Jump to content

Χρησιμες εφαρμογες για iOS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυο χρησιμες εφαρμογες που εχω και προτεινω σε κατοχους iOS.

AstroCalc

Astro Assist

Ειδικα με την πρωτη μπορεις καποιος να κανει συνδιασμους τηλεσκοπιου-προσοφθαλμιου ( για οσους εχουν πανω απο ενα τηλεσκοπιο)

Οποιος εχει αναλογα χρησιμες αστρονομικες εφαρμογες καθε ειδους για iOS , ας τις προτεινει.

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω εγκατεστημένες τις παρακάτω εφαρμογές:

 

Skysafari

Εξαιρετική εφαρμογή η οποία διαθέτει μια αρκετά μεγάλη βάση με νυχτερινούς στόχος και πληροφορίες για αυτούς. Ταυτόχρονα σας δείχνει τον ουρανό στην τρέχουσα θέση και ώρα, ενώ έχετε δυνατότητα να την χρησιμοποιήσετε και ως πλανητάριο αφού σας επιτρέπει να αλλάξετε τον χρόνο κατά βούληση.

 

Planets

Μέσω 2D ή 3D χάρτη εμφανίζει τις θέσεις των πλανητών του ηλιακού μας συστήματος, ενώ έχετε τη δυνατότητα μέσα από μια σελίδα να δείτε πότε ανατέλλει και δύει κάθε πλανήτης, ο ήλιος και η σελήνη για την τρέχουσα ημερομηνία.

 

Astroclock

Δείτε σε μια σελίδα την τρέχουσα ώρα, την ώρα GMT, της ώρα LST, αλλά και τον χρόνο με βάση το Ιουλιανό ημερολόγιο.

 

Moon

Στο κέντρο της σελίδας σας εμφάνιζει τη φάση της σελήνης, αριστερά με τη χρήση της πυξίδας της συσκευής σας εμφανίζει την θέση της στον ουρανό, ενώ θα βρείτε στη σελίδα και πληροφορίες για την απόσταση από τη γη, το ποσοστό φωτεινότητας αλλά και την ώρα ανατολής και δύσης.

 

Messier List

Μια αρκετά καλή βάση πληροφοριών για τα αντικείμενα της γνωστής λίστα.

 

NGC List

Βασικές πληροφορίες για τα αντικείμενα της δημοφιλούς λίστα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την πρωτη και τις δυο τελευταιες τις εχω και εγω.Πολυ καλες.

Ενα επισης καλο πλανηταριο ειναι και το StarWalk και το διδυμο αδερφακι του αποκλειστικα ομως για το Ηλιακο μας συστημα,το SolarWalk.

Περιμενουμε κι'αλλες προτασεις απο κατοχους iPhone,iPad ή iPod 8)

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πολυ καλο το skysafari επισης και το telescope tools.

οποιος εχει jailbreak ας δοκιμασει το telescope app(οχι οτι ειναι και ακριβο 2.99 αν θυμαμαι καλα). ειναι μια εφαρμογη που στην ουσια ειναι σαν GOTO. τοποθετεις το τηλεφωνο πανω στο σκοπιο σταθερα και αφου κανεις πολικη ευθυγραμμιση σου οριζει να γυρισεις την βαση κατα Ο.Α και αποκλιση. αφου τα κανεις αυτα αφου τα κανεις αυτα εισαι ετοιμος και διαλεγεις στοχους Messier και NGC.

 

 

τωρα εχω μονο το stellarium (σταθερη αξια) :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το stellarium ειναι το ιδιο καλο με την αντιστοιχη εφαρμογη για υπολογιστες;Γιατι η συσκευη μου ειναι παλια και δεν το τρεχει και εχω μπει στη διαδικασια αγορας νεας συσκευης για να τρεχει εφαρμογες που τωρα δεν δεχεται οπως το Stellarium.
Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω εγκατεστημενα στο iphone τα Star Walk, Stars, Distant Suns και Solar Walk. Νομζω οτι η καλύτερη εφαρμογή απ΄όλες ειναι το Star Walk. Μεταβάλοντας την ημερομηνία κι ώρα προγραμματίζω λεπτομερώς τις παρατηρήσεις μου ενω στην αρχική του σελίδα στο Sky Live έχω τις φάσεις της Σελήνης και ολα τα στοιχεία ανατολης - μέγιστου υψους - δύσης του Ηλιου, της Αφροδίτης, του Αρη, του Δια και του Κρόνου. Tο picture of the day μου έχει δωσει πολύ όμορφες φωτογραφίες που τις χρησιμοποιώ σαν wall papers στο iphone και οχι μόνο. Ενα άλλο πολύ δυνατό στοιχείο του είναι η χρήση που έχει σαν finder σε συνδιασμό με την κάμερα της συσκευής.

Εχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν και για μεγάλο διάστημα εφαρμογές για PDA πριν βγει το iphone και το ipad. Σε καμμία δεν βρηκα συγκεντρωμένα τοσα πολλά στοιχεία.

 

Φιλικά

Μιχάλης CptFurz

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Το skysafari ειναι πολυ ωραιο , οπως επισης το StarMapPro ειναι πολυ καλο και ευχρηστο.

το Luminos ειναι ενας συνδυασμος του Solar walk και του skysafari δλδ σαν το redshift !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε iPad τρίτης γενιάς έχω το skysafari pro και το redshift. Για το skysafari έχω τις καλύτερες εντυπώσεις. Έχει μεγάλη βάση δεδομένων, ωραία γραφικά (ιδίως μετά την αναβάθμιση της έκδοσης retina) και άμεση τεχνική υποστήριξη για οποία ερώτηση και πρόβλημα. Το redshift έχει παρόμοια γραφικα με την desktop έκδοση, όχι τόσο μεγάλη βάση δεδομένων όπως το skysafari pro, αλλά έχει την καλύτερη ανταπόκριση όταν χρησιμοποιείται με πυξίδα-γυροσκοπιο. Και τα δυο τα προτείνω για όσους έχουν iPads.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Για κάντε μια ενημέρωση στο θέμα. Περνώ από τα παράθυρα στα μήλα με ένα 4s. Έχω αρνητικές προκαταλήψεις λόγω PalmOS και χρειάζομαι βοήθεια

 

Αν αγοράσω ένα μόνο πρόγραμμα, επιπέδου astromist ή planetarium, ποιό να είναι;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστέψτε με δεν θα το μετάνιωσετέ καθόλου!Από προσωπική εμπειρία θα προτείνω το skysafari στην αναβαθμισμένη του έκδοση των 32 ευρώ!Νομίζω αξίζει!
Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας παραθετω το σαιτ με τις συγκρισεις.

Η τσεπη σας αποφασιζει :lol:

 

http://www.southernstars.com/products/skysafari/index.html

 

Εψαξα και εγω για το stellarium και δεν το βρηκα!!Πολυ εντυπωση μου κανει γιατι παλαιοτερα το ειχα κατεβασει.

Το astromist δεν το ξερω.Οποιος το γνωριζει ας μας κανει μια περιγραφη του.

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Astromist είναι το καλύτερο πρόγραμμα για PPC και είμαι εξοικειωμένος με αυτό. Λέω να το πάρω, μαζί με το SkySafari Plus.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτά πήρα προς το παρόν, Astromist & Skysafari Plus.

Θα τα δούμε το βράδυ, αν δεν έχει συννεφιά.

 

Σας έχουν βοηθήσει αυτά τα προγράμματα στο πεδίο, με ένα τηλεσκόπιο; Με το μάτι ή τα κιάλια είναι προφανές το οτι βοηθούν σημαντικά. Αλλά είναι ικανοποιητική η ακρίβεια για πεδίο 60' ή 30'; Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε ένα Push To σύστημα, όπως έχω δει αλλού με κάποιο κινητό Android;

 

ΥΓ: Πήρα και τα Starwalk/ Solarwalk, κατά παραίνεση του Καπετάνιου.

 

Δεν νομίζω να χρειάζομαι και άλλα, έτσι;

 

http://itunes.apple.com/us/app/astromist/id377782454?mt=8

http://itunes.apple.com/us/app/skysafari-3-plus/id437111155?mt=8

http://itunes.apple.com/WebObjects/MZStore.woa/wa/viewSoftware?id=295430577&mt=8

http://itunes.apple.com/us/app/solar-walk-3d-solar-system/id347546771?mt=8

 

 

Που είναι αυτό το Stellarium?

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Skysafari είναι πολύ καλό, είναι αντίστοιχου επιπέδου με το Starry Night και σε ρεαλισμό και σε δυνατότητες. Το έχω και το χρησιμοποιώ κυρίως για την εξομοίωση φαινομένων του ηλιακού συστήματος ή για μια εποπτική ματιά στον ουρανό.

 

Στο πεδίο παρατήρησης χρησιμοποιώ μόνο έντυπους χάρτες. Εξαίρεση αν θέλω να στοχεύσω Ποσειδώνα, Ουρανό και θέλω να βρω που είναι, κάποιον κομήτη ή κάποιο άλλο στόχο που δεν έχουν οι χάρτες μου ή δεν έχω φροντίσει να τυπώσω.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ χάρτες χρησιμοποιώ.

Αν όμως βάλεις τη συσκευή iOS ή Android σε ένα τηλεσκόπια και ευθυγραμμίσεις θα έχεις ένα Push to.

Πολύ απλό για να είναι αληθινό;

Υπάρχει κάποιος που έχει δοκιμάσει το Skyfi ή το Skywire;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έχω το skyfi και σε γενικές γραμμές δουλεύει όπως υπόσχεται ενώ συνεργάζεται άψογα με το skysafari.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντυπώσεις από τις εφαρμογές.

Astromist: όπως το γνωρίζουμε από Palm- PPC. Δεν εκμεταλλεύεται τις δυνατότητες του iOS. Καλό για όσους ήταν ήδη εξοικειωμένοι και φθηνό.

Sky safari Plus: τέλειο. Έχει τα πάντα. Η πυξίδα του όμως είναι ευαίσθητη. Το plus αρκεί για το 99% των ερασιτεχνών, ενώ και το απλό επαρκεί για τους περισσότερους και είναι πάμφθηνο.

Starwalk & Solarwalk: υπέροχα και τα δύο και αξίζει να τα έχουν όλοι. Φοβερή υποστήριξη πολυμέσων και ακριβής πυξίδα.

Αστέρια 3D: έκπληξη! Δωρεάν και στα Ελληνικά! Πολύ καλό.

Milky way: από τα καλύτερα δωρεάν στο sky tracking. Γοητευτικό περιβάλλον.

Sky map: όπως το προηγούμενο.

Scope help: φοβερό πολυεργαλείο. Πυξίδα, κόκκινος φακός, αλφάδι, πολική ευθυγράμμιση, υπολογιστής φακών με μνήμη, στοιχεία GPS για το GOTO. Τι άλλο θέλετε; Και δωρεάν!

Google earth, Mooh Globe, Mars Globe, Live Moon, Hubble Site, Planets, iPlanetario, SOHO, Sun viewer, PTTUniverse είναι όλα πολύ καλά εργαλεία.

Cosmic eye, Starfield 3D, Hubblezoom, Stargazer, Astronomy, Cosmic: εξαιρετικά ψυχαγωγικά.

Δοκίμασα αρκετές light εκδόσεις και εργαλεία (Distant Suns, SkyOrb, Astrolabe, Starmap κλπ) αλλά αυτά ξεχωρίζουν.

Μου λείπει το Planetarium (12 χρόνια χρήση) αλλά όχι το Pocket Stars ή το Stellarium. Και το Redshift μάλλον υπερκαλύπτεται από το SkySafari.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μεχρι αυριο το skysafari pro με 8 ευρω εκπτωση,για οποιον ενδιαφερεται 8)
Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις τις εφαρμογές, όλες μοιάζουν να κάνουν τα ίδια πράγματα αλλά διαφέρουν σε ορισμένα σημεία. Οι πιο πλήρεις είναι το Skysafari και τα Walk. Να και ορισμένες που πήρα σήμερα και διαφέρουν (βάλτε το όνομα στο AppStore για να τις δείτε).

Star Charts: Χάρτες από τον Wil Tirion. Για όταν ξεχνάτε τον Sky Atlas σπίτι.

Sky Atlas: Παρόμοιο και δωρεάν.

Pocket Universe: Με φωνητική υποστήριξη και αρκετά στοιχεία για την κάθε ημέρα.

Sky Survey: Όσοι λάτρεψαν το SkySurvey θα ενθουσιαστούν έχοντάς το πάντα μαζί τους. Με πραγματική widwfield απεικόνιση του ουρανού.

Stargazer: παιχνίδι γνώσεων

Hubblesite: μαζί με το Hubblezoom και το Cosmic ιδανικά για αστροφωτογραφολάγνους.

Portal to the Universe: μια πύλη διαστημικών πληροφοριών.

 

Αντιθέτως τα Astro, Starry, Night Sky, Stars, SkyOrb, Starmap δεν με εντυπωσίασαν, μου τρώνε πάντως τη μνήμη καθώς θέλω να τα δω καλύτερα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης