη μερια αρχιζουν τα παραξενα.Τι παραξενα δηλαδη,τα γνωστα tilt κλπ κλπ.

 

Τιποτα παραξενο δηλαδη γιατι ο Γερμανος το ξερει ηδη.Μου το γραφει στην σελιδα του στα εξτρα/αξεσουαρ,αλλα εγω δεν το ειδα.Βλεπετε ηθελα μονο το τηλεσκοπιο κι οχι τα αξεσουαρ.

Παραθετω το link

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4272_TS-focuser-collimation-for-6---8--RCs-by-GSO-and-Astrotech.html

 

Mαλιστα φιλοι μου ευθυγραμιστης του focuser.Αγοραζεις εναν κι ολα τα προβληματα σου λυνονται.

Ε τι να κανω κι εγω παρηγγειλα εναν.Περιμενα και παλι ενοειται.Και τελικα η λυση εφτασε.Τρεχω αμεσως τον τοποθετω και...

@@

ΟΤΑΝ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΥΘΥΓΡΑΜΙΣΤΗ ΤΟΥ ΕΣΤΙΑΣΤΗ ΧΑΝΟΥΜΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΙΣ ΒΙΔΕΣ ΕΥΘΥΓΡΑΜΙΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΕΥΟΝΤΟΣ !!!! Ναι καλα διαβαζεται.

ΤΙΣ ΚΑΠΑΚΩΝΕΙ !!!!!!!

Εχω παθει πλακα.Οι ανθρωποι ειναι απιστευτοι.Στα μεγαλυτερα μοντελα οι βιδες του πρωτευοντος βρισκονται σε αλλο σημειο και δεν χανεται η προσβαση.Στο μικρο ομως...

 

Επικοινωνω και ολα καλα.

Υπαρχει κι αλλο προιον που θα μου λυσει το προβλημα.

Ο ΞΕΚΑΠΑΚΩΤΗΣ ΒΙΔΩΝ ΕΥΘΥΓΡΑΜΙΣΗΣ ΠΡΩΤΕΥΟΝΤΟΣ ΚΑΤΟΠΤΡΟΥ ή αλλιως

M90 extension.

Χωνεις λοιπον εναν Μ90 βιδωνεις επανω τον ευθυγραμιστη βιδωνεις επανω και το focuser και τελειωσες.Ολα καλα μετα.Εχει πιασει Μαρτιος εφτιαξε κι ο καιρος και εισαι ετοιμος.Επειδη εχτισες το αστεροσκοπειο το 2011 πρεπει ντε και καλα φετος να το δουλεψεις κιολας ?

 

Αν δεν θες τον Μ90 τοτε προβλημα σου αλλα σου δινουν και την λυση.

Παραθετω.

"The trick here is that you first need to collimate the telescope and then install the focuser collimator and collimate the focuser. This needs to be repeated 2-3 times until both collimations are fine."

 

Για οσους δεν καταλαβαν...Ευκολο ειναι βρε.

ΞΕΚΙΝΑΣ ΕΥΘΥΓΡΑΜΙΣΗ (ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΕΥΘΥΓΡΑΜΙΣΤΗ ΕΠΑΝΩ).ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΠΕΤΥΧΕΙΣ ΞΕΒΙΔΩΝΕΙΣ ΤΟΝ FOCUSER ΚΑΙ ΒΙΔΩΝΕΙΣ ΤΟΝ ΕΥΘΥΓΡΑΜΙΣΤΗ ΤΟΥ FOCUSER.ΞΑΝΑΕΥΘΥΓΡΑΜΙΖΕΙΣ.ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΠΕΤΥΧΕΙΣ ΞΕΒΙΔΩΝΕΙΣ ΠΑΛΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΒΙΔΩΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΟΝ FOCUSER.EΥΘΥΓΡΑΜΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ.

 

Καπου εδω τελειωνει και η ανανεωση του τοπικ.Αλλο τι να σας γραψω.

Σε αυτη την φαση βρισκομαι αυτην την περιοδο.

 

Τον αν βρηκα τελικα τροπο ή οχι αυτο ειναι αλλο θεμα,αλλα σαν ανθρωπος,σαν καταναλωτης,σαν φιλος της αστρονομιας,νιωθω βαθυτατα προσβεβλημενος.Ολη αυτη η κατασταση μου εφαγε ενα Αυγουστο με υπεροχες βραδιες,με εβαλε οικονομικα σε αγορα προιοντων που με εβγαλαν απο τον προυπολογισμο μου,με εκανε εξαλο.Λυπαμαι πολυ για την επαγγελματικη συμπεριφορα τους.Κι οχι μονο.

Τι πηρα λοιπον "χαμπαρι" να το πω ετσι πεζα και λαικα.

 

Οι μαγκες φτιαχνουν ενα τηλεσκοπιο.Δουλευει τελεια.Για να μειωσουν το κοστος το σπαζουν σε κομματια τα οποια τα βαφτιζουν αξεσουαρ.Εν τω μεταξυ η τιμη ειναι ελκυστικη, ο καταναλωτης αγοραζει και στην πορεια προσπαθωντας να κανει το οργανο του να δουλεψει σωστα αρχιζει να αγοραζει τα αξεσουαρ του.

Και ετσι βλεπουμε πολλα και παραξενα οπως αξεσουαρ στην μια εταιρεια να ειναι στον στανταρ εξοπλισμο σε αλλη στην ιδια τιμη.

Αυτο καταλαβα εγω.

 

Απο εκει και περα.

Εγω το εργαλειο θα το στρωσω ο κοσμος να χαλασει.Ας πιασω και 2020.

Αυτα λοιπον τα νεα μου φιλοι.

Παραθετω και μια φωτο που παρθηκε μεταξυ ολου αυτου του μπερδεματος.

Ενοειται οτι προκειται για καθαρα δοκιμαστικες ληψεις.Απλα δεν αντεξα και πηρα και μερικα frames.

 

Ευχομαι την αλλη φορα να εχω τελειωσει.

Να ειστε ολοι καλα.

 

1353202362_ngc7331.jpg.102442449e4963eb9ad537c05ce704d7.jpg

Μια δοκιμη στον NGC 7331

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέλιο αν δεν το έχεις υπόψη σου ρίξε μια ματιά σε αυτό το pdf:

 

http://www.astronomics.com/main/documents/astro%20tech/astro-tech%20at6rc%20collimation%20sheet.pdf

 

ΥΓ. Από ότι καταλαβαίνω το Astrotech έρχεται από τη μαμά του με το ..."εξτρα" για τον TS αξεσουάρ ευθυγράμμισης του εστιαστή...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aγαπητε Κωστα.

Εχω ηδη μιλησει κιολας με τον τυπο που εκανε την μεθοδο.Την εχω δοκιμασει ηδη.Δεν μπορω να πω οτι ειδα καποια αισθητη διαφορα.Οτιδηποτε λεει να πειραξουμε το πρωτευων σημαινει αυτοματα οτι μετακινουμε και τον focuser.Πανε πακετο.Αν μετακινειται και ο focuser παει και ο οπτικος αξονας περιπατο.

 

Αγαπητε Ηλια

Ναι το εχω διαβασει το manual.Βλεπεις ομως στο star test ? O Aμερικανος λεει να πειραξουμε το δευτερευον γιατι ξερει αυτο που εγραψα παραπανω.Πραγμα λαθος ομως.

 

Η λυση ειναι απλη.Θελουμε τρεις ανεξαρτητες κινησεις.Μια το δευτερευων,μια το πρωτευων και χωρια ο focuser.Ηδη αποψε ξεκινησα μια μιξη,ενα κραμα της μεθοδου της astrotech, ενα της ts ( oπου υποτιθεται οτι εχουμε προσβαση στο πρωτευων) και μια με βαση την πραγματικοτητα.Οτι δηλαδη δεν εχω εγω προσβαση εαν κουμπωσω τον ευθυγραμιστη επανω.

Το δουλευω...

 

Αυτο τηλεσκοπιακι το αγαπησα πραγματικα και πιστευω οτι θα μου χαρισει πολλη χαρα.

Θα το στρωσω.

 

Να σται καλα αγαπητοι φιλοι.

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητε φιλε.

Ακριβως αυτο που βλεπεις και σε εχει τρελανει ειναι και το θεμα. Ακριβως αυτο.

Ας δουμε τα πραγματα καταρχιν λογικα.Το τηλεσκοπιο ειναι αστρογραφος, αλλα δεν ειναι και διοπτρικο takahashi.Δηλαδη καποια στρεβλωση πεδιου δικαιολογειται.Αλλα ! Ομοια και στις τεσσερις γωνιες.Εαν η στρεβλωση ειναι διαφορετικη σε καθε γωνια ή σε μια γωνια ή σε μια πλευρα ή σε εναν αξονα μονο, τοτε εχουμε καποια καμπυλοτητα καποιο tilt στην διαδρομη μας εντος του focuser και προς το ccd.Υπαρχει περιπτωση ακομη και το ccd μας το ιδιο να εχει tilt.(Γεια σου Αγγελε).Αυτο δεν διορθωνεται με collimation του τηλεσκοπιου.Aλλα με collimation του εστιαστη.

 

Το εξαρτημα που λες ειναι το δευτερο, αυτο που θα μας δωσει καποια αποσταση ωστε να χωρεσει το αλλεν κλειδι για να ρυθμιση το πρωτευων.

 

Με ρωτας πως κανω την ευθυγραμιση.

Τι να σου απαντησω φιλε ? Δεν υπαρχει στανταρ τροπος στην περιπτωση μας.

Τι θελω να πω.

Ο Αμερικανος κανει την "παπια" και θετει το ζητημα σαν να ειναι το πρωτευων ΤΕΛΕΙΟ και δεν θελει ευθυγραμιση (ουσιαστικα).Μιας και οταν ερχεται η ωρα να κανεις star test σου λεει να πειραξεις το ΔΕΥΤΕΡΕΥΩΝ. Λαθος !!! Ξερει ομως οτι αν σου πει πειραξε το πρωτευων θα πειραξεις ξανα και την ευθυγραμιση του focuser ο οποιος παει πακετο οπου παει το πρωτευων.Αρα θα πειραξεις την ΟΠΤΙΚΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ απο το δευτερευων προς τον focuser (ccd).Αρα θα θελει ξανα πειραγμα το δευτερευων.Και ουτο καθεξης.Ουσιαστικα η μεθοδος τους σου λεει "ζησε με οτι εχεις".Ουσιαστικα.

Σε ολα τα sites με rc οταν ερχεται η ωρα να κανεις star test και να ελεγξεις την σκια του δευτερευοντως μεσα στο πρωτευων σου λενε να ρυθμισεις το ΠΡΩΤΕΥΩΝ.

Ακριβως αυτο και πολυ σωστα σου λενε και οι Γερμανοι.

Εκει οπου περιγραφουν την διαδικασια ευθυγραμισης ΕΑΝ εχεις αγορασει τον ευθυγραμιστη του εστιαστη οταν φτανουν στο star test και την σκια του δευτερευοντως σου λενε να πειραξεις το πρωτευων.

Το προβλημα εδω ομως ειναι οτι εσυ πρεπει να εχεις

α)τον ευθυγραμιστη του εστιαστη

β)+ μια προεκταση m90 για να εχεις προσβαση στις βιδες του πρωτευοντως.

Αν τα διαθετεις με την μεθοδο τους τοτε σιγουρα θα ερθεις σε collimation.

 

 

Aπο εκει και περα.

Το cheshire ειναι για μενα η πρωτη φαση.

Δηλαδη ευθυγραμισα το δευτερευων και το πρωτευων ετσι ωστε ΟΛΑ να ειναι ΟΜΟΚΕΝΤΡΑ.

Εκανα star test οπου η σκια του δευτερευοντως ηταν κεντρο.

Εβγαλα φωτο και στα ακρα γινοταν ΠΑΝΙΚΟΣ.Οχι ομοιομορφος πανικος (παντου η ιδια στρεβλωση) αλλα διαφορετικη απο πλευρα σε πλευρα κλπ.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.

Αφου το cheshire δειχνει τα παντα ομοκεντρα

και αφου το star test λεει ολα καλα...ΑΡΑ

Η στρεβλωση αυτη εχει πλεον να κανει καθαρα με την διαδρομη μεσα στον focuser προς το ccd.

Αρα

Δεν πρεπει να πειραξω σε καμια περιπτωση τωρα ουτε το δευτερευων ουτε το πρωτευων.

Θα ξεβιδωσω τον focuser θα βιδωσω τον ευθυγραμιστη (θα χασω την προσβαση στο πρωτευων αλλα ειπαμε οτι στην παρουσα δεν θελει πειραγμα) και θα ρυθμισω....

Το θεμα ειναι τι ?

Αφου το cheshire τα δειχνει ολα σωστα....

Εδω ειναι και το επομενο σταδιο.

Εχω την εντυπωση οτι με τον ευθυγραμιστη θα πρεπει να κυνηγησω με μεγαλη ακριβεια (δεν ξερω εαν με το ματι μπορει να γινει) ΕΑΝ ΤΑ ΟΜΟΚΕΝΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΦΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΝΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ CHESHIRE.Ενοειται οτι το προσεξα πιο πριν αυτο το σταδιο.Αλλα πιστευω οτι εκει κρυβεται το "μυστικο".

Δεν νομιζω να τα καταφερω,διοτι δεν πιστευω οτι θα καταφερω να δω τετοια μικροκινηση.

Γι αυτο αφου ξαναδοκιμασω και εαν δεν πετυχει θα κανω το παρακατω.

Θα παρω ενα αστρο που στο κεντρο θα ναι στο focus και θα το παω στις γωνιες (σαν το βιντεακι με την μασκα) μολις το δω να στρεβλωνεται θα αρχισω εντελως μπακαλικα και χωρις λογικη να πειραζω

της βιδες του ΕΥΘΥΓΡΑΜΙΣΤΗ και οχι του πρωτευοντως.Ο σκοπος απλος. Θα πειραζω μεχρι να δω το αστρο να αρχισει να συμμαζευεται.Και ολα αυτα παντα με τα δυο κατοπτρα απειραχτα.

Εκει ξανα δοκιμη ολο το πεδιο.Και ξανα και ξανα.

Ελπιζω αυτο να δωσει λυση.

 

Απαντω δημοσια στο μηνυμα σου γιατι πιστευω οτι ισως να παιδευονται και αλλοι φιλοι.

Στο εξωτερικο παντως παιδευονται.

 

Να σαι καλα και καλο μεσημερι.

Στελιος

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παραθετω και τεσσερις φωτο απο τις αναλογες γωνιες για να δειξω αυτο που σου λεω ως ανομοιομορφη στρεβλωση.

 

Η στρεβλωση θα επρεπε να μοιαζει σε ολες τις γωνιες το ιδιο.Δεν μας νοιαζει το ποση, αλλα θα επρεπε να μοιαζει ιδια.

175046466_panodexia.jpg.913bebb4bd6ec781c09b9aab5eb6b962.jpg

1396162162_katodexia.jpg.ed436a921dbf960c54ca45441d4145c9.jpg

535375789_katoaristera.jpg.9b138981353907a364327ae95330d9f0.jpg

1684398312_panoaristera.jpg.616cf49c96e1c7fcbd7e68c3313da5d2.jpg

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στελιο υπάρχει όντως διαφορά στα άστρα από άκρη σε άκρη. Έχεις αποκλείσει την περίπτωση "κρεμάσματος" του εστιαστή; Οι Αμερικάνοι προτείνουν κάποιες επεκτάσεις μεταξύ εστιαστή και ΟΤΑ προκειμένου ο εστιαστής να είναι όσο το δυνατόν πιο μαζεμένος κατά τη χρήση και τη βιδούλα του tension γερά σφιγμένη. Το λέω αυτό γιατί τα αστεράκια στο πάνω μέρος δείχνουν πολύ πιο παραμορφωμένα σε σχέση με το κάτω μέρος. Έχεις το ίδιο αποτέλεσμα και ίδια παραμόρφωση στις ίδιες γωνιες όπου και να βλέπει το τηλεσκόπιο;

Καλή δύναμη όπως και να έχει... Τέτοιες καταστάσεις είναι πονοκέφαλος...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ηλια δεν νομιζω να ειναι θεμα κρεμασματος γιατι τα ιδια ακριβως αστερια εχω και εγω στο δικο μου σκοπιο και εχω σφιγμενες και τις δυο βιδες ρυθμισης της τασης στον εστιαστη για τον λογο κρεμασματας και εχοντας προεκταση αναμεσα στον εστιαστη και το σκοπιο, με οδηγηση Oag και με adm dual saddle, drift align, κτλ,κτλ.

 

Ψαχνοντας καλυτερα ειδα στο cloudynights http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/3607051/Main/3556846 (αν και ειχε το ατομο ανακλασεις εσωτερικα) οτι διελυσε τον εστιαστη του σκοπιου και τον μετρησε και ειδε οτι δεν εχει θεμα κατασκευης και κατεληξε και αυτος στο συμπερασμα οτι ειναι η ευθυγραμμιση του εστιαστη. επισης και η καμερα,τροχος φιλτρων,φιλτρα πρεπει να ειναι παραλληλα στον οπτικο αξονα.

 

Υ.Γ. συγγνωμη αν χαλαω το τοπικ σου στελιο

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aγαπητε Ηλια.

Εχω δοκιμασει απο τερμα ανοιχτη η διαδρομη του εστιαστη, μεχρι σχεδον κλειστος.Το tension πολυ καλα σφιγμενο.Μια απο τα ιδια ειναι.Απο την αλλη ο εστιαστης στην κινηση του δειχνει ομαλοτατος,σφιχτος και καθε αλλο παρα ανασφαλεια και υποψιες μου δημιουργει.

Απο την αλλη το τεραστιο αυτο back focus που συνεπαγεται και τεραστια διαδρομη εχει σαν αποτελεσμα ο οπτικος αξονας να περναει απο ενα σωρο σημεια ενωσης προεκτασεων,τροχων,ανταπτορων κλπ κλπ.Ετσι το παραμικρο λαθακι και λογω τεραστιου αισθητηρα μεταφραζεται σε αυτην την υπερβολικη παραμορφωση.Σιγουρα τετοια setup θελουν τα χιλιαρικα τους.

Αυτα εχουμε με αυτα προπαθουμε.

Φιλε Κωστα στο ιδιο καζανι βραζουμε.Δεν μου χαλας κανενα τοπικ.

Αληθεια το αλλο το ξερετε ???

Κυριος ειχε το ιδιο ακριβως προβλημα με το 8''.

Δεν την παλεψε ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΟΨΕ !!! Ναι το εκοψε.

Το κοψε μια στην μεση.Το κοψε και μια στο πισω μερος.

Μπροστα (απο την μεση και πανω) το κανε σαν αυτο το θεριο του φιλου μας του Geonik ξερετε αυτο με τις σιδερειες κλπ κλπ.Και το πισω κομματι πεταξε το εστιαστη,εβγαλε και την υποδοχη που κουνιεται ο εστιαστης παρεα με το πρωτευων εκανε καινουργια εβαλε και ενα καινουργιο εστιαστη, και ετοιμος !!!

Δεν την παλεψε σας λεω.

Ο κυριος μας λεει τα παρακατω

"For example the focusser of the RC's in this class is attached to the mirrorcell. That makes collimating the scope a terrible job. (if you start adjusting the primary mirror)

I connected the focusser therefor to the outer backplate instead. Result is that the focusser doesn't change position when adjusting the primary.

Before I always ended up with good collimation through the cheshire, but the laser was off center, exactly on the same spot over and over again.

I know some of the users of the RC's have trouble to collimate their scopes, maybe this an eyeopener for those using these systems."

(Κωστα το διαβασες καλα φιλε ?)

 

Και για οσους δεν με πιστευουν παραθετω και την φωτο.

Να σται ολοι καλα.

 

rc.jpg.8fa5256e764a43ad2304a58b1b11a5c5.jpg

Το κοψε !!!

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συνεχεια λοιπον...

Αποψε πριν να σκοτεινιασει ξεκουμπωσα τον εστιαστη και βιδωσα τον ευθυγραμιστη του.Τοποθετησα το cheshire και οπως ακριβως το περιμενα δεν μπορεσα να δω καποια σοβαρη μεταβολη των ομοκεντρων ως προς το κεντρο του σταυρονηματος του cheshire.

Ετσι πηγα στο παρακατω σταδιο,οπου θα πειραζα τις βιδες του ευθυγραμιστη μεχρι να δω αξιολογες μεταβολες στο πεδιο.

Δυστηχως ομως κατι συνεφακια που βολταριζαν μου επετρεψαν να παρω μια φωτογραφια στα γρηγορα.

Τραβηξα 200 δευτερολεπτα ( τα παραθετω παρακατω ) οπου αμεσα ειδα μια διαφορα.Ειναι προφανες οτι η προηγουμενη ρυθμιση "εσφιξε" και "μικρυνε" τα αστρα παντου.Το ενιωσα αμεσα.Αλλα οσον αφορα την ανομοιομορφια στην στρεβλωση του πεδιου το προβλημα ιδιο και απαραλαχτο.Και στα ιδια σημεια.Φυσικο αφου δεν πειραξα τιποτε ουσιαστικα, "μπακαλικα" και χωρις λογικη οπως εγραψα παραπανω.

Εκλεισα λοιπον το αστεροσκοπειο και αρχισα και παλι την ερευνα και την μελετη για λυσεις.

Σκεφτηκα μηπως θα μπορουσα να βρω καποια λογικη και καποια μεθοδο πισω απο τo ΠΟΙΕΣ βιδες του ευθυγραμιστη να πειραξω.

Μελετησα λοιπον ξανα και ξανα την φωτογραφια προσπαθωντας να μεταφρασω το τι βλεπω.

Αυτο που παρατηρησα λοιπον ειναι οτι αν κανεις crop περα περα ολο το επανω μερος και μετα το κατω και αρχισεις να τα αντιπαραβαλεις διαπιστωνεις οτι το κατω μερος ειναι καλυτερο απο το πανω.

Στο αλλο κοψιμο (παλι στην μεση καθετα ομως) ολο το αριστερο τμημα εναντιον του δεξιου, δεν εχει καμια τρελη διαφορα,εκτος απο την ΠΑΝΩ αριστερη γωνια.

Με ολα αυτα στο μυαλο σκεφτηκα την θεωρια απο την αρχη.Γιατι γινονται ολα αυτα ? Διοτι το βελτιστο ειναι ενα απολυτα επιπεδο πεδιο λογω του οτι ειναι επιπεδη η επιφανεια των ccd.Aρα το δικο μου ccd για χιλιους λογους δεν ειναι ΚΑΘΕΤΟ και ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ στο πεδιο.Εχει μια κλιση σιγουρα.

Απο την μελετη της φωτογραφιας μου και εφοσον ειδα πανω κατω στα ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ τμηματα της φωτο μεγαλες διαφορες συμπερανα οτι η ΤΕΛΙΚΗ ΘΕΣΗ του αισθητηρα μου ως προς το πεδιο εχει οριζοντια καποια κλιση.Σιγουρα υπαρχει και μια μικροτερη καθετη κλιση γι αυτο και εχει αρπαξει η πανω αριστερη γωνια.Εχει την στρεβλωση που εχει ολο το πανω τμημα + οτι στην αριστερη πλευρα ειναι εμφανεστερη και η μικροτερη κλιση στον καθετο αξονα.

Προσπαθησα να βρω μια λυση που να βασιζεται στις παρατηρησεις μου και οχι μπακαλικα βιδωνε ξεβιδωνε οπως ειχα σκοπο πρωτυτερα.

Και εδω αρχιζουν οι υποθεσεις...

Εαν το σωμα της καμερας δεν υπηρχε και ειχα αμεση προσβαση στο ccd με τρια βιδακια απο πισω του σαν αυτα που εχουμε στα κατοπτρα μας και ευθυγραμιζουμε,δεν θα μπορουσα αφου βλεπω προς τα που και που ειναι το προβλημα να "σπρωξω" 'η να "τραβηξω" (push/pull) με αυτα το ccd μου ? Να του προσθεσω ή να του αφαιρεσω κλιση ? Λογικα ναι.

Βιδακια απο πισω του δεν εχω.

Αλλα εχει ο ευθυγραμιστης του focuser απο μπροστα.Το προβλημα ειναι οτι δεν γνωριζω ποια βιδα αντιστοιχει σε ποια πλευρα του αισθητηρα.

Σκεφτηκα λοιπον αυριο με το καλο,να βγαλω την καμερα να φτιαξω ενα αυτοκολητο με τις αναλογιες πλευρας του ccd και να το κολησω πισω απο την καμερα ΑΚΡΙΒΩΣ αναλογα με τις πλευρες του ccd.

Κατοπιν θα τοποθετησω την καμερα και θα την περιστρεψω ετσι ωστε να ξερω ΑΚΡΙΒΩΣ ποια βιδα του ευθυγραμιστη αντιστοιχει σε ποια πλευρα ή γωνια του αισθητηρα.

Θα παρω καρε.Λογικα θα δω μια απο τα ιδια.

Αμεσως θα αρχισω να βιδωνω/ξεβιδωνω τις βιδες με τετοια σειρα ωστε να μετακινησω προς μια κατευθυνση ΣΤΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ ΑΞΟΝΑ το πανω μερος (και φυσικα προς την ακριβως αντιθετη το κατω μερος). Η κινηση αυτη ή θα αυξησει την κλιση και θα χειροτερεψει το πεδιο ή θα την μειωσει και θα εχω καποια βελτιωση.

Ετσι σκεφτηκα φιλοι μου να το παω. Ισως αυτο ολο να ναι πιο μπακαλικο,αλλα θα το δοκιμασω.

 

Παραθετω 2 φωτος.

Αυτην που πηρα αποψε (εχει και trail μεσα)

και μια οπως φανταστηκα την ολη διαδικασια.

Ελπιζω να εχω καλο καιρο αυριο βραδυ και να πειραματιστω.

 

 

Να σται ολοι καλα και καλο σας βραδυ. :-k

(υγ η υποθετικη φωτο ειναι mirrored το δεξια ειναι αριστερα)

.jpg.0842baef08a7729b1ecd877b3da10fd2.jpg

300.thumb.jpg.4bb8175d639c1df342aa73722b5aaacd.jpg

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει μέθοδος για colimation RC και έχει καλύτερα αποτελέσματα απο colimators

η μέθοδος έιναι αποκλειστικά με χρήση CCD ,

δεν υπάρχει κάπου καταγραμένη την έχω εφαρμόσει στο δικό μου,

θα δώ τις επόμενες μέρες αν βρώ χρόνο να την γράψω...ίσως σε βοηθήσει...

Γιώργος Νικολιδάκης

Μέλος ΕΑΕ.

We count the time scale and analyze the creation mechanisms, trying to catch in mind the invisible.

http://geonik.homeip.net

http://astronomia.org.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέλιο καλημέρα,

 

Παρακολουθώ όλα αυτά που γράφεις και καθώς καταλαβαίνω ότι το collimation είναι δύσκολη δουλεία ](*,), ψάχνοντας τυχαία βρήκα ένα εξάρτημα το οποίο τοποθετείται πριν από το CCD και σου δίνει τη δυνατότητα να ευθυγραμμίσεις το CCD με τον οπτικό άξονα του τηλεσκοπίου. Ίσως μπορεί να σε βοηθήσει:

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4745_TS-T2-tilter---compensation-for-field-tipping-in-astro-photograp.html

 

Υπομονή και καλή επιτυχία!

 

Φιλικά,

 

Δημήτρης

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα μπορουσες να δοκιμασεις το εξης για να βρεις ποιες βιδες αντιστοιχουν σε καθε γωνια της καμερας. κατα την ημερα αναψε την καμερα και βαλε το χερι σου μπροστα απο το τηλεσκοπιο και δες σε ποιο σημειο αντιστοιχει στην καθε γωνια της καμερας πιστευω τοτε οτι η βιδα που ειναι ποιο κοντα στην γωνια θα επηρεαζει και την κλιση στο συγκεκριμενο σημειο.

 

δημητρη θα ελεγα οτι ειναι το αντιστοιχο με το δαχτυλιδι που εχει παρει ο στελιος και θεωρω καλυτερο το δαχτυλιδι που εχει ο στελιος γιατι ετσι κλειδωνεις ολο τον εστιαστη παρα να παιζεις στην καμερα με αποτελεσμα να χανεις την ευθυγραμμιση καθε φορα που θα ξεστηνεις αν εχεις φορητο εξοπλισμο

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα φιλοι μου.

Αγαπητε Γιωργο, εαν εμπαινες στον κοπο να μου γραψεις την μεθοδο με το ccd, αυτο θα ηταν σιγουρα μεγαλη βοηθεια.Χρειαζονται διαφορετικες προσεγγισεις στο θεμα.

Oσον αφορα αυτο που γραφεις για τους collimators εχεις απολυτο δικιο.Ουτε το laser ουτε το cheshire ουσιαστικα μπορουν να σου δωσουν το επιθυμητο αποτελεσμα.Μπορουν να σε φερουν πολυ κοντα.Στο laser παιζει και το θεμα κατα ποσο ειναι ευθυγραμισμενο.Αλλα και στα δυο υπαρχει θεμα.Ας πουμε οτι τα βλεπουμε ολα σωστα μεσα απο το cheshire.Μολις εστω και ελαχιστα ξεβιδωσουμε την βιδα συγκρατησης του εχουμε αμεση μετακινηση των παντων.Εκει που καταληγω ειναι οτι αυτα ειναι εξαιρετικα χρησιμα εργαλεια, αλλα το τελικο collimation πρεπει να γινεται μεσα απο ccd.Αλλα πως ???

Eκει βρισκεται στην τελικη το σημειο που μας ενδιαφερει,με την κλιση του, το βαρος του κλπ κλπ.

Τι καλα θα ταν να βλεπω οτι και με το cheshire αλλα μεσα απο το ccd...

Γι αυτο αν μπορουσες φιλε Γιωργο, γραψε τον οδηγο.

 

Φιλε Δημητρη.

Πολυ ωραιο εξαρτημα.Δεν ηξερα οτι υπαρχει.Ειναι ακριβως αυτο που λεμε.Κανει ουσιαστικα την ιδια ακριβως δουλεια με αυτο που εχω.Θα συμφωνησω με αυτα που γραφει ο Κωστας, αλλα εχει και ενα πλεονεκτημα.Αυτο ειναι οτι (αν καταλαβα καλα) θα μου δινει ταυτοχρονα και προσβαση στις βιδες του πρωτευοντος που τωρα δεν εχω.Οπως και να χει τo budjet μου Δημητρη τελειωσε.Λεφτα καπουτ για παραπανω αγορες.Ετσι θα δουλεψω με οτι εχω.Να σαι καλα παντως για την συμβουλη.

 

Κωστα δοκιμασα και αυτα που εγραψες,εβαλα αλφαδια,μοιρογνωμονια,χαρακες,διαβητες,δαχτυλα και οτι αλλο εχω στην διαθεση μου.Εφερα το ccd σε θεση που να γνωριζω ποια βιδα θα αντιστοιχει σε ποια πλευρα του και σε ποια κινηση του.Ελπιζω να εχουμε αποτελεσματα.Μακαρι να εχει καλο καιρο αποψε να το δοκιμασω.

 

Να σται καλα φιλοι μου.

 

(υ.γ. Ο Ανδρεας καλο θα ηταν να βαλει στο astrovox ενα εργαλειο τυπου ASTROVOX AUTO TRANSLATE. Μην σκοτωνεται ο κοσμος να μεταφραζει, πριν προωθησει αλλου τα περιεχομενα των συζητησεων μας εντος του astrovox.)

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εκανα μια δοκιμη και εγω και επαιξα με την κλιση της καμερας στον εστιαστη χαλαρονωντας τα βιδακια και μετακινουσα την καμερα σε καθετες κινησεις (τουλαχιστον οσο το καταλαβαινα) το αποτελεσμα ηταν οταν μετακινουσα την καμερα προς το πανω μερος του τηλεσκοπιου (ανω dovetail) το φαινομενο αυτο σχεδον εξαφανιζονταν, οταν μετακινουσα την καμερα προς το κατω τοτε το προβλημα επανηλθε.

 

απ'οτι φαινεται εχει βαση το θεμα που ανοιξες. Ομως θα ηθελα να θιξω και το γεγονος οτι ακομα και να φτιαξει καποιος την ευθυγραμμμιση του εστιαστη το προβλημα μπορει να επανελθει μιας και οταν τοποθετεις την καμερα στον εστιαστη υπαρχει μια λασκα μισου με ενος χιλιοστου η οποια μπορει να σου δωσει κλιση στο πεδιο χωρις να το καταλαβεις. η λυση για αυτο που παρατηρησα πιστευω ειναι ειναι ενας click lock ανταπτορας ωστε να αγκαλιαζει ολο το φωτογραφικο συστημα οταν μπαινει στον εστιαστη και να εισαι οχι μονο κεντραρισμενος αλλα και μην εχεις και τζογο που μπορει να σου προκαλεσει κλιση.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοι φιλοι.

Αποτυχια.

Δοκιμασα τα παραπανω, και ενω φαινοταν καθαρα οτι αλλαζεις "κατι" δεν μπορουσες με τιποτα να καταλαβεις τι.Εκανα καθε λογης συνδιασμους προσπαθωντας να βρω μια λογικη σειρα.Με τιποτα.

Στο τελος (οπως ηταν αναμενομενο) τα εκανα πολυ χειροτερα.Αυτο δεν πειραζει.Μιας και σημερα με τον cheshire τα εφερα ολα ξανα στα κεντρα τους.

Σημερα παιζω το τελευταιο χαρτι μου.

Δηλαδη.

 

1)Εβγαλα τα παντα εκτος απο την εστιαστη.(ανταπτορες-προεκτασεις κλπ κλπ)

2)Εκλεισα ολη την διαδρομη του εστιαστη.

3)Εσφιξα πολυ καλα και την βιδα για το tension και το φρενο.

4)Τοποθετησα τερμα μεσα τον cheshire.

5)Eυθυγραμμισα το πρωτευων σε σχεση με τον οπτικο αξονα.(astrotech manual)

6)Euθυγραμμισα το δευτερευων (astrotech manual).

 

Oλα ομοκεντρα καρφι κεντρο.Πολυ ωραιο θεαμα, το κατα ποσο ειναι αληθινο δεν ξερω ομως...

 

7)Μετα απο αυτο και με τις βιδες των δυο κατοπτρων πολυ καλα σφιγμενες,προσθεσα τον ευθυγραμιστη του εστιαστη.

8)Προσθεσα ολα τα εξτρα πανω.

9)Ανοιξα και την διαδρομη του εστιαστη τοσο οσο πρεπει για να ερθει σε focus με την καμερα.

10)Ξαναπροσθεσα τον cheshire και παρατηρησα αν υπηρχε σφαλμα.

11)Υπηρχε.Με τις βιδες του ευθυγραμμιστη τα ξαναφερα ευκολα ολα κεντρο.

12)Εβγαλα το cheshire και προσθεσα την καμερα.

 

Εδω υποτιθεται οτι εγω εχω κανει οτι προβλεπεται και μενει κατι ακομη.

Star test.

Σε αυτο το σημειο ειναι που θα κανω και το διαφορετικο.Σε περιπτωση που δω την σκια του δευτερευοντος μετακινημενη μεσα στο πρωτευων,θα ρυθμισω απο το ΔΕΥΤΕΡΕΥΩΝ οπως λεει η astrotech και οχι απο το πρωτευων οπως λενε σχεδον ολοι οι αλλοι,και οπως εκανα τοσο καιρο.

Αυτο ειναι και το τελος σε αυτη την προσπαθεια.

 

Με αυτα που διαθετω,με αυτα που διαβασα, δεν μπορω να κανω τιποτε αλλο.

Στην τελικη η ευθυγραμμιση ενος rc δεν ειναι δυσκολη.

1-2-3.Ευκολοτατο στην θεωρια.

Ευκολο να κανεις και τα βηματα στην πραξη.

Αλλα σε ποση ακριβεια μπορεις να φτασεις, αυτο προφανεστατα ειναι αλλο θεμα.

 

Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι παρα πολυ ευκολα μπορει καποιος να κανει ολα τα παραπανω,ολοσωστα οπως περιγραφει και το manual τους,και παλι να εισαι εκτος.Πειραματιζομενος αυτο το διαστημα καταλαβα ποσο ευκολα ολα αυτα που κεντραρεις,μπορει να ειναι εκτος.Οι βιδες που σφιγγουν τα εργαλεια ευθυγραμισης, με την παραμικρη αλλαγη στην πιεση σε βγαζουν εκτος.

Ετσι απλα.

Αρα ενας click lock πιστευω οτι πρεπει να τα υποδεχεται.Απο εκει και περα υπαρχουν και τα hotech που δουλευουν με την λογικη του click lock και να σου κανουν πιο σωστη δουλεια προφανως.

 

Απο την δικη μου μερια δεν βλεπω οπτικα τιποτε μα τιποτε που να μοιαζει με τα λαθος σχεδιαγραμματα που δειχνουν στα manual ή σε φωτος στο ιντερνετ.

Μακαρι να εβλεπα κατι στραβο, και να ελεγα αυτο ειναι λαθος προφανες και ας παιδευομουν.

Δεν βλεπω τιποτε που να λεει λαθος.

 

Τελευταια αποπειρα αποψε φιλοι μου, βαση astrotech.Και οτι προκυψει.

 

Θα βαλω την atik 16ic με το γιγαντιαιο πεδιο ( ! ) πανω (για minor planets,φωτομετρια,πλανητικη)

και θα μαζεψω ξανα λεφτα να παρω ενα ΔΙΟΠΤΡΙΚΟ να ξεμπερδευω.

Να βαλω μπρος το αστεροσκοπειο, να κανω καμια φωτο με το διοπτρικο, να δω λιγο φως.

 

Εαν καποιος φιλος γνωριζει καποια αλλη μεθοδο ευθυγραμμισης ενος rc ας την γραψει.

Αν δεν πεσει καμια καινουργια ιδεα και μεθοδος δεν υπαρχει λογος να συνεχισω να προσπαθω.

 

Καλο απογευμα σε ολους.

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aγαπητοι φιλοι.

Συνεφα απο το πουθενα με διεκοψαν.

Αλλα την προλαβα.Προλαβα ενα καρε.Υπεραρκετο για να κλεισω με τον κυκλο συμπερασματων μου.

Το καρε ειναι 10 sec unguided.Στα 10 περιπου με αυτην την εστιακη εχω trail.

Star test δεν προλαβα να κανω.Η φωτο εχει τις ρυθμισεις απο την μεσημεριανη ευθυγραμιση.

Αμεσως διακρινουμε μια τεραστια βελτιωση και μια τεραστια επιδεινωση.

Ολη η φωτο εχει ερθει σε παρα πολυ καλο σημειο.

Ολοκληρη η δεξια πλευρα καθετως ειναι μαυρο χαλι.Φυσικα με αυτο το μεγεθος αισθητηρα εαν πεταξεις το τμημα αυτο και παλι εχεις ενα τεραστιο πεδιο.

Δεν ξερω αν κανουν πουλακια τα ματια μου αλλα μαλλον ειναι coma... ?

Oπως και να χει, πιστευω οτι αυτη η φωτο δειχνει οτι μπορει να γινει.Το θεμα ειναι ποιος θα το κανει.

Εγω παντως οχι.

Θα ξεπαντρεψω τον τεραστιο αισθητηρα απο αυτο το οργανο.Θα τοποθετησω την atik επανω, και θα αρχισω τις προσπαθειες στους αγαπημενους μου minor planets,στους αστεροειδης,στις διαβασεις και φυσικα στην φωτομετρια.Αυτος ηταν και ο αρχικος σκοπος μου γι αυτο το οργανο.

Η πρωτη επαφη μαζι του μου εδωσε ομως την εντυπωση οτι μπορει να συνεργαστει με μεγαλο αισθητηρα και να γραψει πολυ καλα.

Ακομη εχω αυτην την αποψη.Σιγουρα μπορει.

Το μεγαλο αισθητηρα θα τον βαλω πισω απο μια ριμαδα τριπλετα, διορθωμενη απο την μαμα της και θα κανω τα μεγαλα πεδια που κι αυτα εχουν την δικη τους χαρη και ομορφια.

Επιστροφη στο αρχικο μου σχεδιο δηλαδη.

 

Το τελικο μου συμπερασμα ειναι οτι εαν εχω ενα ακριβεστερο οργανο ευθυγραμμισης, takahashi rc collimation scope, hotech advanced collimator κλπ κλπ μπορω να το φερω ακομη καλυτερα.Με το ματι και το cheshire μεχρι εδω παει.Απο μενα τουλαχιστον.

 

Αυτα φιλοι μου.

Σας ζαλισα της τελευταιες μερες με τις αναποδιες που μου ετυχαν.

Την επομενη θα κανω μια φωτο με το rc.

 

Nα σται ολοι καλα

Στελιος.

 

(υγ. οποιοι προχωρησουν στον ευθυγραμιστη του focuser να θυμουνται οτι μολις τον ρυθμισεις βαζεις ενα διακενο στο συστημα το οποιο 100% μπαζει φως.Αφου με μια προσεκτικη ματια βλεπεις περα περα.Φυσικο ομως εαν σκεφτεις πως δουλευει.Αρα θελει ενα ωραιο κλεισιμο.Ευκολο.)

end.thumb.jpg.70812fd5d476a1cafdd15d0fc224f6f0.jpg

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω ομως θα το παλεψω λιγο παραπανω με το δικο μου. ελπιζω ο geonik να ανεβαζει τον οδηγο ευθυγραμμισης που ανεφερε προηγουμενως

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητε Κωστα.

Ενοειται οτι εαν βρεθει μια αλλη μεθοδος ή διαφορετικη προσεγγιση στο θεμα θα ξαναδοκιμασω.Αλλα στην παρουσα φαση δεν νομιζω να μπορω να κανω κατι αλλο.Τι να κανω Κωστα που δεν δοκιμασα ηδη ?

Ελπιζω να βγει τιποτα στην φορα.

Μακαρι να το προχωρησεις και να το λυσεις το θεμα.

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω ομως θα το παλεψω λιγο παραπανω με το δικο μου. ελπιζω ο geonik να ανεβαζει τον οδηγο ευθυγραμμισης που ανεφερε προηγουμενως

 

Υπομονή παιδιά έχω αρχίσει να τον γράφω, θα μου πάρει ενα δυό μέρες...ίσως την τετάρτη να τον έχω...

 

Με την μέθοδο αυτή έκανα colimation το δικό μου...

η παρακάτω είκόνα είναι full frame 1X1 60 sec

1351246994_CCDIMAGE272771.thumb.JPG.d837f7c8227c874a6de417ab44b27002.JPG

Γιώργος Νικολιδάκης

Μέλος ΕΑΕ.

We count the time scale and analyze the creation mechanisms, trying to catch in mind the invisible.

http://geonik.homeip.net

http://astronomia.org.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης