Jump to content

10'' SW FlexTube Dob .vs. 10'' GSO Dob.Οι απόψεις σας


irapan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι να μάθω τις απόψεις όσων απο εσάς διαθέτουν

κάποιο από τα δύο τηλεσκόπια, ή όσων βρέθηκαν, όπως και

εγώ, στο δίλλημα ποιό από τα δύο να επιλέξουν.

Να τονίσω ότι ενδιαφέρομαι κυρίως για deep sky παρατήρηση

αλλα επιθυμητή είναι και μια ικανοποιητική απόδοση

σε πλανητική παρατήρηση.

 

Πραγματοποίησα μια θεωρητική μελέτη της απόδοσης των δύο

αυτών τηλεσκοπίων στο πρόγραμμα newt for the web, βασιζόμενος στις διαστάσεις

και τα χαρακτηριστικα που δίνονται στα site του πλανηταρίου θεσσαλονίκης

και της telescope-service και σας παραθέτω ακολούθως τα αποτελέσματα.

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1192_GSO-Dobsonian-880---10----250-1250mm-Telescope---Deluxe.html

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1602

 

Για να είμαι πιο συγκεκριμένος θα αναφέρω και τα δεδομένα που χρησιμοποίησα,

καθώς κάποια από αυτα έπρεπε να τα υποθέσω εφόσον δεν είχα μετρήσιμα μεγέθη.

Mε πλάγια γράμματα είναι τα δεδομένα που υπέθεσα

 

Για το 10'' F4.7 SW Dob :

 

Primary Mirror Diameter : 254 mm

Focal Ratio : 4.7

Diagonal Mirror Minor Axis : 58 mm

Tube Inside Diameter : 289 mm

Tube Wall Thickness : 1mm

Focuser to front of the tube : 152 mm (αναλογικά με το 8''F5 Black Diamond SW που κατέχω)

Mirror face to back of the tube : 33 mm ( για πάχος πρωτεύοντος περίπου 35 mm)

Focuser Minimum Height : 104 mm (απόσταση μετρημένη έως τον 1.25'' αντάπτορα και θεωρώντας οτι διαθέτει τον ίδιο εστιαστή με το 8ιντσό μου)

Spare Focuser in Travel : 6.4 mm (έχω διαβάσει οτι κατά την κατασκευή ενος τηλεσκοπίου

το μέγεθος αυτό πρέπει να ειναι μεταξύ 6.4-19mm περίπου'.Επέλεξα την τιμή των 6.4 ώστε να επαληθευτεί το εργοστασιακό μήκος σωλήνα)

Focuser Inside Diameter : 51 mm

 

Και τα αποτελέσματα της απόδοσης είναι τα εξής :

 

Diagonal Mirror Obstruction : 23%

Angular field for the 100% illumination area : 0.22 μοίρες ( ή 4.47mm)

Αngular field for the 75% illumination area : 1.65 μοίρες (ή 34.26 mm)

Tube Length : 112.35 cm (περίπου ίσο με το μήκος που δίνεται στα χαρακτηριστικά του τηλεσκοπίου)

 

Για το 10'' F5 GSO Dob :

 

Primary Mirror Diameter : 250 mm

Focal Ratio : 5

Diagonal Mirror Minor Axis : 63 mm (για 25% παρεμπόδιση όπως αναφέρεται στα χαρακτηριστικά του τηλεσκοπίου)

Tube Inside Diameter : 301 mm

Tube Wall Thickness : 2 mm

Focuser to front of the tube : 152 mm (θεώρησα παρόμοια τιμή με το 10'' της SW)

Mirror face to back of the tube : 46 mm ( για πάχος πρωτεύοντος περίπου 35 mm.Έθεσα αυτή την τιμή για να προσεγγίσω το εργοστασιακό μήκος σωλήνα των 1210 mm)

Focuser Minimum Height : 83 mm (απόσταση μετρημένη έως τον 1.25'' αντάπτορα σύμφωνα

με τα χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου εστιαστή http://agenaastro.com/gso-crayford-focuser-reflector-telescope-dual-speed.html)

Spare Focuser in Travel : 6.4 mm ( παρόμοια τιμή με το 10'' της SW)

Focuser Inside Diameter : 51 mm

 

 

Και τα αντίστοιχα αποτελέσματα απόδοσης :

 

Diagonal Mirror Obstruction : 25%

Angular field for the 100% illumination area : 0.83 μοίρες ( ή 18.03 mm)

Αngular field for the 75% illumination area : 1.94 μοίρες (ή 43.05 mm)

Tube Length : 121,09 cm (περίπου ίσο με το μήκος που δίνεται στα χαρακτηριστικά του τηλεσκοπίου)

 

 

Έκανα όλη αυτή την ανάλυση, διότι η οικονομική μου κατάσταση με περιορίζει στην

επιλογή ενός εκ των δύο τηλεσκοπίων.Δεν μπορώ δηλαδή να κινηθώ σε ποιοτικότερο

τηλεσκόπιο ή μεγαλύτερης διαμέτρου. Γνωρίζω οτι βασίζομαι σε πάρα πολλές υποθέσεις, ωστόσο

δεν νομίζω οτι απέχουν πάρα πολύ από την πραγματικότητα.Καλοδεχούμενη οποιαδήποτε

διόρθωση ως προς τις τιμές που χρησιμοποίησα από όποιον έχει μπει στον κόπο

να κάνει τις συγκεκριμένες μετρήσεις στα συγκεκριμένα τηλεσκόπια.Θα ειναι ιδιαίτερα διαφωτιστική

παρέμβαση για την τελική επιλογή μου.

 

Πέρα από το πλεονέκτημα της μεταφορικότητας του 10'' SW λόγω του flex-tube, θεωρώ ότι

το αντίστοιχο της GSO μου κάνει περισσότερο για την χρήση που θέλω. Επιπροσθέτως, αν δεν κάνω λάθος, διαθέτει και ανεμιστηράκι στο πίσω μέρος του σωλήνα.Και νομίζω οτι έχει ποιοτικότερο εστιαστή.

 

Θα ήθελα να μου πείτε τις απόψεις σας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου αν και ήθελα να σου γράψω στο προηγούμενο θέμα σου γράφω τελικά εδώ. Είμαι κάτοχος του

GSO και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Τα κάτοπτρα είναι σχεδόν ίδια αρα και η οπτική απόδοση. Εχω δει και από τα δύο και το αποτέλεσμα είναι παραπλήσιο. Η επεξεργασία του κατόπτρου και στα δύο είναι γύρω στο λ/3 με λ/4 δηλαδή ανακλαστικότητα γύρω στο 92%. Τώρα το GSO έχει τα εξής θετικά:

 

πεταλούδες στο πρωτεύον για ευκολότερη ευθυγράμμιση του κατόπτρου

προσαρμοσμένο ανεμιστηράκι στο πρωτεύον

φρένο και ρυθμιστή τριβής και ως προς την οριζόντια και ως προς τη κάθετη κίνηση

2" Crayford μικροεστιαστη 1:10 με ρυθμιστή τριβής και φρένο

 

κοντά στο φρένο κάθετης κίνησης υπάρχει η δυνατότητα να μετακινήσεις το σωλήνα μερικά εκατοστα πάνω η κάτω για καλύτερο ζύγισμα. Έτσι δε χρειάζεται να βάλεις αντίβαρα αν φορτώσεις το σωλήνα με μεγάλο ερευνητη ή όταν χρησιμοποιείς βαριά προσοφθάλμια

 

στην αράχνη έχει κατσαβιδόβιδες και είναι πιο εύκολες απ' τις αλενόβιδες του SW κατά την ευθυγράμμιση του δευτερεύοντος

 

ο σωλήνας του είναι πιο φαρδύς από του SW οπότε ψυχεται ελαφρώς γρηγορότερα το κάτοπτρο αλλά θέλει περισσότερο χρόνο για να διώξει όλο το ζεστό αέρα που είναι μέσα στο σωλήνα

το συγκεκριμενο τηλεσκόπιο χωράει ακριβώς στο πίσω κάθισμα ενός μικρού αυτοκινήτου και η βάση χωράει ολοκληρη πίσω αρκει να βγάλεις την εταζερα

 

http://www.cloudynights.com/ubbarchive/showflat.php/Cat/0/Number/1694399/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/all/vc/1

 

Παραπάνω είναι μια σελίδα με αναβαθμίσεις που έχουν κάνει κάτοχοι παρομοιου τηλεσκοπίου που λανσάρεται ως Zhumell στην Αμερική.

 

Γενικά είναι ένα φτηνό αλλά προσεγμένο τηλεσκόπιο. Όποιο κι αν πάρεις πάντως δε θα το μετανιώσεις , αλλά για τις αναβαθμίσεις που σκέφτεσαι να κάνεις βάζοντας μικρότερο δευτερεύον δεν ξέρω αν θα έχουν αποτέλεσμα.

Αν ψάχνεις για τέλεια ποιότητα ειδώλου αγόρασε κάτοπτρα λ/10 από την Orion optics αυτά με εστιακό λόγο f =6,4

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2849_ORION-UK-Hauptspiegel---250-1600mm---f-6-4---1-10-Lambda.html

 

και φτιάξε το τέλειο πακέτο . Το καλύτερο είδωλο που έχω δει είναι απ το χειροποίητο τηλεσκόπιο του dimiskor απ' τη κόρινθο που φορούσε τα συγκεκριμένα κάτοπτρα.

Αν χρειαστείς κάποια άλλη πληροφορία είμαι στη διάθεσή σου.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήμουν σε παρόμοι δίλημμα πρόσφατα. Συνοπτικά:

Το GSO είναι πολύ καλύτερο όσον αφορά τα μηχανικά του (εστιαστής, μεταλλικό φρένο κλπ.).

Το SW είναι ίσως η πιο κομψή λύση για καλή φορητότητα σε μεγάλη διάμετρο.

 

Πρακτικά δεν έχουν διαφορά στον χειρισμό και την απόδοση. Για κλειστούς σωλήνες το GSO μου αρέσει καλύτερα. Ο κλειστός σωλήνας ανεβαίνει και σε ισημερινή. To FLEXTUBE, όμως, είναι υπερ-φορητό, και ο σωλήνας χωρά όρθιος σε κάθισμα αυτοκίνητου... Ο ερευνητής του επίσης θεωρείται πιο ποιοτικός. (Εγώ κατέληξα στο FLEXTUBE λόγω φορητότητας).

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην πάρεις σπαστό σε αυτή τη διάμετρο, δεν υπάρχει λόγος. Μόνο περισσότερα προβλήματα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια, ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σας. Συγκλίνω

προς της επιλογή του 10'' της GSO για τους ακόλουθους λόγους

 

Θεωρώ ότι διαθέτει ποιοτικότερα μηχανικά μέρη (εστιαστής, κελί πρωτεύοντος,βάση), όσο

για τα οπτικά φαντάζομαι είναι παραπλήσιας ποιότητας. Το μέγεθός του σωλήνα δεν ειναι απαγορευτικό στην μεταφορά, παλεύεται γενικά. Αφήστε που ήδη έχω μια θήκη της geoptic για το 8ιντσό μου

και υποθέτω οτι τον χωράει. Επιπλέον, επειδή διαθέτω μια ισημερινή στήριξη EQ5 πιστεύω οτι μπορεί

οριακά, έστω για παρατήρηση και μόνο, να τον σηκώσει.

 

Όσο για την ανακατασκευή που έθιξα, μελλοντικά σίγουρα θα την κάνω, και πιστέυω ότι αξίζει

για τις 10''. Όπως τα έχω μελετήσει μπορείς να βελτιώσεις πολλά πράγματα. Μείωση της παρεμπόδισης του δευτερεύοντος από 25% σε 22% με την χρήση κατάλληλου low profile εστιαστή και διαγώνιου κατόπτρου, κατασκευή ενός σωλήνα ελαφρύτερου από αλουμίνιο (σε μηχανουργείο που διαθέτει στράντζα-ψαλίδι) και ελαφρώς μεγαλύτερου μήκους για αποφυγή vignetting στο μπροστινό μέρος, επένδυση με flocking paper (που έχω κάνει ήδη στο 8ιντσό μου και παρατήρησα όντως διαφορά στο κόντραστ), αλλαγή της αράχνης σε curved vane τύπο που έχω διαβάσει οτι μειώνει αισθητά τα diffraction spikes. και γενικότερα πιστεύω ότι η ανακατασκευή ειναι οικονομικά εφικτότερη από την κατασκευή από το μηδέν,καθώς έχεις ήδη τα κάτοπτρα και το κελί (και την βάση μην το ξεχνάμε!)

 

Πάντως, όποιος μπει στο τρυπακι και μετρήσει στο 10'' GSO του, αυτές τις παραμέτρους που ρωτούσα

στο προηγούμενο μου post, θα του ήμουν ευγνώμων αν μου τις έδινε για να κάνω ένα τσεκ στην απόδοσή του πριν το αγοράσω.Βρίσκομαι ακόμα στην εξοικονόμηση χρημάτων και δεν βιάζομαι. Και πιστεύω, αν δεν το έχετε κάνει ακόμα αξίζει τον κόπο, για να ξέρετε αν το τηλεσκόπιό σας ανταποκρίνεται σε αυτά για τα οποία διαφημίζεται

 

Ευχαριστώ και πάλι, και θα θελά να μάθω τις απόψεις σας στο κομματι της ανακατασκευής του συγκεκριμένου τηλεσκοπίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην πάρεις σπαστό σε αυτή τη διάμετρο, δεν υπάρχει λόγος. Μόνο περισσότερα προβλήματα.
Αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο φανταζομαι. Γιατι αν δεν επαιρνα εγω 10" flextube δεν θα χωρουσε στο αμαξι μου. Επισης η ρυθμιση του δευτερευοντος ειναι πιο ευκολη οταν δουλευεις και με τα δυο χερια το κατοπτρο.

Παντως δεν μετανιωσα για την αγορα μου . Μαλιστα μου βγηκε και 10€ φτηνοτερα απο του ενιαιου σωληνα...

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βγαίνουμε λίγο εκτός θέματος, αλλά τα Flextube παρουσιάζουν πολλά πλεονεκτήματα εκτός της φορητότητας. Φυσικά είναι κατάλληλα μόνο για Dobsonian βάση και δεν αφορούν τον φίλο μας εδώ. Αλλά κρυώνουν γρηγορότερα, μπορείς να βραχύνεις τους πόλους ώστε να εστιάσει κάθε πιθανός συνδυασμός, έχεις πρόσβαση στο πρωτεύον και το δευτερεύον αλλά και στους ρότορες εκ των έσω, μπορείς να τοποθετήσεις εσωτερική επένδυση με ευκολία κλπ

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατι αν δεν επαιρνα εγω 10" flextube δεν θα χωρουσε στο αμαξι μου.

 

Σε ποιό αμάξι δεν μπαίνει στο πίσω κάθισμα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατι αν δεν επαιρνα εγω 10" flextube δεν θα χωρουσε στο αμαξι μου.

 

Σε ποιό αμάξι δεν μπαίνει στο πίσω κάθισμα;

offtopic.Mitsubishi colt 3D. Μπαινει στο πισω καθισμα με δευτερο ατομο να σε βοηθαει απο μεσα αν πας να το βαλεις απο τη πορτα του συνοδηγου, μετα δεν ξερεις που να βαλεις τη βαση.... Στο πορτμπαγκαζ χωραει ξαπλωτο ισα ισα και βαζω τη βαση στη θεση του συνοδηγου γιατι δεν χωραει να μπει στα πισω καθισματα εκτος αν τα ριξω, που σημαινει οτι βαζω το τηλεσκοπιο στη θεση του συνοδηγου η τα ριχνω ολα τα καθισματα και τα βαζω ολα χυμα πισω ασφαλιζοντας με καποιο τροπο το τηλεσκοπιο και τη βαση να μην μετακινουντε. Και ολη αυτη η δυσκολια με το 10". 12" δεν νομιζω να το μετακινουσα απο το σπιτι, πραγμα που θα κατεστρεφε και τη χαρα μου για τη χρηση του τηλεσκοπιου και τις συχνες νυχτερινες εξορμήσεις.

Αν δεν υπηρχε η αναγκη για μικροτερα flextube δεν θα συνεχιζαν να τα φτιαχνουν...

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης