Jump to content

ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΞΕΣΟΥΑΡ για Deep Sky παρατηρητές!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο το γιλέκο όλο το σκέφτομαι αλλά με την υγρασία που έχουμε εδω φοβάμαι οι φακοί θα γίνονται χάλια, ήδη με την ολοπρόσωπη κουκούλα η οποία έχει κενο σε μάτια και στόμα οι φακοί γίνονται χάλια οπότε με την κουκούλα πιστεύω ότι θα είναι πάνω κάτω το ίδιο, πάντως έχω βρει μια μέση λύση με ημι-ολοπροσωπη κουκούλα όπου συμπληρώνετε με το μάτι του πειρατή.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βασίλη, αν έρθεις στο βουνό μες στα σκοτάδια με την κουκούλα και με το μάτι του πειρατή δεν ξέρω πως θα αντιδράσω... :D :D :D

Πράγματι εδώ στο νησί επειδή έχουμε πολύ υγρασία όταν πλησιάζεις το προσοφθάλμιο απ τη θερμοκρασία του σώματος αυτό θολώνει οπότε η κουκούλα με το γιλέκο δε βολεύει .

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά έχετε ένα δίκιο στο θέμα με την υγρασία...όμως το 2011 τον Ιούλιο το πρωτοδοκίμασα το γιλέκο δίπλα σε λίμνη, καλοκαίρι με τρομερή υγρασία! Μούσκεμα οι χάρτες! Δεν παρατήρησα αυτό που λέτε όμως... :-k

Τώρα βέβαια μπορεί σε συνθήκες χειμώνα και σε μέρος τόσο υγρό όπως η Κέρκυρα..να είναι διαφορετικά τα πράγματα.

 

Οι κατασκευαστές δίνουν στο χαρτί οδηγιών φροντίδας για το γιλέκο, και μια οδηγία πως όταν φοριέται η κουκούλα και καλύπτουμε τον φακό με αυτή, να αφήνουμε ένα κενό από κάτω για να μην δημιουργείται μικροκλίμα και θολώνει ο φακός.

Δηλαδή για το απόλυτο σκοτάδι κλείνεις με την κουκούλα μέχρι εκεί που δεν θολώνει. Όταν, λένε, δεις ότι πάει να θολώσει ανοίγεις πάλι το κάτω μέρος...

 

Έτσι το λειτούργησα εκείνη την νύχτα δίπλα στην λίμνη και ήμουν μια χαρά. Άλλο το καλοκαίρι όμως και άλλο υγρασία με χειμωνιάτικο καιρό και αντίστοιχες θερμοκρασίες... :roll: :-k

 

Για το Καλοκαίρι και Άνοιξη που παρατηρούν οι περισσότεροι νομίζω πως είναι άριστη επιλογή.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ το έχω. Δε χωρά αμφιβολία πως δουλειά κάνει, άλλωστε αυτό είναι απολύτως αναμενόμενο. Προσωπικά δε χρησιμοποίησα τις τσέπες και κατά συνέπεια θα μπορούσα απλά να είχα ράψει μια μεγάλη κουκούλα όπως ειπώθηκε. Υγρασία δεν παρατήρησα αν και το χρησιμοποίησα λίγα, σε οριακά αντικείμενα που ήθελαν απόλυτο σκοτάδι.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 10 μήνες αργότερα...

Νέα προϊόντα.

Κουκούλα για να την προσθέσετε στο κανονικό "δημοσιογραφικό" σας γιλέκο.

OH.JPG

Θερινή εκδοχή του γιλέκου (μόνο για την πόλη, καθώς στο βουνό χρειάζεται ακόμη και ισοθερμικό-φλις-μπουφάν)

LW_closeup.jpg

HOV_LW_2.jpg

 

Προσέξατε τον γαλαξία στην πλάτη; :D

 

Εξακολουθούν να υπάρχουν το ηλιακό και το απλό χωρίς κουκούλα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Κάνει και για ορνιθοπαρατήρηση! Η κουκούλα σκοτώνει τον ήλιο. Αν και είναι ζεστό για το καλοκαίρι, 8 μήνες τον χρόνο θα είναι καλό. Τώρα πως θα αισθάνεσαι να σε κοιτάζουν χωρίς την κάλυψη του σκότους είναι άλλο θέμα.

Όλος ο εξοπλισμός που αναφέρεται στη φωτογραφία δοκιμάστηκε και είναι εγγυημένος.

 

Υπάρχουν και ειδικά γιλέκα, αλλά δεν έχουν την κουκούλα. Υποθέτω πως είναι πιο αποδεκτά, ωστόσο το να μοιάζεις με "πολεμικό" ανταποκριτή ιδιωτικού τηλεοπτικού καναλιού δεν το βρίσκω κολακευτικό. Και είναι άχρηστα για αστροπαρατήρηση.

 

VEST_2014-00-EQ_sm.jpg

1795365089_DualPurposeAstroBirdingVest.jpg.b0b9a0bb35c3cfe5e2ca275ac92be953.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι δικες μου πατεντες.

Το γιλεκο 2 ευρω απο τη λαικη και 8 τσεπες γυρω γυρω ραμενες στο σπιτι

Η κουκουλα κρυβει το πλαι αλλα μπροστα, που ειναι και το πιο σπουδαιο, δεν κρυβει τιποτα. Χρησιμοποιω μια σακουλα δεμενη στον εστιστη

CAM00294.thumb.jpg.11d5f035898ad8cd1d1394553ebce53c.jpg

CAM00292.thumb.jpg.abfc203592dfea623af4e18660eb27f2.jpg

CAM00291.thumb.jpg.8a9f15a08c06651f190113c9a89e15b4.jpg

CAM00290.thumb.jpg.9c1ace19dec402b98eee9f6b200314d3.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης