Jump to content

Σκύλος ο καλύτερος φίλος του...αστρονόμου φυσικά!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι λίγες οι φορές που κάποιος έχει βρεθεί μόνος κάτω από τον έναστρο ουρανό και ενώ όλα φαντάζουν τέλεια να σκέφτεται πως θα ήταν να είχε παρέα.Λοιπόν υπάρχει λύση, ως κάτοχος ενός γερμανικού ποιμενικού δεν έχω νιώσει ποτέ αυτό το συναίσθημα.Με την απλή συνταγή που παραθέτω παρακάτω θα καταφέρεται να εκπαιδεύσετε το σκύλο σας να γίνει ιδανικός για αστρονομικές παρατηρήσεις.

1.Θα χρειαστείτε ένα μεγαλόσωμο σκύλο εκτός και αν παρατηρείται από το μπαλκόνι του σπιτιού σας.

2.Βασική υπακοή.Οι εντολές κάτσε,μείνε και κάτω είναι απαραίτητες.

Εδώ μπορείτε να μάθετε το σκύλο σας να κάθεται

Εδώ μπορείτε να μάθεται το σκύλο σας να μένει

Εδώ μπορείτε να μάθεται το σκύλο σας το κάτω

Μην ξεχνάτε να βρίσκεστε στην τοποθεσία παρατήρησης πριν βραδιάσει και έχετε πάντα ένα μαξιλαράκι για το σκύλο σας.Good Luck :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτα, σε παρατήρηση με Σελήνη ή σε φωτορυπασμένη περιοχή πιστεύω ότι είναι μια χαρα να πηγαίνεις με τον Σκύλο σου παρέα, ιδικά όταν πηγαίνεις κάπου απόμερα και δεν νιώθεις ασφάλεια.

Τώρα σε βραδιές απόλυτου σκότους δεν ξέρω πόσο χρήσιμος θα ήταν... εγω τουλάχιστον θα τον είχα πατήσει :roll:

Άσε που αν κάνεις αστροφωτογραφιση μπορεί να σου χτυπήσει κανένα τρίποδο ή να κάνει την ανάγκη πάνω σε αυτό.

Κατ'αλλα ο Σκύλος μια χαρά θα ήταν σε απλές παρατηρήσεις.

 

Μην ξεχνάμε ότι ο Σκύλος στην αρχαιότητα ήταν αρκετά σημαντικός για αυτό έχουμε άλλωστε και 3 Αστερισμούς (χωρίς να υπολογίζω τα υπόλοιπα κωνοειδή που έχουμε στον ουρανό) με πρώτο και καλύτερο την Λαίλαπα, τον μεγάλο και τρομερό Σκύλο του Ωρίωνα που μέχρι και το χέρι του Δία τολμούσε να δαγκώσει :D :wink:

 

Αντε καλές Αστροκυνο παρατηρήσεις!!!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι σκύλοι στον ουρανό είναι 4 σε τρεις αστερισμούς (καθότι οι θηρευτικοί κύνες παριστάνουν δυο σκύλους :cheesy: ) αν προσθέσουμε και την μη αποδεκτό σήμερα αστερισμό του Κέρβερου (αποτελεί πλέον τμήμα του Ηρακλή) οι σουράνιοι σκυλοι γινονται 5 :mrgreen:
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιλώντας για σκυλιά, μου έλειψαν πολύ οι συμπαθέστατοι τετράποδοι φίλοι μας στον Κιθαιρώνα...δεν εμπόδισαν καθόλου την παρατήρηση...ίσα ίσα που μας έκαναν παρέα πολύ καλή!

Κάποια στιγμή μάλιστα που κοιτούσα στο προσοφθάλμιο...ένιωσα μια υγρή γλώσσα να μου γλύφει το αριστερό χέρι και με έπιασαν τα γέλια!! :lol: :lol:

 

Πολύ φιλικά είναι τα καημένα τα σκυλάκια...γουφ!! :mrgreen:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιλώντας για σκυλιά, μου έλειψαν πολύ οι συμπαθέστατοι τετράποδοι φίλοι μας στον Κιθαιρώνα...δεν εμπόδισαν καθόλου την παρατήρηση...ίσα ίσα που μας έκαναν παρέα πολύ καλή!

Κάποια στιγμή μάλιστα που κοιτούσα στο προσοφθάλμιο...ένιωσα μια υγρή γλώσσα να μου γλύφει το αριστερό χέρι και με έπιασαν τα γέλια!! :lol: :lol:

 

Πολύ φιλικά είναι τα καημένα τα σκυλάκια...γουφ!! :mrgreen:

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ φιλικά είναι τα καημένα τα σκυλάκια...γουφ!! :mrgreen:

 

Τάσο, μου θύμησες στην πρώτη μου εξόρμηση στον Πάρνωνα και ενώ κατά τις 5.30 οι περισσότεροι είχαν κοιμηθεί και γύρναγα γύρω γύρω με το τηλεσκόπιο να ρουφήξω deepsky αντικείμενα, άκουσα ένα ταπ ταπ και σταμάτησα. Ένας τετράποδος φίλος χτυπούσε την ουρά του στο έδαφος. Ποιος ξέρει πόση ώρα καθόταν εκεί.Σίγουρα θα απορούσε με την ενασχόληση του δίποδου συγγενικού είδους. :)

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιλώντας για σκυλιά, μου έλειψαν πολύ οι συμπαθέστατοι τετράποδοι φίλοι μας στον Κιθαιρώνα...δεν εμπόδισαν καθόλου την παρατήρηση...ίσα ίσα που μας έκαναν παρέα πολύ καλή!

Κάποια στιγμή μάλιστα που κοιτούσα στο προσοφθάλμιο...ένιωσα μια υγρή γλώσσα να μου γλύφει το αριστερό χέρι και με έπιασαν τα γέλια!! :lol: :lol:

 

Πολύ φιλικά είναι τα καημένα τα σκυλάκια...γουφ!! :mrgreen:

 

Εκεί ήταν και στην προηγούμενη παρατήρηση. Πάμε να τα δούμε Παρασκευή ή Σάββατο; Φέρε και τον Κοσμά για να μην βαρεθούμε. :-note

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα θα ήθελα πολύ αλλά κρατάω δυνάμεις και..."πόρους" για την Νέα Σελήνη...αν πάω τώρα..δεν θα μπορέσω όταν πρέπει πιο πολύ... :roll: :-#
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
παντος ο Γκισμο το τσιουαουα μου ( 1.800 γραμ σκυλος :P) ειναι απιστευτη παρεα το βραδυ , αυτος μεσα στο παρατηρητηριο μου γιατι κρυωνει και εγω εξω μονος μου, θα βγει μονο εξω για να κανει τον μαγκα της γειτονιας αν ακουσει κανενα σκυλο να γαβγιζει... Αλλα τωρα τελος Εφαρμοστηκε λουρι με ορια περιοχης , γιατι την προηγουμενη φορα κοντεψε να πεση απο κατω... και θυμαστε μερικοι τι υψος. εχει εεεεε ???
82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο ζούσε η ντομπερμανίνα μου ήταν καλή συντροφιά - και ασφάλεια - στο βουνό... Αν δεν κάνω λάθος στο παλιό, καλό και σε πολλά ακόμα επίκαιρο The Light-Hearted Astronomer του Ken Fulton προτείνεται ένας σκύλος ως απαραίτητο ..."αξεσουάρ" για μοναχικούς παρατηρητές :)

 

Άσε που αν κάνεις αστροφωτογραφιση μπορεί να σου χτυπήσει κανένα τρίποδο ή να κάνει την ανάγκη πάνω σε αυτό.
Η δικιά μου το είχε συνηθίσει. Στην αρχή 2-3 φορές βέβαια κόντεψε να πάρει παραμάζωμα τρίποδο και τηλεσκόπιο. Το τραπεζάκι κατάφερε να το ρίξει μια φορά, ευτυχώς χωρίς ζημιές...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και δεν βρισκω κανενα αδικο, οταν εχεις σκυλο ειναι πολλα τα καλα, ιδιος για τους μοναχικους παρατηρητες ειναι το καλυτερο. Εχεις φυλακα το 1 και σημαντικοτερο ( εκτος το δικο μου :P) εχεις το συναισθημα που ειναι και αυτο πολυ σημαντικο οτι δεν εισαι μονος σου, και τελος εχεις την ηρεμια σου γιατι δεν σου μιλαει η σε ενοχλη. :)
82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης