Jump to content

Καθαρισμός αντικειμενικής επιφανείας προσοφθαλμίων


kkokkolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κώστα

 

Υγρασία υπάρχει στην ατμοσφαιρα ειτε το θελουμε ειτε οχι και αναπόφευκτα δημιουργεί κάποια διάθλαση. Το ιδιο συμβαίνει και αναμεσα στα στοιχεία των προσοφθάλμιων εκτος και εαν εχουν άψογη στεγανοποίηση που εγινε κατω απο ιδανικές συνθήκες ή ισως αζωτο ??

 

Η υγροποιηση παρουσιάζεται οταν η θερμοκρασία πέσει κάτω απο το σημείο δρόσου ή οταν υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας αναμεσα στις 2 επιφάνειες του ιδιου γυαλιού (σκέψου τα χνωτα σου στο τζαμι).

 

Πιστευω (μπορει να κάνω και λάθος) πως οσον αφορά το προσοφθάλμιο συμβαίνει το πρωτο - πτωση δηλ. θερμοκρασίας κατω απο το σημείο δροσου. Το φαινόμενο απο οσο ξερω εχει παρουσιαστει και σε φωτογραφικούς φακούς ουσιαστικά καταστρέφοντας τους αφού σε αυτους δεν τιθεται θεμα διαχωρισμού και καθαρισμού.

 

Το dew heater δεν εχει να κανει με το κάτοπτρο αλλα με την διορθωτική πλάκα. Δεν ξερω αν το έχεις δει να δουλευει στην πραξη αλλα εκει που αλλα sct εσταζαν εγω το επαιζα αρχοντας :D

 

Η Kendrick βγαζει θερμαινόμενες ταινίες για προσοφθάλμια αλλα όπως εγραψα ειναι γενικότερα μπελάς με τα καλωδια που χρειάζονται συν το οτι αυτα τα συστήματα καταναλώνουν αρκετο ρεύμα. Επι πλέον δεν χρησιμοποιώ το συγκεκριμενο προσοφθάλμιο με το 8 SE αρα ενα μειον ακόμα.

 

Δεν ξερω πως θα μπορουσα να κάνω απόλυτη στεγανοποιηση αλλα πάνω απο ολα δεν ξερω πως να περιορισω την υγρασία (αν αυτο ειναι το ζήτημα) που θα εγκλωβιστει ουτως ή άλλως μετά τον καθαρισμό οταν ξαναβιδωσω τα δυο κομματια.

 

Δεν ειχα ποτε μου ενα ES αρα δεν εχω μετρο συγκρισης με τους Nagler. O 12T4 και ο 20T5 που εχω ειναι πάντως άψογοι. Οπωσδήποτε δεν θέλω να παροπλίσω ή να αντικατaστήσω τον συγκεκριμμένο Τ1 εκτός και εαν φτασω στο απροχωρητο.

 

Επομένως κάθε συμβουλη ή γιατροσόφι ευπρόσδεκτο.

 

Φιλικα

Μιχάλης - CptFurz

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, άκυρο το κάτοπτρο, στο SCT εξατμίζεις την ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ υγρασία της πλάκας και διαφεύγει στον αέρα. Αν υπάρξει ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ υγρασία (το έπαθα και εξαιτίας αυτού είμαι ακόμη εδώ) και εξατμιστεί θα επιστρέψει μόλις διακόψεις την λειτουργία του θερμαντικού στοιχείου και πέσει η θερμοκρασία κάτω από το σημείο δρόσου. Δεν απαλάσσεσαι από αυτήν με το Dew heater, απλώς την διαχειρίζεσαι. Πρέπει να το στεγνώσεις εσωτερικά.

Αν το βάλεις ανοικτό, με τις εσωτερικές επιφάνειες προς τα επάνω, σε ένα συρτάρι γεμάτο άλατα silica gel τριγύρω του;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό ακούγεται αυτο με το silica gel. Ισως τα βάλω ολα σε μια σακουλα ωστε να μπορέσω να το βιδωσω μεχρι ενός σημείου οσο ειναι περιορισμενη η υγρασία και στην συνέχεια να το βγαλω και να προσθέσω λιγο στεγανοποιητικό στις τελευταιες βόλτες.

 

Συμφωνω απόλυτα με αυτα που αναφέρεις για την "διαχείριση" της υγρασίας. Δυστυχως εαν συσσωρευτει υγρασία στην εσωτερική πλευρα σε συνδιασμό με λίγη σκόνη που παντα υπαρχει καταλήγεις να εχεις διορθωτική πλακα με οψη ζεμπρας. Μου εχει συμβεί μια δυο φορες προ dew heater και το τηλεσκοπιο κατεληξε στο πλανητάριο για καθαρισμο.

 

Μια λύση που μου προτειναν αλλα που δεν είναι παντα εφικτη είναι να μην μετακινείται το τηλεσκόπιο μετα την παρατηρηση σε χωρο που έχει σημαντική διαφορά θερμοκρασίας. Δεν το εχω διαπιστωσει προσωπικα και ετσι απλα το αναφερω.

 

Φιλικά

Μιχάλης - CptFurz

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης