Jump to content

SW 8" EQ5 vs SW FLEXTUBE 10" Γνώμες


Johnny Who

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από σημαντική έρευνα αγοράς και λαμβάνοντας υπόψιν τη μεταφορικότητά τους, είμαι μεταξύ των εξής 2 μοντέλων για αγορά νέου τηλεσκοπίου. Ποιά είναι η γνώμη σας για το Flextube 10" όσον αφορά το value for money; (Τώρα είναι σε προσφορά στο astronomy.gr) Να το προτιμήσω ή να πάω για το 8ιντσο ισημερινο; Με ενδιαφέρει αποκλειστικά η παρατήρηση. :-k :-k :-k
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχάς το 8ιντσο πάνω σε EQ5 δεν μου ακούγεται πολύ καλά. Δεν έχω βέβαια εμπειρία σχετικά, αλλά έχω μια μικρή υποψία ότι καλύτερα θα στέκεται πάνω στη HEQ5. Ένας φίλος που έχει παρόμοιο setup καλό θα ήταν να μας φωτίσει.

 

Άλλα έτσι κι αλλιώς αφού είσαι σίγουρος ότι θέλεις μόνο παρατήρηση και το budget αντέχει, θα πρότεινα το 10ιντσο. Έχω την έκδοση με τον ενιαίο σωλήνα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Η έλλειψη tracking είναι το μόνο μειονέκτημα, από όλες τι άλλες απόψεις νομίζω πως το 10ιντσο είναι η καλύτερη επιλογή. Όχι μόνο για DSO, ακόμα και για πλανητική μπορεί να δώσει υπέροχες εικόνες.

 

Πάντως το ερώτημα δεν νομίζω πως είναι 8ιντσο ή 10ιντσο (εκεί η απάντηση είναι εύκολη :cheesy: ), αλλά αν θέλεις tracking ή όχι.

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ και εγω για το 10 ιντσο, εφόσον δεν σκοπευεις για φωτογραφιση στο μελλον.Υπαρχει και αναβάθμιση στο 10αρη σε goto αν θελεις αργοτερα,αλλα μπορεις να παρεις και HEQ5.

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κλίνω πιο πολύ προς το 10ιντσο (αν και με ενοχλεί... λίγο η έλλειψη δυνατοτητας αναβάθμησης) Για την παρακολούθηση (χειροκίνητη πάντα) έχω τον τρόπο να του εγκαταστήσω μία σφήνα. Απο θέμα στιβαρότητας πώς τα πάει το 10ιντσο; Σίγουρα αντέχει τα πολλά ανοίγματα-κλεισίματα; :roll: :roll:
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κλίνω πιο πολύ προς το 10ιντσο (αν και με ενοχλεί... λίγο η έλλειψη δυνατοτητας αναβάθμησης) Για την παρακολούθηση (χειροκίνητη πάντα) έχω τον τρόπο να του εγκαταστήσω μία σφήνα. Απο θέμα στιβαρότητας πώς τα πάει το 10ιντσο; Σίγουρα αντέχει τα πολλά ανοίγματα-κλεισίματα; :roll: :roll:

 

Το Flextube έχει δυνατότητα αναβάθμισης σε GOTO.

Από την άλλη μου είναι απλούστερο να στήσω το 12" Dob από το 6" Nexstar (με GOTO & Autotracking) και το κίνητρο της μεγαλύτερης διαμέτρου του πρώτου υπερτερεί από τις ηλεκτρονικές ευκολίες του δευτέρου. Εκτός αν θέλω να δω στόχους που γνωρίζω πως δεν θα επιτύχω στην φωτορύπανση του Πειραιά.

Προτείνω το Flextube και στο μέλλον να σκεφτείς μια πιθανή αναβάθμιση σε GOTO. Και οικονομικά είναι καλύτερα (έξοδο σε 2 δόσεις) και μεγαλύτερη διάμετρο θα έχεις και η λειτουργία είναι απλούστερη (χωρίς πολική ευθυγράμμιση) και οι θέσεις του προσοφθαλμίου λογικότερες και το στήσιμο γρηγορότερο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κλίνω πιο πολύ προς το 10ιντσο (αν και με ενοχλεί... λίγο η έλλειψη δυνατοτητας αναβάθμησης) Για την παρακολούθηση (χειροκίνητη πάντα) έχω τον τρόπο να του εγκαταστήσω μία σφήνα. Απο θέμα στιβαρότητας πώς τα πάει το 10ιντσο; Σίγουρα αντέχει τα πολλά ανοίγματα-κλεισίματα; :roll: :roll:

 

Φυσικά και μάλιστα διατηρώντας την ευθυγράμμιση! Είναι σκυλί το τηλεσκόπιο, άριστη κατασκευή και δεν θα το μετανιώσεις στιγμή.

Γιάννη, εφόσον θέλεις αποκλειστικά παρατήρηση κυνήγα τις περισσότερες ίντσες και πίστεψέ με, το 10" flex είναι από τα πιο φορητά τηλεσκόπια ever!! Όταν κλείνει γίνεται μικρότερο από το 8"!!

Πήγαινε μια βόλτα στο Πλανητάριο να το δεις, το έχουν στημένο όπως μπαίνεις αριστερά. Δες το από κοντά και βγάλε τα συμπεράσματά σου και μόνος σου.

Τελευταία είναι και σε φανταστική τιμή και αποτελεί ευκαιρία! Όσο για την αναβάθμιση, ποιος σου είπε ότι δεν αναβαθμίζεται;; ή ότι αναβάθμιση σημαίνει μόνο ισημερινή στήριξη; :-s

Αφού θες παρατήρηση αποκλειστικά, μπορείς να πάρεις αργότερα την βάση με το tracking και goto!

Εκτός αν το πάρεις από τώρα έτοιμο.

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1966

 

Σκέτη η βάση

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=2123

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κλίνω πιο πολύ προς το 10ιντσο (αν και με ενοχλεί... λίγο η έλλειψη δυνατοτητας αναβάθμησης) Για την παρακολούθηση (χειροκίνητη πάντα) έχω τον τρόπο να του εγκαταστήσω μία σφήνα. Απο θέμα στιβαρότητας πώς τα πάει το 10ιντσο; Σίγουρα αντέχει τα πολλά ανοίγματα-κλεισίματα; :roll: :roll:

 

Σαφώς και αναβαθμηζεται,οπως σου ειπαν και τα παιδια!Την ιδια αποψη εχω και εγω με τον Τασο και επαυξανω...ειναι το καλητερο μεγαλο τηλεσκοπιο σε συνδυασμό μεταφορικοτητας που μπορει καποιος να εχει στην κατοχή του !Αν ενοεις το οικονομικο,μην στεναχωριεσαι θα σε καλυψει παρα πολυ καιρο μεχρι να μπορεσεις να το αναβαθμησεις,να εισαι σίγουρος γι'αυτο!

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κλίνω πιο πολύ προς το 10ιντσο (αν και με ενοχλεί... λίγο η έλλειψη δυνατοτητας αναβάθμησης)

 

Μόνο να ήξερες πόσα λεφτά έχουμε δώσει όλοι για να αναβαθμίσουμε τα dob μας :cheesy:

 

Προσοφθάλμιοι, ερευνητές, διορθωτές κόμης, προστασία από την υγρασία, ισορρόπηση, προστασία και άλλα πολλά θα σε απασχολήσουν. Θα μπορείς να τα κάνεις όλα εκτός από αστροφωτογράφιση που θέλει ισημερινή στήριξη. Είναι καλή επιλογή, στο προτείνουμε σχεδόν όλοι.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και γω με την σειρά μου θα σου προτείνω το 10 ίντσο αφού σε απασχολεί αποκλειστικά η παρατήρηση όσο μεγαλύτερη η διάμετρος τόσο το καλύτερο!!!

Τώρα όσο αφορά το θέμα της αναβάθμισης όπως σου είπαν και τα παιδιά φυσικά και αναβαθμίζεται !!!

Προχώρα ακάθεκτος !!!

Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιά είναι η γνώμη σας για το Flextube 10" όσον αφορά το value for money; (Τώρα είναι σε προσφορά στο astronomy.gr) Να το προτιμήσω ή να πάω για το 8ιντσο ισημερινο; Με ενδιαφέρει αποκλειστικά η παρατήρηση.

 

 

Αφού σε ενδιαφέρει η παρατήρηση και μάλιστα αποκλειστικά τι να το κάνεις το ισημερινό;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα του είναι πολύ χρήσιμη η ισημερινή όταν κάνει πλανητική παρατήρηση και δεν θα είναι αναγκασμένος να κυνηγήσει τον δια …!!!!!

Τουλάχιστον εγώ και είναι αποκλειστικά άποψη μου αυτός ήταν και ο λόγος που πείρα 10’ με μια heq5

JUST FOR FUN...... :-note
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι Βαγγέλη αλλά ορισμένες φορές στα ισημερινά Νευτώνεια, επειδή ο εστιαστής βρίσκεται μπροστά, υπάρχουν στιγμές που θα παίρνει πολύ άβολες θέσεις για να παρατηρήσει κάποιος! Εσύ δεν το έχεις δει αυτό μέχρι τώρα;

Μόνο αν έχει περιστρεφόμενους δακτύλιους θα τον βολέψει, ώστε να διορθώνει τον σωλήνα περιστρέφοντάς τον κάθε φορά που θα παίρνει ανορθόδοξη θέση παρατήρησης.

 

Αν πάρει ισημερινή στήριξη θα πρέπει να πάρει τον κλειστό σωλήνα και όχι τον flex. Βέβαια και εκείνος είναι πολύ εύκολος στην μεταφορά, όμως ο flex είναι ακόμη περισσότερος όταν κλείνει. Είπε ότι τον ενδιαφέρει η εύκολη μεταφορά.

Το μόνο θέμα με το 10" flex είναι ότι θα χρειαστείς σίγουρα και ένα φωτοχιτώνιο από εδώ

http://astrozap.com/scripts/prodView.asp?idproduct=253

 

Τέλος, για ένα 13χρονο παιδί η dobsonian βάση είναι τρομερά πιο εύχρηστη και πρακτική, τουλάχιστον τον πρώτο καιρό. :roll:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eχω το 8ιντσο πανω στην EQ 5 που την αγόρασα μαζι με το τηλεσκόπιο.Χωρις μοτερ. Μετα τα τοποθέτισα.

Κανενα προβλημα.Κανω κι ολας και αστροφωτογραφιση,και να φανταστίτε ότι πάνω στο 8ιντσο για

οδηγιτηκο εχα μέχρι προπερση το 114!!! Αυτο με τα 900mm εστιακη αποσταση. Η παρακατω φωτογραφια

δεινει για κάποιον που ξέρει την σταθερότητα του συστήματος.

Μετά απο αυτο ειμαι απολητα πεπισμένος οτι η συγκεκριμένη στίριξει παρόλο φτηνή,κανει πολύ καλά

την δουλειάτης.Προσωπηκά ανετα θα την φόρτωνα με το 10ιντσο για απλή παρατἠριση.Ειναι στα σχέδια

μου η αγορα ενός 10ιντσου Νευτωνιου για απλη παρατηρηση. (Πανω στην συγκεκριμένη στήριξη).

 

 

ΥΓ. Δυστιχως, λογο οικονομικων, αυτα τα σχέδια αναβάλοντε για κάποιο απότατο μέλλον.

574485374_82011ZENIT18.thumb.JPG.c7e803f6cec088534f391eb4c31dd367.JPG

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η παραπάνω φωτογραφία βγήκε ως εξής. Στο 8ιντσο προσάρμρμοσα την φωτογραφική μηχανή.

Αναλογικη ΖΕΝΙΤ με φιλμ Fygi Superia 400 ISO.Πανω στο 8ιντσο προσαρμοσα το 114 αυτο με τα 900

χιλιαστα εστιακη αποσταση για να κάνω την αδήγηση. Η συγκεκριμενη φωτογραφηκη μηχανη ανοιγει

τον φωτοφράχτη με ντεκκασερ.(οχι ηλεκτρικα με χειριστηρια).Ετσι λοιπόν οταν ανοιξα το φωτοφράχτη

της μηχανής προηγουμενος έκλεισα την μπουκα του Νευτωνιου με ενα ταψι απο κατα'ι'φι για να μην

περνει φως το φιλμ.Οταν εβαλα το ματι μου στο προσοφθάλμιο με το σταυρωνιμα (στο 114) στο οδιγητηκο τηλεσκόπιο,εβγαλα το ταψι και το φως περναγε στο φιλμ.Μετα απο 20 λεπτα ξανατοποθετησα

το ταψι και εν συνεχεια εκλισα το τελασερ.

Αν δειτε τα αστρικα ειδολα θα διπιστωσετε οτι δεν ειναι κουνιμένα. Αυτο δεν οφιλετε μονο στην

οποια επιδεξιοτητα και εμπειρια του χρήστη, αλλα πανω απο ολα στο γεγονος οτι τελικα αυτη η φτηνη

ισημερινη στηριξη , ανταπεξηλθε ακόμα και σε τούτες τις εξωφρανικα παράλογιες απαιτήσεις.

Αυτη λοιπον ειναι η εμπειρια μου, και να γιατι λέω ναι σε 10ιντσο Νευτώνιο επονω της για απλή

παρατήριση. Οπως ειπαμε στα<<μελοντικά μου>> σχέδια ειναι η αγορα ενως τετοιου σωληνα.

Επεισις ο Astro Geo ,Γιωργος Παυλου , αν δεν κάνω λάθος εχει κανει μια πολυ ενδιαφέρουσα

παρουσίαση της συγκεκριμένεις στηριξης.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι όντως νομίζω ότι μετά από μερικές ώρες έχεις ένα θεματακι με την μέση σου !!! εκτός αν δουλεύεις σε τσίρκο οπότε τα ζογκλερικα τα έχεις άνετα…!! Για δες αυτό εδώ είναι μια πολύ καλή προσφορά και είναι πάνω κάτω στα λεγόμενα σου….. http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15004
JUST FOR FUN...... :-note
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μάλλον κλίνω προς το 10ιντσο. Επίσης με ενδιαφέρει μόνο το tracking και όχι το GOTO. Έχω χρησιμοποιήσει κάθε είδους στήριξη, αλλά ΟΧΙ dobsonian. Πόσο εύκολη είναι η παρακολούθηση σε υψηλές μεγεθύνσεις αν του εγκαταστήσω μια ισημερινή σφήνα; Έχει χρησιμοποιήσει κανείς μια παρόμοια διευθέτηση;
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πάρεις το ισημερινό θυσιάζοντας και τις δυο ίντσες εν ανάγκη! Η EQ-5 σηκώνει μια χαρά το 8ιντσο και παίρνοντας ισημερινή θα έχεις τη δυνατότητα να ασχοληθείς αργότερα και με αστροφωτογραφία ενώ η παρακολούθηση των ουρανίων σωμάτων είναι πολύ πιο εύκολη με το ισημερινό χωρίς να σπρώχνεις κάθε τόσο που καταντάει κουραστικό σε μεγάλη μεγέθυνση. Επίσης θα "διδαχτείς" πολύ περισσότερα πράγματα σχετικά με τον εξοπλισμό με την ισημερινή.

Το πλην στην ισημερινή είναι ο μεγαλύτερος χρόνος στησίματος-ξεστησίματος.

Γιάννη 60 ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για την εξαιρετική πραγματική αστροφωτογραφία που έβγαλες χρησιμοποιώντας φιλμ πράγμα που την κάνει ακόμα πιο ενδιαφέρουσα! Περιμένω να δω κι άλλες τέτοιες (φιλμάτες πάντα!) αν έχεις!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Γιωργο σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Ειναι η δεύτερη φορά που προσπαθώ να στείλω απάντιση. Δέν ξέρω γιατί αλλά όποτε έχω γράψει

ένα κείμενο της προκοπής καί πληκτρολογόντας εχω ξεπεράσει τις δύο ώρες ὀταν πατάω επί τέλους

υποβολή, αντί να αποσταλει μού ζητήτε ξανά κωδικός καί μόλις τον δείνω σβήνεται το κείμενο.

Πάνω από δέκα φόρες το έχω παθει. Μου ειπαν ότι μπορει να φτένε τα <<κουκης>> και να τα απενεργοποιησω. Το έκανα.Ομως πάλι τα ίδια.

Σου στέλνω λοιπόν μἰα από τις τελευταιες φιλμάτες. Το Μ20.(Τρισχιδές 'η' νεφέλωμα του τριφιλιού)

Στελνω και μία που δείχνει την ισημερινή μου στήριξη με χειροποιητη αναβάθμιση για να βρίσκει

κάποιος στόχους με ουράνιες συντεταγμένες.

Ολη η περιφέρια απο το ροδάκι ειναι 2,5 μοιρες. Η κάθε γραμμουλα 1 δέκατο της μοίρας.

Με όλα αυτά ήθελα να πώ στο μικρό μας φίλο οτι η παρατηρισιακή ερασιτεχνηκή αστρονομία

δεν περιορίζει τα κριτἠρια του εξωπλισμου μόνο στην διάμετρο των τηλεσκοπίων ή στην όποια επιλογή

προσοφθαλμίων και άλλων αξεσουαρ. Θέτει κι άλλα κριτίρια. Μία ισημερινή στήριξη π.χ. δεν μας λείνει

μονο κἀποια προβλήματα παρακολούθισης των ουρανίων σωμάτων ή την εφαρμογή της στην αστροφωτογραφία,αλλα γιατί πάνω απο όλα, αυτή καθε αυτη η ισημερινή στίριξη φτάνει μέχρι εμάς

μέσω χιλιετιων. Υπήρχε πριν τα τηλεσκόπια. Ειναι ενα υπέροχο αστρονομικό οργανο.Μέσα της κλεινει χιλιετιων γνωσεις.

Αυτα περίπου εγραφα και σβήσανε. Δεν πειράζει. Στελνω τις φωτογραφίες οι οποιες μάλλον ειναι

και πιο ενδιαφέρουσες απο τα λόγια.

724291570_202011.thumb.jpg.458bbe935b7bd9d859f9c77ba3f774d9.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ολο το ροδακι ειναι 2,5 μοιρες. Καθε γραμμη 1 δεκατο της μοιρας.

1057305612_6650.thumb.jpg.529530f6c7e3a19874d6b5470c646ac7.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο το ρπδάκι ειναι της ορθης αναφορας. Ολη η περιφέρια του κυκλου ειναι 10 λεπτα της ωρας

Η κάθε γραμμη είναι 1 λεπτο.

329520492_6653.thumb.jpg.3ca08d47896a20affaae1ec7a0c68ff1.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δέν ξέρω γιατί αλλά όποτε έχω γράψει

ένα κείμενο της προκοπής καί πληκτρολογόντας εχω ξεπεράσει τις δύο ώρες ὀταν πατάω επί τέλους

υποβολή, αντί να αποσταλει μού ζητήτε ξανά κωδικός καί μόλις τον δείνω σβήνεται το κείμενο.

Πάνω από δέκα φόρες το έχω παθει. Μου ειπαν ότι μπορει να φτένε τα <<κουκης>> και να τα απενεργοποιησω. Το έκανα.Ομως πάλι τα ίδια.

 

Γιάννη αυτό είναι φυσιολογικό. Δοκίμασε το εξής. Όταν ξανασυνδεθείς στην κεντρική σελίδα να έχεις σημειωμένο το κουτάκι "Να με κρατάς συνδεδεμένο". Πιθανώς έτσι δε θα χάνεται η σύνδεση αν αργείς να τελειώσεις το μήνυμά σου.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Αντρεα σε εχαριστώ.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιαννη αξιολογη δουλεια, μπραβο. Η EQ5 βαση ειναι καλη και για αστροφωτογραφηση,(εντος οριων) και στο παρελθον το σετ απ μου ειχε πανω της τον σωληνα skywatcher 8" dob με εξαιρετα αποτελεσματα, παρατηρησης-φωτογραφισης χωρις αυχαινικο συνδρομο. Θα συμφωνησω με τον φιλο μου Γιωργο, θυσιασε τις 2".
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέρει κανείς περίπου την τιμή της eq 6 και της ΝEQ6 Sky Scan45 Pro; Την ψάχνω σε διάφορα site αλλά δεν την έχω βρει ακόμα. Επίσης ποιες είναι διαφορές τους;

Sky Watcher 60/700

Skywatcher Dobsonian 10''''

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης