Jump to content

Άβολες/χαζές καταστάσεις στο χόμπι μας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκινάω αυτό το θέμα να ευθυμήσουμε. Όλοι μας έμπειροι και αρχάριοι έχουμε κάνει/αντιμετωπίσει χαζά πράγματα και καταστάσεις κατά την διάρκεια του χόμπι μας. Γράψτε και σεις τις δικές εμπειρίες. Ξεκινάω εγώ με τα πιο κραυγαλέα δικά μου.

 

1) Έχοντας στήσει την βάση μου για φωτογράφιση πέρασα μισή ώρα γεμάτος νεύρα μην μπορώντας κάνω πολική ευθυγράμμιση. Τελικά είχα ξεχάσει το καπάκι της πολικής διόπτρας επάνω στην βάση.

 

2) Κάνοντας δοκιμαστικό στήσιμο του φωτογραφικού εξοπλισμού και ενώ είχα κάμερες, τηλεσκόπιο κτλ. διαπίστωσα ότι ξέχασα να βιδώσω την κεφαλή της βάσης στο τρίποδο.

 

Η συνέχεια δική σας

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στον Πάρνωνα έβγαλα πριν χρόνια πολλά πολλά piggyback (σε φιλμ) όταν πήρα τις φωτογραφείς από το φωτογραφείο είδα απίστευτα μεγάλα αστροΐχνη... Κοίταξα απορημένος τη βάση EQ3-2... η θεση του διακόπτη ήταν στο νότιο ημισφαίριο #-o
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πας για παρατήρηση με όρεξη, να βάζεις στην ημερομηνία ημέρα/μήνα/έτος αντί μήνα/ημέρα/έτος... να κανει sky align και να σου δείχνει αλλαντάλλων. Να κοιτάς τι δεν πάει καλά, να ξεκινάς πάλι την ίδια διαδικάσια και να μη βρίσκεις το λάθος και πάλι τα ίδια.:mrgreen:
Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ανεβαίνεις στον Παρνωνα πρώτη φορά για παρατήρηση Ιουλιο μήνα, προβλέποντας να έχεις μαζί σου μιά μακρυμάνικη φλις και ένα τζιν μπουφάν (τί στο καλό κάψα είχε). ...Και μετά τις 02:00 να μην μπορείς ούτε να παρατηρήσεις ούτε να σταθείς από το κρύο....

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πέρυσι όταν ανέβηκα Πάρνωνα για παρατήρηση και συνειδητοποίησα ότι είχα ξεχάσει τα αντιβαρα της eq-6. Αποτέλεσμα δύο ώρες δρομολόγιο μέχρι τη Σπάρτη και πίσω. Αλλά παρατήρηση έκανα!!! Από τότε και μετά έφτιαξα checklist για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα την ξαναπατησω.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρνωνας, Σάββατο 26 Αυγούστου 2006 (... τελικά όλα τα καλά στον Πάρνωνα συμβαίνουν)

 

Απόκρυψη από Postrema, ακόμα το φυσάω και δεν κρυώνει! Νομίζω ότι ο Μάκης ήταν που με ρώτησε "Τι ώρα είναι;"

ένα λεπτό πριν ξεκινήσει η απόκρυψη, και δυστυχώς του απάντησα :mrgreen:

 

Οι λεπτομέρειες εδώ: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=35644#35644

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άβολη κατάσταση....

 

Να πηγαίνεις για δημόσια παρατήρηση, να παίρνεις μαζί σου όλο τον Αστρονομικό εξοπλισμό ώστε να δει ο κόσμος απ'τον Αστροστάτη και να μην παίρνεις μαζί σου την μπαταρία τροφοδοσίας :lol:

 

αλλη μια παρόμοια κατάσταση στην Μερική Έκλειψη Ηλίου πέρσι όπου τα είχα πάρει όλλα-μα-όλλα για φωτογραφιση, για δημοσιά παρατήρηση, για καταγραφη με video gps και ούτε-ξερω-γω-τι-αλλο-είχα-πάρει-μαζι-μου και ξέχασα να πάρω το ταπεράκι με τα ηλιακά φίλτρα :lol: Ευτυχώς το σπίτι ήταν σχετικά κοντά και έστειλα την Αμαλία να μου τα φέρει την τελευταία στιγμή :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν πρωτοπηρα το Dob μου,το παρελαβα με εναν 2" extension tube 35mm πανω στον εστιαστη.Aποτελεσμα ηταν την πρωτη νυχτα παρατηρησης να μην μπορω να εστιασω σε κανεναν πλανητη.Απογοητευση στο επακρον.Ειχα ακουσει για διαφορα σε σχεση με τις εικονες που βλεπουμε στο ιντερνετ,αλλα σκεφτομουν "τοσο μεγαλη διαφορα με τοσο χαλια εικονα?.Πανε τα 700 ευρω.".Γι αυτο,απο τοτε,οποτε εχω προβλημα το αστροβοξ ειναι μονοδρομος.
There is no knowledge that is not power...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρνωνας,καλοκαίρι του 2008.

Την περίοδο αυτή ο Δίας φαίνονταν αρκετά καλά και ως εκ τούτου,αποφάσισα να τον

φωτογραφήσω.Η λήψη έγινε το 1ο βράδυ και το λάθος ήταν ότι ξέχασα να απενεργοποιήσω

το φλας και τότε ο κ.Γιώργος Νικολιδάκης (geonik) φώναξε:"ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΦΛΑΣ???"

Βέβαια η αλήθεια είναι ότι την επόμενη μέρα με ρώτησε ο ίδιος και ευτυχώς του είπα

ψέματα μόνο και μόνο να μην "τιμωρηθώ".

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρνωνας 2010.

Κανονίσαμε με παρέα να πάμε για αστροφωτογράφιση, έκανα λίστα, φύγαμε με τον Αχιλλέα και τον Κόμη, φτάνουμε πάνω, ξεκινάει το στήσιμο.

Όλα καλά αλλά τα δαχτυλίδια για το τηλεσκόπιο ήταν στην Αθήνα και κοιμόντουσαν... :mrgreen:

Μου δίνει ο Άγγελος (Κεχαγιάς) δεύτερα. Τα βάζω πάνω. Το τηλεσκόπιο όσο και να τα βιδώσω έχει κενό. :mrgreen:

Ο Άγγελος (Κεχαγιάς) μου δίνει ΚΑΙ το τηλεσκόπιο που έφερε μαζί με τα δαχτυλίδια. Το βάζω πάνω. Πόλύ βαρύ, θέλω extension στο παλούκι της στήριξης για να πάει πιο κάτω το βαρίδι. :mrgreen:

Μου βρίσκει άλλος φίλος και το βιδώνω αλλά δε ταιριάζει απόλυτα και μένει μισός πόντος κενό.

Το ρισκάρω και πάω να βάλω το βαρίδι και δε χωράει από την τρύπα. :mrgreen:

Μου έδωσαν άλλο βαρίδι αλλά υπήρχε ρίσκο να σπάσει το extension μιας και δε βίδωνε μέχρι το τέρμα για να καργάρει. :mrgreen:

Τα παράτησα και όλο το βράδυ γύριζα και έβλεπα από τηλεσκόπια άλλων. :mrgreen:

Η γεννήτρια που είχα, δόθηκε σε άλλο φίλο που δε δούλευε η δικιά του (:mrgreen: ) και ευτυχώς την επόμενη μέρα μου έδωσε ένα αποχρωματικό με την eq-6 του. Ναι, ολόκληρο τον εξοπλισμό του.

Ο Θεός είναι μεγάλος και όλα πήγαν καλά!!

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρνωνας 2010.

 

Ο Θεός είναι μεγάλος και όλα πήγαν καλά!!

 

Δεν φοραγες σορτσακι με κοντομανικο... :cheesy:

 

Άβολη κατάσταση....

και ξέχασα να πάρω το ταπεράκι με τα ηλιακά φίλτρα :lol:

 

Ευτυχως δεν ειχες ξεχασει το ταπερ με τα κεφτεδακια :cheesy:

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έπαθα μια υποξεία κερατοεπιπεφυκίτιδα άμφω την Παρασκευή, πιθανώς ιογενούς αιτιολογίας, με εξάρσεις και υφέσεις. Κατά περίπτωση δεν μπορώ να οδηγήσω, να κάνω την δουλειά μου στον υπολογιστή (και έχω να εξυπηρετήσω πολλούς ανθρώπους με την ηλεκτρονική συνταγογράφηση αλλά και 3 παράλληλα project από την πρωϊνή μου δουλειά με κείμενα Word, Excel & Powerpoint), δυσκολεύομαι να διαβάσω το παιδί μου που θα δώσει Πανελλαδικές.

Εκείνο που σκέπτομαι (ιδίως την πρώτη ημέρα που αιφνιδιάστηκα) είναι τι θα συμβεί αν χάσω μόνιμα την όρασή μου, είτε πληγεί ανεπανόρθωτα από κάποια κερατίτιδα: Πως θα παρατηρώ; Τι θα γίνει με τον εξοπλισμό μου; Να τον πουλήσω ή να τον γράψω στα παιδιά μου; :mrgreen:

Ανόητο δεν είναι; Λίγα χρόνια πριν δεν θα ανησυχούσα καθόλου.

 

Κάτι πρέπει να γίνει, έχω ραντεβού με οφθαλμίατρο σήμερα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ολόψυχα περαστικά Κώστα. Όλα θα πάνε καλά!!! Θετική σκέψη να έχεις πάνω απ' όλα. ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει μεγάλη δύναμη.
away from city lights
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έπαθα μια υποξεία κερατοεπιπεφυκίτιδα άμφω την Παρασκευή, πιθανώς ιογενούς αιτιολογίας, με εξάρσεις και υφέσεις. Κατά περίπτωση δεν μπορώ να οδηγήσω, να κάνω την δουλειά μου στον υπολογιστή (και έχω να εξυπηρετήσω πολλούς ανθρώπους με την ηλεκτρονική συνταγογράφηση αλλά και 3 παράλληλα project από την πρωϊνή μου δουλειά με κείμενα Word, Excel & Powerpoint), δυσκολεύομαι να διαβάσω το παιδί μου που θα δώσει Πανελλαδικές.

Εκείνο που σκέπτομαι (ιδίως την πρώτη ημέρα που αιφνιδιάστηκα) είναι τι θα συμβεί αν χάσω μόνιμα την όρασή μου, είτε πληγεί ανεπανόρθωτα από κάποια κερατίτιδα: Πως θα παρατηρώ; Τι θα γίνει με τον εξοπλισμό μου; Να τον πουλήσω ή να τον γράψω στα παιδιά μου; :mrgreen:

Ανόητο δεν είναι; Λίγα χρόνια πριν δεν θα ανησυχούσα καθόλου.

 

Κάτι πρέπει να γίνει, έχω ραντεβού με οφθαλμίατρο σήμερα.

 

Perastika giatre mou.Min anisixeis,ola tha pane kala.To forum tou astrovox exei polla xronia "zwis" akoma.Ki afto xwris "kkokkolis" me ta sxolia tou,tis kritikes tou kai tis protaseis tou den ginetai.Kali epitixia kai sto paidi sou.

 

Sorry gia ta greeklish alla grafw apo pc stin douleia kai den ipostirizei ellinikous xaraktires.

There is no knowledge that is not power...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατρε μου, μου αρέσει ότι πριν πας στον οφθαλμίατρο έχεις βγάλει και την διάγνωση! Ελπίζω να μην σε συνταγογράφησες κιολλας!

Όσο γι τον εξοπλισμό... γράφ'τον στα παιδιά σου, αλλά μην αγχώνεσαι έχεις πολλά χρόνια ακόμα μπροστά σου να παρατηρείς!! Σε μερικές μέρες θα'σε και πάλι περδίκι :D Περαστικά!

 

 

 

και ευτυχώς την επόμενη μέρα μου έδωσε ένα αποχρωματικό με την eq-6 του. Ναι, ολόκληρο τον εξοπλισμό του.
Γεια σου Αργύρη!! :mrgreen:

 

Άβολη κατάσταση....

και ξέχασα να πάρω το ταπεράκι με τα ηλιακά φίλτρα :lol:

 

Ευτυχως δεν ειχες ξεχασει το ταπερ με τα κεφτεδακια :cheesy:

Το ταπεράκι ήταν ιδέα του κυρίου Ευφραιμίδη, ακόμα το χρησιμοποιώ για τα Ηλιακά φίλτρα και κάνει μια χαρά δουλειά! Τα φίλτρα έχουν δει δυο μερικές εκλείψεις και μία Ολική στην άλη ακρη της Γης και ακόμα είναι στην αρχική τους κατάσταση χάρη στο Ταπεράκι!! Βέβαια πρέπει να αλλάξω τα αλλάξω τώρα... θα βάλω κεφτεδακια!!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περαστικά σου Κώστα! Έχω κι εγώ στεάτιο στο μάτι μου και πρέπει καποια στιγμή να το εγχειρίσω .

 

Άβολη κατάσταση εε ? Να ετοιμάζομαι για παρατήρηση το χειμώνα με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες να ντύνομαι σαν κρεμμύδι και να ξεχνάω να πάρω το μπουφάν. Ας ειναι καλά ο Βασίλης που κουβαλάει μαζί του 3-4 και βολευτηκα.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα,περαστικά και απο μένα.

Τα υλικά αγαθα τα παιδιά μας φυσιολογικά τα κληρονομούν αλλα την αγάπη στο Σύμπαν,στο ωραίο στο μεγάλο και στο αληθές το μαθαίνουν απο μας κυρίως και σ΄αυτό το τομέα νομίζω απο οσα μπορω να κρίνω απο την συμμετοχη σου εδώ η δουλεία σου ειναι και αξιόλογη και μοναδική.

Ετσι μην προβληματίζεσαι ολα θα πάνε καλά και θα συνεχίσεις να γεμίζεις τις σελίδες τις ανθρώπινης ιστορίας οπως παλιά και ακόμη πιο δυνατά μετά το τέλος της μικρής ιστορίας με την κερατοεπιπεφυκίτιδα.

Σου αφιερώνω την φωτογραφία <<Χάος στον Ωρίωνα>>

80A9F0780B8BCA38DCC354135BC0F080.jpg.79907b640f5d9854c577e4ecacec7259.jpg

Ο πλανήτης μας ειναι το λίκνο της ανθρωπότητας.Αλλα κανείς δεν περνάει ολη του τη ζωή στο λίκνο.

Κονσταντίν Εντουάρντοβιτς Τσιολκόφσκι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανθομυρωμένες, κατακόκκινες, ολόφωτες, ανοιξιάτικες, ολόζεστες, αληθινές, μέσα από την καρδιά ευχές για γρήγορη και καλή ανάρρωση!

Θετική σκέψη και θετική ενέργεια!

Κωνσταντίνε, μήπως σωματοποιείς το άγχος σου για τις πανελλήνιες της κόρης σου;

Τη χρονιά που έδινε η Μυρτώ πανελλήνιες, έμεινα δυο μήνες ακίνητη στο κρεβάτι λόγω μέσης, στα καλά καθούμενα, χωρίς καμία προηγούμενη ενόχληση!

Μην αγχώνεσαι, αφού ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ, και σε λίγο θα είσαι εδώ μαζί μας. \:D/

Ενημέρωσέ μας, μετά την επίσκεψη στον οφθαλμίατρο.

Και κάτι ακόμα:

Το καλό που σου θέλω, να την μασήσεις και να την εξαφανίσεις αυτήν την παλιοκερατοεπιπεφυκίτιδα, ακούς;...

Αφιερωμένη μια αγαπημένη φωτογραφία,

20090223mmjm900px_MikeSalway.jpg.fea6347d07d9bf6dc5b013aa8bbdd64f.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και το νεφέλωμα της πεταλούδας, λόγω...Άνοιξης, σε version zippo (αν καπνίζεις)!

Ελπίζω, να τις βλέπεις, ε; :wink:

bug-nebula1.jpg.91920949e8b3f1cd8f70ff40960aa8ff.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατρε μου, μου αρέσει ότι πριν πας στον οφθαλμίατρο έχεις βγάλει και την διάγνωση! Ελπίζω να μην σε συνταγογράφησες κιολλας!

 

:lol: :lol: :lol:

 

Περαστικά σου Κώστα, μην μασάς, με το που θα φτιάξει ο καιρός θα είσαι μάχιμος!! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως το να έχεις ξεχάσει κάποιο καπάκι σε τηλεσκόπιο, φωτογραφική μηχανή κτλ και να αναρωτιέσαι γιατί δε βλέπεις τίποτα είναι "κλασικό" και το έχουμε πάθει όλοι κάποια στιγμή, εγώ σίγουρα.

 

Μια άλλη στιγμή που ένιωσα λίγο "βλάκας" ήταν πέρυσι που προσπαθούσα ένα βράδυ να φωτογραφίσω τον ISS. Με βάση μια άλλη φορά που τον είχα φωτογραφίσει επιτυχώς, είχα στήσει τηλεσκόπιο, είχα βάλει κάμερα, είχα εστιάσει και περίμενα... Με το που φάνηκε ο δορυφόρος τον βρίσκω γρήγορα γρήγορα με τη μηχανή αλλά αμέσως κατάλαβα ότι όλα ήταν μάταια, είχα ξεχάσει τον Powermate 5x χωρίς τον οποίο απλά έβλεπα μια μικρή κουκιδίτσα (και γι'αυτό το λόγο τον βρήκα και τόσο εύκολα στο πεδίο βέβαια).

 

Άλλη μια φορά πριν μερικά καλοκαίρια είχα πάει το τηλεσκόπιό μου σε ένα σπίτι φίλου μου για να τους κάνω ξενάγηση στο νυχτερινό ουρανό. Είχαμε δει αρχικά τη Σελήνη και είχα βάλει ένα πολωτικό φίλτρο για να μη στραβώνονται. Έλα όμως που το ξέχασα και μετά που είπα να τους δείξω κάποια καλοκαιρινά deep sky... :oops:

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ άπαντες για το ενδιαφέρον και τις ευχές. Πήρα συνταγή και ελπίζω να ανακάμψω.

Μέχρι τότε θα μπορούσαμε να πούμε πως βλέπω νεφελώματα άκοπα και δωρεάν. :mrgreen:

 

Η πραγματική αρρώστια πάντως είναι άλλη. Στο ιατρείο της οφθαλμιάτρου τα θολά μου μάτια έκαναν οπτικό οφθαλμόλουτρο. Πραγματικό θησαυροφυλάκιο φακών είναι. Όμως διαπίστωσα πως πάσχουν οι επιστρώσεις τους.

 

Πίσω στο θέμα τώρα. Ο επόμενος...

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντίνε περαστικά και από έμενα !!!

 

Σου εύχομαι να ανακάμψεις το γρηγορότερο δυνατόν !!!

Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ανεβαίνεις στον Παρνωνα πρώτη φορά για παρατήρηση Ιουλιο μήνα, προβλέποντας να έχεις μαζί σου μιά μακρυμάνικη φλις και ένα τζιν μπουφάν (τί στο καλό κάψα είχε). ...Και μετά τις 02:00 να μην μπορείς ούτε να παρατηρήσεις ούτε να σταθείς από το κρύο....

 

Ναι αλλά εσύ δεν πήγες, όχι Ιούλιο μήνα αλλά Σεπτέμβριο, όχι στον χαμηλό Πάρνωνα αλλά

στην κορυφή του Χελμού δίπλα στο Αρίσταρχο και σε υψόμετρο 2300 μέτρα έχοντας πάρει τα ίδια και τα αυτά ρούχα . Εκεί να δεις τι έπαθα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1. Ξέχασα να βγάλω το εσωτερικό καπάκι του Flextube και δεν έβλεπα τίποτα.

2. (την ίδια νύχτα) αναρωτιώμουν γιατι το Μ42 έναι τόσο σκοτεινό, και γιατί δεν μπορούσα να δω την αφροδίτη. Τελικα... ένας τοίχος μυ έκλεινε τον ορίζοντα.

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης