Jump to content

ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΞΕΣΟΥΑΡ για Deep Sky παρατηρητές!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Titi, πιστεύω πως στο μπαλκόνι θα είναι ακόμη πιο χρήσιμο. Δεν βρήκα άλλη λύση για το πρόβλημα των πηγών ηλεκτρικού φωτός που παρεισφύει στο οπτικό πεδίο ή, χειρότερα ακόμη, αντανακλάται στους τεράστιους προσοφθαλμίους φακούς των Hyperions και T4, όταν εφορμά απο τις ώρες 3:00 έως 9:00 (μέσω 6:00). Η κουκούλα πλέον θα λειτουργήσει ως οπισθοφυλακή.

Υπάρχει και ένα ψυχολογικό πλεονέκτημα: Ενδυόμενος την στολή σου είσαι έτοιμος για τον πόλεμο των άστρων! Έχω ένα φωτογραφικό/ δημοσιογραφικό/ αλιευτικό γιλέκο και έναν camo κυνηγετικό επενδύτη (με θήκες για... μπεκάτσες). Ουδέποτε άσκησα παρόμοιες δραστηριότητες (οι οποίες, της πρώτης εξαιρουμένης, είναι ωμά εγκληματικές την σημερινή εποχή) αλλά ασκούν γοητεία πάνω μου με τον φευγαλέα περιπετειώδη χαρακτήρα τους. Το αστρογιλέκο είναι κάτι ανάλογο με ένα επιπλέον πλεονέκτημα: είναι πράγματι χρήσιμο, με αυτό πήγα ήδη στην μάχη και γύρισα νικητής :)

Κατά τ' άλλα θα συμφωνήσω γενικώς πως δεν χρειάζεται να το αγοράσετε. Αφήστε να το φοράμε μονάχα ο Τάσος και εγώ! :mrgreen:

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κώστα... :D Οι Αμερικάνοι είπαν να μας διαφημίσουν λίγο...και εμάς με τα γιλέκα...και το astrovox!

Μου είπαν ότι είναι τα πρώτα γιλέκα που δόθηκαν στην Ελλάδα, 8) οπότε το θεώρησαν σημαντικό να το διαδόσουν και μου ζήτησαν τις φωτογραφίες.

 

http://www.darkskiesapparel.com/observations2.html

 

http://www.darkskiesapparel.com/comments.html

 

 

:lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τουλάχιστον εμείς δεν έχουμε κοιλίτσα σαν τους Αμερικάνους, δεν κρατάμε ''χράπα- χρούπες'' και εσύ, Τάσο, έχεις μαλλιά. Στεκόμαστε επαξίως πιστεύω. :mrgreen:

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλα δύο αστρογιλέκα μόλις ήρθαν Ελλάδα και μάλιστα Κρήτη, αλλά δεν τα έχουμε χρησιμοποιήσει ακόμα! Ανυπομονούμε... :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικα και καλοφόρετα! :cheesy: Γράψτε εδώ εντυπώσεις και κυρίως πως σας φαίνεται το πριν, σε σχέση με το τώρα που τα έχετε... =P~ :mrgreen:
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, κρατάτε τα αν θέλετε στην Πανελλήνια συνάντηση να τα δούμε κι εμείς από κοντά... :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ προσωπικά δεν θα παρευρεθώ φέτος δυστυχώς... :cry: ](*,) πρακτικοί λόγοι ανωτέρας βίας...

 

Αν έρθουν όμως οι κάτοχοι των άλλων γιλέκων από την Κρήτη που λέει η Βερενίκη..θα τα δείτε από πρώτο χέρι! :cheesy:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς, ούτε κι εμείς θα τα καταφέρουμε να ανέβουμε στην πανελλήνια συνάντηση :(

Θα τα έχουμε όμως στο πανελλήνιο συνέδριο στα Χανιά!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οπότε 3 τα αστρογιλέκα στην Κρήτη \:D/

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο, καθορίσαμε τις τάσεις της μόδας για το καλοκαίρι! Θα το πω στην κόρη μου που με θεωρεί ντεμοντέ.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

http://www.tool-mania.gr/store/Product/ProductInfo.aspx?id=1713&cid=349

Έχει παρόμιο ο πατέρας θα νε τα μαμ

\:D/ \:D/ \:D/

\schadenfreude/

Αν είχα 1 ώρα για να κόψω ένα δέντρο θα μου έπαιρνε 45 να ακονίσω το τσεκούρι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Το φοβερό Αστρογιλέκο έγινε review στο CloudyNights όπου το υποδέχθηκαν με ενθουσιασμό!

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=2658

 

Ακόμη δεν πήρατε ένα; Σπεύσατε γιατί...χάνετε!! :mrgreen: O:)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

+1 eta carina.

To αγοραζεις και ραβεις μια κουκουλα και εισαι ετοιμος.

Επειδη παραγγειλα για εναν φιλο το αστρογιλεκο μου φανηκαν πολλα τα χρηματα για την ποιοτητα του και το υφασμα.Πραγματικα δεν βλεπω τον λογο γιατι να μην παρει καποιος απλα ενα απλο γιλεκο και να ραψει μια κουκουλα [-X :-k ](*,)'

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένας λόγος που θα έβρισκα είναι οι τσέπες. Η ταχύτητα και άνεση με την οποία βάζεις και βγάζεις τους φακούς στο αστρογιλέκο και τις ανοικτές, φαρδιές τσέπες του είναι πολύ βολική για την όλη διαδικασία της εναλλαγής. Είναι σχεδιασμένο για να δέχεται και τους πιο ογκώδεις και βαριούς φακούς.

 

Οι τσέπες στο γιλέκο που δείχνετε είναι κάπως κούτσικες σε σχέση με του αστρογιλέκου που σχεδιάστηκε από ερασιτέχνες για ερασιτέχνες. Δεν νομίζω ότι θα χωρούσε με τόση άνεση ο 2ιντσος Nagler 26mm T5 για παράδειγμα..άσε που βλέπω και κάποια φερμουάρ που θα μπορούσαν άνετα να σου χαράξουν κάποιο φακό μέσα στα σκοτάδια...το αστρογιλέκο δεν έχει τέτοια εμπόδια! :-note :cheesy:

 

Για την παρατήρηση είναι σημαντικά τα παραπάνω...τώρα για την κουκούλα, ναι συμφωνώ ότι θα μπορούσε να προσαρμοστεί μια αυτοσχέδια. Επειδή όμως το ύφασμα του κλασσικού γιλέκου είναι πιο χοντρό/βαρύ από ότι χρειάζεται, βάλε και το βάρος των φακών...θα νιώθεις αρκετά πιο βαρύς και χάνεις σε άνεση. Το αστρογιλέκο σε καλύπτει με χοντρό βαμβάκι αρκετών denier, όχι όμως τόσο ώστε να σε κάνει να νιώθεις ότι φοράς κάτι παραπάνω, όπως κάνει σίγουρα το γιλέκο που λέτε. Έχω φορέσει κάτι τέτοιο και ξέρω. Καμία σχέση στην άνεση...

 

Προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά του και θα το δεις στην χρήση Άγγελε και στο πεδίο. Όχι ανοίγοντας απλώς την συσκευασία και βλέποντας αν το ύφασμα είναι καλό (που είναι!) ή όχι. Στην τελική πληρώνεις την σχεδίαση, νόηση κλπ.

 

Τέλος, αν θέλει/ξέρει ο καθένας να σχεδιάσει μια τόσο καλή κουκούλα... :roll: και να την πετύχει να είναι ακριβώς όπως του αστρογιλέκου και με την ίδια αδιαπερατότητα στο φως...be my guest! :cheesy:

 

Τέλος Νο 2, περί ορέξεως... O:)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν κάποιου η μάνα διαθέτει πάντως κοπτορραπτικές δεξιότητες, μπορούμε να δανείσουμε ένα για πατρόν. Μπορεί να γίνει και tailor made με extra εσωτερικές τσέπες, κρίκο για να κρεμάς φακό κλπ.

Όσο για γιλέκο φωτογράφου/ κυνηγού/ ψαρά, έχω ένα (καλής μάρκας) και δεν έχει σχέση καμμία. Άλλο αγκίστρι και άλλο Nagler.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:lol: :lol: :lol:

 

Δεν πειράζει Κώστα, καθιερώσαμε νέα "θρησκευτική" προσέγγιση στο χόμπυ!! :D

Starmonks! :mrgreen:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...

Γιατί το λες αυτό φίλε μου;

Πιστεύεις πως έχουμε κάποιο όφελος όταν ενημερώνουμε για οποιονδήποτε εξοπλισμό;

 

Αυτοί οι άνθρωποι είναι δύο ερασιτέχνες αστρονόμοι που είχαν μια πρωτότυπη ιδέα (δεν αντέγραψαν δηλαδή οποιονδήποτε άλλο) και έστησαν μια μικρή επιχείρηση, προσφέροντας τα προϊόντα που κατασκευάζουν μόνοι τους (δεν βάζουν δηλαδή απλώς την φίρμα τους σε κάτι που έφτιαξε ένας κακοπληρωμένος κινέζος εργάτης) και το προωθούν βασιζόμενοι στον αυθόρμητο ενθουσιασμό των χρηστών των προϊόντων τους (δεν έχουν δηλαδή μια στρατιά glory supporters που δεν χάνουν ευκαιρία να μυρηκάζουν τα πλεονεκτήματα των προϊόντων μιας εταιρίας με βαθύτατη διαφημιστική διείσδυση σε κάθε αστρονομικό περιοδικό και αστρονομικό forum του πλανήτη).

Γιατί να μην τους υποστηρίξουμε απέναντι στα μονοπώλια και τα εταιρικά μεγαθήρια;

.jpg.6acd0d7fe45684bb233fb99d8b2ff4e7.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω οτι πρέπει να γίνει και τελεμαρκετινγκ για το προϊον....

 

Αν το πάρουμε έτσι, τότε πρέπει να περιμένουμε να διαφημίζεται και η Televue, η Pentax, η Skywatcher και οι υπόλοιπες αστρονομικές φίρμες στην τηλεόραση... #-o :-({|=

Τα περισσότερα προϊόντα που πουλιούνται στο telemarketing φίλε μου είναι τουλάχιστον της πλάκας, σε διαβεβαιώνω πως το συγκεκριμένο αξεσουάρ είναι απλώς καταπληκτικό. Δεν θα ταίριαζε εκεί με τα σκουπίδια που δείχνουν... :roll:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eπειδη δουλευα μια περιοδο οταν ημουν φοιτητης σε εταιρεια που εκτος των αλλων εξυπηρετουσε και πελατες τελεμαρκετινγκ,απλα θα σου πω οτι καθε μερα δεχονται χιλιαδες τηλεφωνηματα παραπονων απο πελατες που εκαναν το μοιραιο λαθος.Μπορεις απλα να παρατηρησεις σοβαρα τις διαφημισεις τους και να καταλαβεις για τι πελατες προοριζονται τα προιοντα τους και ακομα τι γνωμη εχουν για αυτους.
There is no knowledge that is not power...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 10 μήνες αργότερα...
Γιώργο το κάλυμα ματιού-αλά-πειρατής είναι στάνταρ αξεσουάρ στον εξοπλισμό μου! :mrgreen: :lol:

Δεν το χρησιμοποιώ όμως πάντα και μπορεί να γίνει άβολο στο βάλε-βγάλε για να συμβουλευτείς χάρτες και να στοχεύσεις με τον finder..

Αν δεν θέλετε να τρέχετε σε καταστήματα με ...αποκριάτικες στολές ή σε κανένα μεγάλο φαρμακείο, υπάρχει και στο ebay.

Άντε παιδιά τώρα που τα μαγαζιά είναι γεμάτα με αποκριάτικες στολές ψάξτε να βρήκε το Μάτι του Πειρατη, εγω αγόρασα ένα και κάνει μια χαρά την δουλειά του :wink: βέβαια δεν ξέρω τι θα κάνω το σκουλαρίκι του πειρατή :lol:

 

ΜΑΤΙ ΠΕΙΡΑΤΗ

 

Υγ

Τάσο ελπίζω να μην χαλάω το Θέμα.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη δεν υπάρχει πρόβλημα. Άλλωστε το μάτι του Πειρατή είναι μια φθηνότερη αλλά και σημαντικά υποδεέστερη εναλλακτική λύση σε σχέση με το αστρογιλέκο. Το τονίζω αυτό...:roll:

 

Τώρα ξεκινάει ο 3ος χρόνος παρατηρήσεων με αυτό το γιλέκο και μπορώ να σου πω πως...δεν μπορώ χωρίς αυτό πια!! Έχω βολευτεί και καλομάθει απίστευτα... :cheesy:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης