Jump to content

Αστρο-σκιτσογράφιση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο τίτλος κατά το "Αστροφωτογράφιση" :D

Με αφορμή τα σκίτσα που ανέβασε ο Μάκης (Makis) στις αστροφωτογραφίες και μπορείτε να δείτε εδώ: http://www.astrovox.gr/forum/album_user_public_pics.php?userid=4792

συνειδητοποίησα ότι αυτό είναι ένας τομέας που αν δεν λείπει (γιατί έχω δει και κάτι άλλα σκίτσα deep sky), τουλάχιστον σπανίζει στο φόρουμ. Σε αντίθεση με άλλα φόρουμ η sites του εξωτερικού. (Καλά δεν είναι υποχρεωτικό να τους ακολουθούμε σε όλα. Γούστα είναι αυτά!)

Προσωπικά θα ενδιαφερόμουν αν κάποιος άλλος ασχολείται με το σκιτσάρισμα, ώστε να μάθω περισσότερα για τις τεχνικές. Είναι η αμέσως επόμενη μορφή αποτύπωσης μετά από τη φωτογράφιση, με την οποία δεν νομίζω να μπορώ να ασχοληθώ.

Σίγουρα σκίτσα της Σελήνης απαιτούν μεγαλύτερη δεξιότητα, καθώς αποτελούν στην ουσία τοπία. Αλλά στο deep sky τα πράγματα είναι (η τουλάχιστον έτσι μου έδειξε πρόσφατη ενασχόλησή μου) απλούστερα.

Και είναι κάτι που, παρ’ ότι είναι καλύτερα να υπάρχει tracking στο τηλεσκόπιο, δεν είναι απαγορευτικό για τους κατόχους Dob.

 

Υ.Γ Με την ευκαιρία ωραίο ξεκίνημα, Μάκη!

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.amazon.com/Astronomical-Sketching-Step-Step-Introduction/dp/0387262407

 

Το εχω το παραπανω βιβλιο και δεν το εχω διαβασει ακομα Μανο . Και εμενα με ενδιαφερει πολυ το θεμα και δεν εχω αξιωθει ακομα να ασχοληθω . Η φωτογραφηση προς το παρων και με την παρουσα οικονομικη κριση δεν με ενδιαφερει . Αντιθετα το σκιτσο των ουρανιων σωματων με ενδιαφερει πολυ

και θα ηθελα και εγω να δω - συζητησω με καποιον που εχει ασχοληθει με καλα αποτελεσματα. Το tracking πιστευω ειναι απαραιτητο μονο και μονο για να μη σου σπανε τα νευρα να αφηνεις το μολυβι και να σπρωχνεις το τηλεσκοπιο και να ξαναπιανεις το μολυβι ](*,) Αν και αυτο θα ισχυει και θα ειναι ενοχλητικο στις μεγαλες μεγενθυνσεις φανταζομαι μιας και στι χαμηλες ο στοχος μενει αρκετο χρονο μεσα στο πεδιο .

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υ.Γ Με την ευκαιρία ωραίο ξεκίνημα, Μάκη!

 

Ευχαριστώ!!!!!!!!!

Η αλήθεια είναι οτι ξεκίνησα της αστρο-σκιτσογράφηση εδώ και ένα χρόνο,αρχίζοντας με σκίτσα του Δία και μετά της Σελήνης.Ξέρω οτι χρειάζομαι βελτίωση και έχω πολύ "δρόμο" ακόμα.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εμένα με γοητεύει το θέμα. 2 δυσκολίες που ίσως ξεπερνιούνται εύκολα τελικώς με έχουν αποτρέψει μέχρι στιγμής. Δεν μπορώ, πρώτον, να φανταστώ πως είναι εφικτό να σχεδιάσω αποτελεσματικά με αποχρώσεις του γκρι στο ερυθρό ημίφως (μάλλον μαθαίνεται, για να το κάνουν τόσοι) και δεύτερον, υποθέτω πως τα αποτελέσματα θα είναι καλύτερα σε εντελώς μοναχική παρατήρηση. Τέτοιες παρατηρήσεις όμως έχω κάνει μόνο στην πόλη, όπου το περιβάλλον δεν ευνοεί τα αντικείμενα βαθέως ουρανού που θα ήθελα να σχεδιάσω.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αστροσκιτσογράφιση είναι ένα πάρα πολύ ωραίο θέμα που αξίζει κανείς να του δώσει χρόνο, είτε πιάνει το χέρι του είτε όχι. Άλλωστε είναι θέμα εξάσκησης και κάποιες βασικές δεξιότητες αναπτύσσονται, είναι πολύ περισσότερο θέμα υπομονής και εκμάθησης παρά ταλέντου.

 

Από παρατηρησιακή πλευρά, αποτελεί την πιο καλή αποτύπωση του τί πραγματικά βλέπει το ανθρώπινο μάτι μέσα από το προσοθφάλμιο. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε πως αξιόλογα βιβλία ερασιτεχνικής παρατήρησης έχουν σκίτσα και όχι φωτογραφίες, σε αντίθεση με φτηνιάρικα τηλεσκόπια στα οποία συναντάς φλύαρες φωτογραφίες, πολύ μακριά από τις δυνατότητες του τηλεσκοπίου.

 

 

Δεν μπορώ, πρώτον, να φανταστώ πως είναι εφικτό να σχεδιάσω αποτελεσματικά με αποχρώσεις του γκρι στο ερυθρό ημίφως (μάλλον μαθαίνεται, για να το κάνουν τόσοι) και δεύτερον, υποθέτω πως τα αποτελέσματα θα είναι καλύτερα σε εντελώς μοναχική παρατήρηση.

 

Έχεις ένα δίκιο εδώ, πάντως ξεκινώντας από σεληνιακά και πλανητικά σκίτσα αντιμετωπίζεται το θέμα της γενικής συσκότησης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακόμη και αν δεν πιάνει το χέρι κάποιου αλλά γνωρίζει το Photoshop, μπορεί να δουλέψει σε λευκό χαρτί φτιάχνοντας τα βασικά από αυτά που βλέπει. Στην συνέχεια να σκιτσάρει-επεξεργαστεί ψηφιακά και να παράγει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Έχω δει κατά καιρούς θαυμάσια έργα.

 

Το απλό ψηφιακό σκίτσο παρακάτω είναι μια όμορφη αποτύπωση του Struve 3053

 

μικρό tutorial στα αγγλικά για την κατασκευή του θα βρείτε εδώ:

 

img2006072003_Struve3053.jpg

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.amazon.com/Astronomical-Sketching-Step-Step-Introduction/dp/0387262407

 

Το εχω το παραπανω βιβλιο και δεν το εχω διαβασει ακομα Μανο . Και εμενα με ενδιαφερει πολυ το θεμα και δεν εχω αξιωθει ακομα να ασχοληθω . Η φωτογραφηση προς το παρων και με την παρουσα οικονομικη κριση δεν με ενδιαφερει . Αντιθετα το σκιτσο των ουρανιων σωματων με ενδιαφερει πολυ

και θα ηθελα και εγω να δω - συζητησω με καποιον που εχει ασχοληθει με καλα αποτελεσματα. Το tracking πιστευω ειναι απαραιτητο μονο και μονο για να μη σου σπανε τα νευρα να αφηνεις το μολυβι και να σπρωχνεις το τηλεσκοπιο και να ξαναπιανεις το μολυβι ](*,) Αν και αυτο θα ισχυει και θα ειναι ενοχλητικο στις μεγαλες μεγενθυνσεις φανταζομαι μιας και στι χαμηλες ο στοχος μενει αρκετο χρονο μεσα στο πεδιο .

 

Το έχω κι εγώ το συγκεκριμένο βιβλίο και το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει να ασχοληθεί με το αστρονομικό σκίτσο. Στο κεφάλαιο για την σελήνη μάλιστα έχει και πολύ καλές οδηγίες για σκίτσο με κάρβουνο το οποίο με εντυπωσίασε και εδώ και κάτι μέρες έχω ξεκινήσει προπόνηση, να το μάθω σαν υλικό, μιας και μέχρι τώρα δεν είχα ξαναδοκιμάσει να σκιτσάρω με κάρβουνο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα! Τί μου θυμήσατε

Και γω έχω κάνει κάποια σκίτσα με κάρβουνο, όταν ήμουν πολύ μικρή και πήγα για λίγο λιγότερο από ένα χρόνο ζωγραφική. Δεν ασχολήθηκα καθόλου με σκιες οπότε ελάχιστα πράματα γνωρίζω, ασχολήθηκα μόνο με καρτούν και φιγούρες κυρίως περιγράμματα. Έχω όμως σε ένα συρτάρι ένα κουτάκι με κάρβουνο και τα μεγάλα φύλλα που βάζουν πάνω σε καβαλέτο, οπότε μπορεί να δοκιμάσω Σελήνη για πλάκα όταν ξαναπάω στον Πειραιά.

 

Κύριε Μάνο στην Σωτήρως Διός στον Πειραικό Σύνδεσμο κάνουν κάποια μαθήματα βέβαια δεν έχω ιδέα τώρα πόσο πάνε και αν το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο απτο να ασχοληθεί κανείς μόνος του. :)

 

 

 

edit: ποτέ δεν κατάφερα να κρατάω το κάρβουνο όπως πρέπει!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου, σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σας στις ανησυχίες μου. Χαίρομαι που βλέπω ότι υπάρχουν κι άλλοι που συμμερίζονται το ενδιαφέρον μου για απεικόνιση των παρατηρήσεων σε σκίτσα. Σίγουρα είναι κάτι που βοηθάει/αναγκάζει κάποιον να παρατηρήσει προσεκτικότερα το αντικείμενο που έχει στο προσοφθάλμιο.

50mm

Δημήτρη, αν είχες την καλοσύνη να έριχνα μια ματιά στο βιβλίο σε προσεχή συνάντησή μας;

kkokkolis

Κώστα, φαντάζομαι ότι στο πεδίο παρατήρησης δίνονται οι βασικές γραμμές στο σκίτσο και τα υπόλοιπα γίνονται μετά στο σπίτι. Βέβαια προσωπικά στα λίγα που δοκίμασα δεν έφτασα ποτέ σε τέτοια επίπεδα. Έμεινα ίσα-ίσα σε ότι έκανα δίπλα στο τηλεσκόπιο με μολύβι σχεδίου (υποτίθεται).

Heal

Αγαπητέ μας Κώστα, νά'σαι καλά για την ενθάρρυνση.

KonstantinosM και Sportikus

Κωνσταντίνε και Θοδωρή, πολύ ωραία τα λινκς., πολύ χορταστικά και "ξεσηκωτικά". Η τεχνική με την επεξεργασία στον υπολογιστή δείχνει ενδιαφέρουσα. Αξίζει να ξεκοκκαλίσουμε το tutorial.

Django

Μένιο, με μια ματιά που έριξα στο δείγμα στο Amazon (λινκ που έστειλε παραπάνω ο Δημήτρης) σκέφτηκα ότι μάλλον προσπαθώ να μάθω να τρέχω ενώ ακόμη δεν ξέρω να περπατάω. Ελπίζω να είναι πραγματικά step-by-step και να με "πάρει απ' το χεράκι"

ourania

Ουρανία, δεν φαντάζομαι να φτάσω τόσο μακριά. Το κάρβουνο μόνο που το ακούω μου φαίνεται πολύ σύνθετο και προχωρημένο. Φαντάζομαι ότι η χρήση του στο βουνό δεν θα είναι εύκολη, μάλλον μιλάμε για χρήση στο σπίτι, ώστε να δώσουμε στο σκίτσο την μορφή του.

 

Γενικά ένα βασικό θέμα που έχω με τα σκίτσα μου είναι ότι μέσα από το τηλεσκόπιο δεν βλέπω να αποδώσω ιδιαίτερα χαρακτηριστικά σε αντικείμενα deep-sky, κυρίως γαλαξίες και πλανητικά νεφελώματα. Βέβαια με το σκεπτικό ότι το σκίτσο αποδίδει αυτό που βλέπει το μάτι, αυτό ακούγεται λογικό. Όμως τότε τελικά όλα αυτά τα αντικείμενα μοιάζουν μεταξύ τους. Για παράδειγμα κάθε γαλαξίας eddge on φαίνεται σαν νεφελώδης επιμήκης σιλουέτα, ενώ κάθε face on φαίνεται σαν θολούρα στο πεδίο.

Και δεν θα το συζητούσα (στο κάτω κάτω σκίτσο είναι, δεν είναι φωτογραφία) αν δεν έβλεπα σκίτσα ερασιτεχνών που στη χειρότερη περίπτωση δείχνουν μια κάποια λεπτομέρεια απ' το αντικείμενο.

Και τίθεται το ερώτημα: Τελικά και για το σκιτσάρισμα πρέπει κανείς να βάλει βαθιά το χέρι στην τσέπη, ώστε να έχει ή πολλές ίντσες ή φοβερούς προσοφθάλμιους με κρυστάλλινο κοντράστ;

Ή μήπως είμαι απλά στραβός (είμαι και σε κάπως προχωρημένη ηλικία, ε; ) κι εσείς τα βλέπετε καλύτερα τα αντικείμενα;

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φίλε Μάνο ΕΔΩ ένα από τα πρώτα μου σκίτσα ....

:wink: (πολύ πριν μπλέξω με τη φωτογράφηση...του ήλιου στο Η-alpha..)

Ελπίζω εάν σε ενδιαφέρει το θέμα, να βρεθεί ο τόπος και ο χρόνος, για μια άμμεση ενημέρωση... :-k :idea:

 

Θα τα πούμε..

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπέρα παιδιά και από εμένα.εγώ σκιτσάρω-ζωγραφίζω,τα φεγγάρια του δια,της θέσης που βρίσκονται γύρω απ τον πλανήτη.

100_1578.thumb.jpg.7fb4aa976af007fca2d59e91940a74a3.jpg

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραια παραδείγματα παιδια , προμηθευτικα και εγω ενα μπλοκ σχεδιου και μολις βρω τον χρονο θα αποπειραθω να σκιτσαρω κατι...
Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μανο και σε ολους καλησπερα

 

Ενας απο τους ποιο πετυχημενους γραφιστες στο ειδος με πληθος απο σκιτσα του ουρανου

ειναι ο Jeremy perez το σαιτ του ειναι beltfvenus.perezmedia.net

 

καλο σερφαρισμα και καλη αρχη στο σκιτσο αντε να δουμε

 

φιλικα

Αντωνης Κουκουλας

Μελος EAE

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη και Θοδωρή, σας ευχαριστούμε. Ωραίο site. Να δούμε τώρα πως τα φτιάχνουν τέτοια πράγματα. :mrgreen:
...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βιβλίο Astronomical Sketching: A Step-by-Step Introduction (Patrick Moore's Practical Astronomy Series) που προτείνει στο site τα λέει όλα.

Η περισσότερη δουλειά έχει γίνει με τα κλασσικά Νευτώνια 6'' f/8 και 8'' f/5.9, καθώς και με απλούς Plossl (αν και τα καλύτερα με Nagler 17 T4 και Pentax 10 XW). Σκοτάδι και τεχνική χρειάζεται μόνο. Και το αποτέλεσμα είναι τόσο ρεαλιστικό!

Προτιμάτε μαύρα αντικείμενα σε λευκό φόντο ή το αντίθετο; Βέβαια με την τεχνική που ακολούθησε ο Django δεν έχει και τόση σημασία τελικά. Λευκή είναι μόνο η κιμωλία ενώ σε μαύρο υπάρχει μεγάλη ποικιλία μελανιών, μολυβιών, παστέλ και άνθρακα. Το scanner να είναι καλά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης