Jump to content

SCT cooler


B.D. Foxmoor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κατασκευάσει κάποιος κάτι τέτοιο, να μας δώσει καμιά ιδέα;

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=6599&kw=lymax%20cooler&st=2

 

Θεωρώ πολλά τα 100 ευρώ για κάτι τέτοιο.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To έχω τσεκάρει αυτό Αλέξανδρε, απλώς θα με ενδιέφεραν πιο λεπτομερείς πληροφορίες για μια τέτοια κατασκευή.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε η πιο φθηνή λύση είναι αυτή http://astrocorinth.webs.com/apps/photos/photo?photoid=127087068

Το τηλεσκόπιο είναι Meade lx200 10" στο οποίο άνοιξα 3 τρύπες με τρυπάνι με προσαρμοσμένο στρογγυλό ποτήρι κοπής http://www.ydrocanal.gr/images/proionta/cat09/06.jpg

Με 3 4άρια ανεμιστηράκια 12βολτα και ένα θερμόμετρο έκανα την δουλειά μου :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε, ξέρω ότι είναι σίδερα και γυαλιά :cheesy: αλλά φοβάμαι (προς το παρόν σίγουρα) να κάνω τέτοια παρέμβαση στο τηλεσκόπιο!

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι μέχρι να εμφανίσουν το πρώτο "παράσημο". Το dob μου έπεσε και απέκτησε πολλά παράσημα το πρώτο καλοκαίρι που το πήγα στο βουνό, μετά δε με ένοιαζε να του κάνω οτιδήποτε. Το Nexstar 4 το είχα γδάρει σε ένα σίδερο στην ταράτσα μου την πρώτη πρώτη νύχτα που το έβγαλα έξω. Όσο μοιάζουν "του κουτιού", τα λυπάται κανείς, φυσιολογικό είναι :cheesy:
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ Ανδρέα, και σίγουρα πρέπει να έχεις "άνεση" με τέτοιες ιδιοκατασκευές.

Την οποία δεν έχω.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά νομίζω ότι είναι ιστορία να βάλεις ανεμιστηράκια σε καταδιοπτρικό. Όχι ότι δεν γίνεται, αλλά όχι στο πόδι και με σωστή οργάνωση. Στο C11 του Άγγελου σε πρώτη φάση πρέπει να βγει η διορθωτική πλάκα αφού σημειωθεί η θέση των 4 διαχωριστικών που κεντράρουν το γυαλί στο κελί του και η κλίση της πλάκας. Στη συνέχεια να ξεβιδωθούν οι βίδες και φύγουν τα εσωτερικά παξιμάδια που συγκρατούν το κελί του πρωτεύοντος στο σωλήνα-σώμα του τηλεσκοπίου, να λυθεί εντελώς ο εστιαστής μέχρι να μείνει σκέτη η ντίζα που βιδώνοντας-ξεβιδώνοντας πηγαινοφέρνει το πρωτεύον. Αφού με μεγάλη προσοχή φύγει τελείως το πρωτεύον μαζί με το σύστημα της ντίζας από το baffle tube και αφού το τελευταίο καθαριστεί από γράσσο, να γίνουν οι τρύπες και να εφαρμοστούν τα ανεμιστηράκια. Στη συνέχεια σε αντίστροφη διαδικασία θα πρέπει να ξανα-γρασαριστεί το baffle tube με ειδικό γράσσο που δεν εξατμίζεται και δεν μεταβάλεται η πυκνότητά του στη ζέστη ή στο κρύο, να κεντραριστεί ξανά το πρωτεύον και φτου από την αρχή να μπούν ολα ξανά στη σωστή τους θέση. Ολα γίνονται, αλλά δεν είναι ακριβώς παιχνιδάκι και φυσικά η διαδικασία δεν εξασφαλίζει την απόλυτη φυσική ευθυγράμμιση πρωτεύοντος και δευτερεύοντος - το φαινόμενο του να παίρνουμε διαφορετικά αφεστιασμένα δαχτυλίδια εντός και εκτός εστίασης: ομόκρεντροι κύκλοι στη μια πλευρά, "κάπως" ομόκεντροι στην άλλη. Κοινώς ίσως χρειαστεί και άλλο "χάιδεμα" στο να μπει στη σωστή της θέση η διορθωτική πλάκα.

Αν απλά ανοίξει κανείς τρύπες και προσαρμόσει ανεμιστηράκια, κινδυνεύει να "πάρει" κι αλλα πράγματα εκτός από το εξωτερικό περίβλημα. Άσε που υπάρχει κίνδυνος να περάσουν γρέζια στο εσωτερικό του σωλήνα τα οποία εν' δυνάμει μπορεί να καταλήξουν πάνω στο πρωτεύον, στα γράσσα του baffle tube, στα γράσσα της ντίζας του εστιαστή και ...βράστα...

 

Στα Meade έχω την εντύπωση ότι το όλο project μπορεί να γίνει ακόμα πιο δύσκολο, γιατί σε πολλά μοντέλα ο σωλήνας είναι κολλητός με πριτσίνια στο κελί του πρωτεύοντος. Φυσικά ισχύουν τα ίδια για την ανάγκη μαρκαρίσματος της διορθωτικής πλάκας πριν την αφαίρεση και το ξεμοντάρισμα του καθρέφτη. Άγγελε δεν παιδεύτηκες με το άνοιγμα του σωλήνα για να εφαρμόσεις τα ανεμιστηράκια της φωτό; Είχες κάνει πρόβλεψη και για φιλτρα για τη σκόνη;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία νομίζω το παρουσιάζεις τραγικό ενώ είναι πιο απλή η διαδικασία. Όντως η πλάκα είχε blanco στο γυαλί αλλα και στο σασί ώστε να το βάλω πάλι στο ίδιο σημείο :)

Το πρωτεύων απελευθερώνεται με το που ξεβιδώσεις τον εστιαστή απο πίσω. Αφού αφαιρέσεις και την διορθωτική πλάκα (το κρατάει ένα πλαστικό στεφάνι με αρκετές βίδες) βγάζεις ένα δαχτυλίδι συρμάτινο που υπάρχει στο tube το οποίο είναι εκεί για φρένο ώστε να μην βγαίνει το πρωτεύων. Πιάνεις το πρωτεύων απο τα πλάγια και με τα δυό σου χέρια το βγάζεις έξω .Ύστερα έχεις στα χέρια σου μόνο τον σωλήνα τον οποίο τον κάνεις ότι θέλεις. Σχετικά με σκόνη κλπ είχα βάλει σίτα πρώτα και μετά κόλλησα τα ανεμιστηράκια. Δεν μπορείς όμως να τις κλείσεις και εντελώς τις τρύπες γιατι πώς θα μπαίνει/βγαίνει ο αέρας ύστερα ;

Το πρωτεύων δεν γίνεται να μπεί λάθος μιας και κάθεται επάνω σε μια μεταλλική βάση στην οποία υπάρχει η τρύπα που βιδώνει ο εστιαστής. Και πάλι όμως υπάρχει μαρκαρισμένο σημείο σε περίπτωση που θέλεις να το βγάλεις εντελώς (καθαρισμός κλπ).

Έχεις δίκιο για την κόλλα δεν βγαίνουν τα στεφάνια εκτός αν τα ζεστάνεις με heatgun όμως δεν χρειάζεται αυτή η διαδικασία εκτός αν θέλεις να αλλάξεις τον σωλήνα για να βάλεις carbon. Όσο για τα ρινίσματα ...... :cheesy:

:cheesy:

 

 

Υ.γ.Το τηλεσκόπιο δεν το έχω πλέον στα χέρια μου 8-[

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια...μιλαμε για κανονικο χειρουργειο.....

Οποτε απαιτειται

1.ικανος και καταρτισμενος ως προς την ανατομια του σωληνα χειρουργός

2.τελειος εξοπλισμος και καταλληλο "αποστειρωμενο" περιβαλλον

3.γνωση περι μετεγχειρητικων παρενεργειων, προβλεψη αυτων, και αν χρειαστει αντιμετωπιση αυτων

4.πραγματικα ασθενης σωληνας σε επειγουσα κατασταση.

 

αν κατι απο αυτα δεν υφισταται, δωστε στο σωληνα το χρονο του να κρυωσει, και θαναι μια χαρα.Μην τον ανοιγεται για πλακα, ιδιως αν δεν γνωριζεται καλα τι κανετε και γιατι το κανετε.Ο Μερφυ σε αυτες τις περιπτωσεις κανει κυριολεκτικα παρτυ, και φωναζει και ολο του το σοι.

 

(και απο οσο ξερω, οσο παλαιοτερος ειναι ο σωληνας, τοσο περισσοτερες "χειροποιητες" ιδιαιτεροτητες εχει απο τον τεχνικο που τον μονταρισε/ρυθμισε....τουλεχιστον στην περιπτωση των celestron)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα το λυπόμουν το C11. Δεν χρησιμοποιείς μια βεντάλια καλύτερα;

Αν σώνει και καλά θέλεις τεχνολογία, Laptop έχεις, ADSL υποθέτω θα έχεις, παίξε του λίγο Σεφερλή και σε 2΄ θα είσαι έτοιμος για φάσματα.

http://www.youtube.com/watch?v=O-DBa08vKs0

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα Celestron είναι λίγο τραγικο... :mrgreen: Δεν τα παρουσιάζω εγώ έτσι :)

Μάνι-μάνι υπάρχουν αυτά τα shims που κεντράρουν το δευτερεύον τα οποία με το που το τραβήξεις έχουν την τάση να φεύγουν στον αέρα... Το ακριβές κεντράρισμα του δευτερεύοντος είναι ιστορία, από την οποία πολλά Meade έπασχαν, γιατί οι τεχνικοί τους απλά αρκούνταν στο να τοποθετήσουν την διορθωτική πλάκα στο κελί της και τίποτε παραπάνω. Το πηχτό γράσσο στο baffle tube που καβαλάει ο καθρέφτης αποτρέπει και το mirror flop- μικρο-παιξίματα μπρος-πίσω στον καθρέφτη που επηρεάζουν την καθετότητά του στον οπτικό άξονα και επιφέρουν αλλαγές στην εστίαση ανάλογα με τη θέση του σωλήνα... Υπάρχει μεγάλη κουβέντα για το πόσο και τι γράσσο πρέπει να βάλει κανείς, αν αφαιρέσει το εργοστασικό.

Πιστεύω ότι αν θέλει κανείς να πάρει ότι περισσότερο μπορεί από ένα SCT αναγκαστικά πρέπει να ψειρίσει κάποια πράγματα και αν είναι να το ανοίξει, πρέπει να κινηθεί πολύ, μα πολύ προσεκτικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως και να έχει το αποτέλεσμα που είχα μετά το Mod ήταν αυτό http://astrocorinth.webs.com/apps/photos/photo?photoid=124582581
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά τα είπαμε εμείς αλλα λύση στον συνονόματο δεν δώσαμε.

Άγγελε θα μπορούσε να φτιαχτεί απο πλαστικό σωλήνα 2" αντάπτορας που να έχει κολλημένο ένα ανεμιστηράκι το οποίο και θα τροφοδοτείς απο το power tank σου με 12 βολτ.

Το βιδώνεις επάνω όπως την κάμερα σου/διαγώνιο κλπ και ρουφάει αέρα προς τα έξω.

Νομίζω είναι το πιο απλό που μπορείς να κάνεις.

316794821_fansct.jpg.c628578238853e4281f258147c3b4ab3.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Μερφυ σε αυτες τις περιπτωσεις κανει κυριολεκτικα παρτυ, και φωναζει και ολο του το σοι.

 

Εντάξει, Κώστα έλιωσα!

 

Πάντως δεν πρόκειται βρε παιδιά να ανοίξω το τηλεσκόπιο.

Ούτε γνώσεις, ούτε όρεξη τέτοια έχω.

Και φυσικά υπάρχει πάντα και το ζήτημα της μεταπωλητικής αξίας του τηλεσκοπίου σε περίπτωση που έχει "πειραχθεί" αρκετά.

 

Άγγελε σε κάτι τέτοιο προσανατολίζομαι και εγώ.

 

Θα το ψάξω κι άλλο και θα ενημερώσω για τις προσπάθειές μου.

Απ'ότι φαίνεται δεν έχει ασχοληθεί κάποιος φίλος με κάτι παρόμοιο.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πρωού εφαρμόσεις την κατασκευή με τον σωλήνα δοκίμασε και το εξής κόλπο (το έχω διάβασει σε ξένα φόρουμ και το έχω γράψει και εγώ εδώ καμιά δυο φορές). άσε τον εστιαστή ανοικτό χωρίς κανένα εξάρτημα και στρέψε τον προς τα πάνω. Έτσι θα γίνει σαν τα φουγάρα που χρησιμοποιούμε στις ψησταριές για να ανάψουμε τα κάρβουνα. Ο ζεστός αερας θα ανέβει προς τα πάνω και ο σωλήανς θα ψυχθεί πιο γρήγορα. Βέβαια θα πρέπει να περιμένεις και κανά μισάωρο για να γίνει η θερμική ισσοροπία.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πρωού εφαρμόσεις την κατασκευή με τον σωλήνα δοκίμασε και το εξής κόλπο (το έχω διάβασει σε ξένα φόρουμ και το έχω γράψει και εγώ εδώ καμιά δυο φορές). άσε τον εστιαστή ανοικτό χωρίς κανένα εξάρτημα και στρέψε τον προς τα πάνω. Έτσι θα γίνει σαν τα φουγάρα που χρησιμοποιούμε στις ψησταριές για να ανάψουμε τα κάρβουνα. Ο ζεστός αερας θα ανέβει προς τα πάνω και ο σωλήανς θα ψυχθεί πιο γρήγορα. Βέβαια θα πρέπει να περιμένεις και κανά μισάωρο για να γίνει η θερμική ισσοροπία.

 

Ναι αυτο το εχω διαβασει κι εγω.Ειναι καλη ιδεα.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ λοιπόν Ηλία, επιστροφή στην κλασική ιδέα.

Ο θείος Rod βέβαια προτείνει το ανεμιστηράκι να σπρώχνει τον αέρα μέσα στο σωλήνα, και ο αέρας να φεύγει απ'τις τρύπες γύρω απ'το διορθωτικό φακό.

 

Σ'ευχαριστώ για το σκανάρισμα!

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, την τροποποίηση της έχω κάνε και εγώ, με ένα ανεμιστηράκι 6εκ πίσω απο το πρωτεύον εσωτερικά που τροφοδοτείται απο 12V μέσω του RCA που φαίνεται στη φωτό, και δύο γριλλιες εξαγωγής στο μπροστά μέρος.

Σϊγουρα θα πώ ότι δεν είναι εύκολη κατασκευή, δηλαδή δεν αρπάμε ένα κατσαβίδι και όποιον πάρει ο χάρος. Θέλει μεθοδικότητα, προσοχή και άνεση με τα εργαλεία και προπάντων όχι βιασύνη.

Δεν είναι όμως και η κατασκευή του Κολούμπια, σίγουρα δεν είναι τρομακτικό εφόσον ξέρεις τι κάνεις. Η κατασκευή δεν είναι ολοκληρωμένη καθώσων μου έγινε η κλοπή που σας εχω ενημερωσει και δεν πολυέχω όρεξη να την τελειώσω.

 

Δημήτρης

 

647398533_SideGrills.JPG.df736cbccc7a605540dbaa3038c914ce.JPG

Γρίλιες εξαερισμού

 

Fan.JPG.66cf1249de521e444705250b375431c2.JPG

Το ανεμιστηράκι

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό ακριβώς Δημήτρη, θέλει χρόνο, να ξέρεις τι κάνεις και να προσέξεις κάποια πράγματα. Δεν είναι διαδικασία που απευθύνεται σε όλο τον κόσμο - αν και συμφωνώ ότι δεν είναι Κολούμπια :) - και γι αυτό έγραψα τα παραπάνω, για να μη δημιουργηθεί η εντύπωση ότι είναι κάτι που μπορεί να γίνει τσάτρα-πάτρα. Έχω ακούσει για περίπτωση ανθρώπου που έχει ραγίσει την διορθωτική πλάκα γιατί δεν ήξερε που να σταματήσει στο σφίξιμο των βιδών του στεφανιού και ξέρω άνθρωπο που παιδεύτηκε πάρα πολύ να ..."συνεφέρει" το τηλεσκόπιό του γιατί δεν ήξερε τι είναι οι αποστάτες που κεντράρουν τον κορέκτορα και την αξία του να σημειώσεις την κλίση του.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης