Jump to content

SW 12'' Dobson, Προσαρμογές και Ρυθμίσεις.


kkokkolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ Κώστα λέω να το δοκιμάσω, άλλωστε είναι πάμφθηνη λύση όλο το κιτ (μόλις 27 δολλάρια και κάτι ψιλά τα μεταφορικά) και δεν με βλέπω στο άμεσο μέλλον να παίρνω την νέα βάση με το tracking και το goto...πολύ μεγάλο οικονομικό άνοιγμα ακόμη το θεωρώ..:roll:

 

Η κίνηση με καλό σύστημα teflon σε μεγάλα dobsonian τύπου Obsession, είναι κάτι που το έχω δει και χειριστεί και με άφησε με ανοικτό το στόμα από το ΠΟΣΟ ΤΕΛΕΙΑ λειτουργεί και τι βουτυρένια (κυριολεκτικά!!) αίσθηση έχει...

 

Αν κρίνω επίσης, πως η Astrosystems είναι από τις πιο αξιόπιστες και παλαιότερες εταιρείες στην κατασκευή τηλεσκοπίων νομίζω πως αξίζει τον κόπο.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 442
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε και μας λες αν αξίζει. Guinea Pig ο Κοσμάς. :mrgreen:

 

Τουλάχιστον!! Αν είχε φωνή θα έλεγε: "Με έχεις τρελάνει ρε φίλε!! Άσε με στην ησυχία μου και στα εργοστασιακά μου τα κόλπα! Ούτε πειραγμένο αμάξι αγώνων να ήμουν!!" :cheesy: :D

 

Μωρέ θα του δώσω εγώ να καταλάβει του Κινέζου..μέχρι να αναστενάξει! :twisted:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

PanosSky έγραψε:

Διάβασα στο Backyard ότι τα προσοφθάλμια 2'' δίνουν για την ίδια εστιακή μεγαλύτερο πραγματικό οπτικό πεδίο. Αφού είμαι στην αρχή μήπως θα έπρεπε να μαζέψω προσοφθάλμια μόνο 2''. Ή η διαφορά είναι αμελητέα. Το ίδιο ισχύει και για τον Barlow (γιατί πρόκειται να τον αγοράσω τη Δευτέρα) και είναι 1,25'' ;

Όχι, το πραγματικό πεδίο σχετίζεται με το field stop που έχουν οι φακοί και κατά προσέγγιση με το φαινομενικό πεδίο (AFOV). Στην ίδια εστιακή ένας φακός 82 μοιρών έχει μεγαλύτερο πεδίο από έναν 68, ασχέτως της διαμέτρου της κάννης.

 

Κώστα αυτό δεν το καταλαβαίνω. Αν δεν υπάρχει κάποια διαφορά (και αυτή λογικά είναι στο οπτικό πεδίο) τότε γιατί υπάρχουν 1,25'' και 2''.

 

Αν και στις δύο διαμέτρους, για την ίδια εστιακή και τις ίδιες μοίρες άνοιγμα, έχουμε το ίδιο Field Stop τοτε o 2'' δεν θα έχει μεγαλύτερο οπτικό πεδίο από τον 1,25;

 

Εκτός άν όλοι οι 2'' έχουν μεγαλύτερο field stop από τους 1,25''.........εκτός αν δεν καταλαβαίνω τι λέω :D

 

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=452

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

PanosSky έγραψε:

Διάβασα στο Backyard ότι τα προσοφθάλμια 2'' δίνουν για την ίδια εστιακή μεγαλύτερο πραγματικό οπτικό πεδίο. Αφού είμαι στην αρχή μήπως θα έπρεπε να μαζέψω προσοφθάλμια μόνο 2''. Ή η διαφορά είναι αμελητέα. Το ίδιο ισχύει και για τον Barlow (γιατί πρόκειται να τον αγοράσω τη Δευτέρα) και είναι 1,25'' ;

Όχι, το πραγματικό πεδίο σχετίζεται με το field stop που έχουν οι φακοί και κατά προσέγγιση με το φαινομενικό πεδίο (AFOV). Στην ίδια εστιακή ένας φακός 82 μοιρών έχει μεγαλύτερο πεδίο από έναν 68, ασχέτως της διαμέτρου της κάννης.

 

Κώστα αυτό δεν το καταλαβαίνω. Αν δεν υπάρχει κάποια διαφορά (και αυτή λογικά είναι στο οπτικό πεδίο) τότε γιατί υπάρχουν 1,25'' και 2''.

 

Αν και στις δύο διαμέτρους, για την ίδια εστιακή και τις ίδιες μοίρες άνοιγμα, έχουμε το ίδιο Field Stop τοτε o 2'' δεν θα έχει μεγαλύτερο οπτικό πεδίο από τον 1,25;

 

Εκτός άν όλοι οι 2'' έχουν μεγαλύτερο field stop από τους 1,25''.........εκτός αν δεν καταλαβαίνω τι λέω :D

 

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=452

 

1.25"= 31.75mm. Δεδομένου πως η κάννη έχει κάποιο πάχος και το field stop δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από την εσωτερική της διάμετρο (ας πούμε 30mm) οι 1.25" περιορίζουν το μέγιστο field stop έως τα 30mm. Πρακτικά ο Hyperion 24 διαθέτει το μέγιστο field stop που είναι 29mm. Ενώ και ο Panoptic 24mm έχει την ίδια εστιακή και φαινομενικό πεδίο, στο ίδιο τηλεσκόπιο έχει ελαφρώς μικρότερο πεδίο καθώς το field stop είναι 27mm, κατά τι μικρότερο. Στο 12ρι μου ο Hyperion 24 μου δίνει 1.11 μοίρες και ο Panoptic 1.03 μοίρες και ας δίνουν την ίδια μεγέθυνση.

Τώρα, αν θέλεις να έχεις μεγαλύτερο field stop από 29mm θα περάσεις σε φορμά 2". Εκεί ο περιορισμός είναι τα 50mm εξωτερικά και 48mm εσωτερικά Στην πράξη το μέγιστο διαθέτει ο Panoptic 41mm με 47mm field stop. Αν θέλεις να ξεπεράσεις και αυτό θα πας σε 2.7", 3" ή 4" που διαθέτουν τα επαγγελματικά τηλεσκόπια και ίσως ο επόμενος Explore Scientific 100 30mm.

Όσο μεγαλύτερη η εστιακή απόσταση τόσο μεγαλώνει και η ανάγκη για ευρύτερο field stop. Όσο μεγαλώνει το φαινομενικό πεδίο τόσο μεγαλώνει και η ανάγκη για ευρύτερο field stop. Το πόσο θα είναι τελικά προκύπτει από συνδυασμό των 2 παραγόντων. Ανάλογα με το AFOV από μία εστιακή και πέρα χρειάζονται 2". Πρακτικά για:

52 μοίρες πάνω από 32mm

68 μοίρες πάνω από 24mm

82 μοίρες πάνω από 20mm

100 μοίρες πάνω από 16mm

Στην πράξη τα όρια των 82 και 100 δεν έχουν εξαντληθεί. Ίσως ο νέος Meade UWA 20mm να είναι 1.25" (ήταν 18mm μέχρι τώρα) ενώ ο μέγιστος Ethos στις 1.25" είναι 13mm.

Ορισμένοι φακοί που το field stop τους χωρά στο φορμά των 1.25" έχουν κυκλοφορήσει σαν 2" για άλλους λόγους (οικονομία, συμβατότητα) όπως ο ES100 9mm, o Nagler 20mm και διάφοροι Siebert.

 

Είναι κατανοητό;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φακοί δοκιμής:

Baader Hyperion Aspheric 31mm

Baader Hyperions 24, 17, 13, 10 & 8mm

Naglers T4 22, 17 & 12mm

Radian 8mm

Explore Scientific 100 9mm

Explore Scientific 82 6.7 & 4.7mm

Skywatcher UWA 66 6mm

Baader Gebuine Orthos 18, 12.5, 9 & 6mm

 

Αποτελέσματα:

 

1. Baader Clicklock 47mm + 10mm από τον Antares 2"->1.25" για φακούς 1.25"

Εστίαζαν όλοι οι φακοί μου εκτός από

α) τον Baader Hyperion Zoom ο οποίος εστίαζε μόνο μεταξύ 12 και 8mm

β) τους Hyperions σαν 1.25" (σαν 2" εστίαζαν όλοι άψογα)

γ) τον Nagler 12mm σαν 1.25" (ως 2" ουδέν πρόβλημα)

 

2. Τροχός 2" 70mm + 10mm από τον Antares 2"->1.25" για φακούς 1.25"

Δεν εστίαζαν

α) ο Nagler 22 :(

β) ο Nagler 12mm σαν 1.25" (ως 2" ουδέν πρόβλημα)

γ) οι Baader Genuine Orthos

δ) ο Skywatcher UWA 66 6mm

ε) ο Baader Hyperion Zoom

στ) οι Hyperions σαν 1.25" (σαν 2" εστίαζαν όλοι άψογα)

 

Συμπεράσματα:

 

Φακός δοκιμής:

Explore Scientific 100 20mm

Αποτελέσματα:

Εστιάζει με τον Baader Clicklock 47mm αλλουχί με τον Τροχό 2" 70mm

 

Αυτό που με εντυπωσίασε είναι πως δεν είναι ομοεστιακό με τον ομόσταβλο 9mm αλλά πλησεστιακό με τον Nagler 22mm. Ως εκ τούτου με τον τροχό ξεμένω από 20ρηδες φακούς αλλά δεν είναι μεγάλο το κακό.

Δοκίμασα επίσης την βράχυνση των πόλων και δούλεψε άψογα, αν και λόγω του ανέμου απόψε το φωτοχιτώνιο περίσσευε και παρείσδυσε στο οπτικό πεδίο.

Τέλος δοκίμασα τους συνδυασμούς με τον Proxima 1.5x Barlow. Όταν μεσολάβησε μεταξύ τροχού και φακού δεν επετεύχθη εστίαση. Αντιθέτως, όταν ο τροχός μεσολαβούσε μεταξύ Barlow και φακού, υπήρχε εστίαση, με τον 20mm να αποδίδει θεωρητικά ως 13mm.

Το φορτίο Proxima Barlow & Τροχός 2" & ES100 20mm αποτελεί μια σκληρή δοκιμασία για τον εστιαστή και εκείνος του SKywatcher υπέμεινε αγόγγυστα και αντεπεξήλθε άψογα, διασκεδάζοντας τους φόβους μου περί του αντιθέτου.

 

ΥΓ: Ο ES100 20mm είναι ο εντυπωσιακότερος φακός που έχω δει. Τόσο στο 12ρι, όσο και στο C4 μου άρεσε περισσότερο και από τον Nagler 22. Το μόνο που είδα ήταν λίγο χρωματικό σφάλμα στα άκρα του πεδίου, αλλά επειδή παρόμοιο στο C4 καθάρισε μετά από ώρα καθώς κρύωνε το τηλεσκόπιο δεν μπορώ να το αποδώσω εξ ολοκλήρου στον φακό. Ο αέρας και η συννεφιά αποκλιμάκωσαν τον ενθουσιασμό μου και δεν άφησα το τηλεσκόπιο να κρυώσει αρκετά. Αλλά που θα πάει; Θα ξαναδούμε και εμείς μιά μαύρη ημέρα... εεε... νύκτα ήθελα να πω.

.thumb.JPG.5e65ce64f411d2be052d3bb7af92b672.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα μήπως γνωρίζεις αν το ΟΡΤ έχει τα Bob Knobs για το τηλεσκόπιο μας;;;;; Και αν ναι ποια είναι;; Βλέπω μόνο Celestron και Meade.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτές είναι: http://www.bobsknobs.com/Newt/page66/SWdob.html Επιλογή C, $25.95 USD

 

Τις ζητάς ως: Knobs for common Newtonian secondary, Item# CNsec , Screw length: 30 mm

 

xtset-3-2.png

 

Πάρε τες από τον Bob, καθώς δεν τις βλέπω στην Optcorp και την Agena.

 

Θα πληρώσεις ελάχιστα μεταφορικά. Στην OPT χρεώνουν 40$.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εν αναμονή των εξαρτημάτων που περιγράφω παραπάνω θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για τον Baader Planetarium 2" ClickLock και ειδικότερα αυτόν με την κάννη 2'' της φωτογραφίας.

 

15431_1.jpg

 

Αν τον έχει κάποιος και μπορεί, ας με πληροφορήσει για τα εξής: Η κάννη είναι κολλημένη επάνω στο κυρίως σώμα του Clicklock ή βιδωμένη; Αν είναι βιδωμένη, ποιό σπείρωμα αποκαλύπτεται όταν την ξεβιδώσεις, αυτό των φίλτρων 2'' ή κάποιο άλλο, αρσενικό ή θηλυκό;

 

Το κάτω τμήμα (κάννη) ξεβιδώνει, ναι. Το ποιες ακριβώς είναι οι βόλτες της κάνης πρέπει να το μετρήσω όταν πάω σπίτι. Επίσης, το κάτω τμήμα του κυρίως σώματος του clicklock έχει σπείρωμα το οποίο σφίγγει με τις βίδες άλλεν (φαίνονται στις φωτό) και το οποίο αφαιρείται και είναι αυτό που διαφοροποιεί τις διάφορες εκδόσεις του clicklock από όσο έχω καταλάβει. Εγώ το άλλαξα με ένα σπείρωμα που έφτιαξα σε μηχανουργό για να βιδώνει πάνω στο τηλεσκόπιό μου για το οποίο δεν έβγαινε έκδοση clicklock.

 

Τι σόι αλλενόβιδες είναι αυτές; Το μικρότερο κλειδί που έχω βρει είναι 1.5mm και δεν κάνει. Υπάρχει κλειδί 1mm;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα ούτε εγώ είχα τέτοιο allen-ακι αλλά έψαξα σε μαγαζιά με βιομηχανικά είδη και βρήκα. Απαραίτητο να πάρεις τον clicklock μαζί σου για τη δοκιμή. Νομίζω πως είναι 1.25 mm.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα ούτε εγώ είχα τέτοιο allen-ακι αλλά έψαξα σε μαγαζιά με βιομηχανικά είδη και βρήκα. Απαραίτητο να πάρεις τον clicklock μαζί σου για τη δοκιμή. Νομίζω πως είναι 1.25 mm.

 

Ευχαριστώ!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συνεχίζω από την πρώτη σελίδα, αναφορικά με τον Telrad. Μέχρι τώρα με εξυπηρετεί ο Rigel, επειδή όμως αποφάσισα να συνεχίσω με τα αστροάλματα όπως και με το 8ρι, έως ότου δεήσομεν να βάλουμε GOTO, αποφάσισα να τοποθετήσω και τον Telrad. Όλα είναι έτοιμα, αλλά με ανέστειλε ένα γεγονός. Όταν τοποθετηθεί ο Telrad δεν θα υπάρχει χώρος για την λωρίδα της φωτασπίδας. Και την φωτασπίδα την χρειάζομαι καθώς θέλω να συνεχίσω να το χρησιμοποιώ στο μπαλκόνι μου, είναι άλλωστε το καλύτερο πλανητικό μου τηλεσκόπιο, αποδεδειγμένα.

Σημειωτέον πως το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετώπισα με τον Rigel. Τον ξεκόλλησα και τον τοποθέτησα πιο πίσω, αφού σκάλισα με τον σουγιά την βάση του ώστε να χωρά ανάμεσα στον Stellarvue και τον εστιαστή. Η βάση του Telrad όμως δεν μπορεί να πάει πιο πίσω, φθάνει μέχρι το φωτοχιτώνιο.

Η μία προφανής λύση είναι η εγχείριση βράχυνσης του Telrad. Θα πρέπει όμως να αλλάξω και την βάση του 8", ή να πάρω έναν ακόμη Telrad για εκείνο (το οποίο δεν απαιτεί φωτασπίδα καθώς βρίσκεται συνεχώς σε σκοτεινότερους ουρανούς, αν και το παρέκταμα δρόσου του Nexstar 6/8 εξυπηρετεί και αυτήν την λειτουργία).

Υπάρχει άλλη λύση, λιγότερο επεμβατική και, ή δυνατόν, αναίμακτη;

Χρησιμοποιείτε φωτασπίδα μαζί με Telrad οι 12ρηδες;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ορίστε η απεικόνιση του προβλήματος.

Η λωρίδα της φωτασπίδας έχει υπολογιστεί να χωρά με ακρίβεια μεταξύ λευκού δακτυλίου και βίδας συγκράτησης της αράχνης.

Το μήκος του εμπρόσθιου κυλίνδρου έχει υπολογιστεί έτσι ώστε να χωρά ακριβώς ο Telrad.

Δεν έχει προβλεφθεί η δυνατότητα να τοποθετηθούν και τα δύο όμως.

Καλό το Telrad ρε παιδιά αλλά η σχεδίασή του είναι απαρχαιωμένη και δυσλειτουργική. Μοιάζει με Αμερικάνικο αυτοκίνητο, το βλέπεις 5-6 μέτρα απ' έξω και όταν μπαίνεις μέσα τα πόδια σου είναι διπλωμένα, ενώ στο 4 μέτρων Hyundai σου τα απλώνεις και τεντώνεσαι.

Ιδέες;

DSC03348.thumb.JPG.3966a63469823b3a4a5ee01d980bd220.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να περάσει η ώρα μέχρι να σκεφτώ μια λύση ή να μου την προσφέρετε εσείς, ας δούμε και την βάση του Skywatcher.

Προσφέρει μεγάλη επιφάνεια κατακορύφως αλλά και όχι ασήμαντη οριζοντίως και υπάρχουν δυνατότητες αξιοποίησης.

Εδώ έχω τοποθετήσει μία θήκη η οποία περιέχει το εφεδρικό κάλυμμα του τηλεσκοπίου, έναν κόκκινο φακό άμεσης πρόσβασης, τα καπάκια του Baader Clicklock και άλλα ψιλοπράγματα. Στο πλάι διακρίνεται το ηχοσύστημα.

Η θήκη είναι προσθαφαιρούμενη, σταθεροποιημένη με Velcro.

DSC03349.thumb.JPG.07a92532f9fb465ba8bf332ee67ef0a7.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από την άλλη πλευρά έχω επικολλήσει 2 αυτοκόλλητους πίνακες που περιέχουν όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για τα μεγέθη που προκύπτουν από τον συνδυασμό των φακών μου με το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο. Επέλεξα χρωματισμό που ευνοείται από το ερυθρό φως.

Μπορεί φυσικά να τοποθετηθεί και άλλη μία θήκη στην πλευρά αυτή.

DSC03350.thumb.JPG.1e3394c162adc733d36bd7187a4b2e5e.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα αν θυμάσαι, σου είχα πει ότι χρησιμοποιώ μέσα στην πόλη το εύκαμπτο dew shield φουλ περιμετρικής κάλυψης του Astrozap, που κανονικά είναι για SCT 12".

 

Μου είχε πει τότε ο Joe από το astrozap ότι αν θες να έχεις πλήρη κάλυψη μέσα σε αστικά φώτα είναι η καλύτερη λύση. Σίγουρα δεν είναι τόσο ελαφρύ όσο η φωτοασπίδα, καλύπτει όμως 100% και δεν περνάει τίποτα! Μαύρα σκοτάδια! Εφαρμόζει στη λευκή μεταλλική λωρίδα του UTA πάνω πάνω και την καλύπτει, έως εκεί φτάνει και δεν εμποδίζει κανένα αξεσουάρ, telrad συμπεριλαμβανομένου. Όμως μέσα στην πόλη δεν χρησιμοποιώ τον telrad καθόλου...καθώς δεν φαίνονται πολλά άστρα για αστροάλματα, ούτε οι ίδιοι οι στόχοι στους οποίους θα φτάναμε από τα αστροάλματα, βάζω μόνο τον μαμίσιο ευθύ ερευνητή με χρήση και από τα δύο μάτια.

Σε σκοτεινούς ουρανούς μόνο βάζω τον telrad, όπου άλλωστε τα αστροάλματα έχουν και νόημα, συνδυαστικά με τον RACI Stellarvue.

 

Μήπως να έπαιρνες ένα dew shield και να πουλούσες το light shield;; Λέω εγώ τώρα... :mrgreen: :-k

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό εδώ είναι

http://astrozap.com/scripts/prodView.asp?idproduct=177

 

Στο κάτω μέρος έχει ένα λαστιχένιο δακτύλιο επικολλημένο εσωτερικά και σφίγγει πολύ ωραία πάνω στο λευκό δακτύλιο του UTA. Επίσης, είναι ρυθμιζόμενο με χοντρό γαϊδουρένιο ( :P ) velcro αυτοκόλλητο, κάνει πολύ καλή δουλειά! Απλά στον σκοτεινό ουρανό δεν το έχω βάλει ποτέ, εκτός μιας φοράς που είχε τρομακτική υγρασία και βοήθησε πολύ! Άλλωστε dew shield είναι...:cheesy:

 

Το καλό με αυτό είναι ότι εφόσον φτάνει και καλύπτει μόνο μέχρι το λευκό δακτύλιο, δεν θα σε εμποδίσει καθόλου στην τοποθέτηση οποιουδήποτε αξεσουάρ. Επίσης η φωτοκάλυψη είναι ασύγκριτα καλύτερη σε σχέση με την φωτοασπίδα! Σκέψου το λίγο, αν θες έλα να το δεις και από κοντά, ή στο δίνω και για να κάνεις δοκιμές μόνος σου, ακόμη καλύτερα! :wink:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα βρήκα και μια παλιά φώτο από την Ανάβρα στην Πανελλήνια του 2009 όπου το είχα πρωτοβάλει το dew shield. Εποχές πριν πάρω πολλά από αυτά που έχω τώρα, πριν και τον Stellarvue ακόμη...πρόσεξε πως καλύπτει μόνο τον λευκό δακτύλιο και πως συνυπάρχει αρμονικά με τον telrad...δεν χρειαζόταν και τόσο τότε αλλά ήθελα να δω και πόσο βάρος προσθέτει στον σωλήνα, μήκος προσθέτει πάντως!

 

Εκείνη την ώρα πρωτοέβλεπα και από έναν Ethos 13mm! :cheesy: Ο φίλος μας με το 10" SW δεξιά είναι ο Δημήτρης από την Χαλκίδα (Dimitris M.). Γεια σου ρε Δημήτρη!

 

http://www.astrovox.gr/forum/download.php?id=9443

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα γνωρίζω αυτά τα παρεκτάματα δρόσου. Έχω ένα 6/8 που χρησιμοποιώ στο C6 και έχω δοκιμάσει και στο SW 8". Αλλά το 12" είναι τεράστιο. Ενώ την φωτασπίδα την φυλάσσω μονίμως στην βάση, τόσο όταν αποθηκεύω το τηλεσκόπιο, όσο και όταν παρατηρώ χωρίς να την τοποθετήσω.

Από την άλλη, έχεις δίκιο. Ο Rigel επαρκεί για δύο πράγματα:

1. Παρατήρηση από την πόλη όπου με ταχύτητα με κατευθύνει στα ορατά αντικείμενα που αξίζει να παρατηρηθούν από εδώ (πλανήτες κυρίως)

2. Ευθυγράμμιση GOTO όπως κάνω με το Nexstar

Ο Telrad λοιπόν θα έχει νόημα κυρίως στο βουνό. Ωστόσο ήθελα να εξασκηθώ στα αστροάλματα από το μπαλκόνι μου, πριν έρθει η άνοιξη. Αναζητώντας αστρικά σμήνη κυρίως, αυτό είναι εφικτό. Αλλά όταν παρατηρώ στον νότο έχω φώτα από το Πασαλιμάνι τα οποία μου αποκόπτει η φωτασπίδα. Κάθε άλλο παρά διακοσμητική είναι.

Θα σκεφτώ αυτήν την βράχυνση του Telrad. Θα πρέπει να αγοράσω και έναν δεύτερο για το 8ρι όμως, το οποίο έχει την πλήρη βάση ήδη κολλημένη.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ νομίζω πως το να κοντύνεις τον telrad είναι ο,τι πρέπει. Απλά έχε στο νου πως υπάρχουν κάποιες εμπορικές τροποποιήσεις για τον telrad που ενδέχεται να μην παίζουν αν τον κοντύνεις (εγώ έχω για παράδειγμα το telrad pulser για ρυθμιζόμενο αναβόσβημα) αλλά ίσως είναι κάτι εξεζητημένο.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα πλαίσια της γενικής συντήρησης σήμερα έκανα και μία ακόμη ευθυγράμμιση, εξ' αρχής, χωρίς να υπερπηδήσω οποιοδήποτε στάδιο. Σχόλια

1. Με τον Concenter ευθυγράμμισα το δευτερεύον. Μου ήταν αδύνατο να αποφύγω ένα ελάχιστο σφάλμα καθώς όταν σφίγγω την βίδα και το αφήνω από το χέρι μου μετακινείται ελαφρά. Θέμα μηχανικών ανοχών. Ανακάλυψα και την ιδανική στάση: Σηκώνω το φωτοχιτώνιο, κρατώ με το δεξί το δευτερεύον και χειρίζομαι την κεντρική βίδα με το αριστερό. Απείρως φυσικότερη στάση από αυτή που μπορείς να επιτύχεις με ένα τηλεσκόπιο ενιαίου σωλήνα. Flextube rules!

2. Η ευθυγράμμιση με το laser προχώρησε φαινομενικά χωρίς προβλήματα. Αλλά αφού ευθυγράμμισα σε διάταξη 2" αποφάσισα να ελέγξω σε διάταξη 1.25" (όπου βλέπω τους πλανήτες για τους οποίους κάνουμε και την ευθυγράμμιση στο κάτω-κάτω της γραφής). Το μαντέψατε: το τηλεσκόπιο δεν ήταν ευθυγραμμισμένο. Δοκίμασα επί 2 ώρες διάφορους συνδυασμούς: Με Baader Clicklock και χωρίς, με Antares Twistlock και χωρίς, με Proxima 1.5x και Orion Shorty Plus 2x, με τον Hotech σαν 2" και σαν 1.25", selfcentered και κεντρωμένο από τα Baader/ Antares και ό,τι μου κατέβηκε στο κεφάλι. Κάθε συνδυασμός έφερε ένα μικρό σφάλμα. Αφού ξαναευθυγράμμισα σαν 1.25" ξαναδοκίμασα σαν 2" και ήταν πάλι απευθυγραμμισμένο, ελαφρώς αλλά σαφώς έξω από τον κεντρικό κύκλο του πρωτεύοντος. Ξαναευθυγράμμισα σαν 2" και αποφάσισα να το αφήσω έτσι.

Όταν ευθυγραμμίζετε τέλεια, πως γνωρίζετε αν ο φακός που θα τοποθετήσετε μετά δεν προσθέτει κάποιο σφάλμα; Δεν το γνωρίζετε. Όταν από 17 Τ4 περνάτε σε κάποιο Ortho, η χρήση του αντάπτορα αλλά και η διαφορά βάρους προσθέτουν κάποια κλίση, είναι δεδομένο αυτό.

Έβγαλα το συμπέρασμα πως η "τέλεια" ευθυγράμμιση είναι μια ουτοπία και αποφάσισα να συμβιβαστώ με την "αρκετά καλή" ευθυγράμμιση. Αφού οι εικόνες είναι ικανοποιητικές ούτως ή άλλως.

3. Η δέσμη του laser διαχέεται με τους Barlow και, όπως συμβαίνει με τα νεφελώματα, ενώ η συνολική λαμπρότητα παραμένει η ίδια η λαμπρότητα ανά μονάδα επιφανείας πέφτει εκθετικά. Με τον Saxon το είχα παρατηρήσει αυτό και αντιμετωπιζόταν εύκολα αυξάνοντας την λαμπρότητα του Laser κατά 2-3 βαθμούς. Με το Hotech η δυνατότητα αυτή λείπει και η ευθυγράμμιση την ημέρα γίνεται πολύ δύσκολη. Έκλεισα όλα τα παράθυρα, περίμενα να προσαρμοστώ στο σκοτάδι και τα κατάφερα. Αλλά στο βουνό θα πρέπει να ευθυγραμμίσω όταν πέσει το σκοτάδι.

Αυτά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα αν θυμάσαι, σου είχα πει ότι χρησιμοποιώ μέσα στην πόλη το εύκαμπτο dew shield φουλ περιμετρικής κάλυψης του Astrozap, που κανονικά είναι για SCT 12".

 

Μου το έδειξε ο Τάσος και πράγματι αποτελεί πολύ ωραία κατασκευή. Ίσως θα μπορούσες να το σκεφτείς αν λύνει το πρόβλημα με τον Telrad και υπάρχει μόνο πρόβλημα αποθήκευσης. Άλλωστε πέρα από την προστασία των ματιών πιστέυω ότι λειτουργεί και για αρκετά αδεσποτα φωτόνια προς το σωλήνα.

 

Η ευθυγράμμιση με το laser προχώρησε φαινομενικά χωρίς προβλήματα. Αλλά αφού ευθυγράμμισα σε διάταξη 2" αποφάσισα να ελέγξω σε διάταξη 1.25" (όπου βλέπω τους πλανήτες για τους οποίους κάνουμε και την ευθυγράμμιση στο κάτω-κάτω της γραφής). Το μαντέψατε: το τηλεσκόπιο δεν ήταν ευθυγραμμισμένο. Δοκίμασα επί 2 ώρες διάφορους συνδυασμούς: Με Baader Clicklock και χωρίς, με Antares Twistlock και χωρίς, με Proxima 1.5x και Orion Shorty Plus 2x, με τον Hotech σαν 2" και σαν 1.25", selfcentered και κεντρωμένο από τα Baader/ Antares και ό,τι μου κατέβηκε στο κεφάλι. Κάθε συνδυασμός έφερε ένα μικρό σφάλμα. Αφού ξαναευθυγράμμισα σαν 1.25" ξαναδοκίμασα σαν 2" και ήταν πάλι απευθυγραμμισμένο, ελαφρώς αλλά σαφώς έξω από τον κεντρικό κύκλο του πρωτεύοντος. Ξαναευθυγράμμισα σαν 2" και αποφάσισα να το αφήσω έτσι.

Όταν ευθυγραμμίζετε τέλεια, πως γνωρίζετε αν ο φακός που θα τοποθετήσετε μετά δεν προσθέτει κάποιο σφάλμα; Δεν το γνωρίζετε. Όταν από 17 Τ4 περνάτε σε κάποιο Ortho, η χρήση του αντάπτορα αλλά και η διαφορά βάρους προσθέτουν κάποια κλίση, είναι δεδομένο αυτό.

Έβγαλα το συμπέρασμα πως η "τέλεια" ευθυγράμμιση είναι μια ουτοπία και αποφάσισα να συμβιβαστώ με την "αρκετά καλή" ευθυγράμμιση. Αφού οι εικόνες είναι ικανοποιητικές ούτως ή άλλως.

 

Από ότι κατάλαβα η έλλειψη της τέλειας ευθυγράμμισης προέρχεται από τη μετάβαση από 1,25 σε 2'' και ανάποδα, καθώς και από τις ανοχές του εστιαστή στη σύνδεση του με το σωλήνα και όχι από την ποιότητα των εργαλείων της ευθυγράμμισης. Άρα είναι κάτι που δεν λύνεται......

Πόσο πρόβλημα αποτελεί πραγματικά;;

 

Η δέσμη του laser διαχέεται με τους Barlow και, όπως συμβαίνει με τα νεφελώματα, ενώ η συνολική λαμπρότητα παραμένει η ίδια η λαμπρότητα ανά μονάδα επιφανείας πέφτει εκθετικά. Με τον Saxon το είχα παρατηρήσει αυτό και αντιμετωπιζόταν εύκολα αυξάνοντας την λαμπρότητα του Laser κατά 2-3 βαθμούς. Με το Hotech η δυνατότητα αυτή λείπει και η ευθυγράμμιση την ημέρα γίνεται πολύ δύσκολη. Έκλεισα όλα τα παράθυρα, περίμενα να προσαρμοστώ στο σκοτάδι και τα κατάφερα. Αλλά στο βουνό θα πρέπει να ευθυγραμμίσω όταν πέσει το σκοτάδι.

 

Τώρα με στεναχώρησες. Πάνω που τον παρήγγειλα.. :(

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τον Concenter ευθυγράμμισα το δευτερεύον. Μου ήταν αδύνατο να αποφύγω ένα ελάχιστο σφάλμα καθώς όταν σφίγγω την βίδα και το αφήνω από το χέρι μου μετακινείται ελαφρά. Θέμα μηχανικών ανοχών. Ανακάλυψα και την ιδανική στάση: Σηκώνω το φωτοχιτώνιο, κρατώ με το δεξί το δευτερεύον και χειρίζομαι την κεντρική βίδα με το αριστερό. Απείρως φυσικότερη στάση από αυτή που μπορείς να επιτύχεις με ένα τηλεσκόπιο ενιαίου σωλήνα. Flextube rules!

 

Τώρα με μπέρδεψες αν και για μένα είναι μάλλον φυσιολογικό :lol:

H ευθυγράμμιση στο δευτερεύων δεν γίνεται από τα Bob Knobs;; Ή απο την κεντρική βίδα που στηρίζεται το δευτερεύων;; Και έπιασες με το δεξί χέρι το δευτερεύων;; :shock: Και ζεις ακόμα;;

Ο Τάσος μου είπε ότι έχει 2000 Watt :mrgreen:

 

Τέλος αν δεν χρησιμοποιήσω το Concenter ή κουτί με φιλμ, αλλά το laser δεν μπορώ να ευθυγραμμίσω το 2ον;;;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάθε κάννη ή υποδοχέας έχει ένα μικρό σφάλμα. Οι βίδες προσθέτουν ένα ακόμη. Μόνο σε υψηλές μεγεθύνσεις μπορεί να ελαττωθεί η αντίθεση από αυτό.

Ο Hotech δεν φταίει -έχει και αυτός το σφάλμα του πάντως.

Μιλάμε για δεύτερα της μοίρας.

Concenter: επικέντρωση του δευτερεύοντος (κεντρική βδα). Το πιάνω από το πλάι, όπου είναι μονωμένο :)

Hotech: Ευθυγράμμιση του δευτερεύοντος (Bob's Knobs)

Hotech & Barlow: Ευθυγράμμιση του πρωτεύοντος (δακτυλόβιδες πρωτεύοντος

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H ευθυγράμμιση στο δευτερεύον δεν γίνεται από τα Bob Knobs;;

 

Ναι, πιάνοντας και ρυθμίζοντας αυτά, αλλάζεις την κλίση (tilt) του κατόπτρου. Τα βάλαμε γιατί διευκολύνουν την όλη διαδικασία σε σχέση με τις βίδες τις μαμίσιες.

 

Ή απο την κεντρική βίδα που στηρίζεται το δευτερεύων;;

Η κεντρική βίδα πειράζεται μόνο όταν θέλουμε να κάνουμε κεντράρισμα στο δευτερεύον ώστε να είναι ακριβώς ΚΑΤΩ από τον εστιαστή, όταν θέλουμε να το περιστρέψουμε ώστε να είναι τέλειος κύκλος, όταν θέλουμε να το αφαιρέσουμε για πλύσιμο (αυτή το συγκρατεί ουσιαστικά) και ΠΟΤΕ σε κανονικές συνθήκες, δηλαδή όταν ευθυγραμμίζεις το δευτερεύον για παρατήρηση. Η ρύθμιση της κεντρικής βίδας είναι πολύ πιο θεμελιώδης. Γίνεται πολύ πιο σπάνια. Η κλασσική ευθυγράμμιση του δευτερεύοντος γίνεται με τις 3 που αλλάζουν την κλίση (knobs). Για να έχει νόημα όμως αυτή, πρέπει να έχει γίνει έστω και μια φορά σωστά, η ρύθμιση της κεντρικής. Μην την ασχοληθείς ακόμη αυτή Πάνο.

 

Τέλος αν δεν χρησιμοποιήσω το Concenter ή κουτί με φιλμ, αλλά το laser δεν μπορώ να ευθυγραμμίσω το 2ον;;;

 

Φυσικά και μπορείς. Το concenter είναι απλώς πιο αξιόπιστο γιατί κοιτάει κατευθείαν το οπτικό πεδίο σου και οριοθετεί οπτικά ότι κοιτάς. Αδύνατον να πέσεις έξω. Το laser έχει κάποια χούγια, που αναλόγως και για πιο laser μιλάμε, το φινίρισμά του και το πόσο καλά κάθεται στον εστιαστή και τι ποιότητα ακτίνας εκπέμπει, είναι πιο έντονα ή τελείως αμελητέα. Το concenter θέλει φως καλό, δεν προτείνεται για τα σκοτάδια, το laser δεν έχει τέτοια θέματα. Έχω και τα 2, τα θεωρώ ΚΑΙ τα 2 αναντικατάστατα...τα δουλεύω συνδυαστικά όπως είδες και εδώ, με Barlowed laser για το πρωτεύον και concenter ή/και σκέτο laser για το δευτερεύον.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης