Jump to content

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΠΕΙΟΥ


ΣΤΕΛΙΟΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρελαβα πριν μερικες ημερες το hotech sca-t adapter το οποιο κεντραρει στον εστιαστη με αποτελεσμα η καμερα να ειναι επιπεδη στον στον εστιαστη. ξεκινησα ξανα την φωτογραφιση και διαπιστωσα οτι η αριστερη πλευρα στις φωτο μου δεν ηταν σωστη παρολο που ειχα τσεκαρει την ευθυγραμμιση πριν την αγορα του ανταπτορα. ετσι ξαναξεκινησα την ευθυγραμμιση και ειδα οτι η ευθυγραμμιση ηταν εκτος στην αριστερη πλευρα και το δευτερευων ηταν λιγο εκτος. ξαναεκανα την ευθυγραμμιση με βαση τον οδηγο http://deepspaceplace.com/gso8rccollimate.php και το εφερα οσο καλυτερα μπορουσα πρωτου κλεισει ο καιρος (εφυγα με ψιχαλα). τα αποτελεσματα ειναι ενθαρυντικα και μολις φτιαξει ο καιρος θα επανελθω στο θεμα και θα δοκιμασω και τον οδηγο του geonik

 

σαν συμπερασμα εχω καταληξει οτι το προβλημα αυτο που εχουν μερικοι απο αυτο το φορουμ οφειλετε σε κλιση του επιπεδου της καμερας το οποιο δεν ειναι σταθερο λογω τζογου με αποτελεσμα να εχουμε αυτο το σπαστικο φαινομενο και να μην κανουμε σωστη ευθυγραμμιση των οπτικων, σε μενα λογο της κλισης στην καμερα απο φωτογραφση σε φωτογραφιση ειχα τελειως διαφορετικα αποτελεσματα στις φωτο μου αλλα και στην ευθυγραμμιση. επισης κατα την γνωμη μου (οπου και κατεληξα) οσοι εστιαστες εχουν δαχτυλιδι συμπιεσης ή τα κλασικα βιδακια που υπαρχουν στα νευτωνεια ειναι ακαταληλοι για φωτογραφιση ειδικα σε μεγαλες εστιακες αποστασεις μιας και θα δωσουν κλιση στην καμερα. επειδη δεν γνωριζω εαν στους καλους εστιαστες ο σωληνας αυτος ειναι πιο στενος ωστε να μπαινουν και να σφιγγουν οι ανταπτορες (να μην υπαρχει τζογος) προτεινω την αγορα αυτου του ανταπτορα http://www.hotechusa.com/category-s/9.htm , απο agena υπαρχει και φθηνοτερα μιας και ειναι σε εκπτωση http://agenaastro.com/hotech-2-sca-t-adapter.html?SID=juvida25ru0oh9686hu7j1gtk5

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aγαπητε Κωστα.

Περιμενω απο μερα σε μερα τον 2''-1,25'' collimator της hotech.Eχει κολησει απο την Παρασκευη στο ταχυδρομειο της Καβαλας...

Το εξαρτημα που δειχνεις σιγουρα ειναι ενα κλειδι στη ολη δουλεια.Κεντραρισμενος στον οπτικο αξονα,στον ιδιο οπτικο αξονα οπου δουλεψε και ο collimator.Τι να το κανω εαν ο collimator ειναι κεντραρισμενος ακριβως στον οπτικο αξονα και κανει σωστη ευθυγραμμιση και κατοπιν τοποθετησω την καμερα με βιδες προσαρμογης κλπ κλπ.

Δεν το βαζες το link νωριτερα αδερφε μου ???

Θα ερχοταν και τα δυο μαζι !!!

Απο εκει και περα ο οδηγος του Γιωργου ειναι ολα τα λεφτα.Με τον Αγγλο μιλησα και οσο αξιολογη και αν ειναι η εργασια του και μπραβο του, εγω θα δουλεψω του Γιωργου.

Οσον αφορα το ccd inspector καταπληκτικο εργαλειο, αλλα και μεγαλη παγιδα.

Θελει παρα παρα παρα πολυ καλο διαβασμα το manual !!!

Δειχνει να δουλευει,δειχνει να μετραει αλλα ειναι αλλου γι αλλου εαν δεν εχεις κανει με προσοχη οτι λεει το manual.Απο καρε σε καρε δειχνει αλλες μετρησεις χαλαρα.

Να αναφερω απλα π.χ. οχι saturated star στην εικονα, οχι μονο ενα frame, αστρα οσον το δυνατο πιο διασκορπισμενα στο πλανο μας.Και αν θυμαμαι καλα... darks ???

Καλη συνεχεια μας Κωστα και σε ολους τους φιλους που το κυνηγανε το θεμα.

Και ενα ευχαριστω στον Γιωργο απο εμενα για τον οδηγο κι οχι μονο...

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εχθες εκανα μια πρωτη δοκιμη της ευθυγραμμισης και τα αποτελεσματα ειναι ακρως ενθαρυντικα, αν και υπρχει ακομα μια μικρη παραμορφωση στο αριστερο μερος της εικονας πιστευω οτι αν αποψε ο καιρος και ο χρονος μου το επιτρεψουν θα μαζευτει. παραθετω μια φωτο απο τις πλειαδες 10 λεπτων οπου στο αριτερο μερος ειναι αρκετα μαζεμενη η παραμορφωση σε σχεση με παλαιοτερες φωτο που ανεβασα. ενα trail που υπαρχει εχει να κανει με τον ανεμο που φυσαγε κατα περιοδους αλλα η διαφορα ειναι εμφανης

1.thumb.jpg.067b9878e12b5b0ffe1bb5fb8ad79b0f.jpg

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Aγαπητοι φιλοι.

Το αστεροσκοπειο εχει παρει για τα καλα "μπρος".

Ο εξοπλισμος που περιμενα εχει ερθει, τα setup και οι δοκιμες εχουν γινει και ολο το συστημα πλεον

ειναι λειτουργικο.

Παραθετω δυο φωτο οι οποιες ειναι απο το κινητο γι αυτο και η ποιοτητα ειναι χαμηλη. (η slr πουληθηκε εξ αιτιας της αναγκης εξευρεσης πορων για την ολοκληρωση του αστεροσκοπειου.)

Το συστημα πλεον εχει ως εξης.

Τμημα α)

Astro-Tech AT65EDQ 65mm f/6.5 ED quadruplet astrograph

Orion starshoot pro color 6mp

Η δουλεια του ειναι να καταγραφει ομορφες περιοχες του ουρανου και να δινει αξιολογες deep sky εικονες.

 

Tμημα β)

Gso Ritchey Chretien 6'' 1370mm/F9

Atik 16ic mono

Star analyzer 100

Astrodon photometric filter V

Astrodon photometric filter B

Astrodon exoplanet bb filter

 

H δουλεια του ειναι...(απο που να αρχισω ???)

Φασματογραφια,φωτομετρια και ερευνα για νεους βραχυπροθεσμους μεταβλητους,αστεροειδεις,καταγραφη διαβασεων εξωπλανητων,μετρηση διπλων αστρων.

Αυτο το ειδος φωτογραφισης με κανει ευτυχη θα τολμουσα να πω.

Υγεια να υπαρχει και θελω να κανω πολλα.

 

Τμημα γ)

Finderscope 9x50

QHY5 mono

 

H δουλεια του ειναι να οδηγει στα ταξιδια τους το τμημα α-β.

 

Tμημα δ)

Ηλεκτρονικος υπολογιστης, μονο για το αστεροσκοπειο και μονο με αστρονομικο software.

 

Καπως ετσι το ειχα φανταστει χρονια πριν ολο το setup μου.

 

Παραθετω τις δυο φωτο που σας ειπα και συντομα θα βγαλω καλυτερες, θα ανεβασω και απο το "control room".

 

Nα σται ολοι καλα.

 

(ευχομαι οσοι ονειρευονται, οπως κι εγω τοσα χρονια ,να εχουν το δικο τους αστεροσκοπειο να το καταφερουν οσο πιο συντομα γινεται)

2.thumb.jpg.666f32211f0953500a1c6a73a4d5785b.jpg

1.thumb.jpg.52e26b4642ad6e2aa25908bf5c038668.jpg

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέλιο τι να σου πω.. καθαρούς ουρανούς πάνω απ'όλα!! Σίγουρα το να έχεις την δυνατότητα να κάνεις το hobby σου κάθε μέρα δεν συγκρίνεται με τπτ. Πρόσεξα πως στον εστιαστή του rc έχεις βάλει το accufocus της orion!! Θα με ενδιέφερε πολύ να δω σε πιο κοντινές φωτογραφίες αυτή την mastrovoxia! Έχω ψάξει αρκετά στο net και δεν έχω βρει κάποια αξιόλογη πατέντα όσο φαίνεται αυτή! Και πάλι μπράβο!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άρε έσκισε και πάλι ο δραμινος μπράβο φίλε μου Στέλιο θέλω πάρα πολύ να περάσω να δω το αστεροσκοπείο σου με την πρώτη ευκαιρία κερνάς καφέ ……… =D> =D> =D> :cheesy: :cheesy:
JUST FOR FUN...... :-note
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιωτη η φωτο.

Και δυο λογια.

Μαζι με το acufocus ερχονται και τρια μεταλλικα τμηματα.

Το ενα απο αυτα ερχεται σχεδον ακριβως στο rc.

Ε το σχεδον=τρυπανι,τροχο και τα υπολοιπα τα φανταζεσαι φιλε μου.

Μολις ανοιξουν οι τρυπες, αφαιρεις τις δυο βιδες του rc και τις βαζεις απο πανω.

Εισαι ετοιμος. :D

 

Ανεβαζω και μια φωτο απο το "control room"

 

Να σται καλα.

IMG00027-20111019-2027.thumb.jpg.1d6111831d6ef265e0e457efdeef140f.jpg

IMG00034-20111019-2033.thumb.jpg.b665d62a322e96159da011a43a13b43f.jpg

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης