Jump to content

Κατασκευή κουβουκλίου αποθήκευσης τηλεσκοπίου


PanosSky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι σας χαιρετώ.

 

Προτίθεμαι να φτιάξω μια κατασκευή αποθήκευσης του τηλεσκοπίου μου σε χώρο εξωτερικό και μη στεγασμένο. Ο χώρος δεν θα είναι για παρατήρηση αλλά για αποθήκευση και εύκολη χρήση.

 

Πρέπει λοιπόν να προσεχθούν τα ακόλουθα :

1. Πλήρης υδατοστεγάνωση

2. Αποφυγή πολύ ψηλών θερμοκρασιών

3. Καλός εξαερισμός για αποφυγή υγρασίας

4. Ασφάλεια από τον άνεμο.

 

Έχετε δει κάτι αντίστοιχο ή έχετε ακούσει; Περισσότερο με απασχολούν οι τοίχοι αυτού του κουβουκλίου σε σχέση με τη θερμομόνωση.

 

Αναζήτησα στο φορουμ αλλά ότι βρήκα ήταν για παρατηρητήριο ή έτοιμες κατασκευές

 

Παρακάτω παραθέτω ένα αρχείο με ένα σκίτσο μιας ιδέας

.doc

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη,

 

Η λύση είναι διπλά τοιχώματα με διάκενο μεταξύ τους περίπου 8cm. Εξωτερικό απο τσιμεντοσανίδα με εσωτερικά κολλημένο DOW 3cm και το εσωτερικό απο ότι θέλεις, αν και το κόντρα πλακέ θαλάσσης μάλλον προσφέρεται.

Αφήνεις μικρά ανοίγματα (που να μπορούν να ανοιγοκλείνουν) πανω κάτω στον εξωτερικό τοιχό για να κυκλοφορεί ο αέρας στο διάκενο ειδικά το καλοκαίρι και να κρατάει την θερμοκρασία χαμηλα.

Φτιάξε μία σχάρα για να πατάει το τηλε μη πιάσει και καμμιά περίεργη βροχή και γίνει το εργαλείο σούπα

Πάτα του και ένα άσπρο μονωτικο απο πάνω και είσαι ταμαμ!.

 

Δεν επεκτέινωμαι γιατι βιάζομαι λίγο, αν θέλεις το ξαναπιάνουμε απο αύριο

 

Φιλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Αφήνεις μικρά ανοίγματα (που να μπορούν να ανοιγοκλείνουν) πανω κάτω στον εξωτερικό τοίχο για να κυκλοφορεί ο αέρας στο διάκενο ειδικά το καλοκαίρι και να κρατάει την θερμοκρασία χαμηλα.

 

 

Δημήτρη σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει το αν και πόσο επηρεάζεται το τηλεσκόπιο από τις υψηλές θερμοκρασίες του καλοκαιριού; Γιατί αν χρειάζεται μια πλήρως θερμομονωμένη αποθήκη (που συνήθως δεν υπάρχουν), πρέπει να αποθηκεύεται μόνο μέσα σε διαμερίσματα.

 

Άμα είναι να στείλω κανένα παιδί στη αποθήκη και να βάλω στο δωμάτιο του το τηλεσκόπιο :cheesy:

 

Η κατασκευή όπως την περιγράφεις Δημήτρη μου φαίνεται πολύ δύσκολη και αρκετά ακριβή. Αν είναι να οδηγηθώ σε αυτήν προτιμώ να χτίσω το θάλαμο με τούβλο και να φτιάξω μια πρόχειρη πόρτα από ξύλο με κενά για εξαερισμό του χώρου. Για σκεπή δεν έχω σκεφθεί ακόμα αλλά 1μΧ1μ είναι κάτι θα βρω.

 

Όσο για τη σχάρα το τηλεσκόπιο είναι πάνω σε βάση από κόντρα πλακέ θαλάσσης με ροδάκια, περίπου 10 εκ από το έδαφος. Δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα με τα νερά.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Παναγιώτη,

 

Τίποτα δεν είναι ακριβό όταν πρόκειται να στεγάσεις με ασφάλεια ένα 12" Dob. Ημίμετρα σαν αυτό που σου πρότεινε ο Στέλιος μάλλον θα σε κάνουν να χτυπάς το κεφάλι σου μετά.

 

Φιλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το SW 12" είναι το δεύτερο ομορφότερο μπιμπελό στο σαλόνι μου (μετά το απίστευτα χαριτωμένο Celestron Nexstar). Αν έχεις χώρο δεν θα βρεις καλύτερη προστασία. Μόνο να είναι μακρυά από το καλοριφέρ.

Τα μπαούλα Ketter τα έχω, ένα στο εξοχικό (8 χρόνια) και ένα στο σπίτι (2 χρόνια). Γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά προ ημερών, όταν φυσούσε πολύ, έσπασε το σύρμα με το οποίο το είχα ασφαλίσει και άνοιξε κάτω από την βροχή. Αν βάλεις λουκέτο αυτό δεν θα συμβεί. Αλλά δεν εξυπηρετεί το σχήμα. Η βάση δεν χωρά και ο σωλήνας θα πρέπει να μπαίνει πλαγιαστός. Ένα παρόμοιο όρθιο (σπιτάκι εργαλείων) θα εξυπηρετούσε περισσότερο αλλά απαιτεί χώρο και χρήμα.

Στο αστροντούλαπο όπου έχω όλον τον υπόλοιπο εξοπλισμό εκτός από τα 2 μεγαλύτερα τηλεσκόπια δεν έχει μπει μια σταγόνα νερό εδώ και 2.5 χρόνια, αν και έχει υποστεί άφθονες καταιγίδες. Η θερμοκρασία έχει κυμανθεί μεταξύ 3 και 41 βαθμών και η υγρασία μεταξύ 20 και 85% (σύμφωνα με ψηφιακό σταθμό που έχω βάλει μέσα). Το έχω γεμίσει και με silica gel εδώ και εκεί. Τα κάτοπτρα και οι φακοί των 3 τηλεσκοπίων που φιλοξενούνται είναι αλώβητα. Μας το έφτιαξε μαραγκός για γενική χρήση και το υπεξαίρεσα με την μέθοδο της ύπουλης σταδιακής επέκτασης. Το μόνο που έκανα ήταν να προσθέσω μαγνητάκια για να μην ανοίξουν οι πόρτες από τον αγέρα.

Ξανασκέψου το σαλόνι.

DSC02640.thumb.JPG.24c04f203ba829740a26e78d3cbd998b.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Κάτι τέτοιο προσπαθώ να κάνω. Απλά για το 12'' είναι πολύ πιο ογκώδη κατασκευή και χρειάζεται σκέψη για σταθερότητα, θερμομόνωση κ.λ.π

 

Φίλε Παναγιώτη,

 

Τίποτα δεν είναι ακριβό όταν πρόκειται να στεγάσεις με ασφάλεια ένα 12" Dob. Ημίμετρα σαν αυτό που σου πρότεινε ο Στέλιος μάλλον θα σε κάνουν να χτυπάς το κεφάλι σου μετά.

 

Φιλικά

Δημήτρης

 

Ασφαλώς Δημήτρη δεν συζητάω για κάτι τέτοιο. Πάντως είτε μεταλλική κατασκευή είτε με τούβλα είναι δύσκολη και χρονοβόρα εκτός από δαπανηρή. Για μένα βέβαια.

 

Μάλλον θα καταλήξω στο σαλόνι όπως λέει ο Κώστας. Πράγμα που δεν θέλω καθόλου γιατί η χρήση του θα γίνει πολύ δύσκολη.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης