Jump to content

Ευθυγράμμισης κατόπτρων Concenter mkII - αγορά;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

Θέλω να πάρω ένα προσοφθάλμιο ευθυγράμμισης κατόπτρων αλλά δεν θέλω να ξοδέψω πολλά λεφτά και να κάνει και καλή δουλειά. Ποιο μου προτείνετε;

Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 96
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μιχάλη το πλέον άριστο και εξελιγμένο προσοφθάλμιο ευθυγράμμισης, για το οποίο έχουμε μιλήσει εκτενώς εδώ

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=12173&highlight=concenter

είναι το 2ιντσο Concenter MKII. Υπάρχει και σε 1.25". Διάβασε το θέμα και θα δεις τι ακριβώς κάνει και επιτυγχάνει.

 

Απλά δεν ξέρω αν θα σου φανεί ακριβό και πόσα λεφτά διαθέτεις.

http://www.spheretec.de/10047_2.php

 

Κοστίζει 59 ευρώ το 2" και 10 λιγότερα νομίζω το 1.25" + τα μεταφορικά...άριστο όμως και στο προτείνω ανεπιφύλακτα! Αν σου φαίνεται ακριβό θα πρέπει να πας σε απλό cheshire με σταυρόνημα (το concenter είναι η εξελιγμένη μορφή αυτού με τους ομόκεντρους κύκλους) ή να παίξεις με τα απλά φιλμοκαπάκια...

 

Υπάρχουν και άλλα τέτοια καπάκια φυσικά, όπως είναι τα autocollimator της Astrosystems, τα ΜΠΛΕ κάτω κάτω...

http://www.astrosystems.biz/coltlsm1.htm

 

Αυτό

http://agenaastro.com/jsp-easytester-ii-autocollimator-dobsonian-newtonian-telescope.html

 

Και το πολύ απλό αυτό

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3675_Simple-Collimation-Tool-for-Newtonian-Telescopes.html

 

Σκέψου το λίγο και αποφάσισε...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω και εγώ ένα Concenter. Αν υπάρχουν και άλλοι να παραγγείλουμε 3-4 μαζί και να μοιραστούμε τα ταχυδρομικά, πείτε το.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία Κώστα. Οπότε Μιχάλη αν το αποφασίσεις, μπορείτε να κανονίσετε μια ομαδική αποστολή όπως είχαμε κάνει και εμείς τότε (4 άτομα). Όσο περισσότεροι, τόσο πιο πολύ θα μοιραστούν τα μεταφορικά.
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιχάλη, διάβασε το σχετικό νήμα που πόσταρα πριν για αυτό. Θα δεις ότι κάπου εξηγούνται όλα.

 

Χονδρικά, θα σου πω ότι προσπαθείς να κάνεις την αντανάκλαση του πρωτεύοντος μέσα στο δευτερεύον να είναι ΟΜΟΚΕΝΤΡΗ με τους κύκλους τους εργαλείου, να βλέπεις όλα τα clips του πρωτεύοντος και τέλος, να είναι στο κέντρο ακριβώς η σκιά του δευτερεύοντος. Αυτό είναι για το δευτερεύον.

 

Για το πρωτεύον, προσπαθείς να φέρεις το δαχτυλίδι του κατόπτρου να ταυτίζεται με το κεντρικό κυκλάκι του εργαλείου (ακριβώς όπως με το φιλμοκαπάκι είναι εδώ). Αυτή η διαδικασία όμως έχει αρκετό πήγαινε-έλα ή θα έχεις 2ο άτομο να σου γυρνάει-σφίγγει τις βίδες του πρωτεύοντος.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαστε ήδη 4! Να περιμένουμε μερικούς ακόμη;

 

OkularMKII.jpg

Κι εγω ένα!!

 

τωρα είμαστε 5 στο σύνολο!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαστε ήδη 4! Να περιμένουμε μερικούς ακόμη;

 

OkularMKII.jpg

 

Νομίζω θα έπρεπε.... Ποιος θα κάνει την παραγγελία;

Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως είναι πιθανό να βρούμε ένα καλό παιδί που το έχει ξανακάνει και να πληρώσουμε ο καθένας ξεχωριστά και απ' ευθείας με Paypal. Τα λαμβάνει κάποιος στην Αθήνα και τα μοιράζει. Για να μην τον φάνε οι δρόμοι ο καθένας παραλαμβάνει το δικό του, εκτός από την περίπτωση της επαρχίας.:-k

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαστε ήδη 4! Να περιμένουμε μερικούς ακόμη;

 

OkularMKII.jpg

Κι εγω ένα!!

 

τωρα είμαστε 5 στο σύνολο!

 

Και μόλις γίναμε 6 !

Για τι διάμετρο θα παραγγελθεί;

(δεν είναι κρίσιμο, αφου εχω το Dob 8" και εχει 1,25 και 2" -

απλά όλα τα παρελκόμενα που έχω ειναι σε 1,25)

Sky-Watcher 200mm f/6 Newtonian Telescope
Auto-Tracking = [-X Go-to controls = [-X
Κάτι ψήνεται...Ακόμα το ](*,) ](*,) ](*,)

...to be continued
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επ κι εγώ μέσα!

Για την Κέρκυρα 3 λοιπόν. Θα έκανα εγώ τη παραγγελία αλλά δεν έχω εμπειρία στις παραγγελίες από εξωτερικό και τα αγγλικά μου είναι καραβίσια.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού μαζευόμαστε πολλοί μπορεί να γίνει μια παραγγελία για Κέρκυρα και μια για Αθήνα. Έτσι θα γλυτώσετε χρόνο και λίγα χρήματα οι Φαίακες.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού μαζευόμαστε πολλοί μπορεί να γίνει μια παραγγελία για Κέρκυρα και μια για Αθήνα. Έτσι θα γλυτώσετε χρόνο και λίγα χρήματα οι Φαίακες.

 

Δεν είναι άσχημη ιδέα. Αν δεν έχουν πρόβλημα και τα παιδιά από την Κέρκυρα, το κάνουμε έτσι.

Να περιμένουμε μέχρι αύριο τα απόγευμα μπας και υπάρξουν και άλλοι ενδιαφερόμενοι και να κάνουμε την παραγγελία προς το βραδάκι;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, όταν κάναμε εμείς την παραγγελία είμασταν 4 άτομα, 3 απο Αθήνα και 1 από Κεφαλλονιά.

 

Απλά να πω ότι τα είχα παραγγείλει εγώ, ήρθαν στην διεύθυνσή μου και μετά συναντηθήκαμε οι Αθηναίοι και τους τα μοίρασα. Ο Κώστας από την Κεφαλλονιά (kookoo_gr) το παρέλαβε στην Πανελλήνια του 2010 στον Πάρνωνα. Ο καθένας πλήρωσε ξεχωριστά τον Γερμανό με paypal και απλώς ανέφερε ότι είναι μέρος της ομαδικής παραγγελίας. Αυτός δηλαδή που θα δώσει την αρχική, θα πρέπει να αναφέρει τελικό αριθμό ατόμων, εκτός από την διεύθυνση αποστολής του.

 

Για την περίπτωση τώρα που είσαστε κάποιοι από Κέρκυρα και κάποιοι από Αθήνα, ή θα τα πάρει ένας όλα για τους Αθηναίους και τους τα μοιράζει σε μια συνάντηση και το ίδιο θα κάνουν και οι Κερκυραίοι ξεχωριστά, ή θα τα παραλάβει για όλους γενικά στην Αθήνα και μπορεί να τα μοιράσει στους Κερκυραίους στο Συνέδριο, αν πάει, σε όποιους έρθουν εκεί. Αν κάποιος της επαρχίας δεν έρθει, το παίρνει κάποιος συντοπίτης του και του το δίνει μετά στην Κέρκυρα. Αυτό προτείνεται για να μην ξαναπληρώνετε μεταφορικά και εντός Ελλάδος...γενικώς, σκεφτείτε κάποιο τέτοιο σχήμα για να πληρώσετε ΜΙΑ φορά τα μεταφορικά από Γερμανία και τίποτα άλλο.

 

Θα πρότεινα σε όλους να πάρετε το 2ιντσο!!

 

:wink:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσον αφορά τα μεταφορικά εντός Ελλάδος δεν υπάρχει πρόβλημα. Θα σταλούν όλα τα collimators σε έναν στην Αθήνα και μετά θα τα στείλει εδώ στην Κέρκυρα με Speedex και χρέωση παραλήπτη.
Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 2'' είναι αυτόφωτο.

 

Κώστα δεν είναι αυτόφωτο ακριβώς. Ο Γερμανός δίνει μαζί και μικρό led λευκό φακό, τον τοποθετείς σε ειδική πλαϊνή οπή και φωτίζεις μέσα στο κύλινδρο του concenter.

Χρειάζεται περισσότερο για την ευθυγράμμιση του πρωτεύοντος αυτός ο φωτισμός...ο κύριος ρόλος του concenter είναι βέβαια το δευτερεύον..

Επίσης, με καλό φωτισμό περιβάλλοντος, ο φακός περιττεύει.

 

 

t_dsc02632_159.jpg

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης