Jump to content

Σύνοδος Δία και Αφροδίτης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτές τις ημέρες, και ιδιαίτερα αύριο, ο Δίας και η Αφροδίτη θα βρίσκονται πολύ κοντά, με μόλις 3 μοίρες να τους χωρίζουν. Ρίξτε μια ματιά μετά τη δύση του ήλιου, θα είναι όμορφο θέαμα.

venus-jup-conj-mar2012.png.2b6dc44d0d870e0370124badcae0ecae.png

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά αυτός δεν είναι καιρός. Αυτό είναι καψώνι.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ στην Πάτρα υποτίθεται αύριο θα είναι καλύτερα... Για να δούμε!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχουμε να κανουμε παρατηρηση σαν ανθρωποι πανω απο 1.5 μηνα...Τι θα γινει τελος παντων;Προβλεπεται να φτιαξει ή να κατεβασουμε κι'αλλα βιβλια για διαβασμα;;;

Οποιος αστροφωτογραφος μπορεσει παντως , ας βγαλει μια φωτο να μας εντυπωσιασει!

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ώρα είναι 11:30. Εδώ στην Σαρωνίδα το χιονόνερο σταμάτησε αλλά έχει μεγάλη συννεφιά.

Ο αέρας είναι τρομερά δυνατός. Πέφτουν κουκουνάρια. Στάζουν ρετσίνια. Και σαν να μην φτάνουν

τα παραπάνω άρχισε και η γύρη από τα πεύκα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ έχουμε ξεχάσει πώς είναι ο ουρανός!!! ](*,)

Ημέρα – νύχτα μόνο σύννεφα και ασταμάτητη βροχή!!! Πρωτοφανές για Κρήτη!

Η μόνη παρηγοριά τα βιβλία και τα βιβλία και πάλι...τα βιβλία! Και, φυσικά, το Σύμπαν της Τέχνης, δίπλα στο τζάκι!

Κουράγιο παιδιά..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εδώ μια απο τα ίδια. Βροχές και χιόνια, σαπίσαμε απο την υγρασία.

 

Τώρα κάτι φαίνεται να πάει να κάνει. Για να δούμε μπας και καθαρίσει κάπως. 3 μήνες έχω να στήσω τηλεσκόπιο. Τα νεύρα μου :evil: :evil:

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο καιρός έφτιαξε, ήταν πολύ όμορφο το θέαμα μέσα από κιάλια αλλά και από τηλεσκόπιο (χρησιμοποίησα μετά από καιρό τον Panoptic 35mm και έβλεπα και τους δύο πλανήτες στο ίδιο πεδίο). Ελπίζω ο καιρός να ήταν καλός σε όλη την Ελλάδα!

 

[fullalbumimg]14472[/fullalbumimg]

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από την Κατερίνη απολαύσαμε την σύνοδο σε όλο της το μεγαλείο. Επιτέλους καθαρός ουρανός μετά από πολύ καιρό!
Θα γίνεις καλύτερος όταν δεις πόσο μικρός είσαι!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα είχαμε μια καταπληκτική μέρα και μια συννεφιασμένη νύχτα. Δε ξεφορτώσαμε καν τα τηλεσκόπια. Είχαμε κανονίσει παρατήρηση για το κοινό αλλά ο καιρός δε μας έκανε τη χάρη!

Καποιες στιγμές όπου αραίωνε η νέφωση έκαναν απόκοσμα την εμφάνιση δύο φωτεινα σημάδια στον ουρανο!

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από Θάσο ήταν μάταιο να προσπαθήσω καν να παρατηρήσω την σύνοδο με πολύ συννεφιά και 8 μποφόρ αέρα ήταν δύσκολο ακόμα και να κρατηθώ όρθιος. Ευτυχώς που σε αλλά μέρη ο καιρός έκανε το χατίρι στους παρατηρητές. Ας ελπίσουμε να τελειώσει επιτέλους αυτός ο χειμώνας πάνε κοντά 4 μήνες που έχω να κάνω μια αξιοπρεπή παρατήρηση ](*,) ](*,) ](*,)
Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από Θάσο ήταν μάταιο να προσπαθήσω καν να παρατηρήσω την σύνοδο με πολύ συννεφιά και 8 μποφόρ αέρα ήταν δύσκολο ακόμα και να κρατηθώ όρθιος. Ευτυχώς που σε αλλά μέρη ο καιρός έκανε το χατίρι στους παρατηρητές. Ας ελπίσουμε να τελειώσει επιτέλους αυτός ο χειμώνας πάνε κοντά 4 μήνες που έχω να κάνω μια αξιοπρεπή παρατήρηση ](*,) ](*,) ](*,)

Ισχύει,και εγώ έχω να κάνω αξιοπρεπή παρατήρηση απο τα μέσα Ιανουαρίου,άντε να ανοίξει λίγο ο καιρος..

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλοι,

ενώ βλέπω από το μπαλκόνι μου στην Αθήνα τον Δία μια χαρά, η Αφροδίτη φαίνεται σαν μισοφέγγαρο. Έχει πρόβλημα το τηλεσκόπιό μου η συμβένη κάτι άλλο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά βλέπεις. Η Αφροδίτη ως εσωτερικός πλανήτης παρουσιάζει έντονα φάσεις, όπως η Σελήνη. Δες εδώ: http://www.astrovox.gr/forum/album_cat.php?cat_id=71
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και μιλάμε για την Αφροδίτη ήθελα να ρωτήσω για την Αφροδίτη: Για πόση ώρα μετά τη δύση του ηλίου μπορεί να την παρατηρήσει κανείς όταν βρίσκεται σε μέγιστη απόχη;

Για παράδειγμα τον Ερμή μπορούμε να τον δούμε το πολύ 2 ώρες μετά την δύση του Ηλίου.

Sky Watcher 60/700

Skywatcher Dobsonian 10''''

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοντά 4 ώρες. Για παράδειγμα, την άλλη εβδομάδα που είναι σε αποχή, η Αφροδίτη θα δύσει στις 22:48 ενώ ο ήλιος θα έχει δύσει στις 18:50.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης