Jump to content

SW 12'' Dobson, Προσαρμογές και Ρυθμίσεις.


kkokkolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα πλαίσια της γενικής συντήρησης σήμερα έκανα και μία ακόμη ευθυγράμμιση, εξ' αρχής, χωρίς να υπερπηδήσω οποιοδήποτε στάδιο. Σχόλια

1. Με τον Concenter ευθυγράμμισα το δευτερεύον. Μου ήταν αδύνατο να αποφύγω ένα ελάχιστο σφάλμα καθώς όταν σφίγγω την βίδα και το αφήνω από το χέρι μου μετακινείται ελαφρά. Θέμα μηχανικών ανοχών. Ανακάλυψα και την ιδανική στάση: Σηκώνω το φωτοχιτώνιο, κρατώ με το δεξί το δευτερεύον και χειρίζομαι την κεντρική βίδα με το αριστερό. Απείρως φυσικότερη στάση από αυτή που μπορείς να επιτύχεις με ένα τηλεσκόπιο ενιαίου σωλήνα. Flextube rules!

2. Η ευθυγράμμιση με το laser προχώρησε φαινομενικά χωρίς προβλήματα. Αλλά αφού ευθυγράμμισα σε διάταξη 2" αποφάσισα να ελέγξω σε διάταξη 1.25" (όπου βλέπω τους πλανήτες για τους οποίους κάνουμε και την ευθυγράμμιση στο κάτω-κάτω της γραφής). Το μαντέψατε: το τηλεσκόπιο δεν ήταν ευθυγραμμισμένο. Δοκίμασα επί 2 ώρες διάφορους συνδυασμούς: Με Baader Clicklock και χωρίς, με Antares Twistlock και χωρίς, με Proxima 1.5x και Orion Shorty Plus 2x, με τον Hotech σαν 2" και σαν 1.25", selfcentered και κεντρωμένο από τα Baader/ Antares και ό,τι μου κατέβηκε στο κεφάλι. Κάθε συνδυασμός έφερε ένα μικρό σφάλμα. Αφού ξαναευθυγράμμισα σαν 1.25" ξαναδοκίμασα σαν 2" και ήταν πάλι απευθυγραμμισμένο, ελαφρώς αλλά σαφώς έξω από τον κεντρικό κύκλο του πρωτεύοντος. Ξαναευθυγράμμισα σαν 2" και αποφάσισα να το αφήσω έτσι.

Όταν ευθυγραμμίζετε τέλεια, πως γνωρίζετε αν ο φακός που θα τοποθετήσετε μετά δεν προσθέτει κάποιο σφάλμα; Δεν το γνωρίζετε. Όταν από 17 Τ4 περνάτε σε κάποιο Ortho, η χρήση του αντάπτορα αλλά και η διαφορά βάρους προσθέτουν κάποια κλίση, είναι δεδομένο αυτό.

Έβγαλα το συμπέρασμα πως η "τέλεια" ευθυγράμμιση είναι μια ουτοπία και αποφάσισα να συμβιβαστώ με την "αρκετά καλή" ευθυγράμμιση. Αφού οι εικόνες είναι ικανοποιητικές ούτως ή άλλως.

3. Η δέσμη του laser διαχέεται με τους Barlow και, όπως συμβαίνει με τα νεφελώματα, ενώ η συνολική λαμπρότητα παραμένει η ίδια η λαμπρότητα ανά μονάδα επιφανείας πέφτει εκθετικά. Με τον Saxon το είχα παρατηρήσει αυτό και αντιμετωπιζόταν εύκολα αυξάνοντας την λαμπρότητα του Laser κατά 2-3 βαθμούς. Με το Hotech η δυνατότητα αυτή λείπει και η ευθυγράμμιση την ημέρα γίνεται πολύ δύσκολη. Έκλεισα όλα τα παράθυρα, περίμενα να προσαρμοστώ στο σκοτάδι και τα κατάφερα. Αλλά στο βουνό θα πρέπει να ευθυγραμμίσω όταν πέσει το σκοτάδι.

Αυτά.

 

Κώστα έχω κάποιες ερωτήσεις

 

1. Την κεντρική βίδα γιατί ήθελες να την πειράξεις; Σου φάνηκε ότι δεν είναι κάτω από τον εστιαστή το δευτερεύον;

2. Για να κάνεις την ρύθμιση της κεντρικής βίδας, πρέπει να ΜΗΝ βλέπεις την αντανάκλαση του πρωτεύοντος. Έβαλες λοιπόν το καπάκι στο πρωτεύον και από πάνω ένα ΛΕΥΚΟ Α4 ώστε να έχεις αυτό ως φόντο και να μπορείς να βλέπεις την περίμετρο του δευτερεύοντος; Έτσι μόνο θα το κάνεις να είναι ΟΜΟΚΕΝΤΡΟ με τους κύκλους του Concenter. Κρίνοντας από την περίμετρό του και το πως ταυτίζεται αυτή με τους κύκλους.

Μετά ακολουθεί η κλασσική ευθυγράμμιση με τα 3 knobs.

3. Όταν έλεγξες από την μια διάταξη των 2" στην 1.25" με ποιο τρόπο το έκανες και σου φάνηκε μη ευθυγραμμισμένο;

 

Μου ήταν αδύνατο να αποφύγω ένα ελάχιστο σφάλμα καθώς όταν σφίγγω την βίδα και το αφήνω από το χέρι μου μετακινείται ελαφρά. Θέμα μηχανικών ανοχών.

Πρέπει άμεσα να παρεμβάλλεις μια μεταλλική (ή και πλαστική...milk jug washer) ροδέλα εκεί που πατάνε τα 3 knobs, θα κάτσει δηλαδή ανάμεσά τους και στο holder του δευτερεύοντος. Φυσικά για να μπει πρέπει να αφαιρέσεις το δευτερεύον όλο, αφαιρώντας τελείως την κεντρική βίδα, απαραίτητο μετά το concenter για το απαιτούμενο κεντράρισμα κάτω από τον εστιαστή. Με την ροδέλα πετυχαίνεται πολύ καλύτερη/ομαλότερη κίνηση των βιδών, δεν τρώνε το μέταλλο της ροδέλας ούτε κάνουν πατούρα πάνω της, όπως κάνουν ή θα κάνουν με τον καιρό πάνω στο holder!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 442
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Πρώτη επεμβατική χρήση του Concenter. Ήταν ελάχιστα off. Έπρεπε να δικαιολογήσω τα χρήματα όμως.

2. Καπάκι ναι, λευκό φύλλο όχι. Θα ήταν πιο εύκολο. La prochaine fois.

3. Με το laser. Έχω και τεχνητό άστρο αλλά το σπίτι μου έχει μήκος 20m περίπου. Ευθυγράμμισα το C6 έτσι μία φορά. Θα πρέπει να συνεργαστώ με έναν γείτονα.

4. Ένα- ένα. Δείξε καμμιά φωτογραφία πάντως.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1. Πρώτη επεμβατική χρήση του Concenter. Ήταν ελάχιστα off. Έπρεπε να δικαιολογήσω τα χρήματα όμως.

2. Καπάκι ναι, λευκό φύλλο όχι. Θα ήταν πιο εύκολο. La prochaine fois.

3. Με το laser. Έχω και τεχνητό άστρο αλλά το σπίτι μου έχει μήκος 20m περίπου. Ευθυγράμμισα το C6 έτσι μία φορά. Θα πρέπει να συνεργαστώ με έναν γείτονα.

4. Ένα- ένα. Δείξε καμμιά φωτογραφία πάντως.

 

Γενικά, θα πρότεινα να επιχειρείς με όσο λιγότερους αντάπτορες μπορείς, τους ελάχιστους!

Δηλαδή στην περίπτωσή σου, άσε μόνο τον TS αντάπτορα, τον πρώτο που μπαίνει βιδωτός στο Μ54 drawtube του εστιαστή. Βάλε το Hotech σου με τον 2" προσαρμογέα μέσα στον TS, μην κάνεις την self centering ιστορία, σφίξε ελαφρά την βίδα του TS με τον μπρούτζινο δακτύλιο όπως θα έβαζες και έναν 2" φακό. Πολύ λίγο αρκεί.

Το ίδιο και με τον Concenter, βάλτον σκέτο στον TS, θα έλεγα μην το σφίξεις και καθόλου αυτόν, εκτός αν έχεις πολλά μπόσικα και τζόγο!

Τα αποτελέσματα θα είναι υπέρ του δέοντος καλά και για τα 2" προσοφθάλμια και για τα 1.25". Μην συγκρίνεις τι σου βγάζει στο 1.25", όπως λέει και ο guru Howie Glatter, είναι αμελητέες οι αποκλίσεις για την συγκεκριμένη σύγκριση! Ο κάθε αντάπτορας 1.25" μπορεί να προσθέτει ότι θέλει από δικές του ατέλειες, όμως εφόσον έχεις ήδη ευθυγραμμίσει τον οπτικό άξονα με τον φυσικό άξονα του σωλήνα (mechanical axis of the tube structure) θα είσαι πιστεύω εντάξει. Ειδικά στην barlowed laser μέθοδο δεν επαφιόμαστε στις ατέλειες των ανταπτόρων και του εστιαστή καθώς η διαθλασμένη δέσμη ΔΕΝ επηρεάζεται από αυτές! Διαπίστωσέ το και μόνος σου περιστρέφοντας τον barlow μαζί με το προβαλλόμενο είδωλο του δαχτυλιδιού στο laser..δεν κουνιέται ρούπι! :mrgreen: :roll:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έκανα και σκέτο, αλλά την τελευταια φορά ευθυγράμμισα με τον Clicklock. Δεν πειράζει, θα ξανακάνω όταν πάρω τον TS (με τον SW είμαι ακόμη, ο TS έρχεται) και [-o< όταν βγει για παρατήρηση ξανά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η κεντρική βίδα πειράζεται μόνο όταν θέλουμε να κάνουμε κεντράρισμα στο δευτερεύον ώστε να είναι ακριβώς ΚΑΤΩ από τον εστιαστή, όταν θέλουμε να το περιστρέψουμε ώστε να είναι τέλειος κύκλος,

 

Πως μπορεί να χαθεί το κεντράρισμα του δευτερέυοντος στο εστιαστή;;

Μπορεί να συμβεί και στη διάρκεια μιας απλής μετακίνησης, μπορεί να σου έρθει μη κεντραρισμένο από την αρχή;;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην διάρκεια μιας απλής μετακίνησης δύσκολο έως αδύνατο, δεν μου έχει συμβεί ποτέ. Να μη σου έρθει κεντραρισμένο ακριβώς κάτω από τον εστιαστή, από το εργοστάσιο, δύσκολο πάλι αλλά πιο πιθανό από την 1η περίπτωση, υπάρχουν περιπτώσεις. Χάνεται σίγουρα και απαιτεί να ρυθμιστεί αν αφαιρεθεί το δευτερεύον για κάποιο λόγο (π.χ. πλύσιμο)

Η συγκεκριμένη ρύθμιση με το Concenter είναι πια παιχνίδι!

Οι πιθανότητες Πάνο είναι να είσαι ΟΚ, μην ανησυχείς, θα το τσεκάρουμε πάντως και αυτό κάποια στιγμή σε κάποια εξόρμηση.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω να δούμε λίγο το θέμα με τους αντάπτορες του εστιαστή. Νομίζω ότι η λύση του Τάσου, της δημιουργίας σπειρώματος σε ένα καλύτερο αντάπτορα, από τον χάλια της μάνας του είναι το καλύτερο. Για μένα, είναι όμως αυτή τη στιγμή πολύ δύσκολο.

 

Καταλαβαίνω (πέστε μου αν δε είναι έτσι) ότι το πρόβλημα είναι στον αντάπτορα του 1,25΄΄ που θα έχει κάποιους τζόγους και στον 2΄΄ που οι βίδες θα πληγώνουν τα προσοφθάλμια. Μάλλον το πρώτο είναι πιο σημαντικό από τη στιγμή που πιθανά να επηρεάζει και την ευθυγράμμιση του οργάνου.

 

Από ότι είδα από προηγούμενα θέματα προμηθεύτηκες το Click Lock. Η αφορμή για ασχολία με τους αντάπτορες δόθηκε από την σκέψη, του πως θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω φίλτρα 2΄΄ και με τα προσοφθάλμια των 1,25΄΄.

 

Ποια η γνώμη σου για αυτό;

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1702

 

Λύνω το πρόβλημα με τα φίλτρα και παίρνω έναν ποιοτικό αντάπτορα για 1,25΄΄. Τώρα για τα 2΄΄ προσοφθάλμια δεν έχω ακόμα κανένα :lol: :lol:

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή λύση. Λύνει πολλά προβλήματα (σχεδόν όλα αν μείνεις στις 1.25'') με μέτριο κόστος. Χρησιμοποιείται και σε άλλα τηλεσκόπια.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνο, και οι 2 εργοστασιακοί αντάπτορες έχουν βίδες που πληγώνουν τα προσοφθάλμια! Εκτός αυτού επειδή σπρώχνει η μια από εδώ και η άλλη από εκεί, δημιουργούν πρόβλημα και στα θέματα της ευθυγράμμισης.

Η λύση που λες (την οποία σου είχα προτείνει και τότε και έχω ήδη και εγώ) είναι ΑΡΙΣΤΗ και ΚΟΡΥΦΑΙΑΣ ποιότητας!! Γερμανική ποιότητα αποπνέει όλο το εξάρτημα και λύνει και το θέμα με τα φίλτρα, καθώς και με τους 1.25" φακούς οι οποίοι συσφίγγονται από δακτύλιο ΚΑΙ από τις 2 βίδες. Οι βίδες έχουν αίσθηση βουτυρένια και αξεπέραστη. Είναι εφάμιλλο του clicklock 1.25" και επίσης, υπερτερεί στο ότι το clicklock 1.25", ΔΕΝ παίρνει μόνο του από κάτω 2" φίλτρα. Θέλει τον αντάπτορα 2408150 της Baader. Αυτό που δείχνεις έχει όμως σπείρωμα, άρα ΜΟΝΟ 2" φίλτρα και καθάρισες! \:D/ :wink:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Clicklock 1.2'' έχει σπείρωμα Τ2. Άρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί με τον μητρικό προσαρμογέα Τ2 (ξεβιδώνοντας τον υποδοχέα 1.25'') ή με προσαρμογέα 2'' σε Τ2, όπως είναι ο Antares Twistlock (ξεβιδώνοντας τον υποδοχέα 1.25'') ή η κάννη του Baader Hyperion Aspheric με μετατροπέα SCT προς Τ2 κλπ.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό ακριβώς Κώστα. Αν πάρει τον παραπάνω μετατροπέα από το link, είναι έτοιμος χωρίς τίποτα επιπρόσθετο. Το 1.25" clicklock υπερτερεί στο ότι σφίγγεις με μια κίνηση και τελείωσες. Χωρίς επιπρόσθετο όμως αξεσουάρ δεν μπορεί να πάρει κατευθείαν 2" φίλτρα, όπως μπορεί ο παραπάνω μετατροπέας.

 

Ο λόγος που πήρα και τα δύο (Clicklock 1.25" και τον αντάπτορα του link), είναι γιατί το clicklock 1.25" μου έδωσε παραπανίσιο ύψος για τους ορθοσκοπικούς (όλοι οι άλλοι 1.25" εστιάζουν κανονικά) με αποτέλεσμα να μην εστιάζουν, ήθελα λίγο backfocus. Οπότε ο αντάπτορας, όντας πιο χαμηλός, τους έκανε να εστιάσουν αμέσως. Γενικά όμως αποτελεί φοβερή λύση, ποιοτική και με έτοιμο σπείρωμα για 2" φίλτρα από κάτω, οπότε πια τέρμα το κυνήγι των 1.25" φίλτρων. Πάνο...με κλειστά τα μάτια!

 

Αργότερα λύνεις το θέμα και με τις 2" και τον άλλο μαμίσιο...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αργότερα λύνεις το θέμα και με τις 2" και τον άλλο μαμίσιο...

 

Ακόμη δεν κατάλαβα αν υπάρχει μια λύση (εκτός μηχανουργού) για τον 2''.

Υπάρχει;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνο, είναι περιορισμένες οι επιλογές αν δεν κάνεις ότι έκανα και εγώ με το 2" Clicklock.

 

Κάτι που μπορείς να πάρεις και βγήκε μάλιστα πρόσφατα, το καλοκαίρι του 2011, είναι να πάρεις τον παρακάτω αντάπτορα από Γερμανία.

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4018_2--adapter-with-brass-compression-ring-for-Skywatcher-Newtonians.html

 

Είναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ο οποίος είναι σχεδιασμένος για το σπείρωμα του SW εστιαστή το οποίο είναι Μ54 και η Baader, προκλητικά θα έλεγα... :frown: [-( αγνόησε να το καλύψει με ένα προϊόν Clicklock M54 2" παντελώς!!

Τόσα SW έχουν δοθεί με τον εστιαστή αυτόν με το Μ54 σπείρωμα και η Baader στον κόσμο της! Τέλος πάντων...

 

Τον έχει ήδη πάρει ο Μάνος (supernovus) και νομίζω και ο Κώστας αλλά ακόμη τον περιμένει. Ο Μάνος μου έλεγε ότι κάποιοι φακοί, επειδή χαμηλώνει αρκετά με αυτόν τον αντάπτορα, δεν εστιάζουν. Οπότε συμπληρωματικά πήρε και ένα extension tube 2" όπως τα παρακάτω.

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p162_Extension-tube-2----35mm-Length.html

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p163_Extension-Tube-2----50mm-Length.html

 

Πουλάνε 3 μήκη, ρώτα τον Μάνο ποιο είχε πάρει.

 

Όλα αυτά έχουν μπρούτζινους δακτύλιους σύσφιγξης και δεν χαράζουν τα προσοφθάλμια.

 

Αν δεν θες όλα αυτά και θες Clicklock 2", τότε παίρνεις το S57 και βρίσκεις μηχανουργό για βόλτες Μ54.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα είναι περισσότερο πολύπλοκο.

Έχω έναν προσαρμογέα της SW, αλλά περιμένω και έναν της TS.

Επειδή είναι κοντός, αντί για επέκταση χρησιμοποιώ έναν Baader Clicklock 47mm με κάννη 2"

15431_1.jpg

αλλά και έναν τροχό 2"

t_dsc03262_137.jpg

που αναλύω στις σελίδες 6 & 7. Περιμένω όμως και έναν δακτύλιο Μ54 σε 2" από τον τορναδόρο, να δω τι θα μου βγει.

Για 1.25" έχω τον προσαρμογέα Antares Twistlock, αλλά και τον 1.25" της Baader και άλλους 2 σαν εκείνον της Baader που σκέπτεσαι να πάρεις (OPT & William Optics). O clicklock μπορεί να μπεί απευθείας στον εστιαστή με έναν από τους τρόπους που γράφω παραπάνω.

Όλα έχουν υπέρ και κατά. Η κύρια διευθέτηση υποθέτω πως θα είναι TS + Clicklock 2" + Twist lock και στην θέση του Baader μπαίνει ο τροχός όταν χρειάζεται.

Παιχνίδι να γίνεται.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πριν κάτι μέρες παρέλαβα τα Bob Knobs και σήμερα βρήκα ευκαιρία για να τις βάλω και να ευθυγραμμίσω για πρώτη φορά. Αλλά αν δεν σε πάει..........δεν σε πάει.

 

Οι βίδες ήταν μεγάλες.....

 

Κοιτάξτε αν έχετε την καλοσύνη λίγο τις φωτό. Τις μέτρησα 40mm αντί για 30 που παρήγγειλα αλλά μου φαίνεται ότι ούτε τα 30mm χωράνε. Βλέπετε καμιά διαφορά από τα δικά σας;;; (όσο μπορείτε να καταλάβετε από φωτογραφίες)

 

Ο Τάσος μου είπε ότι από την μάνα του έχει κάποιες βίδες εκεί. Εμένα ήταν όπως το βλέπετε στη φωτογραφία.

4.jpg.e75dc3e0c0be6fe2bb20acaac57d31dc.jpg

3.jpg.8627fafa2660c0efac3fa4f524078961.jpg

2.jpg.d1e50c73ca829d398f22b4bd85e13d4b.jpg

1.jpg.4711c4afc91c71fe228564a093e414b5.jpg

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρες το κατάλληλο Allen και βγάλε πρώτα μία βίδα. Βάλε ένα Bob's. Προχώρα με την δεύτερη και μετά με την τρίτη. Αν τις βγάλεις όλες μαζί πες Adios στον καθρέπτη.

2.jpg.75e983eaf227a54471a362c2174b55fa.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι βίδες είναι ΑΚΕΦΑΛΕΣ Allen!!! Βγάλτες όπως είπε ο Κώστας, διαδοχικά. Δεν πέφτει το κάτοπτρο αν βγουν και οι 3 μαζί, την κλίση του μόνο επηρεάζουν αυτές, απλώς το διαδοχικά το κάνεις για να μην πειραχτεί πολύ η υπάρχουσα ευθυγράμμιση. Για να φύγει το κάτοπτρο πρέπει να ξεσφίξεις την κεντρική βίδα.
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι λες Τάσο για μια θήκη Hyperion από δερματίνη;

Αν όμως έχει σκόνη μέσα μπορεί να το γδάρει, έτσι; Όπως και τα πουγκιά από το ουΐσκυ. Κακή ιδέα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα αν είναι καθαρή δεν βλέπω γιατί όχι, αρκεί να είναι μεγάλη ώστε να μην το ακουμπά...τα πουγκιά...απορία το έχω...δεν φοβούνται μην ακουμπήσουν και το χαράξουν σαν εύκαμπτο ύφασμα που είναι;; Λένε ότι και η Obsession δίνει τα dob με ένα τέτοιο πουγκί.. :-s :-k

 

Θα ψάξω να βρω πάντως κάποιο δοχείο σαν και εκείνο στην φώτο...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απορία μου επίσης είναι ΠΩΣ τόσα χρόνια δεν έχει βγει ένα προϊόν από τον οποιονδήποτε, που να είναι για αυτή τη δουλειά, έγκυρο και εγγυημένα ασφαλές.. [-( #-o

 

Κάλυμμα δηλαδή προστασίας για το δευτερεύον...όλο στις πατέντες είμαστε... :D

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν στήνουμε ένα μαγαζάκι εμείς; :-k

Ολοκληρωμένα πακέτα: Knobs, καλύμματα, φακοβαστοί, φωτοχιτώνια, φωτασπίδες, dollies, λαβές, καπάκια, βάσεις ερευνητών, βιδάκια, τόσα πράγματα που χρειάζονται.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τον Telrad που λέγαμε, θα μπορούσα να τον τοποθετήσω με βίδες ώστε να μπορεί να αφαιρεθεί η βάση. Στην πόλη χωρίς Telrad και με φωτασπίδα, στην εξοχή με Telrad. Βέβαια θα μείνουν οι οπές, αλλά μπορώ να τις κλείνω με 2 κοντές βίδες. Το έχει κάνει κανείς;

 

t_dsc03348_189.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν περιμένεις βέβαια να το έχω κάνει εγώ :lol:

 

Εάν μου δώσεις όμως ένα link με τον πιο καλό και φτηνό Telrad θα προσπαθήσω να το κάνω. Αν και δεν θα βάλω φωτοασπίδα αλλά θα φιάξω ένα κύλινδρο (σαν του Τάσου) από Kyndex.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως έχω άλλο ένα Kydex. Θα το δοκιμάσω.

Το Kydex είναι λίγο γυαλιστερό. Οι αστρομανιακοί (ο Τάσος δηλαδή) μπορούν να το επενδύσουν με FPI Protostar.

Telrad από ΗΠΑ http://www.optcorp.com/productList.aspx?mid=75&uid=105-166-167

Από Ευρώπη http://www.astroshop.eu/m,Telrad

Και από Ψωροκώσταινα http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=search

 

Με τα μεταφορικά σχεδόν το ίδιο θα βγει και θα περιμένεις. Μπορείς να βρεις και μεταχειρισμένο ίσως.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης