Jump to content

Εξοπλισμός για την πρώτη μου γαλαξιακή βουτιά...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν έχεις και πρόβλημα στο να σηκώνεις βάρη με τη μέση σου τότε καλύτερα να προσανατολιστείς σε κάτι λιγότερο ογκώδες και βαρύ. Νομίζω πως ένα SC 6 ή 8 ιντσών είναι καλύτερο για την περίπτωσή σου.

 

Παρατήρηση με Dob καθιστός χλωμό το κόβω...προμηθεύσου ενέσεις γιατί η μαγεία πληρώνεται

 

Με το 8" dob μου που ειναι f/4.5 δικής μου κατασκευής ποτέ δεν παρατηρώ όρθιος ένα μικρό πτυσόμενο σκαμνάκι είναι μια χαρά!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δεν ξέρω ρε παιδιά αν ο άνθρωπος έχει πρόβλημα με τη μέση του το dob από 8" και πάνω θα του δημιουργήσει πρόβλημα.Το σχήμα και ο όγκος της βάσης είναι ελεινά άβολο στο κουβάλημα, ακόμα και αν δεν είναι και τόσο μεγάλο το βάρος, λόγο του σχήματος όλο το βάρος τελικά πέφτει στη μέση..Άποψή μου είναι η να πάει σε orion optics που η βάση και ο σωλήνας είναι ελαφρύτερα ή να κάνει υπομονή να μαζέψει λεφτά και να πάρει ένα Schmidt Cassegrain όπως το nextstar se 6" ή 8".Στο 2ο ειδικά και η στάση παρατήρησης θα είναι άνετη και ερευνητές θα είναι στην καλύτερη δυνατή θέση, έχει και το goto άλλα και το starhoping θα είναι ξεκούραστο. :)
Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαζί γράφαμε με τον Γιώργο

 

Χε χε ναι και ταυτιστήκαμε στις απόψεις!

Το 12" όντως έχει ελεεινή διανομή του βάρους για κουβάλημα και σου πέφτει όντως όλο το βάρος στη μέση!

Το ανέβασα στην ταράτσα (δύο όροφοι) στην Εύβοια για να παρατηρήσω και δεν το ξανακάνω!!! Κόντεψε να πάθει η μέση μου! Το ίδιο ισχύει και για τα μικρότερα απλώς είναι ελαφρύτερα.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...ή να κάνει υπομονή να μαζέψει λεφτά και να πάρει ένα Schmidt Cassegrain όπως το nextstar se 6" ή 8".Στο 2ο ειδικά και η στάση παρατήρησης θα είναι άνετη και ερευνητές θα είναι στην καλύτερη δυνατή θέση, έχει και το goto άλλα και το starhoping θα είναι ξεκούραστο. :)

 

Επιβεβαιώνω. Αλλά δεν το παίρνεις με 700 ευρώ (στην Ευρώπη).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε με το τραπεζάκι θα παρατηρείς όρθιος.Δεν ξέρω αν το πρόβλημά σου στο επιτρέπει...

Πάνο φίλε μου, έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που κάναμε την τελευταία κοινή παρατήρηση και φαίνεται ότι ξέχασες τις πατέντες μου, μια εκ των οποίων στηρίζεται σε δικιά σου ιδέα! Μακάρι να τα πούμε σύντομα!

 

Λοιπόν, όπως έχω γράψει και παλαιότερα, την ιδέα της ανύψωσης dob την έχω εξελίξει αρκετά, και ως προς το κάθισμα, όταν τροποποίησα ένα καθισματάκι «ντράμερ», έτσι ώστε να μου επιτρέπει, όταν το επιθυμώ στις ολονύκτιες παρατηρήσεις μου – για να ξεκουράζομαι ή για να παρατηρώ πιο συστηματικά κάποιον αστερισμό, να κάθομαι αντί να στέκομαι όρθιος: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=74498&highlight=#74498

 

Επιπλέον, το ίδιο έπραξα και ως προς την τοποθέτηση χαρτών – βιβλίων, χρησιμοποιώντας ένα μουσικό αναλόγιο (πρώτος διδάξας ο αστρο-μαέστρος μας Mr filiatra), το οποίο έχει κι αυτό τη δυνατότητα – χωρίς τροποποίηση – να ανυψώνεται στο ίδιο ύψος: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=92665

 

Έτσι, είτε κινούμενος τριγύρω, είτε καθήμενος δίπλα στο τηλεσκόπιο, έχω την πλήρη -ακαριαία ελευθερία κινήσεων του dob, στοχεύοντας στον ουρανό οπουδήποτε επιθυμώ, σαν να χειριζόμουνα αντιαεροπορικό πυροβόλο!

 

Φιλικά

 

PapGeo

1443027897_IMG_1241B1.JPG.cb47379262f30ca10469f30bf1bcb82f.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το GSO 10" dob χρησιμοποιώ αυτή την καρέκλα, ελαφρια και πάρα πολύ καλή , ειμαι πολυ ευχαριστημενος μαζι με εξοδα αποστολης πληρωσα γυρω στα 35 ευρο.

 

http://www.amazon.de/gp/product/B000VJE5SI/ref=oss_product

 

Στο Telrad exo πρόσθεση Βάση Ανύψωσης , τωρα ερευνήσει στο zenith εγινε παιχνιδακι

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=list&cat_id=20&brand=0&items_per_page=15&startingrow=31

 

Kαι το καλύτερο που έχω καταφέρει ειναι το συστημα PUSH TO

με το 16μμ προσοφθάλμιο τα βρίσκω αμεσως ολα

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=162259&highlight=#162259

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιβεβαιώνω. Αλλά δεν το παίρνεις με 700 ευρώ (στην Ευρώπη).

 

Ε ναί δυστηχώς οι τιμές είναι διπλάσιες εδώ, γιαυτό και είπα να κάνει υπομονή αν μαζέψει και άλλα χρήματα.Άλωστε πιπίνι είναι ακόμα ο άνθρωπος δεν τον πήραν και τα χρόνια :mrgreen: .Σε ένα εξάμηνο + ίσως μπορέσει να διπλασιάσει το buget του.Γιατί άμα το ρισκάρει και πάρει κάτι που τελικά θα τον ζορίσει και θα καταλήξει να το σκέφτεσαι 2 και 3 φορές να κάνει παρατήρηση είναι χειρότερο..Γιατί όπως και να το κάνουμε τα dob όσο καλή αναλογίας τιμής διαμέτρου και ταχύτητας έχουν άλλο τόσο άβολα είναι στην παρατήρηση.Τουλάχιστον αν πάει σε dob να πάρει ερευνητή με διαγώνιο γιατί εδώ εγώ που είμαι 23 χωρίς προβλήματα στη μέση και τον αυχένα ζορίζομαι.

Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το GSO 10" dob χρησιμοποιώ αυτή την καρέκλα, ελαφρια και πάρα πολύ καλή , ειμαι πολυ ευχαριστημενος μαζι με εξοδα αποστολης πληρωσα γυρω στα 35 ευρο.

 

http://www.amazon.de/gp/product/B000VJE5SI/ref=oss_product

 

Στο Telrad exo πρόσθεση Βάση Ανύψωσης , τωρα ερευνήσει στο zenith εγινε παιχνιδακι

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=list&cat_id=20&brand=0&items_per_page=15&startingrow=31

 

Kαι το καλύτερο που έχω καταφέρει ειναι το συστημα PUSH TO

με το 16μμ προσοφθάλμιο τα βρίσκω αμεσως ολα

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=162259&highlight=#162259[/quote

 

Μάριε, ωραία η καρέκλα. Υποσχέθηκες και μια παρουσίαση του ''χειρωθοπλοηγητικού'' συστήματος, την περιμένουμε με αγωνία, κάνε την σε ένα νέο θέμα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια ερώτηση ξεκάρφωτη και ίσως και βλακώδης, αλλά δημιουργήθηκε στο φτωχό μου σε αυτά τα θέματα μυαλό: Έχω μυωπία και λίγο αστιγματισμο. Στην παρατήρηση παίζει ρόλο εάν θα φοράω γυαλία, ή φακούς ή... τίποτα;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ερώτηση που έκανες είναι ουσιώδης. Η μυωπία διορθώνεται από τον εστιαστή του τηλεσκοπίου. Ο αστιγματισμός όμως απαιτεί την χρήση γυαλιών οράσεως. Δεν γνωρίζω τι ισχύει με τους φακούς επαφής και αν διορθώνουν και αστιγματισμό. Υπάρχουν και ειδικοί φακοί που μπαίνουν μπροστά από συγκεκριμένα προσοφθάλμια, αλλά αυτές είναι προχωρημένες και ακριβές λύσεις. Αν επιλέγεις προσοφθάλμια με μεγάλο eye relief, δεν θα έχεις πρόβλημα να παρατηρείς και με γυαλιά. Καλώς ήλθες!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουφ... Άρα να υποθέσω πως εφόσον οι φακοί που φοράω καλύπτουν και τον αστιγματισμό μου (τορικοί) δεν θα πρέπει να ψάξω απαραίτητα προσοφθάλμια με μεγάλο eye relief.

 

Σε ευχαριστώ! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαρτάται και από τον αστιγματισμό. Ας τα συστηματοποιήσουμε λιγάκι:

1. Την μυωπία την διορθώνει η εστίαση που κάνεις στο τηλεσκόπιο. Ουσιαστικά η εστίαση κατορθώνει να φέρει το είδωλο ακριβώς επάνω στον αμφιβληστροειδή, όπως και οι διορθωτικοί φακοί σου.

2. Φακοί με eye relief 17mm- 20mm επιτρέπουν την χρήση των γυαλιών σου. Διαδεδομένοι τέτοιοι φακοί είναι οι Baader Hyperion, Astrotech Paradigm, Celestron Ultima & Ultima LX, Meade HD-60, TMB Planetaries, Vixen LVW, Pentax XL & XW, Televue Nagler T4 & Radian & Delos. Στην Ελλάδα οι Hyperions είναι οι πλέον διαδεδομένοι σε λογικές τιμές. Επίσης με Plossl 32 & 25mm δεν θα έχεις πρόβλημα.

3. Αν ο αστιγματισμός σου είναι ελαφρύς μπορείς να τον αγνοήσεις. Κάποια αστεράκια σε ένα σημείο του πεδίου θα είναι ελαφρώς αφεστιασμένα ή γεωμετρικά παραμορφωμένα.

4. Με φακούς μικρής εστιακής απόστασης που δίνουν μεγάλες μεγεθύνσεις, η κόρη εξόδου μικραίνει τόσο πολύ που πέφτει επάνω στην ωχρά κηλίδα και παρακάμπτονται οι αστιγματικές περιοχές. Εξαρτάται από το μάτι σου, συνήθως αυτό με τα νευτώνεια συμβαίνει σε μονοψήφιες εστιακές, 9-4mm και με τα SCT και MCT ακόμη και σε διπλάσιες. Πρέπει να δοκιμάσεις αρκετούς φακούς για να διαπιστώσεις τι ισχύει με το δικό σου μάτι.

5. Αν έχεις αστιγματισμό στο ένα μόνο μάτι μπορείς να χρησιμοποιήσεις το άλλο, ή διοφθάλμιο όπου η αλληλεπικάλυψη των πεδίων βοηθά τον εγκέφαλο να αγνοήσει το πρόβλημα.

Συμπέρασμα: Να πας σε συνάντηση και να δεις μέσα από διάφορους φακούς, ρωτώντας τον ιδιοκτήτη το μοντέλο, την εστιακή και τον εστιακό λόγο του τηλεσκοπίου του. Κάνε έναν πίνακα με τα αποτελέσματα ώστε να οδηγηθούμε σε συμπεράσματα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουφ... Άρα να υποθέσω πως εφόσον οι φακοί που φοράω καλύπτουν και τον αστιγματισμό μου (τορικοί) δεν θα πρέπει να ψάξω απαραίτητα προσοφθάλμια με μεγάλο eye relief.

 

Σε ευχαριστώ! :)

 

Δεν το έλεγες και έγραφα τόσην ώρα; :D

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάριε, ωραία η καρέκλα. Υποσχέθηκες και μια παρουσίαση του ''χειρωθοπλοηγητικού'' συστήματος, την περιμένουμε με αγωνία, κάνε την σε ένα νέο θέμα.

 

Kostas....done!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάριε η καρέκλα που έδειξες στο amazon.de είναι ίδια με αυτή που πουλάει το Πλανητάριο;;

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=2017

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτές οι καρέκλες (αστρονομικές και… σιδερώματος) πρέπει να βολεύουν αρκετά, αλλά παράλληλα θέτουν διάφορα ζητήματα:

 

Ένα ζήτημα είναι αν οι θέσεις μεταβλητού ύψους αλλάζουν γρήγορα, ανάλογα με τις ανάγκες. Γιατί, το να βιδώνεις και να ξεβιδώνεις συνέχεια θέτει περιορισμούς στη λειτουργικότητα της καρέκλας. Προσοχή επίσης θα πρέπει να δοθεί και στη γέμιση του καθίσματος. Αν «πατικώνεται» εύκολα, βλέπω τον χρήστη να στέκεται πιο πολύ όρθιος παρά καθιστός… Το βάρος είναι ένα άλλο ζήτημα. Βαρύς μεταλλικός σκελετός δίνει επιπλέον σταθερότητα, αλλά «πονάει» κατά τη μεταφορά και πιθανόν δυσχεραίνει τις μετακινήσεις γύρω από το τηλεσκόπιο. Θα προτιμούσα κάτι ελαφρύ, αλλά ανθεκτικό και άκαμπτο (π.χ. κράμα αλουμινίου). Τέλος, οι διαστάσεις πρέπει να είναι όσο γίνεται πιο μαζεμένες, για να χωράνε στο αυτοκίνητο μαζί με τα υπόλοιπα «καλούδια». Συνήθως όμως έχουν τις τοξοειδείς διαστάσεις της παραπάνω φωτογραφίας (τουλάχιστον), οπότε πρέπει να βρεις χώρο για να τις βολέψεις…

 

Τώρα, να σας πω ότι ζηλεύω αυτές τις καρέκλες και ότι μετάνιωσα για το τηλεσκοπικό - τριποδικό – τροποποιημένο καρεκλάκι ντράμερ που έχω… δεν θα ήμουν και ιδιαίτερα ειλικρινής…!!! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο εγώ πήρα αυτήν εδώ και έχει ΟΛΑ αυτά που ζητάς και αξίζει το κάτι παραπάνω...

 

http://www.buyastrostuff.com/store/Metal-astro-chair-frame-page.htm

 

Με τις καλύτερες κριτικές και στο CN, όποτε θες την βλέπεις και από κοντά ή και σε εξόρμηση.

105 δολλάρια + 75 μεταφορικά, την στέλνει με δηλωμένη αξία μόλις 40 δολλάρια (από μόνος του το έκανε μάλιστα!) και έρχεται με USPS χωρίς κανένα πρόβλημα..

 

Το κάθισμα ρυθμίζεται σε 1 δευτερόλεπτο σε ότι ύψος θες (δεν έχει στάνταρ θέσεις που κλειδώνει!!) και σηκώνει μέχρι 136 κιλά. Έχει και τεμπέλη για τα πόδια (στηριγματάκι), πράγμα που δεν έχουν όλες και δίνει τρομερή άνεση. Ελαφριά πολύ και μεταφέρεται απίστευτα εύκολα...

\:D/ \:D/

 

ΑΠΟΡΩ τι έκανα χωρίς αυτήν τόσο καιρό!!! [-( [-( #-o #-o

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Στέλιο καλημέρα,

 

Όπως καταλαβαίνεις υπάρχουν πολλές και διαφορετικές απόψεις για την επιλογή τηλεσκοπίου, οι οποίες πολλές φορές επηρεάζονται και από τις προσωπικές προτιμήσεις του καθενός μας.

Εφόσον έχεις πρόβλημα με τη μέση σου νομίζω πως η καλύτερη ιδέα είναι να επισκεφτείς ένα κατάστημα και να δεις από κοντά τις διαστάσεις, το βάρος και τη θέση παρατήρησης διαφορετικών τύπων, γιατί, πίστεψε με αλλιώς φαίνονται τα πράγματα στην οθόνη του υπολογιστή [-X και .... αλλιώς από κοντά. Ακόμη καλύτερα βέβαια όπως σου έγραψα ξανά, είναι η συμμετοχή σου σε εξόρμηση... πραγματικό test drive!!!! :cheesy:

 

Δημήτρης

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο εγώ πήρα αυτήν εδώ και έχει ΟΛΑ αυτά που ζητάς και αξίζει το κάτι παραπάνω...

 

http://www.buyastrostuff.com/store/Metal-astro-chair-frame-page.htm ...

Τάσο, καλή περίπτωση, να τη δούμε κι από κοντά!

Μια ερώτηση μόνο: το μαξιλαράκι το βλέπω αρκετά λεπτό, είναι άνετο?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ άνετο Γιώργο, μια χαρά κάθεσαι για αρκετή ώρα και είναι αξιοσημείωτο το πόσο γρήγορα αλλάζεις το κάθισμα στο θέμα του ύψους.

 

Να σου πω επίσης ότι είναι η φθηνότερη από όλες τις αμερικάνικες καρέκλες, στα 105 Δολλάρια. Διάβασε και τα reviews!!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε R2D2,

 

δεν είμαστε off topic, μην ανησυχείς. Μια καρέκλα αστρονομικής παρατήρησης είναι ΠΟΛΥ χρήσιμο αξεσουάρ και κυριολεκτικά κερδίζεις ίντσες από το τηλεσκόπιό σου. Παλαιότερα ήμουν οπαδός της όρθιας παρατήρησης και το υποστήριζα σθεναρά...μόλις όμως κάθισα σε ένα καλό κάθισμα...αλλαξοπίστησα σε δευτερόλεπτα!!! :cheesy: :cheesy:

 

Τις καλύτερες γαλαξιακές βουτιές να ξέρεις πως θα τις κάνεις ΚΑΘΙΣΤΟΣ και κυρίως..ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΣ!!!

 

Εκτός αν έχεις Νευτώνειο σε dobsonian βάση από 16" και πάνω όπου αναγκαστικά θα είσαι όρθιος...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλησπερίζω! :)

 

Tάσο σαφώς και δε βρίσκω offtopic τη συζήτηση για το κάθισμα. Είναι κάτι που σίγουρα θα χρειαστώ! Παρακολουθώ συνεχώς την κουβέντα αλλά μένω παράλληλα ολίγον σιώπηλός για να μη σας πρίζω συνεχώς με απορίες που ήδη απαντώνται από το πραγματικά καταπληκτικό βιβλίο που μου συστήσατε να πάρω και που διαβάζω από χθές...

 

Το γεγονός είναι πως έχει πέσει πολλή σκέψη αυτές τις μέρες με το είδος του τηλεσκοπίου που λέω να πάρω. Τώρα, μάλλον λέω να θυσιάσω διάμετρο και γενικώς διαστάσεις (και επιδόσεις), κυρίως για το θέμα της μέσης. Πχ απ ότι καταλαβαίνω ένα nexstar 5se ή ένα meade etx 125 ναι μεν είναι ακριβά για αρχή αλλά τα φαντάζομαι ευκολοκίνητα μιας και δε θα στησω κάτι κάπου μόνιμα. Και βέβαια έχουν και το goto που δε λέω όχι. Και βεβαίως συνεχίζω να δέχομαι προτάσεις σας!

Ξέρει κάποιος κανένα μαγαζί βόρεια προάστεια ή γενικώς Αθήνα που να έχει αρκετά στημένα;

Για Σούνιο ετοιμάζετε κανένα αστροπάρτι; :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης