Jump to content

SW 12'' Dobson, Προσαρμογές και Ρυθμίσεις.


kkokkolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 442
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Από χθες είμαι και εγώ κάτοχος του SW 12''. Σαν αρχάριος έκανα μια κίνηση αρκετά επικίνδυνη (έπεσα στα βαθιά όπως μου είπε ο Τάσος). Ελπίζω να μη το μετανιώσω.

 

Από την πρώτη στιγμή που άνοιγα τις κούτες, σκέψεις για το τι πήγα και έκανα με βομβάρδιζαν. Μετά από κανένα δίωρο είχα καταφέρει να φτιάξω τη βάση. Όταν άνοιξα την κούτα του σωλήνα είπα: «σίγουρα είσαι τρελός». Έπρεπε να πάρω το 10αρι με το GOTO. Η σύζυγος μου το είπε, αλλά εγώ παρασύρθηκα. Ο πωλητής στο Πλανητάριο έκανε καλά τη δουλειά του.

 

Έτσι ανεβάζω τη βάση στη ταράτσα. Παίρνω και το σωλήνα από τον πρώτο όροφο και τον ανεβάζω μουγκρίζοντας σαν μουλάρι που ανεβάζει τουρίστες στην Χώρα). Μου έφυγε η μέση. Ήταν πραγματικά βαρύς. Όλο αυτό το πράγμα είναι ένα γαϊδούρι. Προσέξτε μη σας κλωτσήσει.

 

Τοποθετώ το σωλήνα πάνω στη βάση. Τι ωραία....... Μετά συνειδητοποιώ ότι ο εστιαστής και ο ερευνητής είναι στη κάτω μεριά. Οι σκέψεις με πολιορκούσαν. Λες εκεί που έσπασα το ρεκόρ του αρχάριου, να σπάσω και το ρεκόρ της πιο γρήγορης πώλησης;;; Το πήρα Πέμπτη να το βάλω σε αγγελία Παρασκευή;;

 

Άντε πάλι ξανασήκωσε το γαιδουροσωλήνα να το βάλεις αλλιώς. Αυτό που με κρατούσε ήταν αυτό που περίμενα να δω. Ούτε και για αυτό είχα ιδέα βέβαια. Βγάζω τα προσοφθάλμια από τα κουτιά τους. Αυτά τώρα που μπαίνουν;; Άρχισα να παίζω. Θέλει λέει ευθυγράμμιση ο ερευνητής. Καλά κρασιά. Μέσα στο σκοτάδι..........τέτοια ώρα τέτοια λόγια.

 

Αφού κατάφερα και τα έβαλα, βάζω το μάτι στον ερευνητή και βρίσκω τη σελήνη. Ήταν σαν πολύφωτο, δεν μπορούσα να τη χάσω. Βάζω το μάτι στον προσοφθάλμιο και ............μαύρη μαυρίλα πλάκωσε. Και πώς να μην ήταν μαυρίλα αφού δεν έβγαλα το καπάκι του πρωτεύοντος;;; Το βγάζω και ξανακοιτάω ελπίζοντας να δω φεγγάρι. Τι είδα;;; . Αντί μαυρίλα μια κιτρινίλα. Εμ βέβαια αφού το δευτερεύων ήταν τυλιγμένο με χαρτί δεμένο με λάστιχο;;;

 

Ήμουν έτοιμος να βάλω τα κλάματα. Η ώρα 11 το βράδυ. Κάποιος πρέπει να με βοηθήσει . Και παίρνω τον Τάσο. Ήταν εκεί ευτυχώς. Ο Τάσος πρέπει να ανακηρυχτεί άγιος της αστρονομίας. Έσωσε και μένα, έσωσε και το SW. Που είσαι βρε Ηλία σκέφτηκα.

 

Μετά από πολύ κουβέντα, έκανα μια ψευτοευθυγράμιση του ερευνητή και το μόνο που θυμάμαι είναι μια εικόνα της σελήνης(10mm), που το φως με ενόχλησε στο μάτι. Α και μια όμορφη εικόνα από το Σείριο. Αυτές οι δύο με κρατούν ακόμα ζεστό. Ο Δίας (αν ήταν αυτός) σαν ένα μικρό λαμπάκι που γύρω γύρω φλέγονταν. Δηλαδή τίποτα. Στο 10mm φαινόταν σαν μια τρύπια δεκάρα και όταν εστίαζες χανόταν.

Ο άγιος Τάσος από το τηλέφωνο μου έλεγε μην απογοητευτείς. Εύκολο είναι;;;;

 

**Κώστα αν για οποιοδήποτε λόγο δεν θέλεις η συζήτηση περί ρυθμίσεων του SW 12'' για αρχάριους να γίνουν στο θέμα σου, να μου το πεις να δημιουργήσω άλλο.

***Ευχαριστώ για την υπομονή σας. Περιμένω βοήθεια (εκτός από μπινελίκια του στυλ : που πας ρε στραβάδι με το 12αρι). Οτιδήποτε ειπωθεί ακόμα και χαζό μπορεί να με βοηθήσει απίστευτα. Φανταστείτε ότι δεν ήξερα από πού μετακινείς το σωλήνα. Και όμως υπήρχαν πιαστράκια.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς μας ήρθες!

Απλώς πρέπει να βάλεις τα πράγματα σε μια σειρά. Ξεκίνα από το σημαντικότερο.

Εξήγησε στην γυναίκα σου πως είσαι ένας άνθρωπος με πάθη, εξού και την ερωτεύτηκες κι εκείνη άμετρα και την αγαπάς τόσο όσο η γη αγαπά το φως. Διαβεβαίωσέ την πως θα αγαπήσει και εκείνη το τηλεσκόπιο καθώς είναι αδύνατον να μην έχει αναπτύξει εξεχόντως υψηλή ασθητική αντικρύζοντας καθημερινά την καλλονή της στον καθρέπτη. Μην ξεχνούμε πως η τρελλή σου ζήλια για τον καθρέπτη της που τολμά να θωπεύει την μορφή της σε έκανε να επιλέξεις κατοπτρικό, έτσι; Εξ' άλλου η διαβίωση μαζί της έθισε κι εσένα να μην συμβιβάζεσαι με ό,τι μέτριο και να απαιτείς το καλύτερο. Και δεδομένου πως από τον κόσμο των γυναικών το βέλτιστο ήδη είναι κτήμα σου, με τίποτε άλλο πέραν ενός υπέροχου τηλεσκοπίου δεν μπορούσες απασχοληθείς ώστε να διατηρήσεις την ψυχική σου ισορροπία που κινδυνεύει από τον απόλυτο και παράφορό σου έρωτα για εκείνην. Πες πως ήσουν να βήμα από την τρέλλα και σε κατήυθηνε ένας ψυχίατρος σε αυτό το είδος της ψυχοθεραπείας, ώστε μετά την αναψυχή σου στο υπερβατικό μεγαλείο του στερεώματος να μπορείς να επικεντρώνεσαι στην ενδελεχή ικανοποίηση των όποιων αναγκών της. Και καθόλου να μην ανησυχεί: πως είναι δυνατόν να την ξεχάσεις με την νέα σου ασχολία αφού στα πολύτιμα πετράδια τ' ουρανού συνεχώς αναγνωρίζεις την μορφή της;

Από αυτό να ξεκινήσεις. Όλα τα υπόλοιπα είναι εύκολα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνο, καλώς ήρθες στο club των SWράδων 12"!! :mrgreen:

 

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, όμως δεν έκανα τίποτα παραπάνω από ότι θα όφειλα σε κάθε φίλο που ενδιαφέρεται και έχει την ίδια σπίθα για το αγαπημένο μου χόμπυ. Είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις, ήδη πήρες το 1ο βάπτισμα και φως! :cheesy: Μόλις φτιάξει ο καιρός σε βλέπω μόνιμα κατασκηνωμένο στην ταράτσα σου...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα καλά τα λες αλλά εγώ μάλλον υστερώ στα εύκολα :D

 

Σκέπτομαι να φιάξω μια βάση για το θηρίο. Μετά την χτεσινή εμπειρία ούτε που σκέπτομαι να το στήνω-ξεστήνω. Θα χρησιμοποιήσω τις ρόδες που έβαλες εσύ. Πάνω σε αυτές θα προσαρμόσω κόντρα πλακέ θαλάσσης. Στα σημεία που είναι οι ρόδες θα καρφώσω κάθετα στο κοντραπλακέ καδρόνια για να δώσω ύψος. Πάνω από τα καδρόνια θα καρφώσω ένα δευτερο κοντραπλακέ ίδιο με το πρώτο. Θα είναι σαν παλλέτα με ρόδες. Ίσως βγει.

 

Το ερώτημα όμως είναι το εξής : Τί ύψος θα έχει η βάση;

 

Έτσι τίθεται το εξής ερώτημα: Στις περισσότερες παρατηρήσεις (πάσης φύσεως) σε τι απόσταση από το έδαφος είναι το προσοφθάλμιο του συγκεκριμένου Dob;;;

 

Πιστέυω ότι αυτό πρέπει να είναι το ύψος του τηλεσκοπίου μαζί με τη βάση, ώστε να ελαχιστοποιηθούν οι περιπτώσεις που πρέπει να σκύβεις ή να τεντώνεσαι.

 

Υπάρχει απάντηση;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κυμαίνεται το ύψος, από τις 0 στις 90 μοίρες έχει μεγάλη διαφορά, περίπου 1m.

Εγώ έλυσα το πρόβλημα με μία καρέκλα σιδερώματος. Είμαι σχεδόν πάντα καθιστός, ακόμη και στο ζενίθ. Έτσι είμαι σταθερότερος επάνω από τον φακό και όλα φαίνονται καλύτερα. Αν πάρεις καρέκλα δεν θα χρειαστείς ανύψωση. Ειδάλλως θα το στήσεις στο ζενίθ και θα μετρήσεις την απόσταση του εστιαστή από το μάτι σου με το σώμα χαλαρά ευθειασμένο. Αυτή είναι η ανύψωσή σου.

Προτείνω καθιστός και μη ανύψωση.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πως λειτουργεί το Light Shield; Είδα ότι το έχεις βάλει.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To Light Shield τοποθετείται στο άνοιγμα του τηλεσκοπίου, απέναντι από τον εστιαστή και το πρόσωπό σου. Έτσι δεν σου έρχονται στο μάτι φώτα από εκείνη την πλευρά. Η κουκούλα αναλαμβάνει τα υπόλοιπα, από τα πλάγια και πίσω. Είναι χρήσιμο ειδικά στην πόλη, αλλά και στο βουνό όταν υπάρχουν πολλοί με κόκκινους φακούς τριγύρω. Το Light Shroud είναι απαραίτητο παντού αντιθέτως.

 

t_dsc03228_165.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Light Shroud είναι απαραίτητο παντού αντιθέτως.

 

Το έχω καταλάβει. Θα προσπαθήσω να το φιάξω μόνος μου. Δεν ξέρω αν θα βγει καλό, θα δω και το κόστος του. Μαζέυονται πολλά......

 

Για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο τι προσοφθάλμια θα προτείνατε για αρχή;(διαστάσεις - μάρκα κ.λ.π) Τα δύο 25mm και 10mm που περιλαμβάνονται λένε τίποτα; Προτίθεμαι σύντομα να πάρω Barlow 2x.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α! Εδώ οι γνώσεις διχάζονται. Θα σου πω την δική μου γνώμη.

Ξέχνα τις μεγεθύνσεις κατ' αρχάς. Νομίζω πως η καλύτερη μέθοδος είναι μέσω της κόρης εξόδου, καθώς σου δίνει όρια για να κινηθείς ανάμεσά τους. Το πάνω όριο είναι 7mm ή 6mm αν είσαι 40ρης (η διάμετρος της κόρης σε μυδρίαση) και το κάτω είναι 1mm για βαθύ ουρανό ή 0.5-0.6mm για πλανητική.

Το σημαντικότερο προσοφθάλμιο δίνει κόρη εξόδου 1.5-3mm, ας πούμε πως ιδανικό είναι 2mm. Δεδομένου πως κε=εστιακή φακού/εστιακός λόγος τηλεσκοπίου (4.9 για το 12ρι) ο κύριος φακός σου θα είναι περίπου 10mm. Βάλε και έναν στα 30 (ή 35 αν είσαι νιούτσικος) για μέγιστο πεδίο, έναν στα 20 για γενική έρευνα και έναν 5mm για υψηλές μεγεθύνσεις και είσαι έτοιμος. Δεν χρειάζονται άλλοι, εκτός ίσως από έναν ενδιάμεσα στους 10 και 5, ας πούμε περί τα 7mm, επειδή τα 5mm προκύπτουν υπερβολικά πολλές φορές, εκτός αν είναι τέλειες οι συνθήκες.

Μάρκες και σχεδιασμοί; Υπάρχουν 2 βασικές ομάδες σχεδίων: Οι κλιμακωτοί φακοί (Kellner, Erfle, Plossl, Orthoscopics, Televue Panoptic, ES SWA) και οι θετικοί/αρνητικοί σταθερού eye relief (Vixen LVW, Baader Hyperions, Planetaries από TMB, Celestron, Meade, Pentax XW, Televue Radian,). Στους πρώτους οι μεγαλύτεροι είναι οι μεγάλης εστιακής (μεγαλώνει η διάμετρος των φακών) και στους δεύτερους οι μικρής εστιακής (μεγαλώνει το ύψος των φακών). Υπάρχουν και υβριδικά σχέδια όπως οι Ethos, Nagler και διάφοροι UWA. Σημασία έχουν επίσης η ποιότητα κατασκευής (ελάττωση του αστιγματισμού και των άλλων οπτικών σφαλμάτων) και το πεδίου (40-50-60-68-72-82-100-120 μοίρες συνήθως)..

Για τέτοια τηλεσκοπιάρα που πήρες μην δώσεις κάτω από 100€ ανά φακό. Τα minimum είναι λοιπόν οι Baader Hyperions 68 μοιρών και οι Explore Scientific 82 μοιρών (1.25"). Κατόπιν μπορείς να ανέβεις σε Vixen LVW 68 και έπειτα σε Televue διαφόρων σχεδιασμών. Υπάρχουν και εναλλακτικές όπως οι William Optics.

Προτάσεις

Baader Hyperion Aspheric 31 ή Explore Scientific 82 30 ή Televue Nagler 31

Vixen LVW 22 ή Explore Scientific 82 18 ή Meade UWA 18 (ή ο νέος 20) ή TV Panoptic 24 ή 22 ή 19 ES100 20 ή Nagler 20 ή 22mm ή Ethos 21

Baader Hyperion 10 ή Explore Scientific 82 11 ή 8.8 ή ES100 9 ή Pentax XW 10 ή TV Delos 10 ή TV Nagler 12 ή 11 ή 9 ή Ethos 10

Baader Hyperion 8 ή Explore Scientific 82 6.7 Vixen LVW 8 ή Pentax XW 7 TV Nagler 7

Baader Hyperion 5 ή Explore Scientific 82 4.7 ή Vixen LVW 5 ή Pentax XW 5 ή TV Delos 6 ή TV Ethos 6

Ένας Baader Hyperion Zoom μπορεί να καλύψει την περιοχή 16-8 άνετα και οι ορθοσκοπικοί ή οι 60δες Radian, Celestron Xcel LX και Meade HD60 τα 5-6mm για πλανητική. Τα 5mm μπορούν να βγούν και από έναν Barlow με το 10ρι.

 

Έναν έναν ξεκινώντας από τον 10ρη και κατόπιν τον 20ρη, όπως περίπου είναι και της μάνας του.

Εγώ (έχοντας και άλλου εστιακού λόγου τηλεσκόπια να καλύψω) κατέληξα σε ένα μεικτό σετ από 4 ES 82 & 100, 4 Televue Nagler & Radian, 4 Baader Hyperions και 4 Baader Genuine Orthoscopics. O Τάσος πήγε σε Nagler & Pentax XW, ο Ιωάννης σε Vixen LVW. O Μάνος σε Hyperions & Nagler. Αυτές είναι οι κύριες εκδοχές.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με λίγα λόγια κράτα τον 25ρη και άλλαξε τον 10 πριν την πρώτη σου παρατήρηση. Τους άλλους τους παίρνεις έναν έναν, κάθε τρείς- τέσσερις μήνες από έναν ας πούμε. Χαλαρά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το Barlow τι λες; Τον συνυπολογίζεις στις επιλογές των προσοφθαλμίων;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά. Απλώς το 10ρι σου να μην προκύπτει από Barlow. Αλλά με τον Barlow και το 10ρι μπορεί να προκύπτει το 10ρι.

Οι 2 σίγουρες επιλογές είναι ο Televue 2x και ο Celestron Ultima 2x, ενώ και ο Orion Shorty Plus 2x είναι ίδιος με τον Celestron (o Plus, όχι ο σκέτος Shorty).

Μην πάρεις απλό αχρωματικό Barlow που ξεβιδώνει το κάτω στοιχείο του καθώς είναι μέτριας ποιότητας (κυκλοφορεί συχνά σαν Celestron & Skywatcher).

Αν έχεις 20 & 10 mm καλούς φακούς αχρηστεύεται η μεγέθυνση του 20mm με τον Barlow. Τότε καλό θα είναι να πάρεις Barlow 1.5-1.6x για να δίνει ενδιάμεσες μεγεθύνσεις.

Δύο λιτές προτάσεις με καλής ποιότητος φακούς και Barlow:

1. Baader Hyperion Aspheric 31

Baader Hyperion 10mm (ή κάποιο ακριβότερο, από αυτά που πρότεινα πριν)

Antares 1.6x Barlow

Εδώ ο Barlow είναι 2" και με τον Aspheric (πολύ καλός φακός και ελαφρύς) δίνει αντίστοιχο των 20mm (19.36) ενώ με τον 10ρη 6.25mm. Με 3 κομμάτια μπορείς να δείς ό,τι θέλεις, μεγεθύνσεις 50x, 80x, 150x & 240x περίπου, με μέγιστο πεδίο 90' της μοίρας (τρία φεγγάρια όπως το μετράω εγώ) και κόρες εξόδου 6.3, 3.9, 2 και 1.2. Τα πετύχαμε όλα με 330-350 € καινούρια και ίσως 250 € μεταχειρισμένα.

2. Baader Hyperion Aspheric 31

Baader Hyperion Zoom 24-8

Celestron Ultima 2x

Εδώ καλύπτεις τα πάντα. Λίγο ακριβότερη επιλογή αλλά θα νιώθεις (και θα είσαι) πληρέστερος. Τελικά θα κάνεις οικονομία καθώς δεν θα τρώγεσαι να "καλύψεις" και άλλες εστιακές. Ειδικά μεταξύ 16 και 8mm ο Zoom είναι φοβερός, καλύτερος και από τους σταθερούς με εξαίρεση το πεδίο.

Μπορείς να δοκιμάσεις και την

3. Baader Hyperion Aspheric 31

Baader Hyperion Zoom 24-8

Antares 1.6x Barlow

χρησιμοποιώντας τον Zoom με την κάννη 2" ώστε όλα να είναι 2" και να μην αλλάζεις προσαρμογέα και ο Barlow σε κατεβάζει ακριβώς στα 5mm με κόρη εξόδου 1mm και την μέγιστη πρακτικά μεγέθυνση, 300x

Αν αντιθέτως θέλεις να μείνεις στα 1.25" μπορείς να ξεκινάς από ένα SWA 24mm (Hyperion, Panoptic, ES68).

Τα περισσότερα που σου προτείνω τα έχω ή είχα ή έχω δοκιμάσει. Τα ES και Antares θα τα πάρεις απ' έξω (τα ES τα φέρνουν και εδώ αλλά σε εξωφρενική τιμή, ενώ τα Baader είναι φθηνότερα στην Ελλάδα απ' όσο στην Αμερική, επειδή έρχονται από Γερμανία).

Ρώτα όσα θέλεις, μην ντρέπεσαι.

Ας πουν και άλλοι την γνώμη τους αν διαφωνούν, μην ντρέπονται.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα ευχαριστώ για τις αναλύσεις. Φυσικά και θέλω τη γνώμη και άλλων φίλων. Εσύ μπορεί να με κοροιδέυεις :cheesy:

 

Διάβασα στο Backyard ότι τα προσοφθάλμια 2'' δίνουν για την ίδια εστιακή μεγαλύτερο πραγματικό οπτικό πεδίο. Αφού είμαι στην αρχή μήπως θα έπρεπε να μαζέψω προσοφθάλμια μόνο 2''. Ή η διαφορά είναι αμελητέα.

 

Το ίδιο ισχύει και για τον Barlow (γιατί πρόκειται να τον αγοράσω τη Δευτέρα) και είναι 1,25'' ; Θα μπορούσα σε αυτον να προσαρμόσω προσοφθάλμια 2''. Ή πρέπει να πάρω ένα Barlow για κάθε διάμετρο.

 

Και κάτι άλλο επειδή οι περισσότεροι έχετε πάρει μεταχειρισμένα πως ελέγχουμε ένα φακό που αγοράζουμε;;

 

Δεν ξέρω αν ρωτάω χαζομάρες αλλά είναι πραγματικές μου απορίες.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διάβασα στο Backyard ότι τα προσοφθάλμια 2'' δίνουν για την ίδια εστιακή μεγαλύτερο πραγματικό οπτικό πεδίο. Αφού είμαι στην αρχή μήπως θα έπρεπε να μαζέψω προσοφθάλμια μόνο 2''. Ή η διαφορά είναι αμελητέα. Το ίδιο ισχύει και για τον Barlow (γιατί πρόκειται να τον αγοράσω τη Δευτέρα) και είναι 1,25'' ;

 

Όχι, το πραγματικό πεδίο σχετίζεται με το field stop που έχουν οι φακοί και κατά προσέγγιση με το φαινομενικό πεδίο (AFOV). Στην ίδια εστιακή ένας φακός 82 μοιρών έχει μεγαλύτερο πεδίο από έναν 68, ασχέτως της διαμέτρου της κάννης.

Για να βρείς το πεδίο όταν γνωρίζεις το field stop θα επιλύσεις (fs/1500)x57.6. Αν δεν το γνωρίζεις θα επιλύσεις 1500/εστιακή φακού (προκύπτει η μεγέθυνση) και με ότι προκύψει θα διαιρέσεις το AFOV του φακού, δηλαδή TFOV=AFOV/mag. Αυτή είναι μια καλή προσέγγιση.

Συνήθως οι φακοί μικρής εστιακής είναι μόνο 1.25 και 2" είναι οι Plossl πάνω από 32, οι SWA (68-72) πάνω από 24, οι UWA (82-86) πάνω από 16 και οι 100ρηδες πάνω από 13mm.

Οι Barlow είναι 1.25 οι περισσότεροι αφού χρησιμοποιούνται για μεγάλες μεγεθύνσεις (μικρά field stop). Οι λίγοι 2" υπάρχουν όταν έχεις καλούς φακούς 2" που θέλεις να τους αξιοποιήσεις περισσότερο. Τέτιοι είναι οι ES100 που βγαίνουν μόνο σε 2" (αν και οι 14 και 9 θα μπορούσαν να είναι 1.25").

Ο 2" Barlow είναι χρήσιμος και για Barlowed Laser Collimation, όταν το Laser είναι 2".

Επίσης με τον 2" αποφεύγεις το βινιετάρισμα.

Ο Antares Barlow 1.6x που κυκλοφορεί και σαν Proxima 1.5x (αυτόν έχω) και σαν Astrophysics BARCON 1.7x είναι από τους καλύτερους 2".

 

Αν πάρεις Barlow 2" παίρνει όλους τους φακούς με έναν αντάπτορα που άλλοι τον περιλαμβάνουν και άλλοι όχι.

Προτείνω να πάρεις είτε τον Antares (απ' έξω) είτε ένα εκ των Televue- Celestron 1.25". Ο SW 2x 2" δεν είναι φημισμένος.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και κάτι άλλο επειδή οι περισσότεροι έχετε πάρει μεταχειρισμένα πως ελέγχουμε ένα φακό που αγοράζουμε;

 

Κοιτάς την εξωτερική εμφάνιση, μετά τις επιστρώσεις στο φως και κατόπιν κοιτάς μέσα από αυτόν σε μια φωτεινή πηγή για στίγματα. Μετά τον βάζεις στο τηλεσκόπιο και έχεις προσυμφωνήσει για επιστροφή αν έχει κάποιο πρόβλημα.

Συνήθως είναι ΟΚ, τα οπτικά τα προσέχουν. Εξάλλου μόλις αγοράζεις ένα καινούριο αυτομάτως περνά στην κατηγορία του μεταχειρισμένου.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν κατάλαβα καλά. Ο Barlow μπαίνει στη θέση του προσοφθαλμίου και πάνω του προσαρμόζεται κάθε προσοφθάλμιο για να πάρουμε μεγένθυνση. Άρα πάνω στον 1,25 Barlow μπορείς να βάλεις μόνο 1,25 προσοφθάλμια. Εν αντιθέσει πάνω στον 2'' Barlow μπορείς να βάλεις όλα τα προσοφθάλμια (1,25 και 2).

 

Εάν αγοράσω λοιπόν τον 1,25 Barlow (Televue) θα πρέπει η σειρά προσοφθαλμίων που μου πρότεινες να είναι 1,25;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ένα μπορεί να είναι 2", εκείνο το 30ρι που θα σου δίνει τα 6mm κόρης εξόδου. Εκτός αν πάρεις Plossl 32mm που είναι 1.25. Αλλά οι 68-72 μοίρες πεδίου είναι πολύ ωραιότερες από τις 52 του Plossl (υποκειμενική άποψη)[/img]

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2. Baader Hyperion Aspheric 31

Baader Hyperion Zoom 24-8

Celestron Ultima 2x

Εδώ καλύπτεις τα πάντα. Λίγο ακριβότερη επιλογή αλλά θα νιώθεις (και θα είσαι) πληρέστερος. Τελικά θα κάνεις οικονομία καθώς δεν θα τρώγεσαι να "καλύψεις" και άλλες εστιακές. Ειδικά μεταξύ 16 και 8mm ο Zoom είναι φοβερός, καλύτερος και από τους σταθερούς με εξαίρεση το πεδίο.

 

1. Έχει δοκιμάσει κανείς άλλος αυτόν το συνδιασμό;

 

2. Αν αντί για το Celestron Ultima 2x είναι ο Televue υπάρχει διαφορά;

 

3. Το Zoom τι είναι; Προσοφθάλμιο με διαφορετικές εστιακές;;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1. Έχει δοκιμάσει κανείς άλλος αυτόν το συνδιασμό;

 

Δεν θα απαντήσω εγώ σε αυτό

 

2. Αν αντί για το Celestron Ultima 2x είναι ο Televue υπάρχει διαφορά;

 

Όχι. Πρότεινα τον Celestron επειδή όλοι προτείνουν τον Televue και επειδή είναι βραχύτερος. Αλλά αν θες TV ΟΚ

 

3. Το Zoom τι είναι; Προσοφθάλμιο με διαφορετικές εστιακές;

 

Όχι. Προσοφθάλμιο που μια ομάδα οπτικών στοιχείων (2 φακοί που νομίζω ονομάζονται ομάδα Smythe και λειτουργούν ως Barlow) μετακινείται όπως ο φακός zoom μιας φωτογραφικής μηχανής. Συνήθως οι zoom κινούνται μεταξύ 2x και 3x. Δυστυχώς το πεδίο δεν μένει σταθερό και έτσι, ενώ είναι 68 μοίρες (άλλοι μέτρησαν 72 και ο δικός μου προς τα εκεί φαίνεται) στα 8mm φθάνει τα 44 στα 24mm. Επειδή 44 είναι λίγο τον χρησιμοποιώ μετά τα 20mm και χρησιμοποιώ έναν φακό με πεδίο 68-72 σαν συμπλήρωμα. Αυτός είναι ο Hyperion 31 ή ο 24 όταν ο εστιαστής είναι 1.25". Αφού κεντράρω αυτό που θέλω να δω βάζω τον Zoom από τα 20mm και μετά πλησιάζω.

Οι μοίρες που λέμε είναι φαινομενικού πεδίου. Το πραγματικό πεδίο στα 24mm είναι μεγαλύτερο από ότι στα 8, αλλά όχι τόσο όσο σε έναν σταθερό SWA 24mm.

Ο άλλος καλός Zoom είναι ο William Optics/Orion 22.5-7.5.

Ο Τάσος που είναι άλλης νοοτροπίας έχει τον Panoptic 24, τον William Optics 22.5-7.5 και τον TV Barlow 2x.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα αν και δεν κατάλαβα πολλά σε ευχαριστώ. Θα τα μελετήσω και θα ξαναρωτήσω.

 

Καλά κανείς άλλος δεν έχει SW 12'' να μας πει τη γνώμη του για προσοφθάλμια και Barlow (ή και χωρίς να έχει το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο);;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Baader Hyperion Aspheric 31

Baader Hyperion Zoom 24-8

Televue Barlow 2x

 

Τάσο τι λες;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνο είναι μια καλή αρχή, ειδικά ο TV Barlow 2x όπως είπαμε είναι αναντικατάστατο εργαλείο. Ο Baader Zoom έχει πολύ καλές κριτικές και αρκετό κόσμο ευχαριστημένο, τώρα για τον 31mm δεν τον έχω δοκιμάσει, αλλά θεωρώ πως είναι ένα οικονομικό και ποιοτικό ξεκίνημα για μεγάλα πεδία, που όμως θα είναι φακός που θα εκμεταλλευτείς σε σκοτεινό ουρανό, όταν θα βρεθείς. Όχι εκεί που είσαι τώρα.

Για τον zoom και τον Barlow μπορείς να προχωρήσεις με σιγουριά πάντως.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, αναρωτιέμαι...αν αλλάζαμε το ρουλεμάν lazy susan της κίνησης του αζιμουθίου με ποιοτικό teflon;; Θα πετυχαίναμε καλύτερη κίνηση; Το σκεφτόμουν χθες βράδυ που είχα λύσει την βάση για κάποιες δοκιμές...

 

Δες εδώ αυτό που σκεφτόμουν μήπως άλλαζα...

http://www.astrosystems.biz/pivot.htm

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια χαρά είναι. Δεν βλέπω λόγο να το πειράξουμε. Με φακό 4.7mm παρακολουθώ άνετα.

Εκτός αυτού μπορεί σχετικά σύντομα να αλλάξουμε όλην την βάση. [-o<

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης