Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να καταληξω σε αγορα τηλεσκοπιου θελω πρωτα να λυσω με τη βοηθεια σας την ακολουθη απορια. Celestron η Meade?Μετα θα συνεχισω με τα μοντελα αλλα οχι ακομη, γι αυτο μη μου αναφερετε μοντελα.

 

1. Ποια εχει τη καλυτερη ποιοτητα γενικα?

2. Ποια ειναι η πιο αξιοπιστη εταιρεια?

3. Ποια εχει καλυτερες τιμες σε τηλεσκοπια και αξεσουαρ?

4. Ποια αντιπροσωπεια στην Ελλαδα απο τις δυο ειναι η πιο σωστη?

 

Μπορειτε αν θελετε να προτεινετε μια ακομη μαρκα που μπορει να συναγωνισθει τις ανωτερω σε ολα αυτα που ζηταω. Θυμηθειτε να ειστε οσο υποκειμενικοι μπορειτε για να βγαλω σωστα συμπερασματα.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1. Ποια εχει τη καλυτερη ποιοτητα γενικα?

ΑΠ: Ισοπαλία

2. Ποια ειναι η πιο αξιοπιστη εταιρεια?

ΑΠ: Καμμία. Λιγότερο αναξιόπιστη η Celestron

3. Ποια εχει καλυτερες τιμες σε τηλεσκοπια και αξεσουαρ?

ΑΠ: Καμμία. Λιγότερο χειρότερες τιμές η Celestron (για Ελλάδα μιλώντας)

4. Ποια αντιπροσωπεια στην Ελλαδα απο τις δυο ειναι η πιο σωστη?

ΑΠ: Celestron

5. Μπορειτε αν θελετε να προτεινετε μια ακομη μαρκα που μπορει να συναγωνισθει τις ανωτερω σε ολα αυτα που ζηταω.

Τηλεσκόπια εν γένει: Skywatcher,Orion, GSO κλπ

Αξεσουάρ εν γένει: Baader, Telescope Service, Explore Scientific, Skywatcher

Ακριβά (ποιοτικά) τηλεσκόπια: Vixen, Orion Optics κλπ

Ακριβά (ποιοτικά) αξεσουάρ: Televue, Vixen, Pentax κλπ

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα!

Αστειευόμενος το είπα γιατί ο Κοκκόλης απ ότι έχω καταλάβει συμπαθεί περισσότερο τα celestron..

Οι οπτικοί σωλήνες της celestron είναι πορτοκαλί ενώ της meade μπλε.. Εγώ έχω το Meade etx-125 και είμαι πολυ ευχαριστημένος απο την αποδοση του. έτυχε πριν από λιγο καιρό και είδα μεσα απο ένα αντίστοιχο Mac 127 της celestron και δε βρήκα καμία διαφορα σε σχέση με το δικό μου ως προς την ποιότητα των οπτικών, μόνο στο οπτικό πεδιο κατάλαβα μια διαφορα ( με το ίδιο προσοφθαλμιο hyperion zoom beader ) μου άρεσε περισσότερο απο το δικό μου μιας και το meade εχει εστιακό μήκος f 1900 mm ενω το celestron 1500 mm.

Αυτά, σου ζητώ συγνώμη αν σε μπέρδεψα πριν...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά, δεν πειράζει. Μπορείς να το βάψεις ή να το ντύσεις με ένα ύφασμα Αρίστο.

 

Φίλε Κυριάκο, είναι δύσκολο να το καταλάβεις στην αρχή αλλά με τον καιρό θα το διαπιστώσεις και εσύ πως:

1. Οι δύο εταιρίες στοχεύουν στην μαζική παραγωγή και μαζική διάθεση εξοπλισμού και χρησιμοποιούν παρόμοιες μεθόδους. Ας πούμε πως βασίζονται περισσότερο στην εκμετάλλευση του Brand Name και λιγότερο στην προσφορά καινούριων πραγμάτων.

2. Και οι δύο, τρείς μαζί με την Orion, συνήθως πωλούν συνήθη κινέζικα προϊόντα απλώς βάζοντας αισθητικές πινελιές (κάποτε ούτε καν τέτοιες) και το όνομά τους. Μερικές φορές πωλούν το ίδιο αξεσουάρ και οι 3 (μαζί με 2-3 άλλες εταιρίες). Μόνο τα SCTs είναι μονοπώλιο των 2 μεγάλων εταιριών.

3. Σε πολλές περιπτώσεις τα ίδια προϊόντα τα βρίσκεις από άλλες εταιρίες σε σημαντικά χαμηλότερη τιμή

4. Σε πολλές περιπτώσεις τα ίδια προϊόντα τα βρίσκεις από άλλες εταιρίες με σημαντικά καλύτερη ποιότητα

5. Οι Ελληνικές αντιπροσωπείες διαθέτουν τα προϊόντα σε υψηλές τιμές λόγω δασμών, φόρων και επιχειρηματικών επιλογών. Το φαινόμενο με την Meade είναι μάλιστα ακραίο. Δυστυχώς οι δύο εταιρίες δεν επιτρέπουν την απευθείας αγορά από ΗΠΑ εφόσον υπάρχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα.

 

Προτείνω να αποφασίσεις το τι θέλεις, αγνοώντας ποια εταιρία το παράγει. Αφού αποφασίσεις, δες ποιές εταιρίες το προσφέρουν. Κατόπιν πρέπει να συλλέξεις πληροφορίες για κάθε προϊόν, διαβάζοντας και τις δοκιμές ή βλέποντάς το από κοντά εν χρήση (σε κάποια εξόρμηση). Κατόπιν να αποφασίσεις αν θα δώσεις έμφαση στην ποιότητα, την τιμή ή και στα δύο (cost- effectiveness). Κατόπιν αν θα το πάρεις μεταχειρισμένο ή καινούριο, από Ελλάδα, Ευρώπη ή εκτός Ευρώπης. Έπειτα προβαίνεις σε αγορά. Οι περισσότεροι έχουμε προϊόντα όλων των εταιριών.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλα διορθωστε με αν κανω λαθος, και ο Κωνσταντινος Μ. ειναι εναντιον της Celestron? Eχει καποιο λογο?

Φιλε Κοκκολη φαντασου οτι ακομη ειμαι μπερδεμενος με τη μαρκα. Σκεψου οταν φτασω και στα επι μερους, τι μπερδεμα θα εχω.

Οταν λες δεν μπορεις να αγορασεις κατ ευθειαν απο Αμερικη διοτι εχουν αντιπροσωπεια στην Ελλαδα, πως το εννοεις? Γιατι να μη μπορεις?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ερώτημά σου δεν είναι το σωστό ερώτημα αν ξεκινάς με αυτό. Πρώτα πρέπει να δεις τι τύπο και μέγεθος τηλεσκοπίου θες και μετά πας στη μάρκα. Επίσης, το ερώτημα "Celestron ή Meade" μου θυμίζει λίγο περασμένη δεκαετία που είχαμε λιγότερες επιλογές. Πλέον οι κατασκευαστές τηλεσκοπίων που μπορείς να αγοράσεις στην Ελλάδα (ή από Ευρώπη) έχουν αυξηθεί κατά πολύ.

 

Οι εταιρείες Meade και Celestron έχουν συμφωνίες με τους εμπόρους σε κάθε χώρα ώστε να μη στέλνουν εκτός της χώρας. Έτσι, οι χαμηλές τιμές που βλέπεις σε δολάρια σε site των ΗΠΑ σε αφήνουν απλά με την όρεξη!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κυριάκο δες λίγο αυτο εδω το αρθρο του Κωνσταντίνου αν και είναι για τα κυάλια πάνω κάτω το ίδιο "σκηνικό" ισχύει για τα Meade - Celestron.

 

Αυτά τα κιάλια μοιάζουν. Είναι ίδια;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ερώτημά σου δεν είναι το σωστό ερώτημα αν ξεκινάς με αυτό. Πρώτα πρέπει να δεις τι τύπο και μέγεθος τηλεσκοπίου θες και μετά πας στη μάρκα. Επίσης, το ερώτημα "Celestron ή Meade" μου θυμίζει λίγο περασμένη δεκαετία που είχαμε λιγότερες επιλογές. Πλέον οι κατασκευαστές τηλεσκοπίων που μπορείς να αγοράσεις στην Ελλάδα (ή από Ευρώπη) έχουν αυξηθεί κατά πολύ.

 

Astrovox πηγα στα ευκολα πρωτα. Που να μπλεξω ακομη στα refactor vs reflectors vs compacts, μηπως ειναι καλυτερα να αρχισω με κυαλια η οχι και ολα τα αλλα βασανιστικα ερωτηματα. Σκεφτηκα να εχω ησυχο το κεφαλι μου πρωτα ως προς τη γενικη ποιοτητα, την αξιοπιστια της εταιρειας και την ικανη παροχη αξεσουαρ και μετα να στραφω στις λεπτομερειες.

Την ιδια στιγμη ενω ασχολιομουν με τις "μικρολεπτομερειες" αυτες, θα ειχα το καιρο να προσαρμοσθω και να ενημερωθω ως προς το αντικειμενο μαθαινοντας περισσοτερα, ετσι ωστε οταν αρχισω να ψαχνω τα τεχνικα να εχω μια ιδεα. Ειναι μια τακτικη που ακολουθω για καθε ειδους αγορας, απο αυτοκινητο εως φωτογραφικη μηχανη. Βεβαια μετα μπορει να πεσω στη παγιδα της αναποφασιστηκοτητας και εχει γινει αυτο μερικες φορες με αποτελεσμα να κουραστω. Θα φροντισω να το αποφυγω αυτη τη φορα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να ξενίσεις απ'την ερώτηση Αστροπαρατήρηση ή Αστροφωτογραφία;

Μετα μπαίνει το κόστος και πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να χαλάσεις, γιατι εκτός απ'το τηλεσκόπιο έρχονται και ένα σορό αστροκαλούδια που θα πρέπει να αγοράσεις...

Μετα μπαίνει Θέμα φορητότητας, μπορείς να το κουβαλήσεις; χωράει στο αμάξι; χωράει στο σπίτι;

Και τελευταίο είναι το θέμα Meade vs Celestron, εκτός και αν όλα τα υπόλοιπα τα γνωρίζεις ήδη.

 

Πάντως για αρχή θα σου πρότεινα να διαβάσεις BACKYARD ASTRONOMER'S GUIDE ή τοNIGHTWATCH (καλύτερα το 1ο)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτα Βασιλη, εχω ηδη παραγγειλει κανα 2 βιβλια και τα περιμενω. Το Backyard Astronomer το ειχα στα υπ οψη για το μελλον εφ οσον θα ασχολιομουν σοβαρα. Σκεφτηκα λοιπον μιας και ειμαι Νεα Υορκη αυτη τη στιγμη και το βιβλιο αυτο κανει εδω 25 ΕΥΡΩ και οχι 45 που κανει στην Ελλαδα, να το παρω, αν και το βαρος του μπορει να μου δημιουργησει προβλημα στο αεροπλανο γιατι εχω και αλλα πραγματα. Θα επαιρνα και τηλεσκοπιο αν δεν ηταν για το μεγεθος του, το βαρος του και το τελωνειο. Αντε λοιπον σε αφηνω για να δωσω τη παραγγελια στο Αmazon
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάνε μια βόλτα στο Adorama ντε! Και ας μην αγοράσεις τίποτε, έτσι να τα δεις από κοντά.

Κανένας δεν είναι εναντίον οποιασδήποτε μάρκας. Μιλάμε πάντα για συγκεκριμένα μοντέλα. Αν σου πω πως καμμία Mercedes δεν θα ήθελα να αγοράσω εκτός από μια 300SL του '54 , δεν θα έλεγες πως είμαι εναντίον της Mercedes, έτσι; Έτσι να το βλέπεις, βάσει του μοντέλου, όχι της εταιρίας. Ακόμη και αν αυτή είναι η Televue ή η Pentax.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάνε μια βόλτα στο Adorama ντε! Και ας μην αγοράσεις τίποτε, έτσι να τα δεις από κοντά.

 

Mιλωντας για το Adorama , αφου λενε οτι οι Αμερικ. εταιρειες δεν πωλουν κατ ευθειαν στην Ελλαδα μιας και υπαρχει αντιπροσωπεια, πως το Adorama στην Αθηνα πουλα πραγματα που φερνει μεσω Adorama N.Yορκης. Σε αυτη τη περιπτωση γιατι οι εταιρειες δεν το απαγορευουν? Μπερδεμενο θεμα.

Αν ξερεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης