Jump to content

ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΣΤΙΑΣΤΗ 1,25'' ΚΡΕΜΑΓΙΕΡΑΣ ΑΠΟ 2'' CRAYFORD


greif

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχεδιάζω να αντικαταστήσω τον εργοστασιακό εστιαστή των 1,25'' του τηλεσκοπίου μου (νευτώνειο f/5, 150mm διάμετρος, 750mm ε.α.) με έναν 2'' τύπου crayford χαμηλού προφίλ, δύο ταχυτήτων. Ο λόγος είναι ότι αφ'ενός δεν θέλω να αλλάξω τον οπτικό σωλήνα μου και αφ'ετέρου πρόκειται να ασχοληθώ με αστοφωτογράφιση βαθέος ουρανού (η DSLR μου έχει αισθητήρα μεγέθους APS), οπότε είναι απαραίτητη και η τοποθέτηση διορθωτή κόμης.

Έχω ψάξει αρκετά την "hardware" τεχνική του πράγματος (πως να επεκτείνω την υπάρχουσα οπή αφού πριν βγάλω ασφαλώς και τα δύο κάτοπτρα, πως θα πετύχω την καλύτερη δυνατή πρόσφυση του νέου εστιαστή πάνω στον οπτικό σωλήνα, ότι χρειάζομαι σωλήνα ή και σωλήνες (ανάλογα με το αντικείμενο φωτογράφισης) προέκτασης , ότι χρειάζομαι αντάπτορα 2'' σε 1,25'' για τους προσοφθάλμιους που ήδη έχω κ.α.) Θέλω λοιπόν να μάθω: α) ποιοί είναι οι απαραίτητοι κάποιοι υπολογισμοί προκειμένου να βιδώσω το νέο εστιαστή σε τέτοια θέση ώστε να εστιάζει σωστά ;β)αρκεί η χρήση του laser collimator που διαθέτω για να το πετύχω αυτό χωρίς έξτρα υπολογισμούς ( δηλαδή αρκεί μόνο η ακτίνα να προσπίπτει στο ίδιο σημείο που προσέπιπτε με τον προηγούμενο εστιαστή); γ) αφού γίνει με το καλό η αντικατάσταση και βρω στην πράξη ποιό σωλήνα προέκτασης χρειάζομαι, ποια θα είναι η επίδραση στους προσοφθάλμιους των 1,25'' που έχω;

Ὁ μὲν βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή, ὁ δὲ καιρὸς ὀξύς, ἡ δὲ πεῖρα σφαλερή, ἡ δὲ κρίσις χαλεπή
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού πας για αστροφωτογράφιση θα σου έλεγα να αλλάξεις τηλεσκόπιο και όχι εστιαστή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατι δεν το δοκιμαζειs πρωτα για να δειs τι αποτελεσματα εχειs; Περιστασιακα φωτογραφιζω με το omni 150 και nikon d80 χωριs να εχω αλλαξει εστιαστη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού πας για αστροφωτογράφιση θα σου έλεγα να αλλάξεις τηλεσκόπιο και όχι εστιαστή!

Νομίζω πως δήλωσα ξεκάθαρα ότι δεν θέλω να αλλάξω τηλεσκόπιο.Οι ερωτήσεις μου ήταν συγκεκριμένες!

Ὁ μὲν βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή, ὁ δὲ καιρὸς ὀξύς, ἡ δὲ πεῖρα σφαλερή, ἡ δὲ κρίσις χαλεπή
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατι δεν το δοκιμαζειs πρωτα για να δειs τι αποτελεσματα εχειs; Περιστασιακα φωτογραφιζω με το omni 150 και nikon d80 χωριs να εχω αλλαξει εστιαστη.

Λοιπόν κι εγώ το omni σκέφτομαι να τροποποιήσω και μάλιστα έχω και την Nikon D90. Μόλις κάνω την μετατροπή θα ανεβάσω δείγματα. Μέχρι τώρα τα αποτελέσματα αυτού του σωλήνα στην πλανητική είναι εξαιρετικά με εστιακό λόγο f/40 ( stacking Powermate 5X + barlow 3X). Aλλά και στην ds φωτογράφιση (από όσο βλέπω στο διαδίκτυο)δεν τα πάει κι άσχημα. Έχω ήδη αγοράσει έναν TS Crayford 2'' dual speed και coma corrector της Baader (MPCC). Mόλις ολοκληρώσω τη διαδικασία θα ανεβάσω φωτο όπου θα φαίνεται βήμα-βήμα η όλη δουλειά.

Ὁ μὲν βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή, ὁ δὲ καιρὸς ὀξύς, ἡ δὲ πεῖρα σφαλερή, ἡ δὲ κρίσις χαλεπή
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Γιατι δεν το δοκιμαζειs πρωτα για να δειs τι αποτελεσματα εχειs; Περιστασιακα φωτογραφιζω με το omni 150 και nikon d80 χωριs να εχω αλλαξει εστιαστη.

Λοιπόν κι εγώ το omni σκέφτομαι να τροποποιήσω και μάλιστα έχω και την Nikon D90. Μόλις κάνω την μετατροπή θα ανεβάσω δείγματα. Μέχρι τώρα τα αποτελέσματα αυτού του σωλήνα στην πλανητική είναι εξαιρετικά με εστιακό λόγο f/40 ( stacking Powermate 5X + barlow 3X). Aλλά και στην ds φωτογράφιση (από όσο βλέπω στο διαδίκτυο)δεν τα πάει κι άσχημα. Έχω ήδη αγοράσει έναν TS Crayford 2'' dual speed και coma corrector της Baader (MPCC). Mόλις ολοκληρώσω τη διαδικασία θα ανεβάσω φωτο όπου θα φαίνεται βήμα-βήμα η όλη δουλειά.

 

Έκανα λοιπόν τη αντικατάσταση. Δεν ήταν τόσο δύσκολα τα πράγματα όσο φανταζόμουν ωστόσο απαιτείται πολλή, πολλή προσοχή!

 

14.thumb.JPG.5dede011db78b884645378561f6cad46.JPG

Το "νέο" μου τηλεσκόπιο έτοιμο με διορθωτή κόμης, εστιαστή τύπου Crayford 2'' με υποπολλαπλασιαστή 1:10, απόλυτα ευθυγραμμισμένο, χωρίς προβλήματα εστιάσης, πάνω σε στήριξη go to ("τροποποιημένη κι αυτή). Το επόμενο βήμα θα είναι η προσθήκη ειδικά τροποιη

 

11.thumb.JPG.d4da050e11f5d27e52a5dd9d050af9e3.JPG

Το τελικό αποτέλεσμα με: μόνιμα τοποθετημένο τον δορθωτή κόμης (τον βγάζω μόνο όταν κάνω πλανητική φωτογράφιση), τον απαραίτητο δακτύλιο προέκτασης -35mm στη δική μου περίπτωση- και click lock, που λειτουργεί και σαν αντάπτορας 1,25''.

 

10.thumb.JPG.b873f87253a672d72344de38f40f9651.JPG

Επειδή ο εστιαστής των 2'' προορίζεται για τουλάχιστον 8ιντσο ΟΤΑ, σαν λύση εφαρμογής και στεγανοποίησης χρησιμοποίησα ένα λεπτού πάχους αφρώδες υλικό, από το υλικό συσκευασίας του εστιαστή (και πάλι φάνηκε χρήσιμος ο διαβήτης-κοπίδι).

 

9.thumb.JPG.88284a134dab1a35512276d61ebe8cd1.JPG

Η χρήση DREMMEL και Ιώβειος υπομονή χωρίς βιασύνη, έδωσε ένα αποδεκτό αποτέλεσμα. Επίσης πρόσεξα ιδιαίτερα στο μαρκάρισμα και τρύπημα των νέων οπών για τις βίδες στερέωσης.

 

8.thumb.JPG.8bd847b025ac11db8fe12bffea9510d4.JPG

Το δυσκολότερο ίσως κομμάτι αυτού του εγχειρήματος είναι η διεύρυνση της υπάρχουσας οπής. Σκέφτηκα μερικές εναλλακτικές λύσεις...

 

7.thumb.JPG.b70917d9d9fd168c10020f49fa073f29.JPG

Ένας διαβήτης-κοπίδι είναι χρήσιμος (τον ξεσήκωσα από την εργαλειοθήκη μου για τον πλαστικομοντελισμό).

 

6.thumb.JPG.e552d432fabda304559eb48d20ab2539.JPG

Το προφίλ είναι όντως χαμηλό (διαφορά 5,5 cm),οπότε ένας σωλήνας προέκτασης είναι απαραίτητος.

 

5.thumb.JPG.b71baa1f80b0e75b32492f030ff26976.JPG

Με τον εργοστασιακό εστιαστή στη θέση του σημείωσα το σημείο όπου έπεφτε η ακτίνα laser από τον collimator, έτσι ώστε να ευθυγραμμίσω στη συνέχεια το νέο εστιαστή (προηγουμένως είχα υπολογίσει τη συμβατότητα του νέου εστιαστή με το εργοστασιακό δευτερεύον

 

4.thumb.JPG.a47485774d8ce1bd51bded06b63c4fe5.JPG

Ο κούφιος πια σωλήνας.

 

2.thumb.JPG.9965df9c09d89a04f1ed8f1f2803ef23.JPG

...και το πρωτεύον κάτοπτρο (χωρίς να μπω στον πειρασμό να το πλύνω- λίγος πεπιεσμένος αέρας ήταν αρκετός).

 

3.thumb.JPG.030177e67f8f4524e75935a203f98c86.JPG

Αρχικά αφαίρεσα με πολλή προσοχή το δευτερεύον...

 

1.thumb.JPG.c5c2fc74868853fdd2caee6d497d142c.JPG

Ο οπτικός σωλήνας με τον εργοστασιακό εστιαστή.

Ὁ μὲν βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή, ὁ δὲ καιρὸς ὀξύς, ἡ δὲ πεῖρα σφαλερή, ἡ δὲ κρίσις χαλεπή
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντυπωσιακή δουλειά. Ελπίζω να αξιοποιηθεί πλήρως.

Η ροδέλα dual speed μπαίνει υποχρεωτικά προς την κορυφή, ή έτσι το διάλεξες εσύ; Νόμιζα πως μπαίνει από την άλλη (δεξιόχειρας γαρ).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραια δουλεια. Δωσε μαs και αστροφωτογραφιεs να δουμε το τελικο αποτελεσμα. Με βαζειs σε πειρασμο. =D>

Ευχαριστώ πολύ. Μόλις βρώ την πρώτη ευκαιρία να βγω για φωτογράφιση θα ανεβάσω δείγματα. Όχι τίποτα άλλο, αλλά αν κάτι δεν έχω κάνει σωστά να μην πάρω κι άλλο κόσμο στο λαιμό μου!

Ὁ μὲν βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή, ὁ δὲ καιρὸς ὀξύς, ἡ δὲ πεῖρα σφαλερή, ἡ δὲ κρίσις χαλεπή
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντυπωσιακή δουλειά. Ελπίζω να αξιοποιηθεί πλήρως.

Η ροδέλα dual speed μπαίνει υποχρεωτικά προς την κορυφή, ή έτσι το διάλεξες εσύ; Νόμιζα πως μπαίνει από την άλλη (δεξιόχειρας γαρ).

Ευχαριστώ πολύ. Πολύ σωστή η παρατήρηση. Αν σου πω ότι πρόσεχα τόσο πολύ το πως θα το κάνω, που πραγματικά αμέλησα τον προσανατολισμό της ροδέλας, θα με πιστέψεις; Είμαι κι εγώ δεξιόχειρας αλλά μάλλον δεν θα μπω στον κόπο να ξανατοποθετήσω τον εστιαστή παρα μόνο αν διαπιστώσω ότι με δυσκολεύει πολύ αυτή η θέση.

Ὁ μὲν βίος βραχύς, ἡ δὲ τέχνη μακρή, ὁ δὲ καιρὸς ὀξύς, ἡ δὲ πεῖρα σφαλερή, ἡ δὲ κρίσις χαλεπή
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης