Jump to content

Ονομασία αστεριού αριστερά από το φεγγάρι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Βλέποντας αριστερά από το φεγγάρι, βλέπω ένα πολύ φωτεινό αστέρι. Θα μπορούσα να πω εδώ και 1 με ενάμιση μήνα το βλέπω και είναι το πιο λαμπρό αστέρι που έχω δει. Δε θυμάμαι ή μπορεί να μην είχα παρατηρήσει ξανά τόσο πολύ τον ουρανό. Μήπως ξέρετε την ονομασία του?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mάλλον θα εννοείς τον Δία! Έστω και με κυάλια να το δείς, παύει να είναι ένα λαμπερό φωτάκι! Φαίνονται και 4 δορυφόροι του! :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!

Και να κάνω και άλλη μία ερώτηση? Μήπως γνωρίζετε μέχρι πότε θα είναι ορατός τόσο έντονα? Έχω ένα τηλεσκόπιο meade DS 2130 και αν και δεν ξέρω να το χρησιμοποιώ καλά, θα ήθελα κάποια στιγμή να προλάβω να δω έστω τον ΔΙΑ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να να σας ρωτησω και κάτι τελευταίο? Και συγνώμη αν σας κουράζω με τις ερωτήσεις μου που σε εσάς θα φαίνονται αστείες, αλλά προσπαθώ να μάθω.

Βγήκα στο μπαλκόνι του σπιτιού μου (μένω στη Νίκαια), κοίταξα με το τηλεσκόπιο τον ΔΙΑ, αλλά δεν μπορώ να πω ότι φαίνεται αρκετά καθαρά σαν πλανήτης. Σαν ένα φωτεινό άστρο φαίνεται. Δεν βλέπω την κόκκινη κηλίδα και τις ζώνες της ατμόσφαιρας του. Και κοντά του είδα τρία αστέρια.

Μήπως φταίει ότι κοιτάω από την πόλη, ενώ θα έπρεπε να έχω το τηλεσκόπιο π.χ. σε Πάρνηθα ή Υμηττό για να δω τις λεπτομέρειες;

Όπως προανέφερα σε άλλο μήνυμα, έχω ηλεκτρονικό τηλεσκόπιο της meade το DS-2130.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, οι πλανήτες είναι πολύ φωτεινοί και φαίνονται απο παντού. Με το τηλεσκόπιο σου κανονικά μπορείς δεις και λεπτομέρειές του. Σιγουρέψου οτι είναι αυτός αρχικά, άν και απο την περιγραφή σου αυτός πρέπει να είναι, θα δείς τους δορυφόρους του σε διάταξη. Τί προσοφθάλμια έχεις? Τα προσοφθάλμια δίνουν την μεγέθυνση. Σε μικρή μεγέθυνση θα βλέπεις τον δίσκο του αλλά φωτεινό. Όσο μεγαλώνει η μεγέθυνση θα βλέπεις και λεπτομέρειες. Και φυσικά να εστιάζεις καλά, χρησιμοποίησε τους δορυφόρους του για να εστιάσεις.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένας φακός 7-8mm θα σου δώσει περίπου 130x για να δεις κάποιες λεπτομέρειες. Καλό είναι να μην έχει φεγγάρι και να έχει ανέβει ψηλά, κοντά στο ζενίθ. Η κηλίδα είναι δύσκολη (μπορεί να είναι από πίσω ούτως ή άλλως) αλλά 5 ζώνες θα τις δεις. Την Τετάρτη προς Πέμπτη στις 1:00πμ θα βρίσκεται στο κέντρο η κηλίδα, κάνε μια δοκιμή. Χρειάζεται και καλή ευθυγράμμιση βεβαίως.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σας.

Αν δεν κάνω λάθος (θα το τσεκάρω το απόγευμα), οι φακοί που έχω είναι ένας των 25mm και ένας των 9mm. Το βράδυ που προσπάθησα να τον παρατηρήσω είχα βάλει το φακό των 25mm μαζί με ένα φακό Barlow 2x.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

80x είναι σχετικά χαμηλή μεγέθυνση για τον Δία. Δοκίμασε με το 9mm (110x) και μετά κάνε μια προσπάθεια με τον Barlow, ωστόσο, μπορεί μεν να μεγαλώσει αλλά να είναι θολό.

Προοδευτικά, σε λίγους μήνες, ο Δίας θα βρίσκεται τα μεσάνυκτα υψηλότερα και αν δεν έχει συννεφιά θα τον βλέπεις καλύτερα, ιδίως μετά από μια γερή βροχή.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης