Jump to content

το συμπαν τουυ αινσταιν


Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο οτι εχω διαβασει ο αινσταιν ειχε διατυπωση μια θεωρια που ελεγε οτι αφου ολα τα πραγματα ελκονται και οτι γενικα οι πλανητες ελκονται τοτε θα ειχε γινει η καταρευση του συμπαντος και με τη λογικη διατυπωσε οτι υπαρχει η κοσμολογικη σταθερα που εμποδιζει την καταρευση του σμπαντος

ποια ειναι η δικη σας αποψη?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O αινσταιν αν δεν κανω λαθος δημιουργησε την σταθερα ωστε το συμπαν π μελεταει να ειναι στατικο.Να μην διαστελεται / συστελεται.Ωστοσο οπως γνωριζουμε διαστελεται και μαλιστα με μια επιταχυνση.Πιστευουν οτι ζουμε σε ενα ανοιχτο τυπου συμπαντος με θετικη καμπυλωτητα.Δηλαδη απειρο και τοσο λιγο καμπυλωμενο προς τ κατω ωστε να μην το καταλαβουμε ποτε οτι ειναι καμπυλωμενο.
12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι δεν είναι ξεκάθαρο αν το συμπαν διαστέλλεται αν και είναι το πίο πιθανό. Το ότι οι γαλαξίες απομακρύνομαι μεταξύ τους μπορει να σημαίνει ότι όλοι κατευθύνομαι προς ένα σημείο συνθληψεις οπότε αυτό θα σήμαινε ότι το συμπαν συστέλλεται
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι δεν είναι ξεκάθαρο αν το συμπαν διαστέλλεται αν και είναι το πίο πιθανό. Το ότι οι γαλαξίες απομακρύνομαι μεταξύ τους μπορει να σημαίνει ότι όλοι κατευθύνομαι προς ένα σημείο συνθληψεις οπότε αυτό θα σήμαινε ότι το συμπαν συστέλλεται

Νομιζω οτι διαπιστωσαν πως οι γαλαξιες απομακρυνονται ο ενας απο τον αλλον,κυριως οσοι ηταν πολυ πιο μακρια απο ενα αντικειμενο π ηταν πιο κοντα και μελετουσαν.Επισης εχω την εντυπωση πως απομακρυνονταν σε διαφορετικες κατευθυνσεις..

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν υποθέσουμε ότι είμαστε στο σημείο Α. Και παρατηρούμε θεωρητικά ένα γαλαξία Β πιο κοντα στο σημείο συνθλίψεως, δεχόμενοι ότι το συμπαν συστέλλεται και μια δύναμή έλκει τα παντα προς το μέρος τής, τότε θα παρατηρούσαμε ότι ο γαλαξίας Β απομακρύνεται από εμάς για το λόγο ότι όσο πιο κοντα βρίσκεται ένα αντικειμενο στο σημείο συνθλίψεως τόσο μεγαλύτερή δύναμή ασκείται επάνω του. Τώρα αν παρατηρήσουμε ένα γαλαξία Γ που βρίσκεται μακρύτερα από αυτό το σημείο από ότι βρισκόμαστε εμείς τότε θα παρατηρούσαμε ότι επίσης αυτός απομακρύνεται από εμάς λόγο τής μικρότερης δύναμής που ασκεί το σημείο συνθλίψεως επάνω του.

έτσι ίσως η απομάκρυνσή των γαλαξιών να μην αποδεικνύει ότι το συμπαν διαστέλλεται

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης