Jump to content

Τί μπορείς να δεις με κυάλια 16x50?


john12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευκαιρία να μάθουμε και εμείς που δεν έχουμε 16χ50 τι μπορείς να δεις.Μόλις βρείς λίγο ουρανό χωρίς σύννεφα σήκωσε τα ψηλά και δες το Φεγγάρι για αρχή και τον Δία που είναι το ποιό φωτεινό σημείο κοντά του.

Επίσης μπορείς να πάρείς και αυτό το βιβλίο

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1962

θα σε βοηθήσει αρκετά.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα έχω παρατηρήσει και τα δύο.Η σελήνη είναι πολύ λεπτομερείς και φαίνονται κρατήρες εκεί που χωρίζεται στη σκιά της.Ο Δίας πάλι,φαίνεται σαν ένα μεγάλο λαμπρό άστρο.Άλλοι λένε πως μπορείς να δεις και τους τέσσερις δορυφόρους του,αλλά εγώ δεν είδα τίποτα,μόνο το Δία.Ίσως να μην ήταν καλές οι συνθήκες. :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τα 10χ50 πού έχω φαίνονται άνετα οι δορυφόροι του Δια.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε 16Χ βλέπεις τους δορυφόρους του Δία άνετα. Τους έχω δει από 7Χ. Κάτι άλλο φταίει. Τι κιάλια έχεις; Τα κρατάς στο χέρι για να παρατηρείς; Ίσως επίσης δεν σε βοήθησε η σελήνη με το φως της, δίπλα από τον Δία τις προηγούμενες ημέρες.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομίζω να είναι πολύ καλής μάρκας.Δεν τα διάλεξα εγώ.Είναι μάρκας original crown.Λέει πως έχει περάσει τριπλό τεστ(triple tested).Έχει πεδίο 4.5 μοίρες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πράγματι δεν τα έχω ξανακούσει και δεν μου ακούγονται ότι καλύτερο παίζει στην αγορά...

 

Δες το link προς το τέλος του γιαυτό που ζητάς. Έχει και πολλές χρήσιμες πληροφορίες.

 

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showthreaded.php/Cat/0/Number/1384880/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/vc/1

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

 

Κατ'αρχήν θα χρειαστείς ενα οποιοδήποτε τρίποδο, ή τουλάχιστον να είσαι κάπου ξαπλωμένος ή να κάθεσαι, επειδή θα τρέμει υπερβολικά το χέρι, και δε παιζει να δεις λεπτομέρειες ούτε στη σελήνη!

Το καλοκαίρι λοιπόν όταν βαριόμουνα να βγάλω εξω το τηλεσκόπιο (Ναι! το παραδέχομαι!) καθόμουν με τα 10Χ50 και το Netbook με το stellarium στην ταράτσα και έκανα ενα "φρεσκάρισμα"

Εκτός απο τα "τουριστικά" όπως Σελήνη, Δια, Αφρoδίτη, κτλ.. Μπορείς να δεις έστω και οριακά σφαιρωτά σμήνη (π.χ. Μ15, Μ22, αλλα και Μ71 με mag8.3!) ανοιχτά σμήνη (Δεν το εχω ψάξει επειδή δεν ειμαι οπαδός των ανοικτών, αλλα νομίζω οτι μπορείς να τα δεις σχεδόν όλα, απλά θα πρέπει οποσδήποτε να δεις το διπλό στον Περσέα :wink: ) γαλαξίες (Μ31, αλλα και πιο δύσκολους όπως Μ101 -σε πολύ σκοτεινό ουρανό, και πολύ αμυδρά-) και φυσικά νεφελώματα! (Μ42, Μ27, Μ8, και γενικά εύκολα νεφελώματα)

 

Τα περισότερα απο τα δύσκολα, θα τα δεις σαν αχνές τελίτσες, ακόμα και σε σκοτεινό ουρανό, απλά είναι εξαιρετική μέθοδος να μάθεις απ'εξω τη θέση τους, οπότε την επόμενη φορά θα τα βρεις σε δευτερόλεπτα :wink:

 

Υ.Γ. Θυμάμαι χαρακτηριστικά, οτι προσπαθούσα αρκετή ώρα να διακρίνω το σφαιρωτό NGC6934 με mag8.9 κάτω απο το δελφίνι, οχι επειδή ηθελα να δω που ειναι, αλλα επειδή βαριόμουνα να αλλάξω τη θέση της καρέκλας! (κι όμως.. φάνηκε!)

 

Υ.Γ.2 Δεν ειναι μικρό μέγεθος το 16Χ50? (σε διάμετρο εννοω)

 

Καλό κυνήγι!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην επίγεια παρατήρηση είναι πολύ καλά.Σε ευχαρηστώ για το link,αλλά δε νομίζω να πάρω καινούρια.Σκέφτομαι για τηλεσκόπιο.

 

Ναι,είναι λίγο,αλλά τη δουλειά τους την κάνουν.(Ξέχασα να σας πω ότι αγοράστηκαν για επίγεια παρατήρηση)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα που το σκέφτομαι,όσες φορές έχω παρατηρήσει το Δία με κυάλια,ήταν στην βεράντα όπου υπάρχει φωτορύπανση.Μόνο μία φορά τον έχω παρατηρήσει στην πίσω αυλή όπου δεν υπάρχει φωτορύπανση,κι αυτή τη φορά ο Δίας ήταν δίπλα από τη σελήνη(η σελήνη με φάση 90%)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι και τόσο συνηθισμένα τα κιάλια αυτά μεταξύ μας. Με λίγα λόγια μπορείς να δείς απ' όλα τα αντικείμενα, φθάνει να είσαι σε σκοτεινό ουρανό.

Καλύτερα να τα χρησιμοποιήσεις και να μας πεις εσύ τι βλέπεις.

Αυτή την εποχή δοκίμασε τον Δία και την Σελήνη φυσικά. Δες τις Πλειάδες και τις Υάδες. Το νεφέλωμα του Ωρίωνα. Την Φάτνη. Το διπλό σμήνος του Περσέα. Χρησιμοποίησε το Stellarium για να τα εντοπίσεις.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει,αλλά σε λίγες μέρες επειδή έχει σύννεφα!! :( :( :(Δείτε το post μετά από μια εβδομάδα.Ευχαρηστώ για το χρόνο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτήσω κάτι που με παραξένεψε πολύ???Πως γίνεται να έχει οπτικό πεδίο 4.5,εφόσον έχει μεγένθυνση 16x????Αφού ο τύπος(για τηλεσκόπια είναι,αλλά λογικά περιλαμβάνει και τα κυάλια,ή όχι???) είναι 30 δια την μεγένθυνση,δηλαδή 30/16=1.875.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι,αλλά...

 

Πως γίνεται να έχει οπτικό πεδίο 4.5,εφόσον έχει μεγένθυνση 16x????Αφού ο τύπος(για τηλεσκόπια είναι,αλλά λογικά περιλαμβάνει και τα κυάλια,ή όχι???) είναι 30 δια την μεγένθυνση,δηλαδή 30/16=1.875.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν αναφέρεται πάνω στα κιάλια ο αριθμός οπτικού πεδίου ;;;

Αν όχι μπορείς να τον υπολογίσεις γνωρίζοντας ότι μια μοίρα πεδίου αντιστοιχεί σε 17 μετρά στα 1000 μέτρα

Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα σου τον είπα!!!4.5 μοίρες!!!Το ερώτημά μου είναι πως γίνεται να είναι 4.5 μοίρες εφόσον για να βρεις το οπτικό πεδίο κάνεις 30/16???ΑΦΟΥ 30/16 ΚΑΝΟΥΝ 1.875
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα σου τον είπα!!!4.5 μοίρες!!!Το ερώτημά μου είναι πως γίνεται να είναι 4.5 μοίρες εφόσον για να βρεις το οπτικό πεδίο κάνεις 30/16???ΑΦΟΥ 30/16 ΚΑΝΟΥΝ 1.875

 

Κάποιος,σας παρακαλώ,να απαντήσει!!!! ](*,) ](*,) ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο τύπος για το πραγματικό FOV είναι :

 

[code:1] Actual FOV = apparent FOV / magnification [/code:1]

 

Το "apparent field of view" είναι τεχνικό χαρακτηριστικό των προσοφθαλμίων και το magnification χαρακτηριστικό των τηλεσκοπίων.

 

Δες και εδώ : http://www.astro-tom.com/technical_data/useful_formulas.htm

I''ve got amazing powers of observation
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαρηστώ πολύ!!! :D Εγώ είδα στην Βικιπαίδια στο άρθρο "οπτικό τηλεσκόπιο",πως ο τύπος είναι 30 μοίρες /την μεγένθυνση,αλλά όπως φαίνεται ο τύπος είναι αλλιώς!!! Σε ευχαρηστώ που μου έδειξες τον πραγματικό τύπο!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης