Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μεγαλύτερο μεχρι στιγμής σώμα της ζώνης του Kuiper που ανακαλύφθηκε πρόσφατα και είναι πιθανό να ονομαστεί ο 10ος πλανήτης (βλ. προηγούμενη σχετική είδηση http://www.astrovox.gr/forum/portal.php?article=3), έχει και το δικό του φεγγάρι! Αυτό ανακάλυψε μιά ερευνητική ομάδα του πανεπιστημίου του Caltech χρησιμοποιώντας το νέο σύστημα προσαρμοστικών οπτικών (adaptive optics) του τηλεσκοπίου Keck II (Χαβάη-Mauna Kea). To ζευγάρι Xena και Gabrielle, όπως ονομάστηκαν προσωρινά τα σώματα, ταξιδεύει σε τροχιά με μέση ακτίνα υπερδιπλάσια αυτής του Πλούτωνα, ωστόσο είναι ήδη γνωστό ότι η Xena είναι μεγαλύτερη κατά 20% περίπου από τον 9ο πλανήτη, τον Πλούτωνα. Αυτές τις μέρες, μια επιτροπή της Διεθνούς Αστρονομικής Ένωσης (IAU) συνεδριάζει για να αποφασίσει το οριστικό "status" του σώματος, δηλ. αν θα θεωρηθεί επίσημα ως ο 10ος πλανήτης του Ηλιακού Συστήματος ή απλώς ένα "υπερ-Ποσειδώνειο αντικείμενο" (πέραν της τροχιάς του Ποσειδώνα). Θα περιμένουμε...

 

Περισσότερα στοιχεία εδώ: http://skyandtelescope.com/news/article_1603_1.asp

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελπιζω αυτα τα ονοματα να ειναι πραγματι προσωρινα,γιατι θα ακουγονταν γελοια, ακομα και σαν ονοματα τεχνητων δορυφορων.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...
Γιατί κάτι μου λέει ότι ο 10ος πλανήτης δεν θα είναι και ο τελευταίος που ανακαλύπτεται; Και τι θα πει πλανήτης τέλος πάντων; Μήπως ούτε η Ζηνα (όχι η Πέγκυ) ούτε και ο Πλούτωνας θα έπρεπε να φέρουν αυτόν τον χαρακτηρισμό; Λέω τώρα!
Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι Κωσταντινο και Ελενη....

 

 

 

 

#-o #-o #-o

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Εντάξει κι ο Πλούτωνας το 1930 χαριστικά ονομάστηκε 9ος πλανήτης.

 

Εκτός του ότι κι η τροχία του δεν είναι στην ελλειπτική όπως στους άλλους πλανήτες..

www.myspace.com/astrovoxgr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί κάτι μου λέει ότι ο 10ος πλανήτης δεν θα είναι και ο τελευταίος που ανακαλύπτεται; Και τι θα πει πλανήτης τέλος πάντων; Μήπως ούτε η Ζηνα (όχι η Πέγκυ) ούτε και ο Πλούτωνας θα έπρεπε να φέρουν αυτόν τον χαρακτηρισμό; Λέω τώρα!

 

Κάπου έχω ακούσει οτι οι Αρχαίοι είχαν υπολογίσει 12 πλανήτες...

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης